BUJTIuNLANDSC!IK BKHIGTKN PER TELEGRAAF. lijk lieelt bestreden, werd het amendement van de hit. Stieltjes en de Roo om den termijn van acht jaren tot uitvoering der werken te bepalen, aan genomen met 38 tegen 28 stemmenwaardoor een amendement van den heer van Zuylen verviel. Art. 4 en volgende artikelen werden aangenomen. Daarna is de gehcele wet aangenomen met CO tegen C stemmen. Naar men verneemt zal Z. K. II. de prins van Oranje in den loop dezer maand eene soiree geven. Die partij, waarop het getal genoodigden zeer aanzienlijk zou zijnbelooft zeer luisterrijk te zullen wezen. Z. K. II. prins Hendrik is heden middag ten 2 ure uit Amsterdam alhier teruggekeerd. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad alhier zijn lang durige beraadslagingen gevoerd over hel ongunstig praeadvies van burg. en welh. op het verzoek van eenige adressanten om de tenten enz. van de kermis dit jaar niet te plaatsen op hel Oranjeplein, of om de kermis uit te stellen. De bewering van de ongeschiktheid van dat plein, ook door som mige sprekers, werd van de zijde van burg en welh. bestreden met het be toog, dat het Oranjeplein noch is een uithoek noch ongeschikt, en dat zelfs de vermeende uitspattingen zich nog eerder kunnen voordoen in het Voor hout, de gewone plaats der kermis, hel Bosch en de overige omgeving. De hoofdreden der voorgenomen verplaatsing, eene zaak overigens, geheel ter beschikking van burg. en weth., is deze, dal het plan bestaat bij gelegen heid der feestelijkheden bij het 25-jarig krooningsfecst eene prachtige illu minatie te doen ontsteken, welke de barakken enz. van de kermis zeer in den weg zouden staan, liet praeadvies werd ten slotte aangenomen, nadat verworpen was een voorstel om de kermis uit te stellen. Mede zijn zeer breedvoerige beraadslagingen gehouden over bet drieledig voorstel van het raadslid den heer van der Gon Netscher, betrekkelijk het Fransch looneelwaarvan alleen dat gedeelte werd aangenomen, dat besloten is voor het nieuwe toonccljaar een subsidie te verleenen, doch het bedrag daarvan is, in plaats van ƒ6000, zooals het voorstel luidde, gebragt op ƒ8000; zullende overigens de koninklijke loges blijven ter beschikking van Z. M. De behandeling van het praeadvies in zake het adres tegen het Thorbecke standbeeld is wegens het vergevorderd uur verdaagd. FRAKHRIJK. Onder den handelsstand te Parijs is een verzoekschrift aan maarschalk Mac Malton in omloop, waarin de wensch te kennen wordt gegeven, dal Parijs weer de zetel der regering worde en dat de maarschalkals hoofd van den slaat, er zijn verblijf vestige. De adressanten geven voorts te ken nen, dat zij in deze de tolk zijn van gansch Parijs; dat het verplaatsen van den zetel der regering naar de hoofdstad en hel verblijf van den maar schalk aldaar den handel, die in zoo kwijnenden toestand verkeert, zullen opbeuren, en dat zij Ie meer aanleiding hebben gevonden om hunnen wensch-, uit te spreken, aangezien Mac Malton zelf, in zijne rede tot den voorzitter der regtbank van koophandelvoor den handel en de nijverheid in zoo wel willende woorden gesproken heelt. Het Journ. des Deb. bevat een verklaring, of manifest van Léon Say, dat het linker-centrum geneigd is het «Septcnnium", en wel gedurende zeven jaar, te ondersteunen, mits le Frangais de verzekering geelt dat de uiterste reglerzijde en de Bonapartisten dit evenzeer zullen doen. Het regter-centrum had steeds aaneensluiting begeerd, zonder duidelijk uilge sproken voorwaarden te stellen. De dagbladen dcelen treurige staaltjes mede van de ontwikkeling van sommige personen dezer dagen door de regering tot maire aangesteld. De tnaire van Creysse (dep. Lot) heeft aan zijn voorganger bet volgende bewijs afgegeven: »Re<;u de M. Materre le chaux (sceau) de la mairie et des arcives (archives). Creysse, le 1 mars 1874. l.e Mair Bourdet." De le Chamaloc tot maire aangeleiden persoon heeft in den gemeenteraad verklaard dat hij niet kon lezen. Bij decreet van 28 Febr. heeft de president der republiek, op de voor- dragt van den raad van staie, magliging verleend tol algemeene bekend making der door de algemeene synode van de hervormde kerk in Frankrijk en Algerië in hare vergadering van 20 Junij 1872 aangenomen geloofsver- klaring. Die verklaring zal, gelijk bij dit decreet wordt bepaald, in de registers van den staatsraad worden ingeschreven. Naar men zegt is de akadentic zeer ontevreden over het openbaar maken der redevoeringen van de lilt. Ollivier en Augier en hebben verscheidene barer leden het voornemen aan den dag gelegd om eene wijziging in het reglement voor te stellen, waardoor voortaan dergelijke onregelmatigheden voorkomen zouden kunnen worden. Le Figaro, die de beide redevoerin gen het eerst heeft medegedeeld, verklaart, dat noch de lieer Ollivier, noch de heer Augier aan het openbaar maken daarvan schuld heeft, en dat zij tot de medcdecling dier redevoeringen in staal is gesteld door een lid der familie van den heer de Lamarlinc, aan wicn de akademie de drukproeven ter inzage had gegeven. Eenige dagbladen in de departementen bevatten een brief van den lieer Veuillot aan generaal Catlielineau, waarin de journalist dezen den raad geeft zijnen degen gereed le houden, daar de dag nadert, waarop in den strijd voor de kerk, het vaderland en den koning, de overwinning behaald worden of het martelaarschap een aanvang nemen zal. SPAA'J E. Dc provinciën Navarra, Guipuzcoa, Alava en Biscaye bevinden zich bijna geheel in dc magt van don Carlos. In de nabijheid der Fransclie gren zen zullen de republikeinen, volgens een daartoe strekkend bevel, Irttn ont ruimen, dc eenige stad behalve San Sebastian, welke zij tot nog toe zijn blijven bezetten, lil bet binnenland van Navarra hebben Pampcluna en Tafalla tv g zwakke garnizoenen en dienen lot steunpunten voor vliegende legertjes. Pampcluna en diens citadel kunnen een langdurig beleg uithou den, doch wanneer daartegen het zware belegeringsgeschut in batterij wordt gesteld, hetwelk bij eene vermeestering van Bilbao den Garlisten in handen zal vallen, kan het niet lang tegenstand bieden. Ook Tafalla kan geen bombardement doorstaan. Vroeger werd de gemeenschap tnsschen deze twee steden onderhouden onder dc bescherming van den generaal Primo de Ri vera, doch sedert Moriones met al zijne troepen omstreeks half Februarij is afgetrokken, is elke gemeenschap ten einde. Behalve deze twee steden is geheel Navarra in handen der Garlisten; dc voorposten van het republikein- sche leger hebben zich genesteld in de versterkte sleden en dorpen op den oever der Ebro, Tudela, Calahorra, Logrogno, V'iatta en andere, en bescher men den spoorweg, welke eene groote strategische waarde heeft. In Alava liggen republikeinschc garnizoenen in La Guardia, Arganzon en Vitloria, welke plaatsen het echter tegen geschut niet kunnen uithouden. Miranda de Ebro is in het bezit van eene talrijke bezetting, terwijl de stad zoo veel mogelijk in slaat van tegenweer wordt gebragt, daar het bezit van die plaats als aansluitingspunl van den Ebro- en den Burgos-spoorweg van het grootste gewigt is. Geheel Biscaye, alleen met uitzondering van Bilbao, is in de magt der Garlisten. Wanneer de Garlisten er in moglen slagen Bilbao le bemagtigen, zal door het aldaar aanwezige materieel hunne wa pening weinig meer te wenschen overlaten. De regering meent dal die plaats zich zal staande houden. Serrano heeft op nieuw versterking ontvan gen en de operatiën van het republikcinsche leger zullen spoedig voortgezet worden. In de hoofdstad is eene algemeene geestdrift ontwaakt. De inschrij vingen en giften voor dc gekwetsten worden steeds talrijker. Linnen, pluk sel, wijn. brandewijn, Liebigs vleesch-extract, alles wordt gegeven. Een oud officier bragt zijn eenigen mantel, een rentenier met 75 franken inko men in de maand slaat er maandelijks 15 van af. De voornaamste klassen blijven niet achter. Volgens de Gacela hebben de republikeinschc troepen in de jongste gevechten tegen de Carlisten niet meer dan 800 man verloren. iï> U I T C Sï E V X De rijksraad heeft het ontwerp op de verpligte vaccine aangenomen. De Engelsche deputatie, belast met het overbrengen eener dankbetui ging aan keizer Wilhelm voor zijn brief aan graaf Russell, heeft berigt ge zonden, dat zij eerst na het Paaschfeest op reis zal gaan, omdat eenige barer leden zich wegens de werkzaamheden bij het parlement niet eerder uit Londen kunnen verwijderen. VERSAILLES, 10 Maart. Dc minister van justitie heeft verklaard dat de regering een wets-ontwerp op de drukpers zal indienen na het reces. De monarchale afgevaardigden der Bretagne hebben besloten eene motie in de nationale vergadering voor le stellen, waarbij de handelwijze van Gambelta ten aanzien der organisatie van het kamp van Gonlie gedurende den oorlog afgekeurd wordt en de gemobiliseerde nationale garden der Bre tagne in hunne eer hersteld worden. Ledru llollin zal, wanneer door de kamer tot zijne toelating besloten wordt, de regering interpelleren over de pressie, die bij zijne verkiezing in het depart, der Vaucluse door de autoriteiten is uitgeoefend. BERLIJN, 10 Maart. De bondsraad heeft besloten een wets-ontwerp in te dienen, volgens hetwelk in plaats van de oorspronkelijke bepaling, dat hel papierengeld der bondsstaten vóór 31 December 1875 moet worden inge trokken, vastgesteld wordt dat tot een bedrag van 120 millioen marken (40 millioen thaler) rijksbanknolen aan de bondsstaten zullen worden ver strekt, verdeeld naar verhouding hunner bevolking, waardoor de circulatie van papierengeld met 27 millioen thaler verminderd wordt. LONDEN, 10 Maart. Een hier ontvangen telegram van generaal Wolseley, dd. 22 Februarij, meldt, dat de koning der Ashanlijnen, als eerste storting' der oorlogscontributie, 1000 oneen goud gezonden en om vrede verzocht heeft; dat zijn gevolmagtigde den 13 Februarij bij Wolseley ten gchoore is geweest, en laatstgenoemde een traktaat naar Goomassie gezonden heeft om het te doen onderleekenen. De laatste troepen zouden den 24 Februarij scheep gaan. LONDEN. 10 Maart. Het «Gedachtenis-album" van de «Proleslanlsche vereeniging" voor den Duitschen keizer zal gelijktijdig in Engeland en in Amerika in het licht komen. Hel bevat een nog onbekende belangrijke correspondentie van koning Hendrik VIII ten tijde van de breuk met den Paus; de brieven doen liet toen gebeurde kennen als ten eenenmale gelijk aan den strijd, die thans tusschen Üuitschland en den Paus gevoerd wordt. POSEN, 10 Maart. Het hof van appèl alhier heeft den wijbisschop Janiszewski tot een geldboete van 300 th., subsidiair tot twee maanden ge vangenisstraf veroordeeld, wegens het schrijven van een dreigbrief aan den godsdienst-onderwijzer Schröter. Door den eersten regtcr was Janiszewski vrijgesproken, op grond dat hij slechts als lasthebber van den aartsbisschop zou hebben gehandeld. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur. ik ontving dezer dagen eene missive en inschrijvings-billet otn bij te dra gen aan het volks- en zoo mogelijk kinderfeest, dat liet comité zich voorstelt op den 12d,n Mei hier te doen plaats hebben. Aangenaam was het mij uit uw courant van 10 Maart te lezen dat men bij kei rondzenden der billenen de meer gegoeden heeft genomen door het kohier dei' belastingschuldigen van deze gemeente te raadplegen, waardoor wijsselijk de meestal geboorde klachien over het al of niet ontvangen van een inschrijvingsbiilet zooveel mogelijk worden voorkomen. Wanneer er toch sprake is van een volksfeestdan moet dat leestwil hel wezelijk aan dien naam beantwoorden, gegeven worden door de meer gegoeden aan de minder gegoeden. Ik zoude echter, voor ik mijn billet invul, wel eens willen vernemen, wat liet comité meent noodig te hebben voor een volks- en kinderfeest, en hoe groot het getal der kinderen is, dat het comité zich voorstelt te laten feestvieren; daar toch van dat bedrag en van dat getal voor diegenenwelke willen medewerken tot het slagen der pogingen van het comité, de hoe grootheid van dc te geven bijdragen min of meer afhankelijk is. Ik twijfel dan ook niet of hel comité zal bereid zijn deze vragen in het belang van de door hen voorgestane zaak le beantwoorden. U dat k zeggende voor de plaatsing dezer regelen Uw Dw. Dienaar, P.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2