LEIDSCHE COURANT. ISM. 58. (sib »J? DINGS DAG 10 MAART. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.-, franco p. p. 3.50; met het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prrjs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden iV. 14 [blad 16) der Handelingen van den Gemeenteraad. JN A T I O A A L E MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gelet op art. 150 der Wet op de Nationale Militie, van den 19<t" Augustus 1861 [Staatsblad N°. 72) Noodigen de lotelingen dezer gemeente uit. die verlangen bij de Zee-Militie te dienen, zich daartoe aan te melden vóór den l»len April aanstaande, opeen der werk dagen, tussclien des voorniiddags tien en des namiddags drie uren, ter Secretarie dezer gemeente. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leiden, 2 Maart 1874. v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. BINNEN LAK DSC UK BERIGTEN. LEIDEN, 9 Maart. Van Reut. Off. ontvingen wij heden liet volgende telegram: Penang, 9 Maart. Uit Alchinesche bronnen wordt verzekerd dat de At- chinczcn eenige forten binnen 's lands krachtig versterkt hebbenmet het uil den kraton medegevoerd geschut en materieel. Men zegt dat de Alchi- nezen voornemens zjjn de worsteling te doen voortduren tot dat de cholera en andere ziekten de Ilollandschc krachten zullen hebben gedecimeerd. Zij zouden geenszins plan hebben zich te onderwerpen en houden met nadruk vol dat het tractaat van 1857 een louter verzinsel is; zij verlangen daarom trent een onderzoek en beschouwen Engeland als in deze le kwader trouw te zijn geweest. Bij kon. besluit van 5 Maart jl. is aan den heer mr. P. du Rieuop zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van de commissie van admini stratie over de gevangenissen te Leiden, onder dankbetuiging voor de door hem als zoodanig bewezen diensten, en is benoemd tot lid van genoemde commissie de heer mr. II. A. Neeb, deken der orde van advocaten aldaar. Dezer dagen werden alhier aan alle ingezetenen, die hun deel in den hoofdelijken omslag dezer gemeente dragen, van wege het comité lol viering van het zilveren krooningsfeest circulaires rondgezonden tot het vragen van bijdragen voor het op den 12Je° Mei te geven volksfeest. Met genoegen zagen wij daaruit dat, zoo het comité voldoenden financiëlen steun vindt, het ook de kinderen in dat feest wil laten deelen. Zijn wij goed ingelicht dan is ook aan de heeren van de gebuurten een vgrzoek gerigt om len hunnen huize de gelegenheid open te stellen lol liet in ontvang nemen der bijdragen van diegenen, welke niet op het kohier voorkomen. Wij juichen het plan van het comilé zeer loe en hopen dat de moeile, welke het in deze op zich heeft willen nemen, verligt zal worden door ruime geldelijke hulp van de gegoede ingezetenen dezer stad. lieden morgen ten half elf ure werd het stofïelijk overschot van den heer d'. G. W. A. Plaat op de begraafplaats aan de Groenesleeg bijgezet. Bij het geopende graf werden er treffende toespraken gehouden door den heer P. F. Coumans, kapjtein der infanterie, vroeger alhier in garnizoen, en den lieer J. Knappert, predikant te dezer stede, van welke gene aan de nage dachtenis van den waardigen voorzitter der loge "la Vertu" en den man van edele beginselen hulde bragt.deze den deelnemenden geneesheer en har- telijken vriend voor oogen stelde. De heer mr. J. D. van Ketwich Verschuur, van Zwolle, schoonbroeder des overledenen, nam na deze sprekers het woord en zeide, in naain der familiebetrekkingen, dank voor de bewijzen van deel neming, bij de uilvaart van den betreurden doodc gegeven. Eene groote schare van vrienden en belangstellendenuit verschillende rangen der maat schappij, woonde deze aandoenlijke plegtigheid bij. Zalurdag 11 niogt de timmermansgczel C. Roozendaal, het genoegen smaken terug te zien op zijne 25-jarige dienstvervulling bij den heer J. van Lilh alhier. Hij mogt zich in dat tijdvak de tevredenheid van zijnen patroon ten volle verwerven, waarvan deze thans hel bewijs gaf dooi' hem een zil veren remonloir-horlogie, met toepasselijke inscriptie, aan te bieden. Bij de heden ten raadlniize gehouden aanbesteding van het vergroolen van de bewaarschool aan het eind der Groenesleegis daarvan aannemer geworden A. Iiardcman, timmerman alhier, voor ƒ10507. Bij de heden op het raadhuis gehouden verkooping van cokes zijn de volgende prijzen besteed Hoogste prijs. Minste prrjs. partijen van 100 hectoliters ƒ58.f 58. s 50 30.— I' 30.— n "10 6.e 5.50 5 3.05 2.90 Het stoomschip Prins van Oranje is den 6del1 Maart te Batavia aan gekomen. Alles was wel aan boord. Het stoomschip Conrad zou den 8"en van Batavia naar het Nieuwe Diep vertrekken, i Voor de 147 plaatsen als kadel aan de kon. mi!, akademie te Breda I hebben zich tot dusver 28 sollicitanten aangemeld. Naar men verneemt, zullen de militiens der ligling 1874 een maand vroeger dan gewoonlijk onder de wapenen worden opgeroepen, om in den wapenhandel te worden geoefend. j De minister van oorlog, zooveel mogelijk willende bevorderen, dat zij, die te dezen jare voor de dienst bij de nationale militie worden bestemd, hunne militiepligten in persoon vervullen en zich daardoor voorbereiden om, des vereischt, te kunnen voldoen aan den grondwettige» pligt, die op iederen ingezeten rust: het dragen der wapenen tot handhaving der onaf hankelijkheid van den slaat en tot beveiliging van zijn grondgebied; heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt de verschillende voordeelen, welke voor hen, die bij de militie dienen, aan kennis, bruikbaarheid, ijver en goed gedrag, ingevolge de bestaande voorschriften, reeds verbonden zjjn of daaraan nog zullen verbonden worden. Die voordeelen zijn de navolgende: 1". De lotelingen die, vóór de inlijving bij de militie, met gunstig gevolg het hierna te melden examen afleggen, worden, voor zoover zij daartoe geschikt bevonden zijn en dit met de belangen van de dienst is overeen le brengen, ingelijfd bij het corps en geplaatst in het garnizoen hunner keuze. In werkelijke dienst zijnde, worden zij zooveel mogelijk in de kazerne bij elkander gehuisvest, mogen voor eigen rekening fijne uniform dragen en, zoo daartoe maar eenigzins gelegenheid is, met elkander of met de onder officieren menage voeren. Uit hen zal in.de eerste plaats militiekader worden getrokken. Het examen bedoeld in de eerste zinsnede zal omvatten: het schrijven van eene goede leesbare hand: de kennis van de gronden der spelling van de Nederlandsche taal, blijkbaar uit een te vervaardigen opstel; liet rekenen tot en met de gewone en tiendcelige breukende kennis van hel Nedci'landsche stelsel van malen en gewigtcn; eenige bekendheid roet de vaderlandsche geschiedenis; voldoende kennis der aardrijkskunde vau Nederland. Dit examen zal kunnen worden afgelegd ui ieder garnizoen waar de staf van een bataillon infanterie zich bevindt. Zij die aan het examen wenschen deel te nemen, hehooren zich daartoe vóór den 20sl,° dezer schriftelijk aan te melden bij den kommandant der afdccling infanterieter plaatse waar zijmet inachtneming van het bepaalde in de vorige zinsnede, verlangen dit le doen, met vermelding1 levens van het corps waarbij en het garnizoen waar zij bij voorkeur hunnen militiepligt willen vervullen. 2'. Bij iedere compagnie infanterie kunnen van elke ligting drie en bij iedere compagnie vestingartillerie of pontonniers van elke ligling twee mili ciens tot korporaal worden aangesteld. Bij iedere compagnie infanterie kan van elke ligling een milicien tot sergeant worden aangesteld. 3". De milicien-sergeanten en korporaals hebben alle regten der vrijwillig dienende sergeanten en korporaals en genieten gedurende den tijd dat zij in werkelijke dienst zijn dezelfde soldij als deze. 4°. leder milicien, korporaal of sergeant, die zich verbindt om gedurende zes jaren als vrijwilliger te dienen, geniet eene premie van ƒ300; ieder milicien, korporaal of sergeant die, in de termen vallende om met groot verlof te worden gezondenhet verlangen te kennen geeft om onder de wapenen te blijven, zonder zich als vrijwilliger te verbinden, of die, met groot verlof zijnde, verlangt onder de wapenen te komen, senict: voor zes maanden werkelijken diensttijd eene premie van ƒ75; voor twaalf maanden werkeljjken diensttijd eene premie van ƒ150. 5°. De tijd voor eerste oefening op twaalf maanden bepaald zal, na be komen magtiging des konings, tot op negen maanden verkort worden voor de lotelingen, die zich door een uitstekend gedrag onderscheiden, en binnen laatstgemelde tijdruimte blijken geven van: bruikbare onderofficieren en korporaals te zijn; hunne verpliglingen als milicien in ieder opzigt te ken-

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1