PER TELEGRAAF. KUTOEGSEL, behoorende lol de Lcidsche Courant van Maandag 2 Maart l\°. 5J. rr 1in r-l De jongste officiële berigten van de Goudkust hebben eeuen smartc- j lijken indruk gemaakt. Wel is waar hebben de Ashantijnen het onderspit j gedolven en is Comassie betnagligd, maar het geleden verlies der Engelsehen ii niet onbeduidend. De Times zegt dat het succès der onderneming en bet goede dat er wolligt uit zal kunnen voortspruiten, bezwaarlijk opwe- gen zal legen de opofferingen, die liet zal gekost hebben. Het blad betreurt j! de vvreede noodzakelijkheid, die Engeland genoopt heelt de bloem van zijn j leger bloot te stellen aan zulke onwaardige gevaren: omkomen door bet i Afrikaansch klimaat, of door de band van Afrikaansche wilden. Men verneemt den dood van majoor Biard. Zwaargewond geraakt, werd hem door de Ashantijnen het hoofd afgehouwen. Berigten uit Japan maken weder gewag van hevige branden. Het oude kasteel der daimios te Kagosima en de beroemde tempel van Ciwa te Yoko hama zijn een prooi der vlammen geworden. Het laatste onheil wordt loe- 1 geschreven aan onvoorzigligheid van de zijde der priesters, die wat te veel sterken drank hadden gebruikt. Te Yokohama is cene vereeniging opgerigt tot afschaffing van sterken drank. FRASiKRIJIL In het Journ. off. wordt een besluit afgekondigd van den president der republiek, waarbij de wet op de benoeming der maires ook in Afgerie van kracht wordt verklaard. Ook in die kolonie zullen voortaan de maires in de hoofdplaatsen der departementen en kantons, alsmede in de gemeenten waarin regtbanken van eersten aanleg gevestigd zijn, door den president der republiek en in de andere gemeenten door den prefect worden benoemd. De minister van oorlog heeft, in navolging van den minister van bin- nenlandschc zaken, eene circulaire aan de corps-kommandanten gerigt, waarin zij uitgenoodigd worden niet te dulden, dat hunne ondergeschikten aan Bonapartistische manifestation deelnemen. Elke overtreding van dit be vel zal streng gestraft worden. t Naar men verneemt heeft-de radicale maire van het stadje Guise, de afgevaardigde Godin, die dezer dagen werd ontslagen, geweigerd zijne fuucticn neder te leggen en de mairie in handen van het eerste raadslid over te geven. Naar verzekerd wordt, is de regering voornemens, den heer Godin geregtclijk te vervolgen en zal het daartoe eene magliging van de kamer aanvragen. De nieuwbenoemde maire van Bordeaux heeft bij eene circulaire aan de ambtenaren van het toezigt op de gemeentewerken alsmede aan de aan nemers van het onderhoud der gemeentegebouwen aangezegd, dat zij zich streng hadden te houden aan de bepalingen der wel, welke het verrigten van arbeid op den Zondag en de feestdagen verbiedt, daar het in alle op- zigien, maar vcoral uit een godsdienstig oogpunt, van het hoogste belang was dat de wijze bepalingen der op dit stuk beslaande wetten en regle menten met gestrengheid worden nagekomen. liet hof van appèl heeft in eene plegtige bijeenkomst van de veree- nigde kamers uitspraak gedaan in de zaak der erfgenamen van Naundorff legen den graal van Chatnbord. Het hof heeft de erfgenamen gequalificeerd als onbeschaamde en sluwe gelukzoekers, het vonnis der reglbank van 1851 bevestigd, en dc erfgenamen veroordeeld lot boete en in de kosten van het geding. Mevr. Bazaine is den I9Je", vergezeld van hare twee kinderen en van twee vrouwelijke bediendente Cannes is aangekomen. De reizigers hebben zich van het spoorwegstation onmiddellijk, met rijtuig, naar het veer begeven om naar het eiland Ste Marguerite over te steken. Aan den gewezen maar schalk is vergund om twee uren daags in den tuin en op de pleinen der citadel te wandelen, vergezeld van twee bewakers. De wacht van den staatsgevangene of het garnizoen van het eiland bestaat uit 90 man linie- troepen. onder bevel van een kapitein, en uil vijf gevangenbewaarders. Dezer dagen heeft men te Parijs den inhoud van 300 stukken wijn 750 hectoliters, in de Seine laten wegloopen. Die wijn was in beslag ge nomen, omdat hij op eene schandelijke wijze was vervalscht. Het gehucht Moreaux, deel uitmakende van de gemeente Saint-Eloy- duGy, is dezer dagen afgebrand. Twaalf gezinnen zijn daardoor van alles beroofd. Uit lvonstanlinopel meldt men dat de Armenische quaestie van het standpunt der geloofs- en gewetensvrijheid in dien zin is beslist, dat de katholieke of llassounistische gemeente als zelfstandige en van den patriarch der dissidenten onafhankelijke gemeente erkend wordt. DUITSCULAND. Door den rijkskanselier is een wets-onlwerp bij den bondsraad inge- diend, waarbij de straf van internering en het verlies der burgerschaps- regten toepasselijk verklaard wordt op geestelijkendie van hun ambt I ontzet of wegens onbevoegde uitoefening van ambtshandelingen gestraft zijn. De Prtiissische landdag heeft dezer dagen het regerings-voorstel ver- I worpen, om, gelijk in vroeger jaren, ook thans weder 5i000 th. beschik- baar te stellen ten behoeve van uit te loven premiën bij wedrennen. Vol- gens de IVeue Preuts. Zeit. heeft de keizer de zaak voor dit jaar reeds in den gewenschten stand gebragt, want, naar dat blad beweert, heeft hij be- loold de van dc begrooting geschrapte 51000 th. uit zijn fondsen te schenken. NAGASAKI, 27 Februarij. De Daimios van het district Samurais staan aan het hoofd van den opstand. Er heeft een gevecht plaats gehad tusschen de troepen en de opstandelingen; de uitslag is nog onbekend. De vreemde lingen zijn veilig. LONDEN, 27 Februarij. De Venezueelsche consul heeft aan het comité der //bondholders" van Venezuela doen welen, dat, luidensjeene door hem ontvangen mededecling van den minister van financiën te Caracas, over het verleden jaar eene som van 86334 gedeponeerd is ten behoeve van builen- landsche schuldeischers, waarbij nog komt een depót van 8432 over January, makende een totaal van 947C6 Daarvan is 90000 in specie. BERLIJN, 28 Februarij. Het bij den bondsraad aanhangig gemaakt ontwerp van wet betreffende geestelijken, die uit hun ambt ontzet of wegens bet onbevoegd uitoefenen hunner betrekking gestraft zijn, houdt in: dat laalstbedoelden bij uitspraak van het centraal bestuur kunnen worden ver vallen verklaard van het staatsburgerregt, dat hun het verblijf in zekere plaatsen door de politic kan ontzegd, dat andere plaatsen hun tot verblijf kunnen aangewezen worden, en dat zonder toestemming van den bondsraad geen andere bondstaat hun het staatsburgerschap kan teruggeven of htm het verblijf in eenigerlci plaats van dien staat kan vergunnen. OSTROWO, 27 Februarij. Heden is op verlangen van dc regtbank te Gnescn den aartsbisschop Ledochowski aangezegd, dat hij eene gevange nisstraf van een'jaar heeft te ondergaan, ter vervanging van de onbetaalde geldboete van 8000 thaler, waartoe hij bij vonnis van 19 December 1873 ter zake van overtreding der Meiwellen werd veroordeeld. BAYONNE, 28 Februarij. De nederlaag van Moriones schijnt zeker te zijn. Zijn verlies bedraagt 3000 man. Serrano en Topcle vertrekken naar het noorden des lands. Zaballa is ad interim met het presidentschap belast. LEID SCHE SCHOUWBURG. „Be Grafsteen", drama in 3 bedrijven, naar het Fransch van Alexandre Dumas, en „Ik inviteer mijn kolonel", tooneelspel in 1 bedrijf, naar het Fransch. Een jaar of wat geleden werd het eerstgenoemde stuk hier opgevoerd en ons oordeel was toen reeds niet gunstig. Ditmaal beviel het ons echter nog veel minder, dan vroeger, en daar nu uit deze tweede opvoering blijkt, dat «De Grafsteen" op het repertoire gebleven is en dus bij de Vlaamsche tooneel- lislen cene zekere reputatie heeft, zien wij ons verplicht er een ernstig woordje over te spreken. Wij houden het voor een zeer ongelukkig pro duct, dat misschien aan dc bedorven verbeelding van een Franschnian kan voldoenmaar op geen waarlijk Nederlandsch toonecl thuis hoort. Het on natuurlijke der situatie nog daargelatenworden wij beziggehouden met een zekere verhouding, die te scabreus is om er lang bij stil te staan. Wat is de inhoud van dit drama? Mijnheer Gervais komt. na verschei dene jaren iu Amerika geweest te zijn, bij zijn vrouw en kinderen thuis Eenigen tijd voor zijn komst is zijn dochter Clotilde, een meisje van 18 jaren, overleden, en men siddert voor het denbeeld om hem dat vreeselijke nieuws meê te dcelen. Onverwachts ontvangt mevrouw Gervais een bezoek van eene oudcrlooze jonge dame, die ook Clotilde licet en van denzelfden leeftijd is, en die zich met een aanbevelingsbrief als gouvernante bij de dochter des huizes aanbiedt. Dat een meisje van 18 jaar gouvernante wordt hij een meisje van 18 jaar, is een kleine onwaarschijnlijkheid die gij maar over het hoofd moet zien. Mevrouw Gervais behandelt haar zóó voorko mend, dat zij haar zelfs de klecderen der overledene dochter laat aantrek ken, die haar natuurlijk ook volkomen passen. Nu verschijnt mijnheer Ger vais, ziel dc vreemde Clotilde en houdt haar voor zijne dochter. Men heeft den moed niet hem uit den droom te helpen en op die manier ontstaat nu een volkomen onhoudbare toestand. Dat hij dagen lang van alles onkundig blijft en van geen enkelen onderhoorige of bezoeker de waarheid verneemt, is alweer onnatuurlijk. De zoon des huizes, Edmond, wordt op het meisje verliefd en ziet zijne liefde beantwoord. Voor den vader krijgt die teedcre verhouding een zeer dubbelzinnig aanzien. Een oud vriend, John Fielding, een Amerikaan, komt eerst voor zijn zoon en later voor zichzel- ven de hand van Clotilde vragen en dal aanzoek brengt groote ontsteltenis bij de gelieven teweeg. De zaak begint bedenkelijk te worden. Gervais verrast Edmond als hij Clotilde een declaratie doet. Hij leest nu zijn doch ter in een heel vertrouwelijk discours de les, schudt Edmond eens door elkander, zeker om er die ongeoorloofde lielde uit te schudden en eindigt met de verzuchting, dat hij dan maar liever gewenscht had dat zijne doch ter gestorven ware. Als op commando treedt nu de steenhouwer bin nen, bij wien de grafsteen van de overledene besteld is, en overhandigt hem de tcekening daarvan. Frappanter kan het wel niet! Mijnheer Ger vais zucht: //Ach, ware zij dan maar liever gestorven!" en de steen houwer komt als het ware met de boodschap: //Mag ik u haar graf presen- tceren!" Die steenhouwer opent en sluit het stuk, maar wij wenschten wel, dat dit graf nu voor altijd gesloten bleef. Zulke stukken kunnen we missen. Als hel Nationaal-Tooneel van Antwerpen, werkelijk natio naal hecten zal, dan moet men er den Franschen wansmaak van verwij derd houden. In den omgang van Gervais met zijn vrouw en kinderen heerscht een hoogst overspannen toon. De frissche lucht van het llolland- sche huisgezin ontbreekt er geheel. Als John Fielding Clolilde's hand vraagt is Gervais jaloersch op de lielde van zijn dochter. Het is of hij ook al verliefd is! Hoe de arlislen zelve dit stuk met zekere voorliefde behouden hebben, begrijpen we niet. De rol van mevr. Ger vais is voor mej. Beersmans toch een allerongelukkigste rol. Er is niet de minste nuance in. Mevrouw Gervais is van het eerste looneel tot het laatste altijd even melancholiek en larmoyant. Wil een actrice schitteren, dan moet zij een karakter voorstellen, dat zich ontwikkelt en verschillende phascn vertoont. Een altijd bedroefd gezicht behoort bij een condoleantie- visite, maar niet op een looneel. Mej. Beersmans moet het ons niet kwalijk nemen, wij hebben dikwijls getoond, dat wij hare talenten weten te waar- decrenmaar we vonden mevr. Gervais vervelend I De heer Driessens had als Gervais een wat gelukkiger rol en speelde goed. maar toch niet zóó als wij het anders wel van hem gezien hebben. De heer Dierckx was als Fielding de amusantste verschijning in het stuk en gaf het karakter van den practischcn (linken Amerikaan heel natuurlijk terug. Mw. CorijnDriessens maakte van hare ook vrij ondankbare rol wat zij kon. De heer Lemmens voldeed ons als Edmond in dit stuk zóó slecht, dat wij hem een ander métier loewenschten. In het nastukje was hij echter iels beter. Het geestige tooneel- ol blijspel //Ik inviteer mijn kolonel" heeft de voorstelling goedgemaakt. Zie, nu zagen wij mej. Beersmans en den heer Driessens weer in hun kracht. Beiden speelden zoo aardig en ongedwongen als men maar verlangen kon, en hielden het publiek steeds in een vroolijke stemming. Allerbehendigst weet F.lisa Carbonel haar man, dien zij na eên bal masqué niet meer vertrouwt, in toom te houden door de bedreiging, dat zij een zekeren kolonel, die haar volgens hare bewering attenties bewijst, bij zich zal inviteeren. Zij bewaart de sleutels en geeft haar man zakgeld. Opeens verschijnt de kolonel werkelijk en neemt Elisa in vertrouwen voor een huwelijksplan, dat hij gevormd heeft. Hier maakt de slimme dame ook weer gebruik van om de comedic vol le houden. Het stukje is zeer kiesch ge schreven en zal altijd voldoen, wanneer het zóó meesterlijk wordt uitgevoerd als gisterenavond. Wij wijzen bijv. op het verhaal van het bal masqué, door den heer Driessens uitmuntend voorgedragen. De heer Dierckz als de kolonel verdient ook in dit stukje veel lof. Leiden, 28 Febr. 74. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 5