PEK TELEGRAAF. gouvernement S. Slibbe Lm,; tot secretaris van gemeld gouvernement, de assist.-resident der aid. Batipoe en X Kotta's (resid. Padangsche bovenlanden) 11. F. W. Cornets de Groot; bij liet depart, van binnenl. bestuur: tot lsln commies, de 2' commies J. A. van Rossern; tot 2dtD commies, de 3e com- miesen A. T. Barlhelemy en K. F, van Delden Laërne; tot 3JtD Commies, de ambtenaar op wachtgeld J. A. C. Hiel en de klerk C. J. BI. Welter; tot boofdoiulervv. aan de openb. lagere school te Blagclang (Kadoe), de le hulp- ondervv. aan de openb. le lagere school te Samarang A. C. Tjebbes; tot boekhouder op het bureau van den eerstaanwezende!! ingenieur bij den waterstaat in de resid. Samarang, de 2e commies bij het dep. der burgerl. openb. werken J. E. V. Carolus: tol 3df" commies bij de algem. secretarie, J. Jonker, P. Rosendahl en F. W. F. Schwab; tot commies op het bureau van den resident van Buitenzorg, de griffier bij den landraad aldaar L. van Honk. Door den directeur van onderwijs, eeredienst en nijverheid is be noemd: tot hnlponderw. aan de openb. lagere school te Madioen, G. A. Sedée, onderwijzer voor de Indische dienst, onlangs uit Nederland aangekomen. Departement van oorlog. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit Zr Ms mil. dienst, de magazijnm. der artillerie lc kl. (kapt.) L. R. A. Rijcken; de klerk bij de milit. adminislr. S. I'. Barros. Bevorderd: bij het wapen der artillerie, tot majoor, de kapt. T. J. A. van Zijll de Jong; tot kapt., de le luill. I). 11. Niepce en J. A. Nuy; tot l»'"1 luit., de 2e luitt. A. B. C. Dom en A L. •van Hoogstraten. Benoemd: bij het wapen der infanterie, tot 2J"> luit., de sergeant II. F. Meijer en de sergeant-majoor 11. F. V. M. Schwing en de sergeanten W. Voorthuizen, F. E. Reurhofl', R. Lodewijk, J. W. Wijs. W. T. van der Mijll Dekker, W. A T. Diedericli, 11. Lincklaen Westenberg, W. J. Fullinck, J. L. Lacoulle. J. C. Opperman. J. II. A. W. Schultze, II. Zintel, A. A. A. M. van Goor, A. T. 11. de Brauw, T. A. van Leer. P. Ahlcas. M. C. L. LangguthM. C. de Vos, J. van Ilartingsveld, G. A. Ilan- sen. II. Bollaerlz en J. Rozenraad. Departement van marine. Benoemd: tot 2dfn machinist-leerling le kl. i bij die marine C. Slolk. WEENEN, 9 Maart. Bij de behandeling van het confessioneel wets-onlwerp in het huis van afgevaardigden heeft de minister van eeredienst verklaard, dat dit ontwerp het gevolg is van eene kalme, onbevooroordeelde behan deling der zaak. liet is de regering niet te doen om over de katholieke kerk te hcerschen. Maar zij mag niet dulden dat er van de godsdienst misbruik wordt gemaakt ten nadeele van den staat. Zij mag niet toelaten, dal bedienaars van de godsdienst fungeren als lasthebbers ecner voor den staat gevaarlijke oppositie. Zij zoekt geen strijd tegen de kerk, maar ver langt eene regeling der regtsbetrekkingen lusschen kerk en staat. Zij wil dat de kerk vrij hare heilige roeping zal volgenmaar geen inbreuk zal maken op het onaantastbaar slaalsregt. De minister-president verklaarde dat de regering, tegenover de bedreigingen der oppositie, de uitvoering dier wet zal welen te handhaven. Na de algemeene beschouw ingen hebben 224 leden zich voor en 71 zich legen het ontwerp verklaard. BERLIJN, 9 Maart. De Reiehs-Anz. meldt: «De keizer was in staat heden voor de eerste maal weder uit te rijden in een digt rijtuig". WEENEN, 10 Blaart. Al de conslitutionneelgezinde bladen wjjzen met bijzondere voldoening op hel gisteren door den rijksraad (tweede kamer) genomen besluit, als een schitterend blijk van overeenstemming lusschen de regering en de overgrootc meerderheid van het huis der afgevaardigden. TRIER, 9 Blaart. liet priester-seminarie aldaar werd heden gesloten, en deze maatregel gaf aanleiding tot opschudding voor het gebouw. De zaam- gcscholen volksmenigte dwong de leeraren, die 's middags het seminarie verlaten hadden, daar hel middagmaal te nuttigen, doch dat daar niet kon kon worden binnengcbragl, dewijl de politiewacht het belette, 's Namiddags zijn de leeraren weder in hel seminarie gekomen, doch na officieel te zijn opgeëischt zich van daar te begeven, voldeden zij aan dat bevel. De mili taire magl dreef bet volk uiteen en bezette bet seminarie zonder weêrstand te ontmoeten. De stad is rurslig. LEIDSCIIE SCHOUWBURG. „Alpli oase do kinvleriloctcr", tooneelspcl in 2 afdeelingen en (ol) 5 bedrijven, naar heL Fransch door Nap. Deslanberg. Onze Vlaamsche broeders, die hun taal als een kostbaar kleinood, met waarlijk bewonderenswaardigen ijver trachten te bewaren; die hunne nationa liteit moedig verdedigen tegen Franschen invloed en overmoed; onze Vlaam sche broeders, zeggen wij, mochten wel eens te zamen een innig verbond sluiten ten einde hun "Nationaal" tooneel wat minder te overstroomen met Fransc/ie producten. Waarom schrijft Nap. Destanberg niet zeil een flink oorspronkelijk stuk, in plaats van ons op vertaalwerk uit het Fransch te «uthalen? De Vlaamsche schrijvers en er zijn uitstekende onder hen moesten de handen ineenslaan en stukken schrijven aan het volksleven ontleend, om tegelijker tijd aan Schimmel, Hofdijk en Cremer een plaats in te ruimen; dan zou hun tooneel een echt Nederlandsch karakter krijgen! Tot heden zoeken wij dien Nederlandschen stempel tevergeefs! Een concours zooals te Brussel en te Antwerpen levert het bewijs, dat dergelijke opmerkingen ook bij de Vlamingen zijn gemaakt. De stedelijke regeringen deden wat zij konden, maar merkwaardig is het, dat de voor naamste prijzen juist door Noord-Nederlanders, zooals Glanor, Gerard Keiler, van Blanrik, Bosch en R. Faassen zijn behaald. Jammer is het dat de eerste Vlaamsche dichters nog van verre blijven staan. Bloge dat anders worden, zoodat wij eens kennis maken met Zuid-Nederlandsche tooneclwerken van groote waarde! Het bovenstaande Fransche drama is niet beter of slechter dan vele ande ren. Het is zeer op effect berekend, niet vrij van bombast, maar bevat ook hier en daar verdienstelijke scènes. Men moet bekennen dat Fransche dramaturgen bijzonder den slag hebben om een intrige op touw te zetten en uit lc werken. Dal ook gisterenavond de toeschouwers medegeslcept werden, bleek uit de herhaalde toejuichingen. Het thema is oud. Een ge trouwde vrouw, Louise Delormel, heeft haar plicht vergeten, en brengt als gevolg harer misstap een dochter ter wereld. De beleedigde echtgenoot maakt zich van dat kind meester om het als zijn eigen dochter op te voeden. Hij doel dit om zich op den minnaar le wreken. Een wel wat vreemde wraak! De moeder sterft en Lucile houdt 10 jaren lang Delormel vóórhaar vader. Deze is als zeeofficier altijd weg en behandelt haar verder koel en onhar telijk maar nu verschijnt Alphonse, de minnaar in questie, wiens hulp als doctor voor een kleinen patient is ingeroepen. Thans ontstaan conflicten lusschen Delormel, die zegt dat hij veel van zijne dochter houdt, en Alphonse. Er worden een paar kogels gewisseld, die niet treden. Lucile wordt voor dood gehoudenmaar komt wcèr hij en terwijl twee vaders aanspraak op haar maken, valt zij ten deel aan een derden persoon: den jongen schilder Fredc- rik. die op haar verliefd is. Blen stelt in dit stuk meer belang in den min naar dan in den bedrogen echtgenoot. Delormels karakter is mislukt. Hij zegt wel dal hij veel van Lucile houdt, maar toont het nooit en wil haar integendeel tol een huwelijk dwingen met zekeren mijnheer Desparvillcs. De uitvoering was goed. In de eerste plaats verdient mej. Bcersmans in het dubbele karakter van Louise en Lucile de ecrepalm. Verder de lieer Driessens als den trouwen pachter Jerome, die ons nog meer gefrappeerd zou hebben als zijn geheugen ook wat trouwer was geweest. De heer Corijn vervulde met veel talent de rol van Alphonse, den kinderdoctor, terwijl ook de heer llendrickx als Delormel niet mag vergeten worden. En wat de overige vertooners betreft: wie zou niet gaarne eens geschoren worden door zoo'n aardige vrouwelijke barbier, als wij in Blw. CorijnDriessens zagen optreden? Leiden, 10 Blaart 1874. IN G E 2! 0 N B E N. Aan de 1111. Moofd-Commissie van het Nationaal Cadeau in Nederland. Blijne lleercn! Het kinde:geschenk aan Z. BI., volgens hel plan door den geachten heer, BI. L. Seybel, onderwijzer le Asperen, ontworpen, kan men thans wel zeg gen is volkomen gelukt en heeft overal bijval en ondersteuning gevonden, .zoodat aan bovengenoemden ontwerper thans wel openlijk hulde kan en mag gébracht worden. Dit cadeau zal, naar ik meen, bestaan in een prachtig stuk in zilver, zeer eigenaardig voor een geschenk van kinderen. Als kin deren iels geven, willen zij gaarne iels geven, dat mooi is, maar groote of meer bejaarde menschen moeten van een ander beginsel uilgaan: die moeten redeneeren en bedaard overleggen, niet wat het mooiste, maar wat het nóttigste is en het beste doel kan treffen. In de vorige maand heb ikvol gens mijn idee, in onderscheidene couranten een schoon plan opgegeven, om namelijk voor die ingezamelde gelden een eenvoudig en doelmatig ge sticht te bouwen tol inname en verpleging van oude werklieden, zoo van boerenarbeiders als van den ambachtsman, ingericht, niet als een weesbuis, maar met afzonderlijke kamertjes, bij wijze van een holje, voor oude ge zinnen, man en vrouw te samen. Op den Goudschen Singel te Rotterdam stijal een hofje, gesticht door G. de Koker, met een kapitaal, groot genoeg om van de rente onderhouden lc worden, waarin 70 kamertjes. Indien zoo icjs vroeger door één mail is gedaanhoeveel te beter en grooter zou dan zdo iels geslicht kunnen worden door geheel Nederland! Tot lieden toe heb ik niet vernomen, dat dit plan in aanmerking is genomen. BVelligt wordt er gezegd of gedacht: wat zou dat geven, om van zoo vele otide en arme werklieden slechts een betrekkelijk klein getal te plaatsen Blaar wie zou zoo onbarmhartig dur.vcn spreken? Zou hel niet dwaas zijn, om bij gelegenheid van eene schipbreuk, waar maar kans bestond, om van een groot getal passagiers slechts twee of drie menschen le redden, te zeggen: wat kan het balen: men kan ze toch alle niet redden! Wat is toch de natie veel aan den werkman verpligl! Bij alle groote werken, waar ons oog met bewon dering op staart, moge de wetenschap voorop gaan, in de praktijk is het de werkman, die het ten uitvoer brengt; en zou het dan geen blijvend ge denkstuk kunnen zijn, dat bij dit heugelijk leest op lc riglen ware? Zulk een geslicht met den naam van Oranjcgesticht. waardoor van zelf het stam huis van Oranje, als hel ware er aan verbonden zou wezen. Ik geloof, dat het nageslacht met een dankbaar oog op zulk een gedenkstuk zou nederzien. Om nu verder lot een vast besluit te geraken, komt het mij voor, dat alle plannen, die gemaakt zijn of worden, door tusschcnkomst van een derden persoon, b. v. Z. 11. prins Frcderik. oom des konings, Z. M. zouden be lmoren te worden voorgesteld, en laten dan aan Z. BI. de vrije keus, om naar eigen welgevallen le beslissen. Ook geloof ik, dat dit de kortste en beste weg is. De tijd vliegt spoedig; 12 Blei nadert met rassche schreden. Biet den wensch, dat mijn opgegeven plan in aanmerking genomen zal worden en in uwe vergaderingen welwillend en ernstig ter sprake gebracht, noem ik mij, Wcl-Ed. Hceren llw onderdanige Dienaar, Rijpwetebixg Blaart 1874. G. VAN LOON. Al) V EiiTKiVri Bevallen van een Zoon en een Dochter F. J. S. VAN DER STAP VAN GIJSEL. Leidex. 9 Blaart. Bevallen van een welgeschapen Dochter 11. G. BENDER VERBOOG. Leiden, 9 Blaart 1874. Voorspoedig bevallen van een Zoon G. 0. G. LAGERWERFF SANDT VAN NOOTEN. Leiden, 19 Maart 1S74.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 3