LEIMCEIE COURANT. V. u. in, DONDERDAG 19 FEBRUARI J. Pp Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. Pp prijs der Courant is /-er vierendeel /aars f 3.— franco p. f 3.50; met het Persing der Handelingen van den Gemeenteraad 3 35. franco p. p. ƒ3 85. Het rerslag afzondei tijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars. buiten de e.vpeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De,prijs ('er Advertentiën is Tan -4 regels i. iedere regel meer 25 cents. SEC-V S?TO3SSSt^E2CrjïI3S,i:; Bij deze Courant vjordt verzonden N°. J0 (blad 12) der Handelingen van den Gemeenteraad. RINNENI.AM JSC liE BEBIGTEN LEIDEN. 18 Februari]. liet studenten-muziekgezelschap Sempre Crescendo gal gisteren avond in de slads-gehoorzaa! een concert ten voordeele der algemecne armen alhier. Mejulvrouvv Adèle Lövve, prima donna bij de lioogduitscheopera te Rotterdam, en de heer Alex. Doblevioloncellist, traden bij die gelegenheid op als solisten. Onder leiding van den heer A. .1. Wctrens, ecrelid van Sempre Crescendo, werden door bet orchest. dat over degelijke krachten beschikte, uitgevoerd. «Symphonie n\ I in ISes-dur" van Schumann. «Ouverture Michel Angelo" van Niels Gade cn de '/Ouverture Euryanllie" van Weber. De keu rig geacheveerde uitvoering dezer composition handhaafde den goeden naam van het gezelschap, evenals zij de kundige leiding van den talentvollen orchest-direcieur kenmerkte. Mejufvrouw Löwe zong de «concert-aria" van Mendelssohn, en «Liederen" van Rubinstein. De bevailige zangeres, wier schoonbreed sopraan-geluid men voor het eerst in onze stad mogt genie ten, was reeds door de faam hier bekend als eene talentvolle artiste, en haar optreden bevestigde liet. Toch mogt, haar krachten in aanmerking genomen, de opmerking waarheid blijken, dat de keuze van de «concert- aria". gelukkiger had kunnen zijn, want dat stuk eischt buigzaamheid van stem in eene mate, welke der zangeres niet wordt betwist, maar waardoor gisteren avond toch alle moeijelijkheden niet werden overwonnen. De «Lie deren" werden door haar zeer schoon voorgedragen. De aanbieding van hel eere-lidmaatschap van Sempre Crescendo, welke daarop volgde, was, nevens de warme toejuichingen, haar een bewijs der opregte waardering van een talent, dat de kunstwereld in deze stad op zeer hoogen prijs stelt en gaarne zon wenschen nogmaals te kunnen bewonderen. De heer Alex. Dohle droeg voor een «Andante en allegro", uit een concert van Moliqne en de «Wals voor violoncel" van Schubert. Hij gaf de blijken van een (link ontwikkelde techniek, gepaard aan echt artistieke opvatting. In de brievenmaal van Padang, die -den 21sl™ dezer maand met het stoomschip Koning der Nederlanden uit het Nieuwe Diep vertrekt, worden mede brieven enz. voor personen, deel uitmakende van de Atchinesche ex peditie, verzonden. Het enkel port der bedoelde brieven, mits gefrankeerd, bedraagt 20 cent. doch voor die voor militairen beneden den rang van offi cier. tot de land- of zeemagt behoorende, niet meer dan 5 cent. In de iaatstgemelde brieven mogen echter geene andere worden gesloten. De minister van financiën heeft dc aandacht van belangstellenden ge vestigd op de vroeger gedane aankondiging omtrent een in de maand April aanst. te houden vergelijkend onderzoek van adspiranten voor de betrek king van surnumerair bij het vak der posterijen, en dat zij, die daaraan wenschen deel te nemen, zich vóór I Maart aanst. bij een op zegel geschre ven request tot den minister behooren te wenden. De Nedcrl. Hoofdcommissie voor de Internationale tentoonstelling van tuinbouw te Florence heeft van de Ilaliaansche regelingscommissie een schrijven ontvangen, houdende mededeeling dat. hoewel dc termijn lot aan gifte voor de inzending op 28 Fehruarij bepaald blijft, gelijke aangiften in dc maanden Maart en April e. k. kunnen gedaan worden, doch dat alsdan niet even goede plaatsing kan gewaarborgd worden als bij aangifte vóór 28 Februarij e. k. In gemeld schrijven wordt voorls nog berigt. dat de directiën der Ilaliaansche ijzeren spoorwegen een tot op de helft verminderd tarief toegezegd hebben voor planten en voorwerpen voor dc tentoonstelling bestemdalsmede voor de leden van de jury en van liet congres, gelijk ook voor de inzenders zeiven die de tentoonstelling wenschen te bezoeken. De Ilaliaansche regeiingscommissie vleit zich nog daarenboven, dezelfde gunstige toezeggingen te verkrijgen van de directiën der buitenlandsche spoorweg-maatschappijen voor zooverre die met het Ilaliaansche spoorwegnet in verbinding slaan. De Nederl. hoofdcommissie heeft van de directiën der Nederl. Rijn-spoorweg- maatschappij. der Nederl. Centraal-spoorweg-niaatschappij en der maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen berigt ontvangen dat alle voorwerpen, die onverkocht van de tentoonstelling van Florence in Nederland terugkomen, vrachtvrij langs die wegen zullen vervoerd worden, voor zooverre het vervoer naar de tentoonstelling over een dezer wegen heeft plaats gehad. Het programma, dat zooveel mogelijk verspreid is, bevat alle bepalingen op de tentoonstelling betrekking hebbende. Het is verkrijgbaar aan het ll adres van den kon. zoölogisch botanischen tuin te 's Graveuhage of bij een der corresponderende leden Aan de lijst van corresponderende leden moeten nog toegevoegd worden de namen van de heeren A. IJssel de Sell ppcr en F. J. van Pesch, beiden te Deventer, die eerst dezer dagen als correspon derende leden zijn toegetreden. Alle vereischtc inlichtingen ten opzigte van hel vervoer van planten en voorwerpen uit Nederland naar eene der Ilaliaansche havens en voor de tentoonstelling bestemd, zullen door tusschenkomst van een der correspon derende leden van de commissie welwillend verstrekt worden door den lieer W. Ratnann, !o Amsterdam, directeur der kon. Nederl. stoombootmaatschappij en van de maatschappij «Nederland", corresponderend lid .voor dc inter nationale tentoonstelling te Florence. In de gemeenio Uiingeradeel, hoofdplaats Oldcboorn, is, even als andere jarenonder de lotelingen gevochten. Dit jaar moet hel er vreeselijk zijn toegegaan tussclten die van Akkrum en Oldeboorn. Bij den boekhandelaar II. W. vail Marie, te Arnhem, is een boekskc verschenen, waarin de lieer Willem Koning op eenvoudige wijze vertelt, Waarom hel fees! van 12 Mei 1874 zoo gedenkwaardig is voor het iVedertandsche volk. Hij slaat daartoe een blik op hel verleden en op liet hedenom aan te toonen hoe naauw de geschiedenis van de vorsten uit liet huis van Oranje, in lief en leed, verhonden was aan die van ons vaderland, om daarin eene aansporing te vinden tot dc eendragtige feestviering op 12 Mei aanst. Het Nederlandsclie volk is dan één, één met Oranje. Ten einde •lil boekje tot feestgave zou kunnen strekken, heeft de uilgever den prijs zeer laag gesteld; bij 25-taIlen op ƒ3. De tentoonstelling van kunstwerken van levende meesters, die dit jaar te Amsterdam zal plaats hebben, zal worden geopend op Maandag 7 Sep tember en gesloten op Maandag 5 October. De kunstwerken moeten bezorgd worden van Maandag 10 Augustus tot uiterlijk Maandag 24 Augustus aan bet lokaal der voormalige kon. akademie van beeldende kunsten. De algemeene vergadering van de vereeniging voor de statistiek in Ne derland zal geiiouden worden te Amsfrdam, op 11 April aanst. De kapitein der infanterie van liet 0. 1. leger K. W. H. de Coenetis wien het hevel was opgedragen over hel detachement suppletie-troependat den 20™ dezer te Nieuwediep aan boord vail liet stoomschip. Koning der Nederlanden zou cmbarqueren, is wegens ongesteldheid vervangen door den kapitein der infanterie van het O. I. leger 11. L. F. de Jacquier de Lompret van gemeld leger, die van verlof naar Java retourneert. De 2luitenant der inlanterie van gemeld leger W. M. de Jong van Lier. die als medegelcide met dien bodem was aangewezen, zal mede wegens ziekte geen deel van dat detachement uitmaken. Te Arnhem is Maandag 11. door een 50-tal ingezetenen aan den lieer mr. W. II. Dullert een diner aangebodenter viering van den dag waarop hij, vóór 25 jaren, zitting nam als lid van de tweede kamer. Te Tiel ontstond Zondag avond in de r. k. kerk een begin van brand, vermoedelijk veroorzaakt doordien een stoof met vuur, na afloop der gods dienstoefening, in brand was geraakt, waardoor de vlam zich reeds aan de vloer en zitbanken had medegedeeld. Een knaap aldaar voorbijgaande, ontdekte licht in de kerk en had de voorzigliglieid aan de pastorie te waarschuwenwaarna men er in slaagde met eenige emmers water het vuur te blusschen. Te Deventer heeft de aldaar bestaande werklieden-vereeniging het plan opgevat een eigen broodbakkerij op te rigten. Door de veldwachters te Losser is proces-verbaal opgemaakt tegen den r. k. pastoor te Denekamp, den heer L. van den Bosch, wegens kerkelijke inzegening van een huwelijk, zonder zich vooraf overtuigd te hebben, dat dit huwelijk burgerlijk voltrokken was. Men meldt uit Leeuwarden: Gisteren nacht heeft alhier een droevig ongeval plaats gehad. Een werkman van de stoom-stroocarton-fabriek. een jongeling van 26 jaren, is nl., heizij door de duisternis misleid of door eene andere oorzaak, in het water geraakt en verdronken. Zjjn lijk is gisteren morgen opgevischt en naar de ouderlijke woning vervoerd. Dc ministers van oorlog en van koloniën hebben aan de tweede hamer eene memorie van beantwoording ingezonden op het verslag van de com missie van rapporteurs omtrent het wels-ontwerp tot regeling en voltoojjing van het vcstingstelsel. Ofschoon door de commissie geen bepaald antwoord

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1