BUI TEN LAN DSC HE BERIGTEN. de artt. 5 tol 7 verdedigd, als bevallende een noodzakelijk verbod tot ter- reins-verandering binnen de inundalickringen. De heer de Roo heeft ernstig aangedrongen op de versterking en verbetering van levende strijdkrachten. Mogt de regering daartoe niet bereid zijn, dan zou hij overwegen of hij gebruik zou maken van het regt van initiatief. De hh. van Naamen, Berg- raann, Rutgers en Stieltjes hebben enkele bedenkingen tegen de wet inge- bragl en inlichtingen gevraagd, en daarvan hunne stem afhankelijk gesteld. Door de hh. de Roo en Stieltjes is als amendement op art. 1 der ves tingwet voorgesteld om punt van dit art., thans luidende: «de werken tot dekking van de rivierovergangen en opname van troepen aan den Ussel, Waal en Maas", aldus te lezen: «de stelling aan den Beneden-IJssel en de werken tot dekking enz. Tot toelichting van dit amendement wordt door de voorstellers o. a. het volgende gezegd: De stelling aan den Beneden-IJssel bevat het Kamper-eiland en den polder Mastenbroek en wordt begrensd door de Zuiderzee, den Beneden-IJssel tot Katervecr, de Willemsvaart en het Zwarte water. Zij is derhalve door die natuurlijke verdedigingsmiddelen reeds vrij sterk en hare sterkte kan, wanneer de daartoe noodige voorzie ningen getroffen worden, in korten tijd worden verhoogd door inundatiën, die alleen het hooge terrein ten zuiden en oosten van Zwolle vrijlaten. Door den heer de Roo is op art. 1 punt i der vestingwet (werken aan de Wester-Sche'.de) als amendement voorgesteld, dal punt te doen vervallen, daar reeds door het comité van defensie was aangenomen dat de provincie Zeeland niet zou worden opgenomen in den kring van het verdedigingsstelsel. De hooge raad heeft heden cene beslissing genomen in de procedure van den burgemeester der gemeente Dordrecht tegen E. Revier, wed. van A. Koomans c. s.omtrent ecne vordering tot schadevergoeding wegens het sloopen van uithouwselen van woningen gelegen op de Pelserbrug te Dor drecht, welke vordering ook in hooger beroep werd toegewezen, liet be roep in cassatie, door den burgemeester van Dordrecht tegen deze laatste beslissing ingesteld, werd thans door den hoogen raad verworpen. Het ge meentebestuur is veroordeeld in al de kosten op deze procedure gevallen. M. de koningin heeft gisteren avond de eerste opvoering van «La Fille de Mute Angol", in den kon. Franschen schouwburg, met hare tegen woordigheid vereerd en verliet na het tweede bedrijf de schouwburgzaal. liet praeadvies van burg. en weth. op het adres vaii een aantal inge zetenenlegen de plaatsing van het standbeeld van Thorbecke, komt in hoofdzaak hierop neder: Hel raadsbesluit van 6 Januarij tot vergunning om op de Plaats een standbeeld voor wijlen mr. Thorbecke op te rigten, werd door burg. en weth. aan het hoofdcomilé medegedeeld, dat daarop verklaarde van die vergunning gebruik te willen maken. Zonder dus het gegeven woord terug te nemenkan het verzoek der adressanten om ver nietiging van het raadsbesluit niet worden ingewilligd. Doch ook al ware dit mogelijk, zouden burg. en weth. nimmer mogen adviseren op een eenmaal gevallen raadsbesluit terug te komen, dan bij dwaling in de feiten. Burg. en weth. stellen dus voor aan adressanten te kennen te geven, dat aan httn verlangen niet kan worden voldaan. EIVGELAHB. LONDEN5 Maart. De Lond. Gas. deelt de benoeming mede tot pairs van de voormalige ministers Cardwell en Chichester Fortescue. onder de titels van burggraaf Cardwell van Ellerbeck en baron Carlingford, van den afgetreden president der commissie voor de in- en uitgaande regten sir Thomas Freemantle, en den afgetreden secretaris-generaal van het dep. van builenlandsche zaken Hammond, onder de tilels van baron Collesloe en baron Hammond, bene vens de bevordering van den afgetreden opperkamerheer burggraaf Sidney tol de waardigheid van graaf. - De Times zegt dat volgens mededcelingen uit Parijs uitzigt bestaal dat er binnen eenc maand schikkingen ten aanzien der Turksche financiën tol stand zullen komen. Eene vereeniging van bankiers zou aan de Porte de noodige gelden ter betaling van de in April verschijnende coupons willen voorschieten, mits er een uitvoerbaar middel gevonden kunne worden om binnen drie maanden een stelsel van Europesche controle over de Turksche financiën in werking te brengen. Er is nog niets definitief geregeld. Volgens het jongste berigt van den correspondent der Daily News uit Rcngalen neemt het gebrek aldaar toe. In een dorp waren binnen 4 dagen 18 personen van honger gestorven. De correspondent van de Daily News deelt het volgende mede omtrent een der gevechten aan de Goudkust geleverd, t. w. nabij het dorp Amoaful. De Ashautijnen waren in liet digle woud verscholen, en terwijl de arbei ders, door de mineurs en sappeurs in dienst genomen, het kreupelhout omhakten, om het 42',e regiment een doortogt te banen, beschoot een onzigtbare vijand de Engelsche soldaten van alle zijden, liet ergste werd echter eerst ondervonden toen het regiment een moerassig stuk gronds bereikte op ongeveer 800 el van Ingelagu gelegen. Gelukkig schoten de Ashantijneu met schroot, want hadden zij met kogels gevuurd, dan ware j er geen man van het 42!le overgebleven. Er was bijna geen officier, die niet gewond werdcn de majoors Baird en Macpherson werden ernstig getroffen. Ongeveer 105 man werden gewond gedurende het oponthoud, dat veroorzaakt werd door de onmogelijkheid om snel over liet moeras voort te gaan. Gelukkig rukte op dat kritieke oogenblik het eene berg- kanon van kapitein Rail (want voor twee was er geen plaats) op de plaats des gevechts aan. Op 50 el afslands van den verborgen vijand begon men granaten te werpen ttissclien de booinendie, ontploffendede negers ver dreven uit hun schuilhoeken. Onmiddellijk snelden de mannen van het 42"c hen na, totdat de Ashantijneu, builen het bereik van het kleine kanon gekomenzich op nieuw verscholen en weder begonnen te vuren. De kolonel sir Archibald zag, dat hel oogenblik voor zijn moedige Hooglanders gekomen was. Hij gaf bevel tot een charge met den stormpas. Geen wilden konden zulk een aanval weerstaan. Zij vlugllen de heuvels af en andere heuvels op, doch de Hooglanders gaven hun geen oogenblik rust. Telkens ah [de Ashantijnen stand hielden, vlogen z(j weder op hen aan, en met de bajonet namen zjj het dorp Amoaful in bezit. Vele uren duurde daarna het gevecht nog, daar groote aantallen Ashantijnen uit de digte wouden rondom Ingelagu moesten verdreven, en een reusachtig kamp der Ashantijnen lusschen Ingelagu en Bekera moest veroverd worden. Den volgenden dag werd Bekera ingenomen en verbrand, waarop de togt naar Coomassie, dat men in twee dagen bereikte, werd voortgezet. Bij honderden werden de Ashantijnen neergeschoten, want hun doodsverachting is zoo groot, dat zij hun leven in het geheel niet tellen, als zij slechts een blanke kunnen dooden. Zij bleven in de boomen zitten totdat zij gedood werden, en de groote menigte bleef op den grond liggen, onophoudelijk vurende totdat hun amunilie op was of totdat zij zeiven gedood werden. In de katoenspinnerij van den heer Thompson, Ïlollins-Bank, Black burn, heeft een verschrikkelijk onheil plaats gehad, ten gevolge van het springen van den grooten ketel. Een groot gedeelte van het gebouw werd dientengevolge uit elkander geslagen. Elf lijken zijn reeds in de puinhoopen gevonden en een twaalftal personen, die nog leefden, maar voor wier be houd men mede beducht is. Er worden echter nog vécl meer vermist. Onder de lijken is dat van den heer Richard Thompsonden zoon van den eigenaar der spinnerij. Eenige oogenbiikken voor de ramp, was hij nog met zijn vader in gesprek. Het ongeluk is ontstaan door het brengen van koud water in den ketel, terwijl die gloeijend heet was. FRANKRIJK. Hel Jonrn. off. bevat een besluit van den president der republiek waarbij verkiezingen voor de nationale vergadering worden uitgeschreven in de departementen Gironde cn Haute-Marne, ter voorziening in vacaturen, door het overlijden van twee afgevaardigden ontstaan Bij de voortzetting der beraadslagingen over de nieuwe belastingen in de nationale vergadering, cn wel over de voorgestelde verhooging der belas ting op het gedistilleerd en de likeuren, werd verworpen een door den heer Léon Say voorgesteld en breedvoerig verdedigd amendement om in stede van de bedoelde belastingen het circulatieregt van de wijnen te verhoogen, en wel met 100 pCt. De voorsteller vestigde er de aandacht op dat na de reeds gevallen besluiten de geestrijke dranken met de volgende belastingen wa ren bezwaard als: het gedistilleerd (de alcohol) met 151, de wijnen met 182 en de bieren met 22 millioen; volgens het aanhangig voorstel zouden die sommen worden verhoogd: tot 175 voor het gedistilleerd, 24 voor de bieren, terwijl de wijnen niet hooger belast zouden worden; hij achtte dit onbillijk. Door den heer Rocher en de budgetcommissie werd het amende ment bestreden als moelende leiden lot vervalsching van den wijn, en als onbillijk in stede van billijk zullende werken, daar men aannam dat het verbruik van wijn bij directen inslag, waarbij alleen het circulatieregt wordt voldaangeschiedde ter voorziening in eene levensbehoefte en dus noodwendig minder zwaar belast moest worden dan waar het het verbruik in herbergen, koffijhuizen, gaarkeukens en dergelijke gold, hetgeen, meende men, niet anders dan als weelde kon worden aangemerkt. De beraadsla ging over het aanhangige voorstel werd daarop hervat. Dit werd bestreden om zijne vermoedelijk noodlottige gevolgen voor den wijnbouw, doch daar entegen verdedigd hoofdzakelijk uit het oogpunt der zedelijkheid, daar men oordeelde dat de sterke dranken niet te hoog konden belast worden en dat elke verhooging moest worden goedgekeurd en zelfs toegejuicht als een middel kunnende zijn om het verderfelijke misbruik van sterken drank te keer te gaan. Het voorstel werd echter mede met eene groote meerderheid verworpen. De begrafenis van den voormaligen hoogleeraar Michelet geeft aanlei ding tot een geschilwaarin de regter uitspraak zal moeten doen. Ingevolge het door den overledene mondeling te kennen gegeven verlangen, maakte zijne echtgenoole reeds aanstalten om met het lijk van den vermaarden ge leerde naar de hoofdstad te vertrekken, toen Michelels behuwdzoon, de heer Poullain-Dumesnil, als vader en voogd van zijne drie in eerste huwelijk verwekte dochters, erfgenamen van haren grootvader, tusschen beiden is gekomen, en, op grond van de stellige bepaling van den uitersten wil des overledenen, diens teraardebestelling op het diglst nabij de plaats van het overlijden gelegen kerkhof, en alzoo op dat van llyères, heelt gevorderd. Die eisch heeft aan mevr. Michelet aanleiding gegeven om den tekst van het testament van den overledene in de bladen openbaar te maken, en tevens tot het instellen van een geding bij de civile regtbank te Toulon geleid. §PAN JE. Het officiële dagblad van Madrid bevat het besluit van den president van het uitvoerende gezag, waarbij het hoofd van den staat boven het ministerie wordt gesteld. Het besluit is door alle ministers gecontrasigneerd cn luidt als volgt: De afscheiding van het .hoofd van den staat en het ministerie geschiedt niet om verandering te brengén in het wezen van het op 3 Januarij geves tigde gezag; het is nog minder eenc daad van aanmatiging, welke ten over vloede te regtvaardigen zou zijn, want in de ernstige omstandigheden, waarin het vaderland verkeert, is aan liet hoofd der regering de volste magt toevertrouwd, en kan en moet het zoo noodig een geheel onbegrensd gezag uiloelenen. Zal dit gezag echter behoorlijk en op grondwettige wijze uitgeoefend worden, dan is het noodig dat de president van het uitvoerend gezag zich houdt buiten elke onmiddellijke en persoonlijke inmenging in de zaken van den ministerraad, en zijne luncticn beperkt tot die, welke door de grondwet van 1869 aan hel hoold van den staat zijn opgedragen. Om deze en andere redenen heeft de regering, in ministerraad vereenigd, het volgende besluit genomen Uit hoofde der onvereenigbaarheid van de functiën van hoofd van het uit voerende gezag en die van voorzitter van den ministerraad, legt don Fran cisco Serrano y Dominguez de laatstgenoemde betrekking neder, en behoudt

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2