COURANT. DONDER RAG 5 MAART. M» De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3. franco p. p. 3.50; niet hel f erslag der Handelingen ran den tleinecnternad ƒ3.35. franco p. p. ƒ3 85. Het verslag af ionder-lijk is verkrijgbaarpoot ƒ2150 's jaars. buiten de expeditie-kosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 touts. De prijs der Advertentiêii is van 1—4 regels 1.—. iedere regel meer 25 cents. ST ADS-IM'JUCU TEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te wetendat aan den Onlyanser der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een op den 27,,'ii Jcr vorige maand invorderbaar verklaard kohier van-hot patentrecht', over het-dienstjaar 1873 en 1874, 3' kwartaal, terwijl iedtr verplicht is. zijnem aanslag-, op den. bij de wet bepaaldem voel, te- voldpem Fm. wtordp de-ze door plaatsing in, de Leidsche Courant afgekondigd, De Burgemeester voornoemd, Leiden, 4 Maart 1874. v. o. BRANDELER. ÜIiNNENJLANDSCIItë BEiUGTEN. LEIDEN, 4 Maart. In, de, maand; Februari) zijn binnen de gemeente Leiden» geboren 142-kin deren, als: 09 zoons en 73 dochters, waaromier. is begrepen, I tweeling: geboorte. Overleden. 73 personen, als: 13 mannen, 19 vrouwen, 25 zoons en 10dochters; daarenboven als levenloos:aangegeven 7. Gehuwd: 21 paren Tot praeses, van, liet studentencorps gedurende het ingetreden akade- mie jaar is gekozen de heer Th. Heemskerksludent in de rcgten. Men, meldt ons uit Warmond: Ten behoeve van liet nationaal ge schenk, Z. M. den koning op 12 Mei as list. aan te bicden, is in deze ge meente bpeengebragt de som van ƒ101.754 voorts is door de-commissie voor eene nationale feestviering, op: dien dag in;ans midden eene som van p» in. (kQr ontvangen, Eergisteren namiddag had alhier een ongeval plaats dat trenrige-gevalgen na-; zieji batlr kunnen slepen, Omstreeks 5 uren stortte-de-steiger», geplaatst aan de bijna voltooide liervormde kerk. eensklaps in, terwijl daarop drie werk. lieden, en de architect stonden,. Die personen werden medegeslecpt en alleu ernstig gewond, zoodat zjj naar hunne woningen; moesten worden vervoerd. De architect en een der werklieden zijn inwendig gekneusd, terwijl van de anderen de een aan liet boold en de ander aan de beenen kneuzingen heb ben; bekomen. Had het ongeluk een oogenblik vroeger plaats gehad, dan zogde; een onder den steiger spelend kind geheel zijn bedolven geworden. De toestand der lijders is op liet oogenblik redelijk wel. Rij de uil jevers C. L. Brinkman en Altmaun Roosenburg, te Amster dam- en te; Rotterdamis verschenen eene feestplaat voor 12 Mei e. k, voor dej scliojen, welke vervaardigd is Ier-steendrukkerij van de firma Tresling Vi, te? A-msterdami De plaat, die 15 ets kost, wordt bij getallen voor lageren prijs, afgeleverd. -r De firma Erven, F. Bolin, te Haarlem, is. voornemens onder redactie van, den heer Holdijk een «Gedenkboek der feestviering ter gelegeuheid van de 25-jarige- regering, van Z, M. Willem III" ter perse te leggen, Zij heeft de oudersieuning. gevraagd van allen,in den lande, die bouwstoffen voor dit werk, kunnen verschaften-. Vooral heeft zij het oog op de vele feeslcom- missntn. dje zich in de meesle plaatsen hebben geconstitueerd; en daar hel plan-is vapi elke feestviering, zelfs in de kleinste plaals, melding te maken, verzoekt zij iedere eommissie haar mede te deelen, wat in hare plaats op den dag van het krooningsfeest is voorgevallen. Verder houdt zij zich aan bevolen vcor particuliere mededtelingen omtrent dit onderwerp; kortom voor ajles. wal kan strekken om het boek zoo volledig mogelijk te maken. Bjj kon. besluit van 25 Febm 11. is vastgesteld een nieuw reglement voor de rijkskweekschool voor vroedvrouwen, met intrekking van het reglement, vastgesteld bjj kon., besluit van, 15 Junjj 1868,. Volgens, een door de Staatscourant- medegedeelden vergelijkenden staat der Nederlandsche koopvaardijvloot op 31 Dec. 1872 en 31 Dec. 1873, waren op eerstgenoemd tijdstip aanwezig 1856 schepen, groot, 261184 lasten, en op 3| Dec, 1873 1805 schepen, groot 262110 lasten, In 1873 waren inge klaard; geladen stoomschepen 3521 (1702140 tonnen), idem zeilschepen 4905 (1195466; tonnen); in ballast 75 stoomschepen (56378 lonnen), 261 zeilsche pen (14420 tonnen); uitgeklaard,: geladen stoomschepen 2533 (1206168 ton- nep), idem zeilschepen 1948 (395704 lonnen), in, ballast 1032.stoomschepen, (582017 tonnen), 3252 zeilschepen (845757 tonnen). Onder Nederlandsche vlag. waren daarvan ingeklaard 2684 schepen en uilgeklaard 2774 schepen. -Bjj wjjze vap proefneming zal bij hel leger een reglement op.de veld dienst worden, ingevoerd. Het C. D: verneemt dat dit jaar het kampement op de Zeister-lieide door liet bataillon mineurs en sappeurs vroeger plaats zal hebben dan andere j jaren er is zelfs plan om hel kamp reeds met Mei te doen betrekken. Er zullen alsdan praciisclie oefeningen op zeer groote schaal plaats hebben, waartoe •i de miliciens van een paar ligtingen zullen worden-opgeroepen, j Te Dordrecht is in de vorige week aan boord van de sleepboot Ventor, 1 terwijl zij aan de Mcrwekade aldaar lag, een stoute diefstal gepleegd. Een persoon heeft zich namelijk den toegang- tot- de kajuit welen- te verschaften en daar uit eene kas een vrij aanzienlijk bedrag aan geld: medegenomen. De gezagvoerder was op dit oogenblik afwezig-en had tot bewaking-der- boot slechts een jongentje van circa 11 jaren achtergelaten, dat, naar liet- schijnt, in slaap was gevallen en niets van het vreemde bezoek aan boord had gemerkt. Men meldt uit Leeuwarden: De persoon-van W.geëmployeerd bij dén- arbeid in de groote slrafgevangenis alhier, Maandag den 16a<n' Februarij jl. verdwenen en vermoedelijk verdronken-, is tot- op lieden nog niet terug gevonden. Te Maasiricht is Zalnrdag avond buiten de-gewezen Boschpoort, in een spanen kislje, het reeds gedeelielijk lot bederf overgegane lijkje van een eenige maanden oud kindje gevonden, hetwelk naar het stads-gaslhuis- overgebragt- werd, waar door deskundigen eene lijkschouwing plaats had. Reeds meermalen w erden in die streek kinderlijkjes gevonden-, die- men- vermoeddedat aldaar gemakshalve door de daar in de buurt huizende no madische brikkenbakkers neergelegd zonden zijn. Berigten uil Paramaribo, van 30 Januarij, melden o. a,: Op hel einde van de jongste vergadering der koloniale staten is door den voorzitter het voorstel gedaan, dat de staten als vertegenwoordigende de bevolking-vait- Suriname, aan Z-. M. den koning, bij gelegenheid: van HIK 26-jarig- zilveren- krooningsfeest, een adres van hulde en deelneming zullen-aanbieden Heb- voorstel met eenparige siemmen aangenomen zijnde-, werd besloten in- de- volgende vergadering over Ie gaan tot het benoemen van eene commissie- van redactie. Eindelijk is bepaald dat de onlwerp-verordening betreffende het aangaan van eene geldleeuing tot bevordering der immigratie ten laste der kolonie- Suriname den 2Ü,° Febru irij in behandeling zou worden genomen. In de oproepin? der commissie, bestaande uit de hh. J. Mauritsz Gander- heyden, Ch. Rusken Duet eu W. F. van Genderen, wegens liet vieren van het krooningsfeest van Z. M. op 12 Mei a-, s. leest men: Ieder- Nederlander herinnert zich met dankbaarheid al hetgeen hij aan het huis van Oranje verpligt is; hoe dat stamhuis steeds lief en leed met de-ingezetenen heeft willen deelen, hoe ook onze geëerbiedigde koning, als waardige-telg-van dat huis, zich persoonlijk in het gevaar begaf, om loen de-nood tot het hoog ste toppunt was geklommen, toen het water een gedeelte van Nederland: dreigde te verwoesten en vele ongelukkigen van have en goed» ja zelfs,- van het leven te beroovenniet alleen met raad, maar ook.met de daad bijstand en hulp te biedenmaar vooral ieder ingezeten dezer kolonie herdenkt dank baar de zegeningen door zijn bestuur aan- Suriname geschonken; hoe hü door de opheffing der slavernij uit te spreken aan duizenden de vrijheid schonk en door een verbeterden regeringsvorm en. eene-mildere wetgeving de welvaart dezer kolonie heeft willen bevorderen. De. commissie- vertrouwd, dan ook dal liet haar aan medewerking tot bereiking van liet voorgesteld» doel njet zal ontbreken. 'sGRAVENIlAGE. 4 Maart. Door Z. Mi is de heer A-. F. E. van- Dedem van Driesberg, te Soera- karta, erkend als te behooren tot den Nederlandschen adel, met liet regt, zoo voor zich als voor zjjne wettige zoo mannelijke als vrouwelijke afstam melingen-, tot het voeren van de-titels van-baron of van barones. -Tot plaatsvervangend kantonregler te Oosterhout is^ benoemd de heer Z. H. Post, advocaat aldaar, Tol directeur van een der rijks-telegraafkantoren zijn benoemd-\VV G'. van Eymeren en J. Steegsira beiden-thans telegrafist 34' kl. In de zitting- van- de tweede kamer van- gisteren is bepaald»dat do commissie lot hel houden eener enquête omtrent den- toestand* dep Néder» landsche- koopvaardijvloot zal bestaan uil zeven leden-en dat-dio eoqnêtc zal moeten zijn afgeloopen op 1 Jannarij, 1875. In de-zitting-van heden heeft de heer-mr; Biehon van Uwelmondo. n*. bel- afleggen der gevorderde eeden, zitting genomen.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1