LËIBSC1IE C 0 UIIA T. isn, V 4$. DONDERDAG 26 FEBRUARIJ. STADS-BERICIITEN. BINNENLANDSCHE BERIGTEtN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3. franco p. p. f 3.50; met het f'erslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3 85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars. builen de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn veikrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs der Advertentiën is van 14 regels I.iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER es WETHOUDERS vak LEIDEN, Gezien art. 11, 2e alinea der Verordening van 4 Mei 1872 op de open bare scholen voor gewoon lager onderwijs voor on- en minvermogenden Gemeenteblad n°. 10); Doen te wetendat de inschrijving van nieuwe leerlingen op de openbare scholen voor on- en minvermogenden zal plaats hebben van den 2de" tot en met den 14den Maart ek., in de schoollokalen in de Rijnstraat, in de Brandewijnsteeg, op de Binnenvestgracht aan het Plantsoen en op de Ma- rendorps Achtergracht, des voormiddags van half negen tot negen uren en des namiddags van half twee tot twee uren, behalve op Zaterdag namiddag en den Zondag. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 25 Februari 1874. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 25 Februarij. Bij kon. besluit van 23 Febr. jl. is het volgende bepaald: De gratifi catie van ƒ2500, bedoeld bij ons besluit van 13 Januarij 1873, wordt ook toegekend aan /'Meesters in de regten", die, na voldoend afgelegd examen overeenkomstig ons besluit van 12 Februarij 1874, door onzen minister van koloniën worden gesteld ter beschikking van den gonverneur-gcneraal van Nederl. Indië, om te worden benoemd tot regterlijke ambtenaren daar te lande. Verder heeft de minister van koloniën, overwegende dat bij kon. besluit van 12 Februarij 1874, houdende vaststelling van een tijdelijken maatregel van voorziening, betreffende de benoembaarheid lot regterlijk ambtenaar in Nederl. Indië, is bepaald: "dat, met behoud overigens van de voorwaarden van benoembaarheid, zoo als die zijn omschreven in art. 3 van Zijner Ma- jesteils besluit van 10 Sept. 1804, tot regterlijk ambtenaar in Nederl. Indië ook benoembaar zijn zij, die, onverminderd de overige daaromtrent in het reglement op de regterlijke organisatie en het beleid der justitie in Nederl. Indic opgenomen bepalingen, den graad van doctor in de beide regten aan eene van 'srijks hoogescholen hebben verkregen, en voldoend examen heb ben afgelegd in de beginselen der Javaansche taal, en van de staatsinstel lingen van Nederl. Indië"; dat alsnu behoort te worden vastgesteld het programma der vereischte kundigheden in dc beginselen der Javaansche taal, en van de staatsinstellingen van Nederl. Indië; goedgevonden: vast testellen het volgende programma der vereischte kundigheden in de beginselen der Javaansche taal en van de staatsinstellingen van Nederl. Indië. Javaansche taal. Kennis van de gronden der taal, gepaard met eene goede uitspraak; vaardigheid in liet vertalen en verklaren van een stuk uit het Javaansch handboek van het mosleemsche regt, Kitab Toehpah geheeten. Staatsinstellingen van Nederl. Indië. Bekendheid met de voornaamste be palingen van het regerings-reglementen van de organieke wetten en algemeene verordeningen uit de Grondwet en het regerings-reglement voort- vloeijende, bepaaldelijk betreffende het bestuur en het regtswezen, alles in zijn ontstaan en ontwikkeling. Het door den koning bij besluit van 2 Februarij jl. goedgekeurde be sluit der staten, tot regeling van de provinciale walerstaatsdienst, waarvan reeds vroeger korteljjk is melding gemaakt, bepaalt o. a. dat de provinciale walerstaatsdienst in haar geheel wordt opgedragen aan een hoofdingenieur van den provincialen walerstaat in Zuidholland, die op I" Januarij 1875 in functie zal treden, te benoemen in de zomervergadering van 1874 door de staien op eene bezoldiging van f 5000, met vergoeding van reis- en verblijf kosten; voorts dat van de dienst van 1875 ter beschikking van genoemden hoofdambtenaar zullen worden gesteld de opzigters van den waterstaat door de provincie bezoldigd en verdere tijdelijk vereischt wordende hulp, tot dat door de staten een besluit is genomen betreffende het getal en de bezoldi ging der ambtenaren, die met 1° Januarij 1876 voortdurend te zijner be schikking zullen worden gesteld enz. Nu de naaste familie met liet treurige berigt is in kennis gesteld, kan worden medegedeeld, dat blijkens hel telegram van den luitenant-generaal van Swieten, van 13 dezer, overleden is de 1'" luiten nl der infanterie A. P. A. A. F. baron de Bounam de Ryckholtvan l et 3d° bataillonver moedelijk ten gevolge van de bekomen verwonding bij den aanval en de inneming op 15 dezer, van de versterkingen van Kelapan Doewa. Het bestuur van het 28' Nederlandsch landhuishoudkundig congres, dat op 23—28 Jtinjj aanst. te Zierikzee zal worden gehouden, heeft de medewer king van belangstellenden ingeroepen ten einde een zoo belangrijk mogeljjk programma op te maken, liet vooruilzigt toch op dc behandeling van be langrijke vraagpunten zal ongetwijfeld velen opwekken tot bijwoning van hel congres en niet weinig bijdragen tot het welslagen daarvan. Het be stuur wenscht de opgaven daaromtrent te ontvangen voor 15 Maart aanst. De op het congres te behandelen onderwerpen betreffen: akkerbouw, vee teelt en zuivelbereiding; tuinbouw; houtteell; natuurkennis en hare toepas sing op den landbouw; land- en volkshuishoudkunde en statistiek. Men deelt aan het V. D. mede: Voor den bouw van den Willemstoren te Dillenburg is den I9dc0 Februarij bij de bouwcommissie van vorstelijke hand ontvangen de som van 46C0 th. Deze nieuwe milde bijdrage opent het vooruilzigt dat de toren nog dit jaar, althans wat den buitenbouw betreft, j zal voltooid worden. Ofschoon men reeds over een aanzienlijke som kan beschikken, blijven verdere bijdragen toch nog zeer gcwenscht, want er is eel noodig, voordat men op zulk een monument de kroon kan zetten, ter wijl de stijging in de prijzen der arbeidsloonen en bouwmaterialen mede brengt, dat men boven de oorspronkelijke begrooling zal moeten gaan. De bouw is tol de hoogte van het balkon voltooid, om, zoodra er geen vorst meer te wachten is, voortgezet te worden. De materialen worden thans in vooriaad bewerkt: het henoodigde hout ontvangt men ten geschenke van de gemeente Dillenburg; de steenen worden geleverd door de nabjjliggende aan gekochte groeve. Het algemeen beurs-comité voor publieke fondsen te Amsterdam heeft bekend gemaakt dat te Londen een prospectus is verschenen betreffende de uitgifte van 260,000 7 pCt. obligaliën der Mexicaansche spoorweg-maat schappijuit-welk prospectus blijkt dal het Mexicaansche gouvernement 700,000 in geld heeft bijgedragen tot aanleg der lijnen; dat zoowel het comité van houders van Mexicaansche obligaliën als de "Council of foreign Bondholders" te Londen deze uitgifte willen belemmerenomdat het gouver nement van Mexico niet aan zijne verpligtingen voldoet ten opzigte van de leeningen door d:en staat aangegaan; dat het béurs-comilé voor publieke fondsen, deze pogingen willende ondersteunen, besloten heeft: het eventueel ter markt brengen van genoemde leening zooveel mogelijk tegen te gaan en alle affaires, die zich daarin inoglen voordoen, niet te erkennen. Zondag 22 dezer is op het kantoor van van Gend en Loos, te Rot terdam, een kistje vermist met goud (denkelijk specie). Een besteller is in arrest genomen, maar na een verhoor te hebben ondergaan, weder ontsla gen. Thans is in arrest genomen een vroeger bjj van Gend en Loos io dienst zijnde beambte, op wien men vermoeden heeft. -- Voor de arrond.-regtbank te Haarlem zal op 5 Maart, wegens oplig- ting, tcregt staan een persoon, die onder de firma H. S. &C»., vaste betrek kingen begeven of toegezegd had aan diverse personen, om aan het hoofd te staan van een huur- en verhuurkantoor in verschillende plaatsen en waar voor deze bij hem, om die betrekkingen te verkrijgen, sommen van ƒ200, ƒ300, ƒ600 enz. hebben gestort, terwijl hij in gebreke bleef de op zich genomen voorwaarden van salarissenbetaling der huur van de voor het kantoor gehuurde huizen enz. na te komen. --Te Amsterdam is in den afgeloopen nacht brand ontstaan in het sigaren-depót van de hli. Weinthal en C°., op de Reguliersbreestraat. Vijf spuiten en een stoombrandspuit waren tot in den morgen werkzaam. Het perceel is geheel uitgebrand. Te Nieuwe Diep had dezer dagen een treurig ongeval plaats. De kom- mandant van de instructie-brik Ternate, luit. ter zee 1' kl. K. W. E. von Leschen, nog niet geheel hersteld van een beenbreuk, ten gevolge van een val in hel dok, gleed, bij het afgaan van de trap naar de longroom uit, met het noodlottig gevolg dat hij beide beenen brak. Te Utrecht had dezer dagen eene openbare vergadering plaats ter be spreking van de afschaffing van plaatsvervanging en nommerverwisseling. Niettegenstaande vooraf was medegedeeld, dat deze vergadering ten doel had, om ook tegenstanders dier afschaffing de gelegenheid aan te bieden hunne meening te ontwikkelenwaren er slechts 4 of 5, die ten slotte zich tegen eene motie verklaarden, om als resultaat der gehóuden debatten de

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1