Godsdienstige Toespraak PER TELEGRAAF. AD VERTELT IE». öurgcrlifkc Sfaub. xiit Ie komen. De wet beoogde ook de dagbladen te fnuiken, die het ka binet vijandig waren. Thans konden deze, zoo de straatverkoop was ver boden, nog in de winkels worden verkocht. Dat wilde men beletten. De candidatuur van Ledru Itollin voor de nationale vergadering geeft den Parijschen bladen aanleiding tot het oprakelen van allerlei historische curiositeiten. Zoo herinnert b. v. de Gaulois het volgende: In 1848 riglte de minister van binnenlandsche zaken aan de prefecten onderstaande cir culaire: "Laat niets onbeproefd om te doen in hechtenis nemen burger Louis Napoleon Bonaparte, zoo hij zich in uw j departement vertoont, (get.) Ledru RoIIin." Een jaar later, bijna op denzelfden dag, ging van hetzelfde ministerie een circulaire uit van dezen inhoud: //Laat niets onbe proefd om te doen in hechtenis nemen burger Ledru Rollin, zoo hij zich in uw departement vertoont, (get.) Dufaure." Dezer dagen is door den krijgsraad een aanvang gemaakt met het regtsgeding van twee zoogenaamde communards. Aan de twee beschuldig den Bonnard en Pelala wordt ten laste gelegd, dat zij in verband niet een dolzinnigen hoop hebben medegewerkt, om op 20 Februarij 1871 den policie- beambte Vincenzini op een buitengewoon gruwelijke wijs te mishandelen en ten slotte te verdrinken. De akte van beschuldiging deelt afgrijselijke bij zonderheden daaromtrent mede. Bij voortduring spreekt men van de benoeming van den hertog van Anmale lot chef van den generalen staf. In politieke kringen en ook bij het leger, zegt men, maakt dit geen goeden indruk. L'e Figaro wil weten dat de keiz. prins aan een invloedrijken Bona- partist een brief heeft geschrevenhoudende het verzoek de voorgenomen manifestatie op 15 Maart na te laten, ten einde de rust van het zoo zwaar beproefde Frankrijk niet te sloren. Van 1 Jan. lot 20 Febr., dus 51 dagen, zijn er te Parijs niet minder dan 53 zelfmoorden of pogingen tot zelfmoord geschied. Te Kadour bij Algiers is dezer dagen zekere Zhhra ben Hamed in den ouderdom ven 107 jaar overleden. ITALIË. Te Rome heeft onlangs een vrecselijk ongeluk plaats gehad. Men was bezig met het veranderen der waterleiding, welke het water in de stad brengt. Op eene plaats had men diep gegraven om een nieuwe bedding te maken, en nu bevonden de ingenieurs, dat de werklieden juist boven een afgrond waren en wel hoven de gaanderij eener oude porselijnmijn. Men groef door lot minstens 52 meter in den grond. Ten half 12 ure, toen hel werkvolk den arbeid slaakte, hoorde men een verschrikkelijk gekraak, de balken en planken, die de aardmassa van beide zijden ondersleunden, waren geweken en een instorting had plaats. Alle aanwezigen begonnen onmid dellijk maatregelen tot redding te beramen en spoedig zag men, dat vier werklieden onder het puin bedolven waren. Na verdere uitgravingen zag men in de diepte nog een arm uit de aarde steken en groef in die nabij heid onmiddellijk de aarde op, maar een nieuwe instorting deed den arm weder in de aarde verdwijnen, en de manschappendie zeiven in levensgevaar begonnen te verkeeren, kregen bevel zich te verwijderen, zonder dat men wist hoeveel dooden er waren. O IJ I T S C II L A IS D. De evangelische opperkerkcraad heeft een memorie gezonden aan den minister van eeredienst, betredende de nadeelen, welke de kerkelijke in komsten zullen lijden door de invoering der registers van den burgerlijken stand. Die verliezen zijn zoo aanmerkelijk, zegt de memorie, dat verschei den geslachten zullen -moeten voorbijgaan, alvorens men die te boven zal gekomen zijn. liet verlies, teweeggebragt doordien na de invoering dier registers geen attesten meer uil de kerkelijke boeken zullen afgegeven wor den, begroot men in die memorie op 105,000 tb.; door het ophouden der afkondiging van de zoogenaamde geboden dergenen, die in het huwelijk wenschen te treden, zal men 70000 th. verliezen; door het gemis der voor deden bij het sluiten der huwelijken en van hel doopen 40000 th., een en ander uitmakende een totaal van 200,000 th. De opperkerkcraad dringt derhalve ten erustigste bij den minister aan, om geen middel ongebezigd te laten, waardoor de kerk kan worden bewaard voor de nadeelige gevolgen eener wettelijke regeling, ingevoerd ten gevolge van oorzaken, lot wier ontstaan zij niet in het geringste heelt medegewerkt. De aartsbisschop van Keulen is wegens drie gevallen van overtreding der kcrkelijk-politieke wellen veroordeeld, gezamenlijk tol eene boete van 1400 th., of 14 maanden gevangenisstraf. Den 215,CD dezer heeft in zijn paleis de openbare veiling plaats gehad der goederen, die wegens wanbe taling der vorige boete in beslag waren genomen. De opbrengst is niet vol doende geweest. De hoogleeraar Mommsen blijlt aan de hoogeschool te Berlijn werk zaam. llij had reeds de toezegging gegeven om een beroep naar Leipzig aan te nemen, maar de Saksische regering heeft hem van die toezegging op zijn verzoek ontslagen. In plaats van den overleden hoogleeraar llaupt wordt Mommsen thans secretaris van dc akademie ven wetenschappen. BERLIJN, 24 Februarij. De kamer van afgevaardigden nam het wets ontwerp betreffende hel verpligle burgerlijk huwelijk, met de wijzigingen daarin door het hecrenhuis gebragt, aan met alle stemmen tegen die van het centrum en de Polen. De minister stelde daarop eene schorsing der zittingen van den landdag voor van 25 dezer tot 13 April. Hierover zal morgen gestemd worden. BEBL1JN24 Februarij. De uitslag der verkiezing van een lid voor den rijksdag in het zesde kiesdistrict alhier is, dat dr. Banks, dc candidaal der Fortschritls-parlijmet 7240 stemmen is gekozen. Op Hasenclever (sociaal democraat) waren 5149, op den redacteur Sachse (Fortschritl) 1029 slem- men uitgebragt. LONDEN, 24 Februarij. Gonzales is als president van San Domingo ge ïnstalleerd. De leden van de familie Baez zijn verbannen. STRAATSBURG, 24 Februarij. Dc Flsüsser Corr. meldt, dat de Slraats- burgsehe geestelijkheid een adres van adhaesie, naar men zegt van 50 hand- teekeningen voorzien, aan den rijksdagsafgevaardigde Teutsch zond. PARIJS, 24 Februarij. De heer Thiers keurt in een brief aan den heer Lepetit de circulaire van minister de Broglie goed. Verder zegt hij, dal het eenige middel van herstel gelegen is in de vestiging eener krachtige rege ring. De kiezers moeten door hunne keuze in republikeinsch conservativen zin de nationale vergadering voorlichten, zonder haar vrees aan te jagen. Een andere keuze zou slechts nadeel kunnen berokkenen aan den voorspoed en hel aanzien van het land. LONDEN, 24 Februarij. Dc agent te Madrid van den Londenschen raad van houders van buitenlandsche fondsen meldt per telegraaf, dat de minister van financiën voorstelt, de twee vervallen coupons te betalen door overgifte aan de obligatichouders van //pagarès" ten laste van de Rio-Tinlo-mijnen en door den verkoop van slaatsgronden. POSEN, 24 Februarij. De regtbank alhier heeft heden aartsbisschop Le- dochowski tot een geldboete van 8009 th. veroordeeld, ter zake van het pnwettig aanstellen van geestelijken, liet berigt dat voor den aartsbisschop een bijzondere bidkapel in de gevangenis te Ostrowo is ingerigt, is een verzinsel. Onder de voorwerpen van de chemische Industrie, welke op de Weener wereldtentoonstelling eene voorname rol speelde, heeft het sinds 25 jaren beroemde en door de geheele wereld verbreide Anatherin- viondivaterAnatherin-tand-pastahet plantaardig Tandpoeder en het Tandplombeersel tot het niet eigen hand opvullen van holle kiezenvan den K. K. hoftandarts Dr. J. G. Popp, te Weenen, Stadt Bogncrgasse n". 2, met regt de algemeene opmerkzaamheid getrokken. Het onderhoud der tanden, dit aan beide seksen gemeen sieraad,; was sinds overoude tijden een hoofddeel van de beschaving en reeds de Grieken cn de Romeinen kenden middelen tot onderhoud en verfraaijing der tanden. Ook hier heeft de voor uitgang gcwiglige resultaten aan te wijzen en tot de hoofdfactoren van de hedendaagsche landcultunr moeten de uitvindingen van Dr. Popp gerekend worden, welke in de eerste plaats het hoofdgebrek van vele verouderde en nog in gebruik zijnde tandmiddelen, het geven van fraaije tanden ten koste van de duurzaamheid daarvan, geheel en al overwonnen hebben. Het Anatherin-mondwalcr heeft zich reeds bij millioenen menschen zoowel als geneesmiddel van vele tandziekten alsook als onderhouds- en verfraaijings- middel doen kennencn gelijk de wetenschappelijke werken over de we reld-expeditie van de "Novara" ontegensprekelijk aantoonen, heeft het Ana- therin-mondwater op het genoemde schip zelfs tegen de epidemisch uitge- brokene scheurbuik onschatbare diensten bewezen. Hel Anatherin-mondwater, geurig en aromatisch van smaak, is een tand-arcanum in den waren zin des woords cn wordt aan deze cn aan gene zijde van den oceaan tot de meest gehelde genees- en onderhoudsmiddelen der tanden gerekend. C. Kool, gi b. van der Horst, Z. J. Dool, geb. Benning, Z. C. Colpa, geb. Ha mers, Z. J. G. van der Woerd, geb. Langeveld, D. G. Fleur, geb. van Beek, 1). C. Hemerik. geb. Starre, Z. GEHUWD: J. Vermond, jm. cn II. Sleyger, jd. A. Jobels, jm. en M. J. Kuy- lers, jd. A. A. Wijnnöbel jm. cn C. Borgerding.jd. OVERLEDEN: P. Jordaan, 65 j. P. Gcenen, geb.Smalheer,45 j.H. N. Klok, Z 14 m. M. C. Vinkestein, geb. Carton, 41 j. J. C. Verbiest,geb. Vroom, 37 j. M. Magnez, wede. A. de Graaf, 76 j. E. C. T. Ten Sande, 42 j. C. II. van Meurs, Z., 11 m. M. Hoek, wed<\ J. Knyt, 76 j. A. M. E. Kallewicr, V., 72 j. E. Craanenburg, wede. 11. Ligtvoet, 69 j. J. Vavier, 73 j. Hf H. Brem- mer, D., 4 j. J. P. van der Klerk, 74 j. J. W. C. van Sleeden, 48 j. J. Boon, D3 j. J. J, Duk, Z., 10 d. Heden overleed, na een langdurig lijden, onze geliefde Zuster cn Behuwd zuster Mejufvrouw FÉL1C1E ELISABETH DU RIEU, in den ouderdom van 52 jaren. P. DU RIEU, Leiden, 24 Februarij 1874. uit aller naam. VRIJDAG 27 Februari 1874, des avonds ten aclit ure, LOCAAL HAARLEMMERSTRAAT. Onderwerp: Neder!. Geloofsbelijdenis. Vervolg. Van 19 tot en met 25 Februari 1874. BEVALLEN J. J. Klinkhamer, geb. van der Velden, D. J. II. Goddijn, geb. Hubert, Z. K. Milikan, geb. de Zwijger, I). C. L. Jagt, geb. van den Brink, Z. J. Stokkel, geb. Vroom, D. M. Molenaar, geb. Crama, Z. C. Ch. de la Bye, geb. de Baas, Z. J. Teegelaar, geb. Arnoldus, Z. C. M. Labree. geb. Jillis, M. van Buggemen, geb. dé Bruin, Z. N van der Velden, geb. Crama, Z. - M. Godefroy, geb. van Bochove, D. - C. Goeberlus, geb. Braggaar. Z.A. Vil ders, geb. van der Nat, Z. C. Smittenaar, geb. Selier, Z.M. Slijkhuis, geb. Keyzer, D. M. van Polancn, geb. Stikkelorum. D. M. van Wijk, geb. Chris- pijn, Z. E. G. Lalervcer, geb. vom llofe, D. - M. C. van der Linden, geb. Swa- nenburg, Z. II. den Hertog, geb. Sirag, D Ch. C. van Oerle, geb. Epskamp, II. Azicr, geb. van Leeuwen, Z. J. van der Pul ten, geb. Hebbers, D. M.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 3