LEIDSC1IE (OlllAXT. 1874. 60. DONDERDAG 12 MAART. BINNEN1.ANDSCIIE BER!GTEN De Courntil verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.- franco p. p. 3.50; niet het Cerslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk Js verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars. buiten de expeditiekostcn. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentién is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, !1 Maart. Gisteren had op de begraafplaats aan de Groenesteeg de teraardebe stelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer P. Herdingh Hz. in leven ambtenaar ter gemeente-secretarie. Op bijna 49-jarigen ouderdom werd hij aan zijn gezin en aan zijn werkkring ontrukt. Gaven hh. burge meester en wethouders door hunne tegenwoordigheid een treffend blijk dat de gemeente in den overledene een verdienstelijk en gewaardeerd ambtenaar heeft verloren, de heer G. Sepp, predikant bij de Doopsgezinde gemeente, getuigde dat hij hem gekend had als een goed en edel mensch, die ook in andere betrekking de hem geschonken krachten ten meesten nutte besteedde en wiens gezin in hem een trouwen verzorger verloor. D'. Blaauwpredi kant te Noordwijk, bedankte met een enkel woord \oor de laatste eer, zijn overleden behuwdbroeder bewezen. Men verneemt dal de loterij ten behoeve van de oprigting van het standbeeld voor P. A. van der Werf in het laatst van Maart zal plaats heb ben. Mogten er nog ingezetenen van Leiden en omstreken zijn, die tot dit doel loten nemen of prjjzcn bijdragen willen, zoo is de dames-commissie be reid die te verschaffen of in ontvangst te nemen. liet getal der prijzen, onder welke zeer kostbare, moet aanzienlijk zijn en de meeste in geen verhouding staan tot den geringen prijs der loten. Bij kon. besluit van 8 Maart jl is, overwegende dat het wenschelijk is voorgekomendat de regering zich voortdurend het advies verzekere van bevoegd erkende beoefenaars der vaderlandsche oudheidkunde, zoowel ten aanzien van den toestand der gedenkteekens van onze vaderlandsche ge schiedenis en kunstals omtrent de instandhouding der bestaande monu menten betreffende andere gebouwen van rijkswege op te rigten of te herstellen, het volgende bepaald: a. aan door Z. M. te benoemen adviseurs op te dragen, gevraagd of ongevraagd, aan de regering advies uil te brengen omtrent de maatregelen, vereischt tot het behoud van gebouwen of voorwerpen, welke voor de vaderlandsche geschiedenis of kunst belangrijk zijn, zoodanige voorwerpen op te sporen, en daarvan, voor zoo ver zij aan openbare instellingen toe- behooren, een inventaris op te maken en bij te houden; des geraden omtrent de historische en kunstverzamelingen van het rijk aan de regering de noodige voorstellen te doen, en aan haar advies uil te brengen over de plannen en hunne uitvoering betreffende oprigting o( herstelling- van gebou wen geheel of gedeeltelijk ten koste van het rijk ondernomen; b. het aautal dezer adviseurs te bepalen op hoogstens vijftien, daarin be grepen één hunner, door Z. M. aan te wijzen als secretaris, legen genot eener jaarwedde van hoogstens een duizend acht honderd gulden; c. voor reizen, in het belang der sub a bedoelde werkzaamheden onder- nomen, aan de adviseurs vergoeding voor reis- en verblijfkosten toe te leggen; d. den minister van binncnlandsche zaken te magtigen ter beschikking der bedoelde adviseurs te stellen een of meer door hem Ie benoemen opzig- ler-lcekenaars, op eene door hem Ie bepalen bezoldiging, en wijders de adviseurs uit te noodigen zoo binnen als buiten 's lands correspondenten te benoemen, met mededeeling dier benoeming aan den voornoemden minister; e. deze adviseurs uit te noodigen jaarlijks vóór 1 Junij een verslag van hunne verrigtingen aan den minister in te zenden en onder zijne goedkeu ring hunne werkzaamheden te regelen bij een huishoudelijk reglement. Dezer dagen werd gemeld dat de lolclingen der nationale militie van de ligting van 1874 dit jaar eene maand vroeger dan gewoonlijk in dienst zouden worden gesteld. Dat berigt, verneemt menis. ongegrond. Dergeljjke vroegtijdige oproeping zou ook in strijd zjjn met art. 112 der wet op de uaiionale militie. Naar men aan het D. v. 's Gr. mededeelt heeft de heer Roger de Campagnolle den staat gedagvaard tol vergoeding van ƒ24000, welk bedrag eischer beweert in 4 aangeteekende brieven met gedeclareerde waarde naar Amsterdam te hebben verzonden, twee aan de kasvereeniging en twee aan de firma van Vloten en de Gijselaar, te zamen 50 bankbillelien van 1000 fr. ieder. Daor het openb. ministerie bij de arrond.-regtbank te Amsterdam is conclusie genomen in de vroeger vermelde zaak van Anna Maria Naaijers, huisvrouw van Muhlradt, contra het r.-k. oude mannen- en vrouwenhuis //Vredeburg." De conclusie strekte tot toewijzing van den eisch met veroor deeling van den gedaagde in de kosten, op grond dat voornaam en geslachts naam duidelijk de cischeres aanwees, hoewel de naam Maria verzwegen was, een omstandigheid die haar oorzaak vond in den weinigen omgang van den erflater met zijne nicht en het feil dal de cischeres altijd bekend was geweest als Anna Naaijers. Bovendien was het O. M. van meening dat nergens blijkt dat de erflater een legaat heeft willen maken aan een we duwe Broekhof!'. De uitspraak is bepaald op 24 Maart. liet prov. geregtshof in Noordholland heeft gisteren een aanvang ge maakt met de behandeling der zaak van J. D. II. Francino, beschuldigd van poging tot opzettelijke brandstichting in zijne woning, gelegen naast het pakhuis van de heeren Bolding en C"., te Amsterdam, den CdeD Dcc. 11. afgebrand. Ilij had namelijk een blikken kan, gevuld met petroleum, op den grond van zijn huiskamer geworpen en daarna eenige lucifers genomen om daarmede de petroleum vlam te doen vatten, waarin hij echter verhin derd is geworden door de dienstmeid. Daarna heeft hij getracht de kagchel. waarin vuur was, otn te schoppen; de trap was echter niet hard genoeg. Toen nam hij wederom eenige lucifers, die voor de tweede maal door de dienstmeid en andere bewoners, in de kamer aanwezig, werden afgenomen. De beschuldigde ontkende het hem ten last gelegde (eit nietmaar beweerde zoo dronken te zijn geweest dat hij niet weet wat hij gedaan heeft. 17 ge tuigen a charge en 7 a décharge waren gedagvaard; verschillenden beves tigden de verslaafdheid van beschuldigde aan den sterken dranken beweer den dat hij in in zijn dronkenschap altijd zeer kwaadaardig was. Zijne huisvrouw zeide zelfs dat hij den dag na zijn dronkenschap het kwaadaar digste was. Getuigen meenden dat de schadevergoeding, die beklaagde zou krijgen voor de beloopen waterschade, naar diens schatting te gering was, en hij daarom zijn toeviugt tol brandstichting heelt genomen. Uit Alkmaar meldt men dat te Sehermerhornbij een walermolenaar, eene vergiftiging heeft plaats gehad, aan de gevolgen waarvan een kind overledenen een ander zeer ongesteld is. Het geval wordt toegeschreven aan het gebruik van een koperen waterketel; bij onderzoek is echter ook gebleken dat er arsenicum in de woning aanwezig was. Te Wilp is dezer dagen eene bouwmanswoning een prooi der vlam men geworden. De bewoners, die zich ter ruste hadden begeven, ontwaak ten echter nog tijdig genoeg dat zij gelegenheid hadden het vee te redden. Overigens is alles verbrand. Te Amersfoort hebben dezer dagen, in tegenwoordigheid van eene commissie, onder voorzitting van den majoor Steenbergen, practische proe ven plaats gehad met het bronzen kanon van 8,4 centim. met Zwitsersche kulassluiting. Deze proeven hebben volkomen aan de verwachting beant woord, daar zoowel de gemakkelijkheid in de bediening als de uitwerking van hel projectiel een bevredigend resultaat heeft opgeleverd. Door wijlen mej. J. C. Flik, van Andel, in Noord-Brabant, is aan de diaconie der hervormde gemeente te Zwolle vermaakt een legaat van ƒ4000, met last van levenslange uilkeering aan Grietje Scheerdijk van f3 per week. - De arbeider, die op liet Aardsche veld nabij Assen in de vorige week getracht heeft zijn broeder door petroleum te verbranden, is naar het huis van arrest en justitie te Assen gebragt. Als oorzaak van de onmenschelijke daad wordt het onmatig gebruik van sterken drank opgegeven, 's GRAVENllAGE11 Maart. Z. M. heeft vergunning verleend aan den gepens. kapitein ter zee M. H. Jansen, lid van den raad van state, lot het dragen van de versierselen der orde van Osmanie 3' kl. (kommandcur), hem door den Sultan van Turkije geschonken. Aan den 0. 1. ambtenaar J. N. van der Halen, gewezen tweeden com mies bij hel postkantoor te Weltevreden (Batavia), laatstelijk met verlof hier te lande, is, op zijn verzoek, eervol ontslag uit 'stands dienst verleend. Aan den heer m'. A. E. Fcrf is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als griffier bij het kantongeregt te Bergum, en tol deurwaarder bjj het prov. geregtshof in Noordbrabant is benoemd de heer M. II. Weyman, thans deurwaarder bij de arrond.-regtbank te 's Hertogenbosch. In de zitting van de tweede kamer van heden werd de behandeling der vestingwet voortgezet. Na zeer langdurige en uitecnloopende discussifin, waarbij de minister van oorlog de beide amendementen op art. 3 herhaajde-

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1