BL'ITKNLANDSCIIK [iLKIclm Z. M. den koning ais een nalionaal geschenk aan te bieden: het slot'sHee- J'enbcrg. Het slot 's Heerenberg is prachtig gelegen. Vruchtbare tuinen omringen liet aan alle zyden, en water is er genoeg om schoone waterpartijen aan te leggen; verder strekt zich achter het kasteel een cikcnbosch (de zooge naamde plantage) uit met grond en boschjes in overvloed, om hiervan, zoo men wil, een park te maken. Het kasteel zelf is zeer hecht en sterk; eenige verlraaijingen zouden van buiten met geringe kosten aan te brengen zijnvan binnen is er prachtige ruimte, met geregelde kamers, schoone vestibulcn, breede trap, gangen enz. Wat de waarde van dit alles, vooral met het oog op de eventuele schen king aan den koning, nog verhoogt, het is de geschiedenis van dit kasteel. Oorspronkelijk gesticht door de graven van Bergh, is het later overgegaan aan de Duilsche dynastieen behoort het nu aan den vorst van llohenzoliern Sigmaringen. Hoe eigenaardig zou het dus wezenom het nu van de Üuil sche vorsten over te nemen en wederom aan een Ncderlandschen vorst terug te schenken, zoodal ook de heerlijke regten (als jagl-, tiend- en collatie- regt) vervielen aan onzen koning! Wel heeft men de bedenking geopperd, dat Z. M. de koning, gehecht aan hel Loo, zelden of nooit op het slot te 's Heerenberg verblijf zou houden, doch hiertegen is opgemerkt, dat. indien eenmaal de natie dat kasteel aan Z. SI. den koning geschonken heeft, deze geheel vrij is om het in te rigten of te gebruiken naar zijnen wcnsch. Wenschte bijv. Z. M. aldaar een land bouwschool te vestigen, de gelegenheid hiertoe is uitstekend. Er zou in ons vaderland moeijclijk een plaats zijn aan te wijzen, waar binnen een bepaald bestek zooveel verschillende grondsoorten worden aangetroffen als bij en om het slot 's Heerenberg. Hierbij valt nog op te merken, dat de vorstelije administratie genegen is bij het slot zooveel gronden af te staan als men maar wil. Naar gelang er geiden beschikbaar zijn. kon dit nalionaal geschenk uitgebreid ol inge krompen worden. Alleen zou 'l wenschelijk wezen, dal het kasteel, de tuinen, de wallen, de plantage en het daartusschen en bijgelegen wei- en boschland bij elkander bleef als één geheel uitmakende. Kon men verder gaan en bijv. hel beroemde Momferland er aan verbinden, dat op 20 minu ten afstands van het kasteel gelegen is en daarmede verbonden wordt door sierlijke heuvels, lanen, en digte boscheu, dan zou men een prachtig geheel verkrijgeneenen vorst waardig. En wat nu eindelijk het hinkende paard aangaat -- de kosten, ik hoop dat mijn goede genius er voor zal zorgen, dat mijn geschrjjf niet onder de oogen van Z. M. den koning komt. en in die hoop wil ik uwen lezers ver- treuwelijk mededcclen, dal volgens taxatie en ingevolge globale opgaven vroeger reeds door het huis "llergh" gedaan, het slot met wallen cn luineu (ongeveer 29 biindersl zou kosten pi. m. ƒ90,000. De plantage, welke er bij behoort (circa 25 bunders) pi. m. 50,000. De weilanden en bouwgron den om en bij de wallen en de plantage gelegen (omstreeks 30 bunders) pl. m. ƒ50,000. Alles zamen, een schoon geheel vormend, dus pl. m. ƒ190,000. Wenschte men den koop nog verder uit te breiden en er Momferland met zjjn bosschen aan toe te voegen, dan zou de genoemde som nog met circa ƒ00.000 verhoogd moeten worden, terwijl de geheele bezitting, ongeveer J200 bunders groot, een waarde heeft van omstreeks één millioen. Onge twijfeld heeft dus het geschenk, dal thans zooveel besproken wordt, boven vele andere dit voor, dat het al naar male de bijdragen, die inkomen, grooter en kleiner kan worden, omdat men nagenoeg per bunder de bedoelde possessie geheel of gedeeltelijk kan koopen. Van alle plannen, die er geopperd zijn, schjjnt dit den meesten bijval te vinden, en hel zou mij niet verwonderen, ronduit gezegd, het zou mij har telijk verblijden, indien men zich hierop bepaalde. 's GRAVENHAGE19 February. Aan den commies bij het dep. van kolonién J. G. Briedé is, op z(jn verzoek, eervol ontslag verleend uit 'slands dienst. De Iuitt. ter zee 2e kl. J. 11. Cremer en S. K. Sybrandi en de adelborst le kl. J. B. Dukkers. van de rol van het schroefstoomschip Djnmbi, van de Kaap de Goede Hoop naar Nederland overgevoerd, zijn op non-activiteit gesteld. 's Konings 57sle geboortedag werd lieden wederom met luister en vreugde in de residentie gevierd. Reeds vroeg in den ochtend wapperde Ncêrlands geliefkoosde driekleur van de lands- en andere openbare gebouwen en van vele particuliere woningen. Vele winkels hadden toepasselijke ver sieringen voor de ramen ten toon gespreid. Tegen den middag is er eene groote parade door het garnizoen in de Maliebaan gehouden, terwijl inmid dels ten liove de officiële receptie was aangevangen, die door de leden van liet koninklijk huis werd bezocht en waaraan de leden der hofhouding, het corps diplomatique, de ministers en andere autoriteiten, zoowel burgeriijke ais militaire, hebben deelgenomen. Een groot aantal stadgenooten deed bij inschrijving in een daarvoor bestemd boek van hunne belangstelling in den hetigelijken dag blijken. Na atloop van de receptie ten hove had er een familie-déjeuner plaats, waaraan door al de leden van hel kon. huis, benevens door prins en prinses zu Wied werd deelgenomen. Des middags was er groot gala-diner ten liove, gedurende hetwelk door het muziekcorps van hel regiment grenadiers en jagers eene uitvoering werd gegeven. Door den minister van builenlandsche zaken werd een diner aangeboden aan het corps diplomatiquewaar door den oudsten der aanwezige gezanten een feestdronk werd ingesteld op Z. M. den koning der Nederlanden. Vele toebereidselen worden gemaakt voor de heden avond te ontsteken illuminatie, die, zoo het weder gunstig blijft, zeer fraai belooft le zijn. Overal heerscht eene aangename, opgeruimde stemming, overal wordt het verjaarfeest van Z. M. met vreugde herdacht. Niet het minst is dit het geval in de gestichten van liefdadigheid en de armenscholen, waar oud en jong onthaald worden ter viering van den dag. Een zeer groot aantal per sonen is met spoortreinen en andere gelegenheden van elders herwaarts gekomen, om aan het feest deel te nemen, dat als het ware eene voorbe reiding is tot het algemeene, dat Nederland den 12dC!1 Mei a. s., onder hoo- geren zegenhoopt te vieren. Tijdens de marsch der troepen naar het paradeveld passeerde H. M. de koningin het Voorhout en werd toen door de slafmuziek met het Wilhelmus begroet, terwijl de troepen de gebruikelijke eerbewijzen deden. De leden van de tweede kamer hebben heden de werkzaamheden in de aldeeliugen hervat met het onderzoek van verschillende wets-ontwerpen. In eene héden middag gehóuden'zitting der kamer is de heer m'. Wint- gens gekozen tot lid der huishoudelijke commissie. De muntwet is tegen Maandag aanst. aan de orde gesteld. Het voorstel van den heer Oldenhuis Gralama, waarover in de zitting van de tweede kamer van aanstaanden Maandag eene beslissing zal worden genomen, luidt aldus: lk stel voor aan den koning een adres te rigten van hulde en Z. M. geluk te wenschen met de door leger cn vloot in Atchin betoonde dapperheid. Voorts stel ik voor den dank der vergadering te betuigen aan de troepen aan de zeemagt en aan den grijzen bevelhebber der expeditie. -- Gedurende een aantal jaren was aan het hoofd der openbare lagere school te Oosterhout, gemeente Valburg, in de provincie Gelderland geplaatst geweest de hulponderwijzer J. 11. Aldenhuysen, met toepassing daarby van artikel 20 der wet op het lager onderwijs. Gedeputeerde staten van gemeld gewest hebben echter ten vorigen jare de toepasselijkverklaring ingetrok ken; en van dat besluit is de daarop ontslagen hulponderwijzer Aldenhuysen bij den koning in beroep gekomen. Uit de behandeling dier zaak gisteren in de openbare vergadering van den raad van state, afdeeling voor de ge schillen van bestnur, is o. a. gebleken, dat verschillende redenen lot voren- staanden maatregel van intrekking en daarop gevolgd ontslag hebben geleid, als daar zijn de minder gunstige toestand der onderwerpehjke school, de omstandigheid, dat bedoelde hulponderwijzer zou hebben doen blijken van niet den noodigen tact te hebben om als hoofdonderwijzer werkzaam te zijn, terwijl hij zich daarenboven in strijd met de belangen van het onderwijs te zeer zon bemoeijen met andere, en wel polderzaken, zijnde hij tevens polder-secretaris; voorts dat hij ook de noodige bekwaamheden mist en reeds verscheidene malen zonder gunstigen uitslag een examen als hoofd onderwijzer had ondergaan. Daarbij ontleenden gedeputeerde staten aan de cijfers blijkens de daarvan ingeleverde labellen de gevolgtrekking, dat, op deze school het getal kinderen verre de 70 overtreffende, een kwee- keling had moeten zijn aangesteld. Tegen al die beweringen, waren zoo wel de belanghebbende als burg. cn wetli. en zelfs eenigermate de school- auloriteiten opgekomen. De eerste heeft in zijne overgelegde schrifturen doen uitkomen, dat op zijne school geen letter ooit op papier was gebragt, betreffende zaken die met het onderwijs niets gemeens zouden hebben gehad en dat de uilslag van een examen in veel gevallen volstrekt geen maatstaf van beoordecling van iemands bekwaamheid aanbiedt. Hij meent uit ver schillende omstandigheden van desbevoegden van zich te mi gen getuigen, dat hij voor zijne betrekking in geenen deele ongeschikt is. Ook burg. en weth. kwamen tegen de voorstelling van gedep. staten op en wezen er o a. op, dat de geldelijke toestand der gemeente niet gedoogt een kwcekeling aan te stellen. De schoolopziener en de provinciale inspecteur maakten ook, niettegenstaande 'smans mislukking bij het examen voor den rang van hoofdonderwijzer, melding van zijne bekwaamheid en geschiktheid; terwyl uit verschillende omstandigheden nog schijnt te blijken, dat, was de school onder zijn voorganger, ter zake van diens wangedrag, sterk achteruitgaan, zij juist onder des appellants leiding bijzonder is vooruitgegaan en door ver schillende ouders zeer is gewaardeerd. Als gemagtigde van den adressant trad op jhr. mr. Leo van Nispen, advo caat te Arnhem, die op verschillende gronden concludeerde, dat de voor- dragt van de afdeeling aan den koning strekke om het besluit van gedep. staten te vernietigen. In deze zaak is door den staatsraad van Vladeracken het rapport uitgebragt. Heden werd aan het ministerie van binnenl. zaken aanbesteed: het aanplempen van het zuidelijk gedeelte van het westelijk dok te Amsterdam tot 1 m. boven A. P. Daarvoor waren 3 billetten ingekomen. Minste inschrijver was de heer W. Goekoop Dz., te Amsterdam, voor 308,994. Een treurig ongeval had gisteren middag alhier plaats. Een tweejarig jongentje van den gasfitter v. d. 11., wonende op de Kalvermarkt, liep zonder toezigt op de straat, toen een zwaar beladen vrachtwagen uit de Lange Bagijnestraat kwam aanrijden en met het kind zoodanig in aanraking kwam, dat het, niettegenstaande de voerman alles in het werk stelde om een on geluk te voorkomen, eene ernstige verwonding aan het hoofdje bekwam. Hoewel iiet kind dadelijk in liet politiebureau op de Haven door den genees heer Dijkgraaf werd onderzocht, was alle hulp overbodig; het had reeds opgehouden te leven. KKGELANS, LONDEN 18 February. Van de Goudkust zijn de volgende berigten ontvangenDe troepen dachten Coomassie den 29,,tD binnen te rukken. De zendelingen der Aslian- tijnen zijn teruggezonden met een brief aan den koning ter erkenning van de aankomst der voormalige gevangenen, twee zendelingen, eene vrouw en een kind. Men onderstelt,dat de Ashantijncn slechts weinig ammunitie hebben. De slaven worden gebruikt om van steenen schroot te maken. Ongeregelde troepen hebben den vijand nabij Fomana op de vlugt gedreven twee hunner gedood en twee gevangengenomen. Kapitein William Blake is aan dysenterie gestorven. De troepen zijn gezond en men verwacht het einde van den oorlog tegen 7 February. Nadere berigten omtrent den brand van het Pantechnicon bevestigen dat de gencele kostbare schilderijen-verzameling van Richard Wallace, die hij daar gedurende den herbouw zijner woning, Mancheslerhouse, in bewa ring had gegeven, verbrand is. Deze collectie was een der rijkste van ge heel Engeland cn ten koste van aanzienlijke geldsommen door den markies van Hertford bijeengebragt. Verscheiden schilderijen, die deel van de collectie uitmaakten, behoorden vroeger aan den koning van Nederland en aan maar schalk Soult. Onder meer bevatte zij //Een Watermolen" vanHobbema; //De Ontrouwe dienaar" van Rembrandt; "De Maagd van Padua" van Andrea del Sarlo, zoomede kostbare stukken van Titiaan, Murïllo, Rubens, van Dijck, e. a.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2