LEIDSCIIE CII19! A A T. 1874. V 44. ZATERDAG 21 FERRUARÏJ. STADS-BERICHTEN. i NNKNIANDSCIIK BEI»!GTEN D*' Courant, verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.— franco p. p. j 3.50/ met het Fetslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35franco p. p. ƒ3 85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 'a- jaarsbuiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nornmers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der AdverteniiPn is van 1 4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. De BURGEMEESTER der eemecnle LEIDEN Brtsigt Ier kennis van de ingezetenen dat de landmeter belast met den Velddienst in het arrondissement Leiden hel voornemen heeft in het begin der vólgende week deze gemeente te bezoeken tot opmeting van de kadas trale veranderingen voor liet loopende dienstjaar. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de l.cidtche Courant, De Burgemeester voornoemd, v. i). BRANDELER. LEIDEN, 20 Februarij. Van Reuters Off. onvingen wij heden het volgende telegram: De Pennng Gazette van 20 Febr. meldt het gerucht van een scherp treffen op 15 Februarij. Het verlies der Hollanders, zoowel aan dooden als gekwetsten, waarouder verscheidene officieren, zou ernstig zijn. Dat der Atchinezen was onbekend. Gisteren avond voerde dr. E. Laurillard in eene vergadering der maat schappij tot Nul van 't Algemeen het woord ten aanhoore van een tal toe hoorders, grooler dan de groote zaal van hel gebouw der maatschappij kon omvatten. Het onderwerp van de geestige cn sierlijk voorgedragen rede was voor namelijk: de gekunstelde poCzij in tegenoverstelling van de natuurlijke. Een tal van gelukkig gekozen citaten gaf de spreker ten beste in zijn verhande ling, om op te helderen wat o. a. waren: tatiio grammatische verzen, waarin do eerste en laatste letters een naam of iets dergelijks vormen; cenlo-verzen, waarin de woorden van verschillende dichters worden gebruikt; figuren-rijm, waar de vorm van liet schrift de beeldteuis is waarover het vers handelt kreeft-verzen, omdat zij even goed van achteren naar voren als van voren naar achteren kunnen worden gelezen; tijd-verzen (chronogrammen), waarin b. v. de letters in Romeinsche getallen of in aanlal een jaarcijfer vormen; eindrijm-verzen, echo-verzen, macaroni-verzen aldus genoemd, omdat zij uit allerlei talen zjju zamengesleld, enz. Ook het proza werd besproken en onderscheiden in ongekunsteld en dubbelzinnig proza. De spreker solde evenzoo op geeslige wijze niet den spreektrant, onzen landaard, zoowel hoog als laag, eigen, om tal van vreemde woorden en kunsttermen te be zigen of te verhollandschen. Geheel de voordrag! was een schakel van wetenswaardige en komische bijzonderheden. Na de pauze droeg de spreker twee gedichten van zichzelven voor. liet eerste geschreven naar aanleiding van een droevig beeld uit eigen ervaring: dc strijd van een ongeneesselijken kankerlijder tegen de bitterste armoê en de ruwste ongevoeligheid kwam ons voor te zijn een keurig pendant van de Ge'nestets «Haantje van den toren", het tweede, «een Kermistochtge titeld, vloeide over van boert en luim. Beide verzen droegen het stem pel van de schoone dichtergave des gevierde» sprekers. Naar wij met zekerheid vernemen, zullen op Woensdag den 25sle" dezer door het Fransche opera-gezelschap uit 's Hage, onder directie van den heer Defossez, alhier opgevoerd worden; Le songe d'une nuit d'été cn Le maitre de chapelle. Te Leiderdorp is gisteren voor liet huldeblijk, Z. M. den koning op 12 Mei aanst. aan te bieden, eene som van ruim ƒ140 bijeengebragt. Volgens het V. O. is de hoogleeraar B. ter Haar voornemens zijne betrekking als hoogleeraar bij de theologische faculteit van de Utreclitsche hoogeschool neder te leggen. Van algemeene bekendheid is bij het meer ontwikkeld publiek reeds dc Bijbel voor Jongelieden, door de heeren Gort en Hooykaas, onder medewerking en toezigt van prol. Kuenen door welke uitgave de boek handelaar Behrns le Harlingen in een dringende behoefte voorzag voor het liberaal denkend godsdienstig publiek van Nederland. Door zijn innerlijke waarde wordt dit werk hoe langer zoo meer lectuur in de meer beschaafde kringen. Toch bleef er nog altoos een leemte bestaan: men had tot nog toe geen geschikle handleiding voor kinderen bij de lezing des bijbels. In die be hoefte zal, naar men verneemt, ook door den uitgever van den Bijbel voor Jongelieden worden voorzien door de uitgave van een nitsreksel, waarvan de bewerking is opgedragen aan den lieer B. ter Haat Bz. van Nijmegen, zeker zeer bevoegd om voor een inkleeding te zorgen, welke door duide lijkheid en aangenamen loon aantrekt. De schrijvers van het groote werk zullen hun zorgvol toezigt ook over deze goedkoope en meer beknopte bewerking laten gaan. Deze nieuwe uitgave zal zeker welkom zijn bij alle voorstanders der moderne rigling cp godsdienstig gebied en zij kan hij huiselijk gebruik en voor catechisaticn, alsmede voor Zondagscholen, uit stekende diensten bewijzen. Onder de gesneuvelden in Atchin behoort de onderofficier-vrijwilliger 1>. A. W. Kamp, van Meppel. Generaal Verspyck getuigt in de mededeeltng der tijding aan de bedroefde ouders dat de overledene «zich zoo cordaat en moedig gedragen heeft als men van den besten soldaat verwachten kan." (iV. v. d. D.) De vereeniging van officieren van onderscheidene schutterijen in Neder land is voornemens in Junij aanst. in de duinen nabij Haarlem een schiet wedstrijd te houden. Te Hellevoet sluis is dezer dagen de hoofdgasbuis door eene stoomboot beschadigdzoodat die plaats gedurende eenigen tjjd zich des avonds met duisternis zal moeten vergenoegen. Naar w ij vernemen, meldt het lib.zijn de toebereidselen lot eene bij zonder luisterrijke viering van den 25slm verjaardag van 's konings inhuldi ging binnen Amsterdam in vollen gang. Men is bezig met het vervaar digen van een aantal decoraliCn van kolossale afmetingen, ontworpen door onze eerste arlislen. Yoorloopig werden door de commissie eenige punten der stad aangewezen -waar die eerepoorten, obelisken, bloemvazen als anderszins, zullen verrijzen. liet zijn de Dam, de Botermarkt, het Jonas- Daniel-Meijerpleinde Westerstraat, het plein voor het Zeemanshuis en het Koningsplein Buitendien zal de Willemspoortprachtig versierd met wapenschilden, vlaggentropeeën en guirlanden van groen, eene waardige eerepoort worden voor Z. M.indien Hoogstdezelve op den 12deD Mei Am sterdam met een bezoek vereert. De weduwe R. Samson, costnmière, is reeds geruimen tijd werkzaam aan de costumes voor den hislorischen op- togt, bestaande in zeven groepen uit het stadhouderlijk tijdvak, waarin de voornaamste personen uit die tijden le paard en te voel voorkomen, terwijl de lijfwachten der stadhouders zoo le paard als le voet elke groep tot een afgerond geheel maken. Voor het allegorische gedeelte van den optogt zijnde het tijdvak der koningenworden een drietal prachtige triomfwagens in gereedheid gebragt. Terwijl zoowel hel gemeentebestuur als de burgerij reeds aanstalten ma ken om den dag van 12 Mei met eene schitterende illuminatie le hesluiten, zullen ook nog den volgenden dag feestelijkheden plaatsvinden, zooals volks spelen op verschillende terreinen en ccn onthaal le bezorgen aan de school kinderen die in de gemeente kosleloos onderwijs genieten. Ook is er sprake van eene galavoorstelling in den stadsschouwburg en van eene hard draverij, te geven door de Holl. maatschappij van landbouw, afdeeling Am sterdam. Nog andere plannen zijn hij de commissie in behandeling, welker uitvoerbaarheid echter nog afhankelijk is van verschillende omstandigheden. - In den morgen van den 8tteB, meldt de N. R. C., werd iu eene sloot, nabij het station Noord-Scharwoudc, het lijk gevonden van den metselaar Jan Vries. Hij was den vorigen avond met den laalsten trein uit Alkmaar vertrokken, en verkeerde toen in zeer beschonken toestand. In een zijner kleedingslnkkcn werd eenig kleingeld ter waarde van ruim een gulden ge vonden. Zijn portemonnaie en portefeuille, die hij, van huis gaande, ge woonlijk bij zich droeg en. volgens verklaring van een ooggetuige, le Alk maar in hel station nog hij zich had, werden vermist. In deze portefeuille waren, behalve andere papieren, waarschijnlijk ook munt- of bankbilletten. Zondag 11. zijn door een paar knapen twee papieren (een voldaan gelee- kende rekening en een prijscourant aan het adres van Jan Vries) gevonden nabij de plaats, waar zijn lijk in het water lag. Men vreest, dat er een mis daad heeft plaats gehad. De policie doet ijverig onderzoek; In de provincie Utrecht worden door vreemde kooplieden weder vele paarden opgekocht. Zij besteden hoogc sommen, soms ƒ880 ƒ890. Te Rheden gaf dezer dagen de wet, houdende voorziening tegen be smettelijke ziekten, aanleiding tol groote sensatie, liet zoontje van een Israëliet aldaar, overleed aan diphlheritis. De vadér verlangde, volgens züne godsdienstige overtuiging, de begraving op de begraafplaats der Jsraöljten te Arnhem, waar al zijne familieleden worden ter aarde Besteld, terwijl jn die gemeente geen kerkhof dier gezindheid aanwezig is. De burgeraees'êr

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1