COURANT. V. 37. VRIJDAG 13 FEBRUARIJ. BINNElNLAMDSCHE BERIGTEN. 1S74. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3. - franco p. p. 3.50; met het f'erslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. ƒ3 85. Bet verslag afzonderlijk rs verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 0 Cents. De prijs der Adverteutien is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 12 Februarij. Het arrondissemeuts-comitc te Haarlem heeft aan het cenlraal-comité voor het kindergeschenk aan Z. 51. den koning den wensch te kennen gege ven, dat elke school, welke voor het geschenk heeft bijgedragen, in het bezit worde gcsield van cene at beelding van het cadeau met toelichting, in grootte en druk overeenkomende met de platen, welke bij de feestviering in 1863 door hel N. O. genootschap beschikbaar waren gesteld. - 5ien meldt ons uit Noordwijk: Heden werd alhier de 15" tentoon stelling van hyacint hen en verdere bloembolgewassen en planten, door de Vereeniging /'Flora van Noordwijk" onder bescherming van Z. Ié. H. derf prins van Oranje, geopend. De inzending heelt de verwachting verre overtroffen, zoo door het aantal als door de schoonheid der bloemen. Bekrooningen ziju toegekend aan de bh. VV. Boomkamp, »V. A. Blokhuis, N. II. van der Boon, M. van der Boon, van ilielen, tuinbaas van den heer mr. F. A. G. Graaf van Limburg Stirurn Noordwijk, d'. J. Everwijn, A. Grnllemans. J.{C. D. de Geus. A. van Baal van Konijnenburg Sr. A. van Baai van Konijnenburg jr. W. li. van Konijnenburg en aan mevrouw dr, J. Everwijn. 5Ien schrijft ons. Gisteren morgen ten 8 ure teekende de thermometer 15 en heden morgen 16° F., met zwakken wind uit het Z. 0. Dat is strenge vorst voor den tijd van het jaar, die menigeen niet meer had ver wacht. De veldarbeid was begonnen en er werd zeils reeds gezaaid, ter wijl de elders teruggekeerde ooijevaar, naar verhaald is, ais een zekere lentebode beschouwd wordende, nu het vermoeden nog meer versterkte dat er aan winter niet meer te denken viel. De met Februarij herlevende scheepvaart had gisteren reeds veel met liet ijs te tobben, iedereen haastte licit om weg te komen, en nu is zij overal gestremd. Met nog eenen nacht vorst wordt "het spiegelvlak der wateren" met schaatsen bereden, hetgeen den ooijevaar denkelijk wel zal doen opschrikken om huiswaarts te keeren. De heer jli'. mr. H. J. van der Heiutin liet kiesdistrict Gouda candidaat gesteld voor liet lidmaatschap der tweede kamer, heeft een manifest aan de kiezers gerigt. waarin hij verklaart dat zijne candidalmir is gesteld builen zijn voorkennis. Bij de vorige verkiezing door eenige kiezers gevraagd, heeft hij de candidalunr geweigerd, thans za! hij zich die laten welgevallen, opdat de gelegenheid niet worde afgesneden voor hen die verlangen protest te doen hooren legen de reeds gestelde candidate». Doch nu hij de candi- datuur aanvaardt, acht hij zich verpligt zijn staatkundige geloofsbelijdenis af te leggen. Aan het slot daarvan verklaart de lieer van der Ueim dat, zoo hij noode het lidmaatschap zou aanvaardenhij dit stellig nimmer zou doen als "mandataris van eenige kerkelijke partij of om te bukken onder het juk van eenige partijschap." Het stoomschip Prins van Oranje is den 10"" des morgens te Suez aangekomen en heeft van daar de reis naar Batavia voortgezet. Naar aanleiding der gunstige beriglen uit Atcliin zal. naar de B. en IV. D. Ct. verneemt, het detachement van 300 mariniers nog niet naar Oost-Indie worden gezonden. Te Haarlem is Maandag II. de 32' algemeene vergadering gehouden der Algemcene Vereeniging voor Bloembollencultuur. Daarin zijn onderscheidene verslagen uiigebragt en ir.ededeclingen gedaan en is voorts o. a. besloten dat de vereeniging bij den minister van justitie een zelfstandig adres zal indienen tot wijziging der jaglwet, in dien zin. dat aan den eigenaar van den grond het onbeperkte regt wordt verleend om alles wat hem schaden kan van zijnen grond te verwijderen, bet te mogen vernietigen door ieder middeldat hem daartoe dienstig voorkomt, en dil regt te mogen overdra gen aan den huurder en aan zijne onderhoorigen. Te Amsterdam is door het kies-collegie der Ned. herv. gemeente ter voorziening in de predikantsplaalsvacant geworden door het emeritaat fan den hoogleeraar VV. Moll, de volgende nominatie gevormd: dd. llocde- maker, pred. te Roltcrdamvan Hoogenhuyze, pred. te SteenwijkKnottncrus, pred. te Dordrecht. De arrond.-regtbank te Amsterdam heeft Ooms Jr., even als den eersten keer, vrijgesproken van het feil, hem bij dagvaarding ten lasie gelegd, als zou zijn verzuim de oorzaak ziju geweest van den dood van van den Bos. De reglbank ging thans nog verder en sprak hem ook vrij, wat betreft het niet nakomen van bel policie-reglement. Te Opheusden hebben, naar de 2V. Ii. C. meldt, onder bescherming der policie de godsdienstoefeningen op Zondagen 1 en Tl dezer ongehinderd plaats gehad, onder leiding van ringpredikanlen. 5Ien zegt echter dat de partij, welke voor afscheiding van de Ned. hervormde kerk ijvert, eene gunsiige gelegenheid afwacht, om haar slag te slaan, en evenals de pastorie, ook de kerk zegevierend in bezit te nemen. In liet begin van dil zittingjaar werd door den lieer van Zuylen van Nyevelt bij de tweede kamer ingediend een voorstel betrekkelijk bet-regie- ment van 'orde, hoofdzakelijk strekkende om bet reglement der kamer van i852 weder ih werking te brenaen. Bij het onderzoek in de at'deelingen der kamer verklaarde de meerderheid der aanwezige leden zich met het voorstel, zooals het daar ligt, moeijelijk te kunnen vereenigen. Het ging niet aan, meende men, nadat in het vorig jaar na zeer langdurig overleg en eene beraadslaging van verscheidene dagen hel tegenwoordig reglement is vastgesteld, thans op eens weder tot dal na '852 terug te keeren. Ook al wilde men met betrekking tot liet onderzoek der wcts-vocrslcllcn en den werkkring der commissie van rapporteurs tot het vroeger stelsel terugkeeren dan zou het toch verkeerd zijn daarom aan andere verbeteringen, onmiskenbaar bij de laatste herziening in liet regle ment gebragt, op eens weder vaarwel te zeggen. Sommige leden achtten bel voorstel naauwelijks ontvankelijk. 4 In weerwil van het verschil van gevoelen, dal over dc goede werking van den voorbereidenden arbeid aan wets-voorstellen naar liet thans geldend reglement tieersclite, kwam de meerderheid daarin overeen, dat de nieuwe wijze van werken voor begroolingswetten minder geschikt is. In de andere afdeelingen zag men de zaak eenigzins anders in en meende men daar dat althans wat begrooliiigs-welten betreft, het voorstel van den heer van Zuy len een goed element bevatte, zoodat een eenvoudige terugkeer tot het oude reglement wel iets aanbevelenswaardigs had. Bij dezen strijd van meeningen, raadt de commissie een middenweg aan, hoofdzakelijk daarin bestaande, dal het aan de keus der commissie van rap porteurs wordt overgelaten, oi zij hare werkzaamheid naar het hoofdbegin sel van het oude dan wel naar dal van liet nieuwe reglement wil inriglen. Een en ander heeft den heer van Zuylen doen besluiten zijn voorstel in dien zin te wijzigendat de weder invoering van het oude reglement zich zonde bepalen tot de artikelen betreffende de voorbereiding van wets-ont- werpen of andere voorstellen voor de openbare beraadslaging. Naar bel oordeel der commissie van rapporteurs beeft liet gehouden over leg tot gunstige uitkomsten geleid, dewijl overeenstemming mei den voor steller omtrent liet beginsel werd verkregen, zoodat ook diéns gewijzigd voorstel definitive goedkeuring van bet tegenwoordig reglement, op enkele punten gewijzigd, thans lot grondslag heeft. De commissie stelt alzoo de kamer voor zich te vereenigen met hel begin sel van bet voorstel, zoodanig als bet laatstelijk is gewijzigd, doch wal de uitvoering betreft het niet goed te keuren, dan eenigzins geamendeerd. De voornaamste wijzigingen door de commissie verlangd zijn thans: benoeming van een tweeden commies-grilfier; het opmaken van een voorloopig verslag ten aanzien van de bcgrootingswctlenof zoodanige wets-voorsteilen als de commissie van rapporteurs noodig acht; dat niemand meer dan twee malen het woord voert over hetzelfde onderwerpook niet om de ministers or voorstellers te beantwoorden, tenzij de kamer liern hiertoe verlof geve. Het verslag der commissie van rapporteurs is slechts geteekend door de rapporteurs Kappeyne, Tak, van Akerlaken en van Eek. Het vijfde lid was de heer de Brauw. In eene noot aan het slot van het verslag wordt door de commissie dienaangaande gezegd: »Een plotselinge dood ontrukte aan de commissie haar hooggeaclil medelid, den heer de Brauw, vóór dat liet ver slag, aan welks zamcnstelling hij met zijn bekenden ijver en langdurige parlementaire ervaring een zeer werkzaam aandeel genomen had, hem ter onderteckening kon worden aangeboden. Betreurt dc kamer haar verlies, voor de commissie zal bij de toelichting barer voorstellen liet gemis van zijnen bijstand zich dubbel laten gevoelen." 's GRAVENUAGE12 February. Z. M. heeft goedgevonden lot bclooning dergencn van de zee- en land» magt in Nederlandscli Indië die zich hebben onderscheiden: bij de krijgs- verrigtingen in de afdeeling Noorderdistricten (Celebes en onderhoorighcdcii) in November 1872, en bij de expeditie naar Balangnipa (Mandar, Celebes en onderhoorigheden) in October en November 1872: 1". te benoemen tot rid der 4' kiasse van de Militaire Willemsorde: a. ter zake der voorschreven cxpediiiën in de Noorderdislrictcn van Celebes en naar Balangnipaden majoor der infanterie 11. F. Meijer, thans met verlof hier Ie lande; b. ter zake der voorschreven krijssverrigiingen in de Noorderdis!riclen van Cc!*. bes, den sedert lot kapitein bevorderden I'0 luit. der infanterie J. Waagen

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1