LEIRSCHE (01 RAM. IS?4. DINGSDAG 17 FEBRUARIJ. X° 49* BI NNEN L A A DSCIIE BEUG TEN De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.— franco p. p. 3.50; met het 1 erslng der Handelingen ran den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3 85. Het rerslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expediliekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. C Cents. De prijs der Advertentie?) is van 4 regels i.iedere regel meer 25 cents. LEIDEN10 Februarij. Hij de beden len raadhuize gehouden aanbesteding zijn aannemers ge worden: 1°. van hel vernieuwen van de Paauwbrng aan de Oude Vest de Koninklijke Nederlandsche Grofsmederijvoor ƒ9665; van het vernieuwen van de Vrouwenbrug over den Rijn de firma A. Schrctlen en C°., voor /*5830; 3°. van het herstellen van de Schrijversbrug builen de Zijlpoort S. van Leeuwen, timmerman alhier, voor ƒ1399; 4". van het vernieuwen en overdekken van eenige houten bruggen A. Hardeman, timmerman alhier, voor 1002 Bij de heden op het raadhuis gehouden verkooping van cokes zijn de volgende prijzen besteed: Hoogste prijs. Minste prijs. partijen van 100 hectoliters 53.f 52. 50 27.50 u 26.50 10 5.60 5.20 5 2.85 e 2.75 Het bcrigt van hel overlijden van den hoogleeraar dr. D. Chantcpie de la Saussaye, te Groningen, is ook hier ter stede door velen met innige deelneming ontvangen. Na een 12-jarig verblijf alhier, als predikant bij de Waalsche gemeente, had hij door zijne ernstige prediking en door eene in alle opziglen ijverige waarneming ran zijn ambt bij die gemeente, en ook daar buitenaangename herinneringen achtergelaten. Van zijne onver moeide werkzaamheid had men in het belang van wetenschap en kerk nog veel mogen verwachten. Hij bereikte slechts dra ouderdom van 55 jaren De sluiting der mail van Padang—Batavia te verzenden per stoomschip Koning der Nederlanden, geschiedt op 20 Februarij, na aankomst van trein II (N. Hol!, spoorweg) ten 10.50 des avonds. De laatste ligting alhier heeft plaats op 20 Februarij ten 7 ure des avonds. De verecniging Harmonie alhier gaf gisteren avond eene voorstelling in de Stads-zaal, waarbij opgevoerd werden: De matroos, tooneelspcl in dén bedrijf, naar het Fransch door W. Greeve, en Een bankbiljet van duizend gulden, blijspel met zang in twee bedrijven, door A. Ruysch. De vereeni- ging mogt ook thans weder het genoegen smaken haren beschermheer mr. B. Th. baron van Heemstra van Froma en Eibersburenuit 'silage, in haar midden te zien. De opkomst van het publiek zal haar zeker niet in la-e verwachting hebben teleurgesteld. De uitvoering van bovengenoemde stukken liep over het algemeen vrij goed van stapel; hier, waar het geldt de uilvoering door dilettanten, mogen de eischen niet te hoog worden ge steld. Waren er onder dc veriooners enkelen die in sommige tooneelen toonden niet geheel doordrongen te zijn van hel karakter dat zij geroepen waren voor te stellen, in andere tooneelen toonden zij weder goed op hunne plaats te zijn. Van sommige leden was zelfs het spel niet onverdienstelijk, zooals in het eerste stuk dat van den matroos en van Pieter, in het tweede stuk dat van Josias Beeldok. Doris Knoopenschaar verstond daarbij blijk baar de kunst de toeschouwers in eene vrolijke stemming te brengen. Het spel van Magdalena, in het eerste stuk, verdient, tot aanmoedigingeene loffelijke vermelding. Het publiek toonde zich, blijkens het herhaalde applaudissement, zeer ingenomen met het genot haar door de verecniging verschaft. Heden in den vroegen morgen is aan de Gecregracht uit het water opgehaald het lijk van den opperman M. C., alhier woonachtig. Men meldt ons uit Warmond: Alhier heeft zich eene commissie ge vormd ter viering van nationale feesten binnen deze gemeente, hij gelegen heid van het 25-jarig jubileum van Z. M. den koning, in de maand Mei aanstaande. Die commissie bestaat uit de hcerenW. A. W. grave van Limburg Stirum. eere-voorzitter; C. II. C. Machen, voorzitter; .1. de Crane, secretaris; Th. de Haas, A van der Wilk A J. Schonevcld, J. A. Mc-Iman, A. P. Papöt en P. van der Geest, leden. De raad dezer gemeente beeft tot dat einde ƒ100 beschikbaar gesteld. De hoogleeraar P. Hofstede de Groot doet in zijn: Geen scheuring in de Nederlandsche hervormde kerk; een waarschuwend woord uit de kerk geschiedenis Groningen, bij P. Noordhofl, een roging om de verdeelde hervormde kerk bijeen te houden. Waar hij de geschiedenis laat spreken om de nadeclen van elke kerkscheuring aan te wijzen, waar hij het schier onuitvoerbare aantoont van eene scheiding, waar hij de mogelijkheid betoogt om naast elkander te bljjvrn werken, in alles is hij de man, niet alleen in de kerkhistorie te huis, maar niet minder de man met een uiterst kalm, vredelievend hart. Het geschrift loont een bezadigdheid, die, ware zij meer algemeen, het denkbeeld van scheuring niet zou hebben iaten wortel schieten. Wie in de kerkzaken belang stelt, raden wjj de lezing van de brochure aan. De wensch heelt zich aïlerwcge in hel land geopenbaard, dat de dag. waarop het zilveren fee^t van 'skonings regering zal invallen, plegtig ge vierd worde. Daar die dag, de 124* Mei eerstkomende, dit jaar zamentreft met den dag. door art. 5 der provinciale wet voor de gewone verkiezing der provinciale staten aangewezen, is het raadzaam geacht voor die verkie zing in 1874 een anderen dag te bepalen, en is in dien geest een wets ontwerp hij de tweede kamer ingediend. Dienvolgens wordt voorgesteld, om, met afwijking van hel bepaalde bij art. 5 van de wet van 6 Juljj 1850, de gewone verkiezing van leden der provinciale staten in 1874 op 7 Mei te doen plaats hebben. -- De Staatscourant bevat het verslag van den minister van binnen!, zaken aan den koning bctrelïende de exploitatie der staatsspoorwegen ge durende liet jaar 1868, alsmede het verslag der commissie, belast geweest met het afnemen van het eind-examen der hoogere burgerscholen in de pro vincie Groningen, in het jaar 1873. Door de maatschappij lot Nut van 't Algemeen is aan den heer M. Beelenhoofdonderwijzer te Baexen (Limburg), de zilveren medaille ge schonken voor betoonde hulpvaardigheid bij de ziekte (dysenterie), welke ia die gemeente gedurende bet afgeloopen jaar heeft geheerscht. Door wijlen mcj. J. G. Wigwannik is aan de lierv. gemeente te Oot- marsum vermaakt: ƒ1000 voor de kerk en ƒ1500 voor de diaconie, vrij van regten. Door baron M. van Ilirsch, te Brussel, is een millioen fr. ter beschik king gesteld van het hoofdbestuur der algemeene Israëlitische alliantie, om daarmede in Turkije scholen te stichten ten behoeve der Israëlitische jeugd. Te Rollcrdam is gisteren eene meeting gehouden, ter behandeling van het vraagstuk van den arbeid van kinderen. Deze meeling, uitgelokt door het comité ter bespreking der sociale quaeslie, werd druk bezocht, vooral door werklieden. De uilslag der zamenspreking is geweest hel aannemen van de volgende motie: voor kinderen beneden de twaalf jaar is dienst arbeid verboden; 2". voor kinderen van twaalf- tot vijftienjarigen leeftijd kan dienstarbeid worden toegelatenmits: a. die arbeid niet langer dure dan zes uren iederen werkdagen niet plaats hebbe tusschen acht uur 's avonds en zes uur 's morgens; b. drie uren iederen werkdag worden besteed aan het ontvangen van onderwijs; 3°. het loezigt op een en ander worde ge steld in handen van speciale inspecteurs, door het rjjk aan te stellen en te bezoldigen. -- Nabij Papendrecht is Zalurdag op de rivier een zeilbootje omgeslagen, waarbij een der opvarenden den dood heeft gevonden. In het laatst van het vorige jaar werd door burg. en weth. van Haar lem aan den raad voorgesteld, om parallelklasscn aan de hoogere burger school op le rigten, de Latijnsche school er van le scheiden en eenige nieuwe leeraren voor beiden aan le stellen. In de raadsvergadering van 14 Jan jl. werd echter besloten, alvorens definitief te beslissen, die voorstellen te geven in handen eener commissie uil den raad. Deze heeft nu rapport nitgebragt en een geheel nieuw voorstel gedaan, om namelijk van de school voor meer uitgebreid lager onderwijs voor jongens eene opleidingsschool te maken tot hel M. O. en de Latijnsche school en in plaats van de voorge stelde splitsing der laagste klassen van de hoogere burgerschool, eene hoo gere burgerschool met driejarigen cursus op te riglen, met lager schoolgeld en een nieuw gebouw te stichten voor die beide nieuwe inrigtingen. Het rapport der commissie en haar nieuw voorstel is door den raad gesteld iu handen van burg. en welh. om hun advies en dat van de andere .autoritei ten daarover aan den raad le doen kennen. Rnrg. en Weth. van Amsterdam hebben aan de tweede kamer een adres gezonden, over het wets-ontwerp tot wjjziging der geneeskundige wetten. Zij herhalen daarin hun overtuiging, dat om die wijziging inderdaad doel te doen treffen, het afnemen van de naLuurkiinöige en theoretische geneeskundige examens behoort te worden opgedragen aan de hoogleeraren van liet athenaeum aldaar, cmdat aan die examens feitelijk alleen slndenten aan dat athenaeum

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1