PER TELEGRAAF. Al) V KlMJLVriiSV GEREGTELIJKE AANKONDIG ING. F R A IV K R IJ K. Ten einde eenigzins le gemoet te komen aan den stilstand van zaken, is liet plan opgevat den president der republiek een tweetal feesten aan. le bieden, een van wege de dagbladpers en een van wege den Parijschen han delsstand. Liet eerste feest zal bestaan in een monster-concert, waartoe de orkesten van verscheidene Parijsche schouwburgen, verscheidene muziekcorpsen der Parijsche bezetting, de koren van het conservatoire en de voornaamste Fransche artisten zullen medewerken en hetwelk gevolgd zal worden door een schitterend bal. Naar verzekerd wordt, wil men in het oude nijver heids-paleis, het tooneel van dit leest, niet minder dan 40000 gasten uit Parijs en de departementen vereenigen. Het zal besloten worden met een collecte voor de Parijsche armen, door de hertogin van Magenta, bijgestaan door een 150-tal voorname vrouwen, te houden. Ontwerper van dit plan is de heer Debrousse, van de Prcsse, die 600,000 fr. voor dit feest over heeft. Het andere feest zal in een bal bestaan, hetwelk in het gebouw der regtbank van koophandel zal worden gegeven en waartoe tusschcn de zeven en achtduizend personen genoodigd zullen worden. De suikerraffinadeurs klagen zeer over de hoogere belasting, die men hun product wit opleggen. Ueeds is de toestand van dezen lak van nijver heid gedrukt; de suikerprijzen zijn gedaald en de fabrikanten zullen niet in staat zijn den verhoogden accijns op de verbruikers te verhalen. In de budget-commissie heeft de heer Raoul Duval, namens de Parijsche raffina- deurs, verklaard, dat deze zich desnoods bij de verhooging zullen nederleg- gen, maar zich niet aan de voorgestelde controle kunnen onderwerpen. De belasting zou, volgens hem, geenszins 20 millioen meer opbrengen en wat erger is, de fabrikanten zouden zich genoodzaakt zien hunne industrie naar Engeland over te brengen, waardoor 1400 werklieden te Parijs hun bestaan zouden verliezen. In het voorportaal der Sle Genoveva-bibliotheek le Parijs is dezer dagen het door den beeldhouwer Daumas vervaardigde standbeeld geplaatst van Ulrich Gering, den eersten Parijschen boekdrukker. Gering, Duitscher van geboorte, zette zich, op uitnoodiging der doctoren van de Sorbonne, met zijne landslieden Martin Crantz en Michel Friburger te Parijs neder en gaf aldaar in 1469 cf 1470 zijne eerste drukken in het licht. Hij overleed in. 1510. Het door hem in Frankrijk verworven aanzienlijk vermogen werd groolendeels door hem aan de uitbreiding der stichtingen van de Sorbonne en aan het Collège-Montaigu le koste gelegd. De Mon. de l'Algérie bevat eenige bijzonderheden omtrent het lot der Carthagecnsche vlugtelingen in Afrika. Men heeft een naauwléttend onder zoek ingesteld om de veroordeelden aan de Spaansche regering te kunnen teruggeven. Voorts werden de geïnterneerden over drie provinciën verdeeld, ten einde de uitbreiding van ziekten tegen te gaan. Bijna allen zijn van liet noodigsle ontbloot. De regering gaf hun dagelijks een geldelijke tege moetkoming en stelde hen ter beschikking van kolonistendie van deze werkkracht gebruik wilden maken. Men nam alle maatregelen van voor zorg, die met het oog op het groot aantal weggeloopcn tuchthuisboeven niet onnoodig zijn. De officieren van het leger blijven op hun eerewoord in vrijheid te Oran. Zoo ook de staalkundige personen. Toch zijn beiden aan toezigt onderworpen, voor zooveel de pligten der gastvrijheid dit veroor loven. De gehuwde vrouwen kunnen bij hare echtgenooten blijven. De ongehuwde en de kinderen zijn onder borgstelling bij Spaansche familiën geplaatst. SPANJE. Ter opheldering van het door den lelegraaph medegedeelde berigt van i groole militaire maatregelen, en van de oproeping van alle weerbare man nen van 20 tot 45 jaren door den kapitein-generaal van Cuba, kan strekken hetgeen in brieven van Havana wordt gemeld. De generaal Portilla zou namelijk door de opstandelingen verslagen zijn geworden, en de laatsten zouden met eene sterke magt de versterkingenwelke het oostelijke deel van Cuba van hel westelijke afscheidendoorgebroken en eenen inval in het district Trinidad gedaan hebben. Zij hadden aldaar 10000 negerslaven en 3000 koelies in vrijheid gesteld en een aantal suikerplantages verwoest. Verschillende steden werden door hen bedreigd, en de maatregelen van den kapitein-generaal Jouvellar waren waarschijnlijk genomen met het oog op een verwachten aanval van alle krachten der opstandelingen op de stad Havana zelve. Daar er van uit het moederland niet veel op hulp te rekenen valt, werd, tijdens de afzending dezer berigten, de wapening der neger slaven en koelies als een laatste hulpmiddel door het bestuur der kolonie beschouwd. Volgens de laatste berigten heeft er bij Navajos, in het midden des ei- lands, een gevecht plaats gehad, hetwelk zeven.uren duurde. De generaal Baseornes heeft met 3000 Spanjaarden de opstandelingen, ter sterkte van 5000 man en aangevoerd door den markies Santa Lucia, geslagen. De Span jaarden hebben 50 dooden en 130 gekwetsten verloren. Het verlies der opstandelingen is nog niet bekend. ITALIË, Uil Rome meldt men aan de Gazzetta d'Italia: De Paus heeft dezer dagen een brief aan kardinaal Hohenlohe geschreven, waarin hij hem op ernstigen toon verwijt, dat hij zich bij voortduring builen Rome ophoudt en dat nog wel in Duitschland, waar de kerk door von Rismarck op zoo heftige wijze wordt vervolgd. Indien de kardinaal, na deze nieuwe oproe ping, niet op zijn post bij de Roomsche curie terugkeert, zal hij in zijne betrekking worden geschorst en mogl hij ook dan nog weigeren naar Rome te gaan, dan zal hem bij pauselijke breve het purper ontnomen worden. BLITS C SI U A X I». Bij het verdedigen der rijks-legerwet in den rijksdag door graaf Moltke heeft deze ook gewezen op het wantrouwen jegens Duitschland, dat zich allerwege vertoont. At is Duitschland, zeide hij, door den jongsten oorlog overal in aanzien gestegen, in genegenheid heeft het nergens ge wonnen. Overal worden wij gewantrouwd; overal stuiten wij op de vrees dat Duitschland een lastige nabuur kan worden. Men moet daarover niet te ligt denken; dat wantrouwen, die vrees, hoe ongegrond ook, kan wcr- keiijk gevaar te weeg brengen. Zie bijv. België. Daar heerscht zeer veel sympathie voor Frankrijk, zeer weinig voor Duitschland en schijnt men niet le willen erkennendat voor de Belgische neutraliteit slechts één nabuur gevaarlijk kan worden en dat zij slechts één werkelijk beschermer heeft. In Nederland begint men de inundalielijn te herstellen en op nieuw te versterken. Tegen wien? Ik weet het niet. Ik geloof althans, dat in Duitschland nog niemand op de gedachte is gekomen van Nederland te annexeren. Het is waar, in het begin dezer eeuw hebben wij die linie veroverd, maar voor Nederland en niet voor ons zeiven. In Engeland heelt eene brochure, waarin gewezen wordt op het onhoudbare van het Engelsche militiestelsel en de gevolgen eener landing van vreemde troepen, zeer veel lezers gevonden; en van welke zijde verwacht de schrijver eene landing? Niet van Frankrijk, maar van Duitschland. In Denemarken wil men dc k.ustvloot uitbreiden en de Seclandsche kust versterkenook weder uit vrees voor landing van een Duitsch leger. In Rusland heet hel, dat wij ons van de Russische Oostzee-provinciën willen meester maken; in Oostenrijk dat wij een begeerig oog slaan op het Duitsch gedeelte dier Monarehie. Volgens de Nordd. Allg. Zeit. openbaart zich onder de evangelische geestelijkheid insgelijks een geest van verzet tegen een bepaling van het dnlwerp op de invoering van het burgerlijk huwelijk, liet blad deelt mede, dat te Maagdenburg een talrijk bezochte bijeenkomst heeft plaats gehad van evangelische geestelijken en leekenten einde te beraadslagen over de vraagmag een evangelisch geestelijke de betrekking van ambtenaar van den burgerlijken stand aanvaarden? Deze vraag is in ontkennenden zin be antwoord. Terstond daarop is een verklaring in dien geest door 170 gees telijken onderteekend en opgezonden naar den opperkerkeraad. BERRIJN, 18 Februarij. De rijksdag heeft hel voorstel des heeren Teutsch c. s., tot het houden eener volksstemming in Elzas-Lotharingen verworpen. In het debat heelt monsgr. Ilaes, bisschop van Straatsburg, namens de katholieken in den Elzas de gevolgen van den Frankforter vfede erkend. LONDEN, 18 Februarij. Telegrammen uit Calcutta van den 13 melden, dat de toestand veel beter geworden is ten gevolge van den regen. Het district Norachar heeft tot 15 Junij 180,000 ton rijst noodig, en de regering zou deze zonder moeijelijkheid verschaffen. LONDEN, 19 Februarij. De zamenstclling van het kabinet Disraeli zal eerst morgen officiéél hekend gemaakt worden; men weel echter reeds dal Derby, Salisbury, Richmond, Cairns, Galhorne, Ilardy, Ward Hunt cn Stafford Norlhcote bewindsmannen zullen zijn. Lord George Hamilton is aangewezen als ondersecretaris van staat van buitenlandsche zaken. De Daily Telegraph zegt dat Gladstone, om redenen van gezondheid, de Ifeiding van de liberale partij opgeven en alleen bij belangrijke discussiön hjet woord voeren zal. Volgens berigten uit Cape Coast Castle heeft de koning der Ashantijnen zjch definitief verbonden tot het betalen van 200,000 als schadevergoeding. BERLIJN, 18 Februarij. Het heerenhuis heeft art. 1 van het ontwerp van wet tot invoering van het burgerlijk huwelijk onveranderd aangenomen met 99 tegen 62 stemmen, De keizer neemt merkbaar in krachten toe. Gisteren werd hij hij zijne verschijning op het bal in de opera met geestdrift begroet. Hij boog zich drie maal in de loge, dankte de aanwezigen en bleef anderhall uur. Aan C. L. moeten wij berigten dat wij tegen het plaatsen van zijn stuk bezwaar hebben. Getrouwd: A. J. W'ESTHOFF, beroepen Predikant le Biezelingen, en Leiden, 18 Februari 1874. C. G. SANDIFORT. De Heer en Mevrouw WESTllOFF SANDIFORT beluigen, ook namens Wederzijdsche betrekkingen, hunnen opregten dank voor de menigvuldige blijken van hartelijke belangstelling, bij hun huwelijk hun geschonken. -Voor de vele blijken van belangstelling, ondervonden bij de geboorte van onze dochter, betuigen wij onzen hartelijkcn dank. C. VAN TIEL. -Leiden, 20 Februari 1874. J. M. VAN TIEL, Reyst. Visites worden afgewacht Maandag 23 en Dinsdag 24 Februari. Bij brieven van meerderjarigverklaring, verleend door den Hoogen Raad der Nederlanden, den 29»len January 1874, goedgekeurd bij Koninklijk be sluit van den 10dtD Februarij 1874, N°. 18, zijn aan Jonkheer HIERONYMUS VAN ALPHEN en Jonkheer WILLEM R1JCKLOF ADRIAAN VAN ALPHEN, beiden gedomicilieerd te Leiden, gegeven al de regtcn bij de wet aan meer derjarigen toegekend, behoudens de bepaling van artikel 478 van het Bur gerlijk Wetboek. C. J. FRANCOIS, Procureur bij den Hoogen Raad.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 3