BIJVOEGSEL, be. hoor ende lot dc Leidsehe Courant van Maandag cl3 Februari} ;ik74, 4ö. BUITENLAISDSCIIE BEKIUTEN. PEK TELEGRAAF. Z. M. (ie koning vertrek! den 2d Maart a. s., des nachts ten 4 lire, j per Rjjuspoor wederom naar liet Loo. Ter criminele teregtzitling stond lieden voor liet provinciaal gereglshof teregt de voormalige brievengaarder van Nieuwenlioorn. die bij resolutie van den minister van financiën, met ingang van 1 Mei 1871, tot die betrekking v as aangesteld op eenc jaarwedde van ƒ350, aan vvicn wordt ten laste ge legd een hem ter band gesteld bankbiilcl van ƒ100, waarvoor een postwis sel van dat bedrag naar Dordrecht moest worden opgezonden, in de maand Augustus jl. te hebben verduisterd cn ten eigen tyate te hebben aangewend. Uescb. bekende bet hem ten laste gelegde cn gal als reden daarvoor op, dat hijvoor cenigen tijd 500 aan bankpapier verloren hebbende, alles aan wendde cn ook deze som bad gebruikt, om iiel verlorene weder bij elkan- :i der te brengen, liet bol veroordeelde den besch. wegens bet hem ten laste gelegde tot drie jaren gevangenisstraf en eene geldboete van ƒ10. liet vroeger onberispelijk gedrag en de vele jaren goede dienst, door beseh. in V M' zeemagl doorgebragt, werden als verzachtende omstandigheden aan genomen. Donderdagavond zijn op de Stille Veerkade twee dronken personen Ircn huis binnengedrongen, om bun nicht, die daar als dienstmaagd woonde, met geweld naar de illuminatie mede te nemen. De huishoudsterdoor dit bezoek lievig verschrikt, cn op liet eerste oogenblik denkende dat het dieven waren, heeft een raam opgeschoven en uit al baar magt om hulp geschreeuwd, waarop de politie is toegeschoten, die de dronkaards naar het commissariaat heeft overgebragt. De dienstmaagd is onmiddelijk uit haar betrekking ontslagen. EHeELAlüB. LONDEN20 Februarij. Door den voorzitter van de "Home-rule Association" te Deplford is een gehoor verzocht bij den heer Gladstone, ten einde nogmaals bij hem aan te dringen op de bevrijding der Fenians, die nog in de gevangenis zijn. De heer Gladstone heeft hem doen weten dat onder de door de verkiezingen teweeggebragle omstandigheden liet doel van het verzoek had opgehouden te beslaan Onverwijld na de ontvangst van dit antwoord heeft de associatie eene zamenkomst gehouden, waarin zij eene motie heeft aangenomen, in houdende, dat zjj het antwoord niet verrassing en smart heelt vernomen, en dat deze laatste daad van den heer Gladstone eene nieuwe beleediging is van lerlands gevoelens. In bci'igten van dc Goudkust wordt o. a. nog vermeld dat het bijge loof den Engelschen bij hunne expeditie ten goede is gekomen. De groote Fetish-boom te Coomassie was omgevallen, liet omvallen van den grooten boom, wiens wortels sinds eeuwen gedrenkt waren met het bloed van on telbare mcnschenoflcrs, moet in de oogen der Ashanlijuen een verschrikkelijk voorleekcn zijn geweest. Om nu nog verder liet orakel te doen spreken, werden twee personen opgevangen, in het bosch aan hoornen gebonden, en aan den hongerdood prijs gegeven. De priesters zeiden dat, naar gelang de doodstrijd dier slagloflers kort of lang zou wezen, de Ashanlijuen of de 1 Engelschen overwinnen zouden. Een der ongelukkigen blies eerst na vijf, de andere na negen dagen den adem uit. liet orakel was dus den Engel sehen gunstig geweest. Volgens eene medcdccling door sir Richard Wallace zelf in de dagbladen gedaan, bevond zich de kostbare schilderijen-verzameling, als verbrand opgegeven, niet meer in het Pantechnicon, toen dit door de ramp werd getroffen. Juist kort te voren was zij van daar weggenomen. De correspondent van liet Daily News te Penaug maakt gewag van de geduchte verliezen die de Atchinezen hebben geleden; in een gevecht ver loren zij 1200 man. Overigens schetst hij de vijanden als niet te ver achten tegenstanders, die, als zij niet zulk een vreemde manier van schieten hadden en daardoor slecht mikten, hun vijand nog veel meer zouden leisteren, want hunne kogels vallen letterlijk als regen. Zij houden het geweer dwars voor de borst, zoodat de loop als een arm van een seinpaal uitsteekt; natuurlijk dal op die wijze over het algemeen slecht wordt ge schoten. Dc Europeanen onder de Atchinezen, volgens spionnen dertien in getal. 2 Nederlanders, 3 Franschcn, 3 Engelschen en 5 Amerikanen, be wijzen den vijand goede dienstenhetwelk uit den aanleg van menig verdedigingswerk blijkt. Dc militaire autoriteiten der expeditie, zegt hij, zijn liet allen daarover eens, dat de magt veel te gering is om dieper hel onbekende binnenland in te dringen. Volgens een telegram aan de Times heeft de lijkschouwing van de Siamesche tweelingen bewezen, dat er geen anatomische redenen bestonden, die de amputatie hadden behoeven te verhinderen van den band, die de broeders gedurende hun leven verbond. FltANHRIJ K. liet Journ. off. bevat een besluit van den president der republiek, waarbij: Het algemeen bestuur van alle met de openbare veiligheid in verband staande zaken wordt opgedragen aan den prefect van politie. Hij oefent zijne magt uit namens en overeenkomstig de bevelen van den minister van binnenlandsche zaken. Alle zaken, welke behandeld worden door de afdeeling openbare veiligheid aan het ministerie van binnenlandsche zaken, worden opgedragen aan den prefect van politic. Te gelijk met dit besluit, wordt het rapport medegedeeld van den minister van binnenlandsche zaken, tot toelichting van het daartoe strekkende voorstel. Daarin wijst de minister op het groote belang eener wèl georga niseerde politie en betoogt hij dat, wil eene politie aan hare roeping vol doen, eenheid van bestuur cn handeling op den voorgrond moet staan; de tegenwoordige inrigting voldoet echter niet aan dat vcreischte, daar baar de noodige centralisatie ontbreekt, cn uit dit gebrek maar al te dikwijls verwarring en nalatigheid ten koste van dc veiligheid of belangen der ingezetenen voortvloeit. De oprigting van een afzonderlijk ministerie van politie komt den minister niet voor een afdoend middel tol herstel der ondervonden gebreken te zijn. De minister stelde daarom voor de magt van den prefect van politie te Darijs, welke zich tegenwoordig uitstrekt over het dep. der Seine cn dc gemeenten Meudon, Sèvres, Saint-CIoud en Enghien, over geheel Frankrijk uit te breiden, eene uitbreiding waarin hij te minder bezwaar ziet omdat de prefect van politie, als belast met het politietoezigt in de hoofdstad des lands, hel middenpunt van het spoorwegnet en de plaats waarhenen zich dagelijks zeer vele personen uit alle oorden des lands begeven, hetzij om er tjjdeljjk te vertoeven, hetzij om er zich voor goed te vestigen, thans reeds met de meeste administrative eti reg- terlijkc autoriteiten des ganschen lands in aanhoudende aanraking is, en tot zekere hoogte reeds gezegd kan worden officieus dc magt uit Ie oefenen, welke de minister aan den president voorstelde iiem op eenc wettige cu officiële wijze op te dragen. Voortdurend bevat het regerings-blad lijsten van benoemingen en her benoemingen van maires en adjunct-maires. De schoul-bij-nacht Martin is tot hoofd van bestuur te Toulon benoemd. De hertog dc Broglie heelt de prefecten bij circulaire uitgenoodigd alle manifestation ter gelegenheid van den verjaardag der Februarij-omwcn- teling legen te gaan. Te Cavaillon hebben ernstige ongeregeldheden plaats gegrepen. De prefect had zich dien dag naar die plaats begeven, ten einde het nieuwe gemeentebestuur te installeren en werd er slecht ontvangen, De tusscheu- Uorast van den procureur der republiek, van den regter van instructie, van den kommandant der gendarmerie en van twee brigades gendarmes zijn noo- dig geweest, om aan de oproerige manifestation een einde te maken. Dl 1TSG K L A R. In den rijksraad is dc heer Dougnet, afgevaardigde uit Straatsburg, opgekomen tegen eene zinsnede in de notulen waarin gezegd werd dat de bisschop van Straatsburg (in deze zitting afwezig) "namens zijne getools- genooien" hel Frankfurter vredesverdrag had erkend. Heeft hij. zeide de spreker, dat werkelijk gezegd? Wij hebben het niet gehoord. Maar voor het geval dat hij die woorden mogt gebezigd hebben, kan ik verklaren, dat die heer slechts zjjnc persoonlijke opvatting heeft te kennen gegeven en dat zijne woorden niet moeten worden beschouwd als gesproken ook namens de katholieke Elzasser-Lolharinger afgevaardigden. De voorzitter verklaarde dat dc notulen op dat punt ten volle overeenstemden met het stenographisch verslag, zoodat aan liet bezwaar van den heer Dougnet geen gevolg kon worden gegeven Onmiddellijk na dit antwoord verlieten de Elzasscrs en Lotharingers de zaal en eenige uren later de stad. Volgens berigtcn uit Dalmatie, in Oostenrijk, heerscht aldaar groote ellende. Tc Gain zouden reeds twee personen ten gevolge van honger, zijn bezweken. Uit Bern meldt men dal aan de pastoors der Fransche grensplaatsen op straffe van in hechtenis te worden genomen de uitoefening van de kerkelijke eeredienst in dcu Jura, in plaats van de verbannen pastoors, is verboden. BERLIJN, 20 Februarij. De rijksdag heeft het ontwerp der drukperswet naar eene commissie van veertien leden verwezen. Prins von Bismarck ver dedigde de handhaving van den tegenwoordigen toestand met betrekking tot de drukpers in EIzas-Lothai'ingen. In het hoerenhuis zijn dc nog overige artikelen van het wets-ontwerp tot invoering van het burgerlijk huwelijk aangenomen. De door de ultra-con- servaliven voorgestelde wijzigingen zijn met 129 legen 15 stemmen verworpen. VERSAILLES, 20 Februarij. De vergadering heeft niet 410 legen 116 stemmen het amendement verworpen, strekkende tot eene verhooging van hel zegel op dc billellen aan toonder of order, die-door dc Fransche bank in omloop worden gebragt. Hel amendement lot wederinvoering van hel dagbladzegel zal morgen verder behandeld worden. DARIJS, 20 Febi narij, hl zake het proces-Naundorff heeft de advocaat- generaal heden geconcludeerd tot afwijzing van de pretentiën des eischers. llij qualiflccerde Naundorll als een bedrieger. Uvcr acht dagen zal de uit spraak plaats hebben. LONDEN. 21 Februarij. Officiële mededeeling van de zamenstelling van het nieuwe kabinet. Eerste lord der schatkist, Disraeli; lord-kanselier, lord Cairns; voorzitter van den geheimen raad. hertog van Richmond; groot zegelbewaarder, lord Malmesbury; buitenlandsche zaken, graaf Derby; lndië, markies Salisbury; koloniën, lord Capraroon; oorlog, Gathorne llardy; bin nenlandsche zaken, Cross; kanselier der schatkist, Strafford Norlhcole; pos terijen, Manners; marine, Ward Hunt. LONDEN, 21 Febauarij. De heer Smith, conservatief, voor Westminster tot parlementslid gekozen, zal secretaris voor de financiën bij de schat kist zijn. Lord Sandon zal als vice-president van den raad optreden. De Times beval een telegram uit Sierra Leone, meldende de ontvangst van een depêche uit Cape Coast Castle van 23 Januarij, waarin berigt wordt dat de Engelschen Coomassie bezet hebben, en de koning van dc Ashantijnen en de koninklijke familie krijgsgevangen zijn. DARIJS, 20 Februarij. De uitnoodiging. door een Parijsch comité' tot de Bonapartisicn gerigt om den zoon van Napoleon lil op 16 Maart een hulde blijk te geven, is voor den minister van binnenl. zaken aanleiding geweest tot het zenden vau eene circulaire aan de prefecten, in welk stuk de minister verklaart: dat zulk een manifestatie een politiek karakter zou zijn, daar er uit op te maken is de bedoeling om aan den prins toe te kennen een regt om over Frankrijk te hcerschen. Aan de prefecten wordt mitsdien gelast te waken tegen elke aanranding van de souvereine beslissing der nationale ver gadering, legen elke openbare propaganda en tegen het deelnemen van openbare ambtenaren aan de manifestatie. J BERLIJN, 21 Februarij. Bij eindstemming heeft het hoogerhuis het ont werp van wet op het burgerlijk huwelijk aangenomen met 89 tegen 51 stemmen. Ten gevolge van eenige wijzigingen, die in de wet gebragt ziju, komt zij op nieuw bij het huis der afgevaardigden in behandeling. INGEZONDEN. liet Florentijner Quartet-gezelschap, onder leiding van Jean Becker, zal, blijkens achterstaande annonce. Woensdag avond in de Slads-Gehoorzaal optreden. Ofschoon reeds 14 dagen te voren zijne komst door aanplakbillet en annonce in de courant met opzet vermeld werd, om te voorkomen dat de een of andere vereeniging zich van den avond van 25 Februarij meester maakte, voor liet geven van uitvoeringen, zoo vernemen wij thans uit goede bronnen, dat Woensdag avond ook het Haagsche opera-gezelschap alhier zich zal doen hooren. Concurrentie is goeddoch wij vermeenen dat een dergelijke concurrentie, als hier zich nu wederom voordoet, wel wat te groot is. Aangezien het Florentijner Quartet geen andere avonden meer disponibel heeftzoo moet het concert toch plaats vinden. Wij nemen dus de vrijheid, in dezen het kunstlievend publiek beleefd te verzoeken bijzon der hunne aandacht te vestigen op Jean Becker en de zijnen, die eerlang wederom het land zullen verlaten en daardoor plaats zullen maken voor de vermakelijkheden van meer algemeeuen aard. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. G. DRABBE,'

Leydse Courant | 1874 | | pagina 5