wensolielijkheid der afschaffing uil Ie spreken, terwijl een drietal hunner de gronden voor die meening uiteenzetten, liet practisch resultaat van de vergadering was een besluitom een adres aan de staten-generaal te ont werpen, om op afschaffing van plaatsvervanging en nommerverwisseling aan te dringen. Op dit adres zal niet alleen door hen, die de vergadering bij woonden maar ook door andere belangstellenden geteekend kunnen wor den, terwijl er algemeene bekendheid aan zal gegeven worden, opdat ieder, die de gevoelens der adressanten deelt, daaraan zijne adhaesie kan schenken. Door de arrond-regtbank te Appingadam zijn de volgende lijsten van aanbeveling opgemaakt ter vervulling van de vacatures van regter in dat college, ontstaan door de benoeming van jbp. mr. M. A. Wichers tot regter. te Alkmaar, en die van jhr. mr. O. de Marees van Swindcren tot regter te Leeuwarden. Op de eerste lijst komen voor de bh. m". II.de Ranilz, J. W. van Oosterzee en U. Stheeman, respectivelyk griffiers bij bet kantongeregt te Locliem, Noordwijk en Appingadam, en op de tweede lijst de bh. m". A. van Deinse, kantonrechter te Lemmer, T. G. A. Rcitsroa, advocaat en commies ter prov. griffie te Groningen, en jhr. F. van Panhuys, advocaat aldaar. Tc Zierikzce is een belangrijke diefstal ontdekt van koffij, afkomstig van de lading van het schip Henrietta, kapt. Schuchard, van Ratavia naar Rotterdam, en aldaar Ier rcede om geligt te worden Eenige verdachte per sonen, die als sjouwerlieden op dien bodem gewerkt hebben, zijn aange houden en in voorloopig arrest gesteld. 'sGRAVENHAGE, 25 Fcbruaiij. Door Z. SI. is vergunning verleend aan SI, Rlok, arts, thans te Lon den. tol liet dragen der stalen medaille voor niel-slrijdendenhem door den Duitschen keizer, koning van l'ruissen geschonken. De ontvanger der direrte belastingen te Heinenoord c. a., de heer A. van der Minne, is als zoodanig benoemd te Maassluis c. a. Z. M. beeft benoemd: tot kolonel, bij bet 2e rcg. vesting-artillerie, den luit.-kolonel K. 11. van Diepenbrugge, kommandant van bet corps, en bij het reg. rijdende artillerie, den luit.-kolonel W. de Villencuve. kommandant van het corps. Door Z. M. den koning werd beden namiddag ten half zes ure in een bijzonder gehoor ontvangen Z. Exc. graaf de Perponcher, buitengewoon ge zant en gevolmagtigd minister van hel Duitsche keizerrijk aan hel Neder- laudsche hof. Rij de beraadslagingen over het wcts-onlwerp lot regeling van het Nederlandsche muntwezen, in de zitting van de tweede kamer van gisteren, 'werden, even als in de vorige zitting, hoofdzakelijk de navolgende vraag punten besproken: 1°. of eene nieuwe regeling van het Nederlandsche munt stelsel geen verder uitstel toelaat; 2". of het wenschelijk en noodzakelijk is, dat in ons muntstelselsel de zilveren door den gouden standaard worde ver vangen-, 3". of, zoo de omstandigheden medebrengen dat Nederland zijn tegenwoordig stelsel moet veranderenhet dan verkieslijk is den dubbelen standaard aan te nemen; 4". ol, by het verlaten van ons stelsel, niet van die gelegenheid moet worden gebruikt gemaakt om zich naauwer aan te sluiten aan dat van een der ons omringende groote landen, en welken gou den munt in dat geval moet gekozen worden; 5°. in hoe ver de regeling van het Nederlandsche muntwezen in verband met die van Nederlandsch Indie behoort te worden gebragt en gehouden; 6°. of de uit de voorgedra gen regeling te verwachten voordeelen geacht kunnen worden waardig te zijn de geldelijke offers, welke eene hervorming zal medebrengen. In de zitting van heden zijn de beraadslagingen voortgezet en is het woord gevoerd door de hh. Rlussé, Kappeync van de Coppello en van Hou ten, die hunne bezwaren tegen de wet. positief of voorwaardelijk, hebben uiteengezet. De heer Kappeync verlangde eene nadere overweging door de regering, ten einde door uitstel één ontwerp voor Nederland en Indië te verkrijgen. De lieer de Hruyn Kops heeft daarna hel ontwerp verdedigd. Morgen voortzetting. Naar aanleiding eener uitnoodiging door het hoofdbestuur van de maat schappij ter bevordering van nijverheid aan hare departementen gedaan om te dienen van rapport over het onderwerp: "Industrieel onderwijs aan meis jes", was door het departement 'sGravenhage aan eene commissie opgedra gen zich met een onderzoek dier zaak onledig te houden. In eene vergade ring van het departement is van den uitslag van dal onderzoek een zeer belangrijk verslag uitgebragt. Het denkbeeld ten hoogste aanprijzende en He behoefte zeer erkennende aan een onderwijs als boven bedoeld, gaf de commissie hoofdzakelijk te kennen, dat onder industrieel onderwijs voor meisjes, naar haar oordeel, niet moet worden verstaan eene opleiding of opvoeding van de vrouwelijke jeugd in den zin van de emancipatie dei- vrouw, zooals dat tegenwoordig hier en daar wordt voorgestaan, maar, met het in-het-ooghouden der eigenaardige roeping der vrouw naar de natuurwetten en hare maatschappelijke bestemming, haar zoodanige leiding te geven, dat zij, ook zelfstandig zich verder zoodanig kunne vormen om voor haar verder leven in hare behoeften te kunnen voorzien, en uit dat oogpunt, een meer ontwikkeld onderwijs geniete, dat zonder te nitgebreid te zijn toch practisch nuttig zij om met vrucht in de maatschappij werk zaam te zijn. Vooral dient b. v. daarbij op den voorgrond te slaan teeken- kunde, de beginselen van aardrijkskunde, die der natuurkennis en van hare vaste wetten, der talen, eenige kennis van scheikunde, ook carton- nages, slrcovlcchlcn en dergelijke. Op het voorbeeld van Hamburg en Amsterdam, ook voor een gedeelte van Arnhem, wenschte de commissie in den Haag eene industrieschool voor meisjes te hebben opgerigt, voorshands op niet te groote schaal, van wege de aanzienlijke kosten, voor zoodanige oprigting gevorderd. Er werd daarbij gesproken van ƒ9000. Dit rapport zal worden gedrukt en later een onderwerp van discussie uitmaken. Naar wij: vernemen, meldt het f). v. 'sGr., zou de buitengewone algemeene synode der Ned. lterv. kerk, thans alhier bijeen, liet beginsel der verdeeling van de gemeenten in kerspelen, naar de verschillende rig- tingen, reeds verworpen hebben. Al de voorstellen der commissie van negenen zou hetzelfde lot wedervaren. Onder de voorstellen, van leden der synode zelve uitgegaan, behoorde het denkbeeld, om de ouderlingen en diakenen niet langer door de kiescollegiën te benoemen, maar direct door al de meerderjarige mansledematen en de predikanten door de kerke raden. De meerderheid der synode verecnigde zich met dat voorstel. De leerhandelaar de L.op de Gedempte Gracht alhier, miste sedert geruimen tijd nu en dan geld in zijne woning. Op verschillende personen viel de verdenking van diefstal, maar het gelukte den heer de L. niet den dader te betrappen; gisteren echter slaagde hij er in, en het bleek toen dat de bij hem inwonende dienstbode de diefegge was, die vol berouw aan haren meester en ook aan de politie bekende, dat zij sedert laugen tijd geld had ontvreemd, dat bij hare aanhouding reeds een aardig sommetje beliep. Heden is zij naar het huis van arrest overgebragt. UlilTlkiS 1,AtNL)SCI 1K BKItlf. i KiN KNGELANB, LONDEN. 24 February. Men wil weten dat II. M. de koningin voornemens is bij de komst van den hertog van Edinburgh en zijne gemalin alhier, aan de zijde van hare schoondochter, een feeslelijken inlogt in de hoofdstad te houden. Alhier is het prospectus uitgegeven van eene nieuwe telegraafmaat- schappij, met een kapitaal van 380,000 in aandeelen van 10 Deze maatschappij stelt zich ten doel een nieuwen telegraafkabel tusschen Enge land en de Vercenigde Stalen van Noord-Amerika te leggen, en wel via de Azorische eilanden. Men zal de gewone ijzeren buitenbekleeding by dezen kabel geheel weglaten, uitgenomen voor de kustcinden. Daardoor zal hij in de lucht ruim viermaal en in het water twaalfmaal ligtcr zijn. Hij zal bijna 28 kilom. van zijne lengte in water kunnen dragen, terwijl de kabels, tot dusver in den Allantischen Oceaan gelegd, dit slechts met 15 kilom. lengte kunnen doen. Daar de kabel veel minder zal kosten, zou men den prijs, die bij de tegenwoordige maatschappijen 4 sh. per woord bedraagt, op 1 sh. per woord kunnen stellen. Relreffende den brand in het Pantechnicon verneemt men nog dat verscheidene schilderijen zijn behouden gebleven, waaronder een groot stuk van Day, de "vlugt naar Egypte" benevens de "Rethlehemschc kindermoord", dat op 4/m geschat werd. Sir Frcderik Svkes verliest 14/m aan schilderijen en lord Monteagle had 72 schilderstukken in het gebouw. L'it Nice is de aankondiging ontvangen van iemand, die verscheidene sieraden van edele gesteenten in een kist had geplaatst, als halssnoeren van paarlen, ringen, kameën, dozen, enz. De heer A. VVcstmacott had een menigte kleine doch kostbare bronzen in liet gebouw, die behoorden tot den tijd vóór de christelijke tijdrekening; verder een groot marmeren standbeeld, de "Venus van Medicis", eenige uiterst schoone uitgaven van Virgilius op perkement en een aantal kostbare boeken. De heer Wyn Ellis had gelukkig kort vóór den brand 250 kostbare schilderijen teruggenomen, doch zijn verlies is nog zeer aanzienlijk. De waarde van al het verbrande is op 36 miliioen gulden geschat geworden, doch het is ligt na te gaan dat die schatting uiterst los is, daar vele voorwerpen van dien aard waren, dat zy eene denkbeeldige waarde bezaten. Uit Calcutta meldt men aan de Times: In Tirhoet en Bhaugulpore schat men thans, dat 280,000 mcnschen ondersteuning behoeven. Degeheele divisie van Patna behoeft die. De regen heeft geen invloed op de vooruit- zigten. De gebreklijdendcn in Fyzabad en Oude begeven zich naar het zui den. In Madras, meldt de bcrigtgeverwordt de schaarschte ernstig en begint hel water te ontbreken. FRANKRIJK. Het Journ. off. maakt de eerste lijst van giften voor de door de her togin van Magenta in bescherming genomen volksgaarkeukens openbaar. Aan het hoofd daarvan staan de president, die voor 20000 fr., en de ge zamenlijke ministers, die ieder voor 500 fr. hebben ingeschreven. De her togin heeft 2000, de bank 20000, de prins van Joinville 3000, vele andere voorname of gegoede lieden, bank-instellingen enz. 2000, 1500, JOOO fr. geschonken. Het totaal der eerste lijst bedraagt 7*000 fr. Aan de Times wordt uit Parijs gemeld: Zaturdag liep het gerucht dat de Duitsche regering op nieuw aanmerkingen had gemaakt op de her derlijke brieven der Fransche bisschoppen, en dat de regering er in had toegestemd dat de betrokkene bisschoppen voor den regter ter verantwoording zouden worden geroepen. Dit gerucht wordt evenwel ten sterkste in twijfel getrokken, en wel vooreerst omdat de regering niet de minste bevoegdheid heeft om de bisschoppen ter verantwoording te roepen, dewijl de bisschoppen in hunne herderlijke brieven volkomen vrijheid van taal hebben, en daar enboven omdat, nadat het vroeger reeds voldoening in dit opzigt erlangd heeft, Duitschland wel niet kan terugkomen op eene als afgeloopen te beschouwen zaak. Volgens geloofwaardige berigten schijnt Duitschland toch onlangs op deze zaak te zijn teruggekomen, en de Fransche regering, na op nieuw pogingen gedaan te hebben om de Duitsche regering tol andere gedachten te brengen, voorlaan te zullen afwachten welke aanvragen Duitsch land doen zal, in geval het in zijne zienswijze blijft volharden. Komt er zulk eene aanvrage in, dan zal de Fransche regering, naar men zegt om een bewijs te gegen van welwillendheid, te gelijk met de Duitsche regering als beschuldiger optreden, ten einde de Fransche regtbanken te vrijwaren voor de beschuldiging van zich door vooroordeel te laten beheerschen. In de vergadering der commissie, belast met het onderzoek der wet op den boekhandel, is ook de minister van justitie, de heer Depeyre, ge hoord. Ilij begon met te verklaren, dat het doel der wet was de versprei ding van onzedelijke boeken, die vooral op het platteland gecolporteerd werden, tegen te gaan. De minister werd echter genoodzaakt dit voor wendsel te laten varen en rond voor de politieke zijde van zijn voorstel

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2