MAANDAG 2 MAART. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.- franco p. p. f 3.50; met hel f erslag der Handelingen ran den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. ƒ3 35. het rerslag afzonderlijk is verkrijgbaar root ƒ2.50 's jaars. buiten de expeditiekoslen. afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. ST A DS-RER ICfïT FIV. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 11, 2e alinea der Verordening van 4 Mei 1872. op de open bare scholen voor gewoon lager ouderwijs voor on- en minvermogenden [Gemeenteblad n°. 10); Doen te weten, dat de inschrijving van nieuwe leerlingen op de openbare j scholen voor on- en minvermogenden zal plaats hebben van den 2dcn tot en met den f4de" Maart ek.in de schoollokalen in de Rijnstraat, in de Brandewijnsteeg, op de Binnenvestgracht aan het ï'lantsoen en op de Ma- rendorps Achtergracht, des voormiddags van half negen tot negen uren en des namiddags van half twee tot twee uren, behalve op Zaterdag namiddag en den Zondag. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 25 Februari 1874. E. KIST, Secretaris. BINNEINLAaNDSCHE BE1GGTEN LEIDEN, 28 Februarij. Aan den verjaardag van Z. K. 11. prins Frederik der Nederlanden werd heden door het uitstekken van vlaggen gedacht. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 107 lot 116 volwassen personen en 43 tot 51 kinderen. Bij de gisteren in het hoofdkiesdistrict Gouda gehouden herstemming, ter verkiezing van een lid voor de tweede kamer der sta ten-generaal, zijn uitgebragt 2606 stemmen waarvan 8 van onwaarde zijn verklaard. Geko zen is de heer mr. M. Bichon van IJsselmonde, met 1645 stemmen. Op den heer mr. II. C. Venvers van der Loelï'werden 1013 stemmen uitgebragt. liet stoomschip Koning der Nederlanden, kapt. M. C. Braat, heeft bij het verlaten van Southampton op 24 dezer eenige avarij aan de machine bekomen; het schip is toen in de rivier geankerd; de schade is hersteld en den 27ste' Februarij 's avonds 9 uur is de reis voortgezet. Het stoomschip Celebes, kapt. Bakker, is den 25!tcn des avonds te Suez aangekomen en zou den volgenden morgen het kanaal ingaan. Het dames-comité te 's tlage tot aanbieding van een geschenk aan H. M. de koningin op 12 Mei a. s. heeft, volgens de H.N., het voornemen om, bij genoegzame deelneming, der vorstin een wil marmeren tuinbeeld, voorstellende de liefdadigheid, te vereeren. De heer Eug. Lacomblé te Delft heelt zich bereid verklaard lol het onHverpen van het model, [let zal geplaatst worden in den tuin van het huis ten Bosch. Door de commissie voor de Waalsche kerken is in hare vergadering van 17 Februarij na gehouden colloquium doclum lot de evangeliebediening in de Ned. hervormde kerk toegelaten de heer G. A. A. de Magnin, uit hel buitenland beroepen naar de Waalsche gemeente te Rotterdam. Men meldt uit Katwijk aan Zee: Als eene bjjzonder ruime viscbvangst op korten afstand van den wal kan worden vermeld, dat schipper C. van der Plas, reeder T. E. Meerburg, en schipper L. van Duin, reeder L. van der Plas. binnen vier dagen tijds, ieder hebben besomd ƒ436. De visch- prjjzen waren zeer hoog. Te Dordrecht is Woensdag II. eene dienstbode in eene woning op den Riedjjk, zich te ver voorover begevende uit een raam om iets te grijpen, met het hoofd voorover door een vallicht gevallen en op een fornuis leregl gekomen, ten gevolge waarvan zij eene vreeselijke wond aan het hoofd heeft bekomen. Nagenoeg haar geheele hoofd van den neus at lag open. Door den heer chirurgijn de Vries werd haar de vereischle geneeskundige hulp verleend. Deze heeft de gapende wonde weder lol elkander gebragt waarna zij naar hare ouders te Papendrecht is vervoerd. Naar men aan de A. C. mededeelt is te Amsterdam bij de commissie voorde plaatselijke feestvieiing ongeveer 50000 aan bjjdragen ingekomen. Te IJsselstein is weder een persoon ten gevolge van kolendamp geslikt. Twee schippersknechts hadden zich in de kajuit van hunne schuit te slapen gelegd. De belanghebbende voor wien de lading van bet vaartuig bestemd was, des morgens niets van ontlading vernemendebegal zich aan boord en ontdekte alras, dat een der beide knechts den laatsten adem had uitge blazen. terwijl de andere zieltogende was. Zij hadden uitgedoofde turfkolen ter verwarming in hunne slaapplaats gezet, die door de beperkte ruimte en afsluiting van lucht een hunner deed stikken. Gelukkig is, door spoedig aangewende geneeskundige lmlp, de andere knecht in het leven behouden, hoewel zjjn toestand niet zonder gevaar is. De overledene laat eene jeug dige weduwe na. - Door den procureur-generaal te Utrecht is aan dr. A. J. Thomas, wethouder der gemeente Ede. toegezonden de premie van honderd gulden, door de directie der Nederlandsche Rijnspoorweg-maatschappij uitgeloofd aan dengene, die den persoon, welke op 25 December II.. nabij het slation Driebergen, met opzet gevaar lieeft doen oBlslaan voor een trein, zou I aanhouden en aan de justitie overleveren. De wethouder, door den burge meester in kennis gesteld met het signalement, heeft twee dagen nadat bet feit was voorgevallenin hel dorp een vreemdeling ontmoetdie hem het signalement herinnerde, dien man aangesproken en naar het gemeentebuis geleid. Naar men uil Zwolle meldt is de zaak tusschen den pastoor D. van den Broek, te Deuekamp, en den ambtenaar van den burgerlijken stand nog niet afgeloopen. Men verneemt, dat, op het niet verschijnen voor den regter- cominissaris, de heer van den Bosch door den officier van jistitie gedag vaard is om voor de arrond. regtbank te verschijnen op Donderdag 12 Maart a. s., ten einde te worden gehoord over eene zaak, die hij als geestelijke niet naar de wet had vervuld. Door wijlen den heer E. J. van Beek, onlangs te Deventer overleden, zijn de volgende legaten vermaakt: .000 aan de spaarkas (dit kgaat moet jij in de spaarkas belegd worden en blijven, en de renten gebruikt worden alleen ter bestrijding der administratiekosten van gemelde inrigting), ƒ1009 aan de diaconie der herv. gemeente, ƒ500 aan het ziekenfonds voor den arbeidenden stand aldaar, ƒ500 aan de diaconie der herv. gemeente te j Voorst en ƒ500 aan bet weeshuis te Almelo, alles vrij van successieregten. Uit Overijssel zal zich eerstdaags weder een aantal huisgezinnen naar Noord-AmeriEa begeven, en wel naar den staat Minnesota. j Te Rouveen heeft dezer dagen een jongmensch een zijner makkers uit onvoorzigligheid doodgeschoten. Gekscherende had hij een geweer op dezen I aangelegd, zonder te welen of het al dan niet geladen was; de haan ging j over en bet schot troT den ongelukkige in bet hoofd, zoodat hij weinige oogenblikken later overleed. De zaak is in handen der justitie. 's GRAVENIIAGE. 28 Februarij. Z M. heeft benoemd: tot lnit.-generaal, de generaals-majoor R A. Jackson, lid van het hoog militair geregtshof, en N. Mac Leod, inspecteur van het wapen der infanterie. Z. K. H. prins Frederik geniet heden het voorregt zijn 77'° geboorte dag te mogen vieren, te midden van IID' kinderen, 's Prinsen verjaarfeest w erd in de residentie herdacht door het uitsteken der vlaggen van de open bare gebouwen en vele bijzondere woningen, alsmede door het bespelen van het klokkenspel. Wegens het ongunstige weder werd er geene parade ge houden. Bij Z. K. 11. was er receptie en heden middag familie-diner op het huis de Paauvv. Bij de interpellatie van den heer Nierstrasz omtrent het voortduren van het interim bij het dep. van marine, in de zitting van de tweede kamer van gisteren, heeft de minister van justitie geantwoord, dat, toen de vorige minister van marine zijn ontslag had gevraagd, de ministerraad begrepen had den koning te moeten voorstellen de tijdelijke waarneming van het dep. van marine niet. zoo als vroeger was gebeurd, op te dragen aan den i minister van oorlog, maar aan den minister van koloniën. De ministerraad meende dit voorstel te moeten doen met het oog op den oorlog tegen Alchin. De voorziening in de maritime hulpmiddelen vorderde een voort durend overleg tusschen de beide departementen, en om die reden werd geoordeeld dat door de tijdelijke vereenigiug der beide departementen onder !één hoofd de eenheid, de kracht en de spoedige behandeling zouden winnen, doch daarentegen zouden verliezen wanneer in de tegenwoordige omstan digheden een nieuwe minister van marine moest optreden, daar elk nieuw opgetreden minister van marine een geruimen tijd noodig zou hebben om zich te orienleren omtrent hetgeen in de laatste jaren te dier zake was tot stand gekomen, omtrent hetgeen in uilvoering was of nog werd voorbereid. Al de tijd, die het nieuwe hoofd zou noodig hebben om zich op de hoogte te stellen, zou vertraging gebragt hebben in den gang I van zaken. De bedoeling was echter niet de vereenigiug der beide ministeriën onder één hoofd te doen voortduren. Zoodra de reden, welke lol die tijdelijke vereenigiug geleid had, zou hebben opgehouden, zou de ministerraad eene voordrag! doen tot benoeming van een nieuwen minister van marine. Stelde men nu bepaald de vraag: of dit spoedig zou gebeuren, dan moest hij verklaren dat de regering zich daaromtrent niet kon uitlaten. Wat betrof den invloed dien de interimaire waarneming van het dep. van marine door den minister van koloniën op de behandeling der vestingwet zou uitoefenen, waarop aimede gewezen was, zoo geloofde hij het beter dit punt te behan delen bij de bespreking van het voorstel om de beraadslaging over het bedoelde wetsontwerp aan de orde te stellen. In de zitting van lieden zijn de beraadslagingen voortgezet over het w ets- ontwerp tot regeling van het muntwezen. Na velerlei re- en duplieken zijn de algemeeue beraadslagingen over dat ontwerp gesloteu. De minister heeft art. 1 gesplitst, zoodat allereerst eene beslissing moet vallen over de invoering van den enkelen gouden standaard. Hierover hadden on nieuw disenssiën plaats en werden motion gedaan. Maandag zal daaromtrent eene beslissing genomen worden. Valschheid in niet minder dan elf onderhandsche geschriften door bet verzinnen van versieringen en het namaken van handteckeningen, benevens hel deshewusl gebruik maken van die valsehe stukken, is de beschuldiging door den procureur-generaal bij het provinciaal geregtshof in Zmdhollamt ten laste geegd aan B B.oud 26 jaren, metselaar te Dordrecht. Deze per-

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1