LEID8CIIE COURANT. v. m. 1*7*. ZATURDAG 14 FEBRUARIJ. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De. prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.— franco p. p. f 3.50; met het ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3 85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nonwiers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 4 Mg eis 1.iedere regel meer 25 cents. RINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEIDEN, 13 Februarij. Heden morgen werd het stoffelijk overschot van den heer mr. C. J. de Fremery, in leven substiluul-grifTier bij den hoogen raad der Nederlan den, van 'sGravenhage herwaarts gevoerd en op de begraafplaats aan de Groenesteeg ter aarde besteld. Vele belangstellenden, zoo van elders als van hier, waren op de grafplaats tegenwoordig om der nagedachtenis van den achtenswaardige!) overledene, gestorven in de kracht zijns levens op het midden van eene gewigligc eervolle regterlijke loopbaan, de laatste hulde toe te brengen. D*. J. A. van Hamel sprak by de groeve een woord van troost en bemoediging tot des overledenen vader en achterblijvende beirekkingen; een woord van rouw en instemming bij de herdenking van bel ijverige, veelbelovendelevcn.dat hier verbroken lag, en wees den vader, wiens eenige zoon daar ter laatste ruste was gevoerd, op de hope des wederziens hiernamaals. De heer P. I. de Fremery dankte daarop diep bewogen den spreker en alle aanwezigen voor dc laatste eer aan de groeve van den geliefden zoon zyiier nagedachtenis bewezen. -- In de volgende week zal alhier in de Stads zaal een concert worden gegeven door hel Tyroler gezelschap van den heer A. Rainer, uit het Ziller- thal. In onderscheidene plaatsen des lands, laatstelijk in Amsterdam, heeft dit gezelschap met het meeste succes concerten gegeven. Algemeen wordt erkend dat deze zangers verre uitmunten hoven hunne broederen, die vroeger hier en elders de Tyrooische bergzangengeaccompagneerd door de daarbij eigenaardige muziek, hebben doen Iioorën. Dingsdag avond gaf dit gezelschap een concert in de zaal van Tivoli, te Utrecht, alwaar bijna elk nommer, op verlangen van het publiek, moest herhaald worden. En geen wonder, deze natuurstemmen, meldt het V. D., zijn het waard. De alt, mcj. Mallïis, heeft een allerliefst geluid, de tenor, de heer Schoger, een zeer innemende stem, de bas, de heer Michelis, is prachtig; de ensemble- stukken, die de Tyrolers uitvoeren, zijn meestal vrolijk, geestig, terwijl dc keurige mannenquartctlende comische scènes, de solo's eene afwisse ling leverendie een avond bij de Tyrolers doorgebragt tot de zeer aange name maakt. Het is waar, de Tyroler zangers hebben geen school gemaakt te Leipzig; maar de nachtegaal blijft dc koning der zangers, ook al heeft hy dc Duitsche klassen niet doorgeloopen. Bij kon. besluit van 5 Febr. is bepaald dat er een postkantoor zal ge vestigd worden te Joure, gemeente Haskerland, in Friesland. Naar men verneemt zijn door Z. M. den koning benoemd: lot kom- mandeur der orde van de Eikenkroon, de heer mr. C. Bergsma, lid der stalen van Friesland en burgemeester der gemeente Idaarderadeel; tot ridder der orde van den Gouden Leeuw van Nassau, de beer dr. R. Lammerls van Bueren, directeur van het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen te Franeker. Door de Staatscourant wordt uit de bij het dep. van koloniën ont vangen schriftelijke beriglen omtrent de krijgsverriglingen in Atchin van 14 tot 16 December een kort verslag gegeven, ten vervolge op de vroegere mededeelingen. Vooraf zij opgemerkt, dal hetgeen vroeger de Kolta Mocsapi genoemd werd, is gebleken te zpn de Kotla Pohama (die westelijker ligt dan op de beslaande kaarten is aangegeven), terwijl de Kolta Moesapi die sterkte is, welke in de vroegere berigten Kotta Perak genoemd is. De meest oosteljke van de drie nabij elkander gelegen sterkten heet dus Pohama, dan volgt Kotta Moesapi, eindelijk Perak. Den 13,len December waren dus de sterkten Pohama en Mocsapi bezet; Perak nog niet. In den morgen van den 14d0" December had, or.der de leiding van den gencraal-tnajoor Verspijckvan uit Kotta Moesapi eene verkenning plaats in westelijke rigting. De vijandeiyke versterkingen, op wier regter flank de verkenning deboucheerdewerden met zeer veel kracht aangevallen. De uilslag van het gevecht, waarbij onze troepen zich uitstekend gedroegen, was, dal Kotta Perak en nog eene versterking westwaarts daarvan in onze handen vielen. En toen men den volgenden dag in twee colonnes, de eene van Kotta Perak, de andere van bet strandbivak nabij Kolta Moesapi uit, optrok naar de monding der Atchin-rivier, vond men alle versterkingen aan het strand, en ook Kolta Babi aan de oostzyde der riviermonding door den vijand verlaten. Dit was vooral ook aan de marine te danken. Overal vond men de sporen van haar geweldig vuur, hetwelk den vijand uit zpne versterkingen verdreven had. Bij het gevecht van den 14den sneuvelden aan onzen kant 1 Europeesch korporaal, 3 Europeschc fuseliers, 1 Amboinesche en I inlandsche soldaat, terwijl de kapitein ^Voorman, dc luitenants Beekhuis en van Stappershoef, en 38 minderen werden gekwetst. Laatstgenoemde luitenant werd evenwel j niet geëvacueerd, maar bleef in de gelederen. Van den vijand werden 85 dooden begraven, terwijl later nog een 30-tal in de lagune drgvende ge- j vonden werden. Bij Kotta Babi aan den riviermond was het terrein moerassig en met nipa begroeid. Eene verkenning, in den namiddag van den 15dtD December door de marine verrigtwaarbij de sloepen uit eene ompaggerde kampong (Lampanti?) aan den linker oever werden beschoten, gaf eenige kennis van het terrein langs den regter oever der rivier. Tot aan de tweede kromming zag men niets dan nipabosch en moerasplanlen. Hooger op scheen het terrein beter te worden. Het voornemen was nu om van de stellingen der troepen in en by de sterkten Moesapi, Perak en Babi, langs de kortste operatielijnte geraken tot de Atchin rivier ten zuiden van het nipabosch. Den 16dfB December werd eene verkenning uitgezonden om die lpn te vinden. Zij leverde geen resultaat op en veroorzaakte ons een verlies aan gewonden van 2 officieren (den kapitein Eichholtz en de luitenant Seibert) en 8 minderen. Aan de cholera waren den 14*" en den 16d,D December de luitenants van Daalen en Levert overleden. De heer Louis Drticker, gedelegeerde der honders van Griekschc fond sen in Nederland, heeft eene verzameling in de Fransche en Engelsche taal uitgegeven van stukken betrekkelijk de Grieksche in het buitenland gesloten leeningen. Daarin komen voor de memorien van de beurs-comités van Lon den. Amsterdam, Rotterdam, Brussel en Antwerpen van de Grieksche rege ring, en eene toelichting van den lieer Drucker, tot bepleiting van het regt 1 der bedoelde houders van Grieksche fondsen en lot aantooning van de na doelen voor Griekenland, in dc niel-betaling van de renten dier leeningen in 1824 en 1325 geslotcu. Door de provinciale commissie ter bevordering van looneelkunst te Antwerpen is eene internationale wedstrijd van looneelletterkundc geopend. Daarvoor zijn de volgende bepalingen vastgesteld: Er wordt een internationale wedstrijd voor oorspronkelijke Nederlandsche tooneelstukken in cén bedrijf, van ernstigen of eomischen aard, in gebon den stijl geschreven, geopend, waaraan alle schryvers uit Noord- en Zuid- Nederland kunnen deelnemen. De mededingers zullen hunne namen niet bekend maken; zij zullen enkel hunne stukken voorzien van een kenteeken, te herhalen op een gesloten briefje, inhoudende naam en woonplaats der inzenders. Gedrukte of reeds vertoonde stukken zyn niet tol den wedstrijd toe gelaten. De mededingende stukken moeten leesbaar geschreven zyn en vrachtvrtj besteld worden, vóór 1 September 1874, aan het adres van den heer P, Genard, lid-secretaris der provinciale tooneelcommissie. van Leriusstraat n". 37, te Antwerpen. De schriften, besteld na den voorschreven tyd, of die, wier schrijvers zich op eenige wyze zouden doen kennen, zullen uit den wedstrijd gesloten worden. De jury, met de beoordeeling gelast, zal bestaan uit de hh. L. Jacobs- Beeckmans, voorzitter, P. Génard, Ed. Bigelé, Jan van Beers en F. Jos. van den Branden, leden. De volgende prijzen zijn uitgeloofd: prijs, 300 fr, en eene verguld-zil- vëren medaille; 2' prijs, 200 lr. en eene zilveren medaille; 3« prijs, 100 fr. en eene bronzen medaille; 4C prijs, 50 fr. en eene bronzen medaille. In eene vergadering van de Amsterdamsche afdeeling,van het Neder- landsch tooneelverbond is een voorstel aangenomen strekkende om de leden beurtelings in de gelegenheid Te stellen eene tooneelvoorstelling bij te wonen. Binnen eenigen tijd belmoren zij dan over het 6luk en de uitvoering een verslag uit te brengen, hetwelk op dc vergadering besproken zal worden. Naar men hoopt zal deze wijze van handelen de belangstelling in het tooneel verhoogen en aanleiding geven lot het wisselen van belangrijke opmerkingen. De Arnh. Co.tr, meldt: Generaal Smiis, kommandant van Bronbeek,

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1