BUITEN LANDSCIIK BKRIGI KN. dragende, en bij wanbetaling te vervangen door evenredige gevangenisstraf fen, tot ontzetting der burgerlijke en burgerschapsreglengenoemd in art. 8 der wel van 29 Junij 1854; voorts lot verwijzing van den beklaagde naar den heer procureur-generaal in Noordbolland, ter zake van in 32 gesloten contracten gepleegd faux intellecluel, Door wijlen mej. Anna Slingerland zijn bij uiterste wilsbeschikking aan het hervormd diakonie-armbestuur te Meerkerk vermaakt ruim 4 hecta ren weiland, onder uitdrukkelijke bepaling, dat de opbrengsten daarvan, als buitengewone bedeelingeiken winter moeten worden uitgedeeld. 'sGlUVENIlAGE. 10 Maart. Z M. beeft vergunning verleend aan B. Faasenkamerdienaar van Z. K. 11. prins Hendrik der Nederlanden, tot bet dragen der zilveren me daille voor burgerlijke verdiensten, hem door den groothertog van Sakseu- Weimar-Eisenach geschonken. De beer P. 11. Velsen, adjunct-commies bij bet dep. van financiën, is tenoemd tot commies ter directie der registratie en domeinen voor de pro vincie Gelderland. Aan den heer 11. T. Voel is eervol ontslag verleend als ontvanger der directe belastingen te Hees c. a. In de zitting van de tweede kamer van beden is, na aanneming, met 38 legen 30 stemmen, van onderdeel i (werken aan de VVester-Schelde), art. I van de vestingwet onveranderd aangenomen, met 05 tegen 3 stem men. Art. 2 is goedgekeurd. Morgen behandeling der verdere artikelen. 11. M. de koningin heeft zich heden voormiddag per rijtuig naar Leiden begeventen einde een bezoek te brengen aan Z. K. 11 prins Alexander. Z. K. 11. prins Hendrik vertrok beden middag ten 3 ure langs den Uolland- sehen spoorweg naar Amsterdam. 1111. Dit. 1111. de prins en prinses zu Wied zijn beden morgen (en 8 ure per Rijn spoor met bun zoontje en ge volg naar Neuwied teruggekeerd, na een verblijf van ruim 4 maanden in de residentie. Z. K. 11. prins Frederik vergezelde 11D. kinderen tot Emme rik. van waar bij beden middag ten 5 ure alhier terugkeerde. Met hel oog op de feestviering op 12 Mei e. k. zal van gemeentewege aanstaanden Maandag, 10 Maart, de aanbesteding plaats hebben van 40 a 50000 illumincerglazen. K N G KL. A IV I». LONDEN 9 Maart. Donderdag aanst. zullen de hertog en de hertogin van Edinburgh bun nen plegtigen inlogt te Londen houden. De heer Disraeli stond Vrijdag 11. met sir Stafford Norlhcotc, den kanselier van de schatkist, eene zeer talrijke deputatie te woord, welke op de onvoorwaardelijke en geheele afschaffing van de inkomstenbelasting kwam aandringen. Een tiental leden der deputatie voerde het woord en betoogde het nadeelige van de inkomstenbelasting uit verschillende oog punten. De heer Disraeli vroeg, of er hij de deputatie bezwaar bestond op te geven van welke belasting zij de invoering aanried als a:quivalent bij eene afschaffing der inkomstenbelasting, waarop een der sprekers antwoordde dat de overweging van die quaestie door de deputatie eerbiedig aan de regering werd overgelaten. De heer Disraeli zeide toen: lk heb het voorregt gehad van uwe zienswijze door zeer bevoegde sprekers te hooren uiteen zetten. Ik erken gaarne dat het onderwerp, waarover gij een onder houd met de regering hebt gezocht, van het grootste belang is, en ik kan u verzekeren dat de door u gemaakte opmerkingen bij de ernstige over wegingen, waaraan dal onderwerp zal worden onderworpen, niet uit het oog zullen worden verloren. Ik kan hier thans niet meer bijvoegen, doch het zal mij altijd aangenaam zijn deputation als de tegenwoordige te woord te staan. De deputatie was verwonderd over de kortheid van het antwoord, en cenigc barer leden schenen het woord weder te willen opvatten; doch de heer Disraeli verliet de zaal. Uit de officiële beriglen omtrent de inneming van Coomassie blijkt dat de Engelsche opperbevelhebber tol het verbranden der stad is overgegaan, alleen omdat hij zag dat er geeue onderhandelingen met den koning konden aangeknoopt worden. Het geheele regeringstelscl van Ashnntee, schrijft hij, is zoo geheel gegrondvest op verraaddat de koning geen anderen vorm van onderhandeling begrijpt, dan die welke strekt om te misleiden, daarTiij het niet mogelijk achten kon, dat anderen eerlijke bedoelingen hebben. Onder deze omstandigheden werd het hem duidelijk, dat een vredeslraclaal geheel waardeloos zou zijn. De generaal verklaart, dat hij gelooft, dal de militaire magt en het overwigt van den Ashantijnsehen monarch zoo volkomen ge broken zijn, dat zijn koninkrijk als ontbonden beschouwd kauworden. Een wreeder, verachtelijker, lager gouvernement, dan dal van dezen koning heeft welligt nooit op aarde bestaanen hel eind van zijne regering moet dus zegenrijk zijnwelke gevolgen het ook hebben moge. FRANKRUH. Aan het Journ. des Déb. wordt medegedeeld dat de door de budget- commissie over het bekende voorstel van den heer Pouver Quertier ge hoorde ministers van buitenlandsche zaken, van koophandel en landbouw en van financien hebben te kennen gegeven geen bezwaar te zien tegen het aanknoopen van onderhandelingen met de mede-oiulerleekenaars der over eenkomst van J864 over eene wijziging van die overeenkomst in den zin der invoering van het toezigt der ambtenaren in de suikerraffinaderijen als middel tot invordering van de suikerbelasting in de verschillende stalen. De minister van oorlog heeft bevolen, dat van 20 Maart af in alle ge meenten lijsten moeten opgemaakt worden van de mannen, welke het terri toriale leger zullen uitmaken. Hp die lijsten moeten ingeschreven worden allen, die tot dó klassen van 1855 tot 186f> belmoren. -- Over het al of niet voegzame van de bonding der Fransche akademie in zake den heer Ollivicr wordt nog veel geschreven. Zoowel de akademie j als de heer üllivier vinden warme verdedigers. Het Journ. des Déb. zegt in het algemeen dat men van het redenaarstalent en van den letterkundigen smaak van den heer Ollivier eene meer doorwrochte lofrede op zijnen groo- i ten voorganger had mogen verwachten dan hij in zijne intreerede geleverd i heeft: eene verwachting, die te billijker schijnt omdat het nieuwe lid vier jaren aan het schrijven dier rede heeft kunnen besleden. I »l ITttill L A B». Omtrent een der algevaardigden uit den Elzas, den heer Teutsch, die in den rijksdag verzocht Fransch te mogen spreken, aangezien het Duitsch zjjne moedertaal niet was, deelen de dagbladen mede dat de moeder van 1 dien afgevaardigde eene eenvoudige Elzasser vrouw was, welke met hare kinderen niets dan Duitsch sprak; zoodat de heer Teutsch eerst op zijn 10,le jaar de eerste beginselen van hel Fransch op de school is gaan leeren. Ook deed zijn vloeijende uitspraak van het Duitsch zijnen naam, die zijne Ger- 1 maansche afkomst van vaderszijde waarborgt, allezins eer aan. liet adres der üuitsclic schrijvers en boekhandelaars, waarin wordt aangedrongen op het aangaan van een Iractaat met Nederland tot bescher ming van den letterkundigen eigendomis hij den rijksdag ingekomen. Van wege de universiteit te Bonn is bekend gemaakt, dat bij den aanstaanden zomer-cursus de oud-katholieke professoren Reusch en Langen voorezingen zullen houden, de een over dogmatiek, de ander over kerke lijke geschiedenis. Het overbrengen van den bisschop van Trier naar de stedelijke straf- inrigting heeft aldaar geenc aanleiding tot rustverstoring gegeven. Toen den bisschop werd aangezegd dat men last had hem derwaarts Ie brengen, verklaarde hij slechts voor geweld te zullen bukken, maar toen men hem verzekerde dat men daartoe zou overgaan, gaf hij toe en ging te voet naai de gevangenis. Volgens de Triersche ïolkszeit. zou de subsidiaire gevan genisstraf voor de uiet-betaaldc boeten twee jaar en drie maanden moeten duren. OOiTEXRiJK. Te Peslh hebben op 9 Maart in eene der voorsteden oproerige toonec- leu plaats gehad bij gelegenheid van de begrafenis van een slager, die zich in de gevangenis van het leven had beroofd. De bevolking was opgewon den door het gerucht, dat die zelfmoord uitgelokt was door mishandelingen door de policie. Zamenscholingen hadden plaats voor het raadhuis. Het gepeupel, meest bestaande uit lieden zonder werk, heeft het raadhuis in brand gestoken. De aangerukte brandweer werd met stëenen begroet. Eerst te middernacht, nadat de militairen onder de wapens waren gekomen, is het gelukt den brand te blusschen. De openbare magt was vcrpligt met vuurwapenen tusschenbeidc te komen; er zijn vier dooden en verscheiden ernstig gewonden gevallen. OOST-I DIK. BATAVIA. 31 Januarij. Hel nemen van den Kraton is den 27sl«° Januarij des morgens ten G uur door een saluut van 21 schoten aan de inwoners van Batavia bekend gemaakt. Volgens de Indiër heeft het algemeen genoegen gedaan, dat langs tclegrafischen weg bij kon. besluit tot ridder 4e kl. van de Militaire Willems orde benoemd zijn de adjudant-onderofficier-vaandeldrager G. 0. von Brcdow. de sergeant-majoor J. Dach en de Amboinesche sergeant L. Latoemaina, we gens hun schitterend gedrag bij de krijgsverriglingen tegen Atchin op 25 Dec. II. Dergelijke onderscheiding, bijna onmiddellijk na het volvoeren van de daad en nog op het slagveld toegekend, heeft voor het leger eene groo- tere beteekenis, is sterker prikkel en maakt dieper indruk dan wanneer zij na verloop van eenigc maanden verleend wordt -• lu de herigten omtrent de expeditie legen Atchin. ontleend aan de rapporten van den opperbevelhebber, wordt omtrent den dood van den zen deling Mas Soemo Widikdjo, die de brieven van den luit.-generaal van Svvie- teu aan den Sultan had overgebragt, medegedeeld dat hij. naar men van den Atchinees Abdulah, die in den kraton geweest was, vernomen had op last van Toekoe Talang, broeder van Panglima Polim, vermoord zou zijn, door hem water in neus en mond te gieten en hem, achterover lig gende, de keel met een stuk hout digt Ie knijpen, welke doodstraf gewoon lijk op dieven en overspelige vrouwen wordt toegepast. Toen te Atchin op zekeren dag zes krijgsgevangenen waren gemaakt, werden deze voor generaal van Svvieten gebrast. De opperbevelhebber liet aan ieder hunner een rijksdaalder geven en liet lien in vrede vertrekken. Ken spion deelde ecnige dagen later mede, dat toen d:c zes Alchinezen weder bij de vijandelijke magt waren teruggekeerd en van hun wedervaren rapport uübragten aan de hoofden, het opperhoofd aldus tot hen sprak: «Zoo hebt gij dan voor dien generaal gestaan, niet waar? En geen uwer heeft den moed gehad een poging Ie wagen om dien mail te dooden?" En dadelijk gaf hij last hun hel hoofd af te slaan, hetgeen onmiddellijk geschiedde. Poor den gouverneur-generaal van Ncd.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen: Ciriel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den resident van Tapanoli (Sumatra's Westkust) II. D. Canne; aan den tele grafist 3« kl. A. J. Pereira; aan den controleur Ie kl. hij het binnen), be stuur op de bezittingen buiten Java en Madura G. M. E. Merens, en aan den hoofdonderw. aan de openb. lagere school te Magelang (Kadoe) Fci- kema. Ontslagen: eervol, uit 's lands dienst, de gewezen griffier bij het omgaande geregt in het gouv. Celebes J. W. Theunis; de adsislent-opzigler bij de sluiswerken te Lengkong (Soerabaija) II. F. Leemker; de boekhouder op het bureau van den eerstaanwezenden ingenieur bij den waterstaat in de rësitl. Samarang II. F. O. Th. Bloem; de klerk op het bureau van den assist- resident van Buitenzorg E. V. de Schc-emaker. Benoemd: in het gouv. van Sumatra's Westkust: tot resident van Tapanoli, de secretaris van genoemd

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2