LEIDSCHE COURAST. 1874. VRIJDAG 6 MAART. V. 55. STA ÜS-BE RICH T EN. BIN NEN f. V N DSC ti K 11K !S C.T E N De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en fcestdugen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jams i 3. franco p. p. f 3.50 met het ferslag der Handelingen ran den Cemeenteraad f 3.35franco p. p. ƒ3 85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar t oor 2.50 'tjaars. buiten de expediliekosten. afzonderlijke nomuiers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. G tents. De prijs der AdvertentiCn is van 1 4 regels J.iedere regel meer 25 cents. Bij d"ze Courant wordt verzonden V" 13 (blad 15) der Handelingen ran d'tt Gemeenteraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN. Gezien het adres van D. de Riddeb waarbij hij verzosRl om eene vuring Ie mogen maken in een pakhuis op de Grocnhazengrachtn». I; Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 (Staats blad n». i 9) Doen te weten, dat tot hethooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der information de commodo et incoinuwdo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeenteop Maandag den 9Jt° Maart aanst. 'svoormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengenterwijl, bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 5 Maart 1874. E. KIST. Secretaris. LEIDEN, 5 Maart. De Amh. C. meldt: Naar men verneemt, lieeft Z. M. de koning den wensch te kennen gegeven, dat de gelden, voorliet nationaal geschenk van 12 Mei a s. bestemd, aan 11D. zullen worden ter hand gesteld lot een wel dadig doel, door Zijne Majesteit aan te wijzen. Vierentwintig grondeigenaars te Beerta hebben zich met een adres tot de tweede kamer gewend, waarin zij zeer uitvoerig de redenen doen ken nen waarom zij de aanneming van het wets-voorstel nopens de bijzondere bescherming van jagt en jagtbedrijf wenschelijk achten. Adressanten ver zoeken dat de vertegenwoordiging hare goedkeuring moge verlechen aan het wets-voorstel, liefst aangevuld met zwaardere sl ral bepalingen legen het betreden van eens anders grond met schietgeweer en tegen het bemagtigen van wild op eens anders grond. - Aan het Nederl. Zendelinggenootschap is door den heer M. Viruly JDzn., te 'sGravenhage overleden, gelegateerd de som van ƒ3000. Hel genoot schap ontving dezer dagen ten geschenke van dr. B. F. Matthes, afgevaar digde van het Nederl. Bijbelgenootschap, een exemplaar van het Evangelie van Marcus in het Macassaarschen van hetzelfde Évangelie in hel Boegi- ïieesch vertaald. Door de Amh. C. wordt een particuliere brief medegedeeld uit het bivouac l'enajoeng, van 18 Januarij. Daarin komt het volgende voor: Den 15dc" werd, ouder gewoonte, het bivouac uit de verte beschoten, zonder evenwel iemand te treffen, toen omstreeks halt vier na den middag onverwachts eene bende aan de noordzijde in het kampement drong. Aan die zijde, waar de ambulance ligt, was de afsluiting niet voldoende. Door het zwaarbegroeide terrein wist de vijand ongemerkt te naderen en, terwijl de aandacht gerigt was op het vuren aan de oostzijde, wierp hij zich plot seling op de 60 man sterke veldwacht door luitenant Raaymakers gecom mandeerd. Die veldwacht boette zwaar voor hare onattentie. Vóórdat zij de geweren had kunnen grijpen, klonk het Atchinesche krijgsgeschrei haar in de ooren en sloeg de vijand, die zijne geweren wegwierp, met den kle wang er dapper onder. De kapitein van den staf van Daaleu en overste Pel ijlden van de oostface met eenige officieren en soldaten naar het bedreigde punt en verjoegen de stoute aanvallers met een snelvuur. Binnen weinige minuten lagen 28 lijken van Atchinezen aan den ingang van het bivouac, en daar buiten nog een tiental anderen. De veldwacht had 2 dooden en 14 gewonden, waarvan er nog 5 bezweken; ook luitenant Raaymakers, die twee kogels en een klewanghouw had gekregen. Een Europeesth soldaat werd half door midden geslagen. Kapitein van Daalen liep, in de haast om op de plaats des onheils te komen, in voile vaart legen een Atchinees aan, die hem bijna had neergeveld), als een foerier, die hein volgde, den Atchinees niet had doodgeschoten. Luitenant Beijen, die een geweer van een terug gedeinsd soldaat had opgeraapt, reeg een Atchinees aan de bajonet Gene raal Verspyck. die overal is waar gevaar dreigt, was ook naar het tooneel des strijds gevlogen, gevolgd door eenige manschappen die. door de paniek aangetast, eerst aan den haal waren gegaan. In weinige minuten was nu de orde hersteld. Gelijktijdig met dezen aanval werd ook de loopgraaf* wacht door een paar honderd Atchinezen aangevallen. Volgens latere infor- matièn van een spion moet het plan tot een algemeenen aanval hebben be- slaan; door het vuur, dat door ons van de oostzijde beantwoord werd, schijnt dit voorkomen te zijn. Inlusschen is dit een goed lesje geweest en zal voortaan de veldwacht wel beter uitzien; want de schrik is groot ge weest, zoowel onder de soldaten als onder de koelies. Gij kunt nagaan, welken angst de zieken in de ambulance hebben doorgestaan. Met dat al 1 is het nog een geluk, dat de aanval niet 'snachts geschiedde, want dan zouden de verliezen grootcr geweest zijn. Het muzikaal tijdschrift Caecilia deelt mede, dat de heer Woldeniar i Bargiel riict naar Berlijn zal vertrekken, maar de betrekking, die hij te Rotterdam bekleedt, zal blijven vervullen. Het zegt dit berigt niet zonder eenige verwondering, maar ook niet zonder genoegen vernomen te hebben en er van overtuigd te zijn. dat de heer Bargiel evenals tol hiertoe krach tig werkzaam zal zijn in het belang van de kunst. Hel Hbl. meldt dat na afloop van dit saizoen de scheuring in het tooneelgezelschap van Albregt en van Ollefen een voldongen feit zal zijn. Te beginnen met September zal het nieuw gevormde gezelschap, door de bh. Ie Gras, Haspels en van Zuylen opgcrisrt. in den te verbouwen kleinen schouwburg te Rotterdam met zijne voorstellingen beginnen. Aan dit nieuwe I gezelschap, dat thans, met inbegrip van de drie opriglers, telt 7 beeren en dames, zijn o. a. verbonden de dames J. S. len Hagen en Jeannelte Heil- i bronalsook de heer D Haspels van den Haagschen schouwburg. Door den gemeenteraad van Amsterdam is, in plaats van den heer mr. G. van Tienhoven, lot hoogleeraar in de regtsgeleerdhejd aan het athe naeum benoemd de lieer mr. 0. Pijuacker Hordijk, te Utrecht. De benoemde i had zich bij missive aan burg. en weth. bereid verklaard eene eventuele benoeming aan te nemenin het vertrouwen dat de raad eerlang het onder- wijs in het staatsregt aan een ander zal opdragen en hem dat in het Rotneinsche regt zal laten, des noods met toevoeging van een der vakken tot het privaat-regt bchoorende. i Blijkens eene door burg. eu weth. van Amsterdam aan den raad ge- danc voordragt omtrent de aldaar op te riglen akademie voor beeldende kunsten, bedroeg, hoewel eene som van ƒ140,000 als maximum voor de oprigting beschikbaar was gesteld, de som waarvoor hij de aanbesteding het minst was ingeschreven 144,275. Inlusschen was reeds besteed voor zandophooging en fondering ƒ35933, terwijl nog gerekend moet worden op diverse uilgaven te zamen ad 8391zoodal het bovengenoemde maximum j met 48000 zou worden overschreden. Onder die omstandighedeu hebben burg. en weth. zieli tot den minister van biisuenl. zaken gewend met ver- i zoek, dat het rijk, door hel betalen eener jaarlijksche bijdrage van ƒ2000, in de meerdere kosten van het gebouw mogt tegemoetkomen. Aan dit ver- zoek is voldaan. Er zal echter nog moeten worden voorzien in een tekort van omstreeks 47000. Burg. en weth. verzoeken magtiging om mei het bouwen voort te gaan. Dingsdag, 10 Maart, zal voor het provinciaal geregtshof in Noordhol land teregt staan J. D. H. Francino, oud 4ö jaar, geboren te Rotterdam, beschuldigd van poging tot opzettelijke brandstichting in een gebouw in de Spuistraat te Amsterdam. Deze Francino was tijdens den brand, die op 6 December 1873 in het pakhuis van de firma Rohling O., op dep hoek van de Spuistraat en de Iluiszittensteeg, uitbrak, houder van een publiek huis, dat aan het brandende perceel paalde. Uit winstbejag heeft hij ge durende den brand pogingen aangewend om dien tol zijne woning uit te breiden, onder den schijn dat de vlammen daarheen waren overgeslagen. In dat misdadig voornemen is hij echter tegengewerkt door de bij hem inwo nende vrouwen, die zijn plan aan een policie-agent mededeelden, waarop Francino in hechtenis werd genomen. De gemeenteraad van Zaandam heeft besloten tot de lessen aan de hoogere burgerschool en aan de school voor meer uitgebreid lager onder wijs eenige kinderen van onvermogende ouders kosteloos toe te laten. Een landbouwer te Winkel, de heer Rezelman, heeft het plan ontwor pen eener vereeniging lot veredeling van het ras van varkens, schapen, koeijen en paarden. Het is een onloochenbaar feit. dat het Hollaudsche vee niet meer met het beste op de hiiilenlandsche markten kon wedijveren en dat men elders uitstekende vorderingen heeft gemaakt in het veredelen [BI

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1