Naai' men verneemt is in de ji. Zaturdag gehouden builengcvvone algemeene vergadering van aandeelhouders in de mijn-compagnie Nederland niet eenparigheid bestolen lot uitgifte van de 500 rescrve-aandeelen als preferente aandeelen. Daarvan moet reeds de kleinste helft geplaatst zjjn. Een lid van den raad van bestuur, die het algemeen vertrouwen geniet en jaren lang in hooge betrekkingen in Amerika werkzaam is geweest, beeft zich bereid verklaard naar Amerika te vertrekken, om een onderzoek in loco in te stellen en door een bekwaam technisch ingenieur, 't zij uit Europa of uit Amereka, ter zijde gestaan, de zaken van de Cariboumijn op goeden voet te regelen. rD'. van lloogenhuyzen, pred. te Sleenwijk, beeft voor het beroep van de Ned. hervormde gemeente alhier bedankt. IJL'! TEN LA IS DSCIIE BEHIGTEN. ENGELAND. LONDEN23 February. Volgens beriglcn uil Madrid hebben de tusschen de regering en den vertegenwoordiger van den raad der vreemde fondsenhouders geopende onder handelingen eencn gunstigen loop genomen en zullen zij waarschijnlijk leiden tot de betaling van twee coupons der buitenlandsciie schuld. De Mom. Post zegt, dat, hoe men met spot of minachting plagt neer te zien op de elementenwaaruit de heer Disraelizoo hij ooit weer aan het roer kwamzijn bewind zou moeten opbouwende ondervinding van het oogenblik de spotters beschaamd heeft gemaakt; want een krachtiger bewind dan liet nieuw opgelrcdene heeft Engeland in lang niet aanschouwd. Het is maglig; het heeft een eendragtige meerderheid achter zich; en geheel hei land wenscht liet alle goeds toe. Bij een Vrijdag II. voorgevallen spoorweg-ongeluk zijn weder twee per sonen gedood en een aantal gekwetst. De trein stoomde eene helling der Ijjn nabij Preston al gedurende een zwaren mist en liep met eene snelheid van 10 a 12 uren in het uur legen het einde van een der stcenkolentreinen uit Wigan, welke door het breken van een waggon op een der treinen verhinderd waren geworden voort te gaan. De seinen tot waarschuwing konden door den mist niet bemerkt worden en de machinist op den Sehot- schen trein zag den steenkolen trein vóór zich toen bij nog slechts 100 ellen Verwijderd was. Daarop volgde de omverwerping van machine, verbrijzeling van waggons enz. FRlNfiR IJ K. In de zitting van de nationale vergadering van Vrijdag was aan de orde het voorstel om, in plaats van verbooging van het suecessicregt in de regte lijn. weder in te voeren het bij deereet van 5 September 1870 afge schafte zegelregt op de dagbladen en andere periodieke geschriften van po- lilicken inhoud. De discussie over dit araendement liep niet ten einde, en werd in de zitting van Zaturdag niet hervat, daar deze zitting geheel werd ingenomen door stemmingen voor de verkiezing van drie leden der com missie voor de huishoudelijke aangelegenheden. Mevr. Bazaine is naar St. Marguerite vertrokken met verlof om de gevangenschap van haren echtgenoot voorloopig te deelen. De oflicieuse Franfais zegt: De Fransche bladen belmoren goed toe te zien, wat er tegenwoordig te Londen, St. Petersburg en Weenen omgaat, maar het is raadzaam dat zij ten opzigle van hetgeen daar voorvalt,, uiterst voorzigtig zijn in hunne beschouwingen. Wij zeiden voor eenige dageiH dat zwijgen op de uitdagingen van de Nordd. Allg. Zeil. en van andere Duitsche bladen, onzes inziens, noodzakelijk was. Wij blijven bij deze meening, en de aanzienlijkste organen der Fransche drukpers, onze meening billijkende, hebben ons voorbeeld gevolgd. Wij gelooven dat deze houding in het tegenwoordig oogenblik door 's lands belang gevorderd wordt. In eene bijeenkomst van de commissie voor de civile lijst, waarin door den heer Méplain rapport werd uilgebragt omtrent de verdeeling der goede ren tusschen den staat en de kelz. familie, werden door den admiraal Juarez eenige bijzonderheden medegedeeld over de plundering van het zomer paleis te Peking. Dit paleis was vol schatten. Toen de Fransche troepen dit vernamen, lieten zij zich niet van plundering terughouden. Later trachtte de admiraal die plundering voor te stellen als een wraak, genomen over de mishandeling van Fransche parlementairen. Paiikao, die zijn troepen niet in bedwang kon houden, wilde althans zekere regelmaat in de plundering bicngen en gaf iedere compagnie slechts voor twee uren verlof daartoe. Bij die gelegenheid werden zeer kostbare voorwerpen ter zijde gelegd voor den keizer, voor den ambassadeur van Frankrijk en voor den bevclvoerenden generaal. Een prachtige bibliotheek had meu verbrand. Slechts 1,600.000 Ir. had uien gevonden. SPANJE. De Carlislen hadden zich door de schijn-manoeuvres van den generaal Moriones in het zuidelijke Navarra laten verleiden om Dorregaray met eene sterke afdeeling troepen naar Estclla te zenden, ten einde die plaats tegen den vermeenden aanval te verdedigen. Inmiddels is bet hun duidelijk ge worden, dat die maatregel van voorzorg niet alleen overbodig, maar voor ben. wegens de verzwakking van bet leger voor Bilbao, zelfs nadcelig was, en don Carlos heeft daarom Dorregaray naar Itiscaye terugonlboden. De sterkte van hel Carlistische leger, hetwelk daar tegenover de republikeinsche troepen staat, wordt op 33 bataillons of 23000 man geschat. De republi keinen hebben, volgens geruchten, reeds eenige voordeden behaald en ver scheiden positiën tusschen Bilbao en de kust bemagtigdschoon niet zonder belangrijke verliezen. In den laalslen lijd zijn bij de regering gecne bcrigten van Moriones in gekomen, wegens stoornis in de telegrafische gemeenschap door de in hel noorden heerschende stormen. DLIT8CHLAND. Naar men uit Straatsburg meldt hebben de Straatsburgsche kiezers een protest onderleekend legen de in den rijksdag door den bisschop Raess afge legde vei klaring. De Kieler Zeit. deelt hel volgende berigt uit Aisen mede: De heer Mclcherisengevestigd in het kerspel Hörup. heeft een aanzegging ontvan gen van den landraad, waarin hem wordt bevolen het grondgebied binnen <1 dagen te ruimen. Als de aanleiding tot dien maatregel wordt opgegeven, dat bij, Dcensch onderdaan en in Penissen woonachtig, de plegtige onthul ling van het standbeeld ter cere vail Frcdcrik VII heeft bijgewoond als "gedelegeerde uit Noord-Sleeswijk." Te Berlijn zijn dezer dagen eenige Duitsche landverhuizers uit Brazilië teruggekomen. Aan de hun gedane schitterende beloften was niet voldaan geworden; zij hadden niets dan ellende ondervonden. Velen hunner land- I' genooten verlangen mede terug te kcercn, maar kunnen de kosten der rejs niet betalen. In verband met het heerschen der cholera te Munchen wordt mede gedeeld dat men in Beijeren en vooral in de genoemde hoofdstad sedert geruimen tijd geen bier meer brouwt uit hop en mout, maar uit chemisch bewerkte surrogatendie voor de gezondheid nadeetig zijn. De openbare autoriteit heeft daartegen wel maatregelen genomenmaar lot nog toe hebben die niet gebaat, doordien hare voorschHIlen niet met de noodige gestrengheid werden gehandhaafd. Te Leopol, in Oostenrijk, is gedurende de godsdienstoefening in het kerkgebouw der Jezuïten. op lBFebr., een valsch alarm van brand ontstaan. De verwarring en het gedrang, daarop volgende, zijn zoo groot geweest, dat vier personen het leven verloren hebben en een twintigial andere ernstig gekwetst zyn geraakt. De stedelijke raad te Genève heeft besloten de 7 millioen frs. van de nalatenschap van den hertog van Brunswijk te bezigen tot aflossing van schuld. Met den verkoop der roerende goederen zal weldra worden voort gegaan. Men beweert, dat de regering van Genève niet gezind is, al- stand te doen van de kostbaarbeden der nalatenschap; zelfs de zoodanige, die men weet, dat vroeger hebben behoord lot de Brunswijksche kroonju- weelen, schijnt de stad niet te willen afstaan. Hertog Karei heeft die, bij zyn gedwongen vertrek uit Brunswijk op 7 September 1830, als zijn par ticulier eigendom met zich genomen. Het Journ. de Gen. verklaart dat er geen plan bestaat, die kostbaarheden uil de handen te geven. OOST-INDIE. BATAVIA. 17 January. Omtrent de verzending der bekende brieven aan den Sultan van Alehin meldt Init.-generaal van Swieten in zijn rapport: //De brieven voor den Sultan aan Malela afgegeven, om door tussclienkomst van Radja Moeda Setia. hoofd der XXV Mockims, te worden overgebragt, werden weder te ruggegeven: genoemd hoofd beweerde daartoe geene gelegenheid te hebben. Mas Socmo Widikdjo vroeg toen om zelf die brieven over te brengen; onder de gebruikelijke vormen, zeide hij. zou de vijand zeker een zende ling van het gouvernement respecteren. Hiertoe werd besloten, en daartoe de volgende morgen (22 Dec.) bepaald. Dien dag ten 9 uur vertrok Mas Soemo NVidikdjo vergezeld van Moiiamad Arsad en zijn kleinzoon Radhen Tego, tot overbrenging van de aan den Sultan gerigte brieven: kapitein van Lier deed hem uitgeleide lot buiten de postenketen. Vol moed aanvaardde de waardige grijsaard zijne zending. Een bewoner van kampong Penajoeng wees hem den weg en bragt eenige oogenblikken later het berigt, dat bij binnen de vijandelijke linie was gekomen. Des avonds en ook den volgen den dag was nog niets van hem vernomen." (Gelijk men weet is de man door den vijand gedood.) liet heeft de aandacht der regering getroden. dat in de laatste lijden 's lands kas belangrijk wordt gedrukt door de binnenlandsche verloven aan ambtenaren tot herstel van gezondheid, waartoe steeds ver afgelegen plaat sen worden aangewezen. Zoo komen ambtenaren uit West-Java naar Sama- rang of den Oosthoek en gaan uit laatstgenoemde streken naar Batavia, Buitenzorg, de Preanger, enz. De regering heeft daarom dezer dagen in eene aan de hoofden van bestuur en aan de directeuren gerigte circulaire te kennen gegeven, dat zij niet overtuigd is, dat die kostbare lange reizen werkelijk lot hel voorgewende doel, herstel van gezondheid, noodig zijn, maar er meer de bereiking van particuliere en familicbedoclingen in ziet. Daar echter 's lands kas geene instelling is ter bevordering dier inzigten, wordt verlangd dat voortaan door de genoemde bestuurshoofden die lange gezondheidsreizen zullen worden tegengegaan. -- Den 16dtn dezer heeft de nieuwbenoemde kommandant der zcemagt zijne functiën aanvaard, terwijl de vicc-admiraal Uhlcnbeck met deze mail via Ceylon, waar hij zich nog eenigen tijd zal ophouden, repatrieert. De Jata-Bode zegt dat het gebrek aan officieren bij het Indische leger zich levendig doet gevoelen. Bij de infanterie alleen ontbreken onge veer 200 officieren. Daarom is besloten de militairen uit het hoogste studie jaar van de militaire school te Meester-Cornelis zonder examen lot 2d"' luit. te bevorderen, en ook de militairen van den cursus bij de corpsen, die daar voor in aanmerking komen, tot officier aan te stellen. Men verneemt dat de heer A. C. Uljee, ingenieur-werktuigkundige bij de exploitatie van den spoorweg Samarang-Vorstenlanden, zijn eervol ont- slag uit die betrekking heeft gevraagd. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik- kingen genomen: Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den 2dtI1 commies bij de algem. rekenkamer F. 11. L. Messerschmidt; aan den commies 2C kl. bij de post- en telegraafdienst V. J. H. van Wely; aan den 2dCD commies bij de algem. rekenkamer J. W. van Stenis, en aan den ambtenaar W. J. Rijkschroelï. bij bet besluit van 23 Dec. 1873 tijdelijk be last met de waarneming der betrekking van commies op het assist.-resid.- bureau te Banda. Ontslagen: de gewezen 3e commies op het bureau van den eerst-aanwezenden ingenieur van den waterstaat in de resid. te Sama rang J. L. Scipio; op verzoek, eervol, als ledeii van den raad van justitie te Banda, F. W. Meijer, kapt., milit. kommandant van Banda, en H. A. van Geldorp; de klerk bij den controleur der afd. Kweeën (Zuider- en Oos- ter-afd. van Borneo) A. A. llennevelt; de 3e commies op het resid.-kantoor te Bainlong (Prcanger-Regentsch.) J. Lunenburg; de controleur le kl. G. K. baron van Hogendorp, chef van het kadaslr.-statist.-bureau in de resid. Che- ribon; de controleur 1' kl. bij het binnenl. bestuur op Java en Madura J. W. Cordromp, en de ambtenaar op non-activiteit 11. J. van Spanje. Be noemd: tot ontvanger der in- en uitvoerreglen en accijnsen le Samarang, de benoemde secretaris der resid. Padangsche bovenlanden 11. W. van Steen bergen; lot 2,B commies bij de wees- en boedelkamer te Soerabaija, de ambtenaar op wachtgeld H D. Wiggers; tot 3™ commies op het bureau'van den gouv. van Celebes, de -1e klerk op het bureau van den assist.-resident der Zuidcr-districten van dat gouv. L. G. Fransz; tol secretaris der resid. in het gouv, Sumatra's Westkust Tapanoli. tevens vendum. aldaar, de secre taris der resid. Padangsche bovenlanden L. E. Martens; tot secretaris der resid. Padangsche bovenlanden, tevens vendum. aldaar, de ambtenaar op wachtgeld II. W. van Steenbergen: tot assist.-resident van Boeleleng (Bali), de controleur le kl. bij bet binnenl. bestuur op Java en Madura mr. F. (L Valcktot controleur le kl. bij bet binnenl. bestuur op Java en Madura II. J. Tijdeman; bij het parket van den procureur-generaal bij het hoog geregts- hof: tot leD commies, de 3e commies Th. J. van der Vlist; tot 3"> commies, de klerk Ch. Reynsdorfï; op het resid-kantoor te Sorrakarta: lot 1" com mies, de commies op dat bureau M. Fredrikz; tot commies, de ambtenaar op wachtgeld P. H. Westerkamp; tot boekhouder bij 'slands algem. pak huizen te Soerabaija. de ambtenaar op wachtgeld F. H. L. van den Dungen Gronovius, laatstelijk 3e commies bij het depart, van binnenl. bestuur; tot hoofdonderw. aan de openb. lagere school te Palembang, de 1' hulponderw. aan de openb. 2e lagere school te Batavia II. W. Beek;" tot hulponderw. 'aan de openb. 2» lagere school te Batavia, de hoofdonderw. aan de openb!

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2