LMDSCHE 01IRANT. 1S74. 36, DONDERDAG 12 FEBRUARIJ. I)e Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3. franco p. 3.50; met het ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3 85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant' zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden IV'. 9 blad 11) der Handelingen van den Gemeenteraad. STADS-BE RICHTEN. LOTING VOOR ÖK NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER ïn WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het heruit van den Commissaris des Konings in deze provincie, van den 19dc0 Januari 1874, A. N°. 200 (2e afd.), Provinciaalblad n°. 10houden le regeling van de Loting voor de Nationale Militie Gelet op de bepalingen der wet van den 19dcn Augustus 1861 Staatsblad n°. 72), alsook op die van Zijner Majesteit* besluit van den 8sten Mei 1862 Staats blad n°. 46) Doen te welendat de Loling der in het vorig jaar binnen deze gemeente voor de Nationale Militie ingeschrevenen, en alzoo voor hen die geboren zijn in het jaar zal geschieden in een der vertrekken van hel Raadhuis, op Dinsdag, Woensdag en Donderdag, den 17den, 18den en 19den Februari aaustaande, telkens des morgens te half tien; Dat deze Loting in eene alphabetische volgorde der namen van de ingeschrevenen zal plaats hebben, en wel: op Dinsdag eten 17den Februari 1874, voor de ingeschrevenenwier familienaam begint met de letter A tot en met de letter G, op Woensdag den 18d*n Februari 1874, voor de ingeschrevenen, wier familienaam begint met de letter H toten met de letter R, en op Donderdag den 19den Februari 1874, voor de ingeschrevenen, wier familienaam begint inel de letter S toten met de letterZ. Voorts, dat bij art. 33 der wet is bppaald dat voor den ingeschrevene, die niet is opgekomen, bel nommer kan getrokken worden door zijn vader, moeder of voogd, terwijl, is ook deze niet opgekomen, alsdan liet trekker» geschiedt door den Burge meester of het lid van den Raad der gemeente, waar de loteling is ingeschreven; dat ingevolge art. 34 dc opgekomen ingeschrevene, dadelijk na hel trekken van zijn nommer, de redenen van vrijstelling opgeeft die hij meent te hebben. Het opgeven van deze redenen kan door zijn vader, moeder of voogd geschieden, zoo deze tegenwoordig en de ingeschrevene niet opgekomen is. Wijders, dat tot hel opmaken der getuigschriften, vermeld hij art. 53, tot het bekomen van vr ijstelling wegens broeder dienst of op grond van te zijn eenige wet tige zoon (welke getuigschriften worden afgegeven op de getuigenis van twee bij den Burgemeester bekende en te goeder naam en faam staande ingezetenen, die zich ieder voor de waarheid van bet daarbij verklaarde, door mede-onderteekening, verantwoordelijk stellen), de gelegenheid bestaat ter Secretarie dezer gemeente, op Dinsdag den 24sten en Vrijdag den 275ten Februari aanstaande, van 's voormiddags tien tot 's namiddags drie uren. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant van den 5dcn en den 12 en Februari 1874 afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 4 Februari 1874. v. d. BRANDELER. Burgemeester. E. KIST, Secretaris. BINNENLANÜSCHE BER1GTEN. LEIDEN, li February. Nu de naaste familiebetrekkingen van de hieronder vermelde gewonde en overleden officieren der infanterie gewaarschuwd zijnkan worden medegedeeld dat, blijkens een lelegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië van 5 Februarij jl.overleden zijn de kapiteins Eicbboltz en Merens en de luitenant Beekhuis, en gewond is de majoor Mcis (deze vier officieren waren vermoedelijk naar Padang geëvacueerd); dat, blijkens het telegram van den luitenant-generaal van Swieten van I Februarij, aan cholera overleden is de kapitein Stolp, en bij de verken ning oj> 29 Januarij voor de versterking van de XXII Moekim gesneuveld is de luitenant C. van Leeuwen (gedetacheerd), en gewond de luitenant J. S. van Bijsterveld (gedetacheerd), die, volgens het lelegram van den opper bevelhebber van 4 dezer, sedert aan de bekomen verwonding overleden is; terwijl, blijkens het laatstbedoelde telegram, nog aan cholera is overleden de kapitein l'ordon, (Sto.) «Uit een rein gemoed;" onder dien tiiel zijn bij der. boekbandelaar W. Cambier van Nootenle Alphen, eenige feestliederen verschenen voor de Nederlandsclie jeugd. Ier gelegenheid van het zilveren krooningsfeest van Neèrlands koning en koningin, van de hand van den als kinderschrijver zoo gunstig bekenden heer P. Louwerse. In deze liederen wordt, gciijk men verwachten magde voor kinderen passende toon aangeslagenen ongetwijfeld zullen zij der jeugd welkom zjjn. De uitgevpr heeft voor ecne goede uitvoering gezorgd en den prijs zoodanig gesteld dat dit liederen- boekske als een feestgeschenkjc kan gebezigd worden. Wij vestigen daarop de aandacht van onderwijzers en feest-commissien. Dij de boekhandelaren Blom en Olivierse, le Culemborg. zijn verschenen een «Viertal liederen voor het Mei-feest des konings", van den lieer J. van den Berg, en nog een ander «Viertal liederen" van gelijke strekking, van den heer G. Ribbius, te Buren. Ook deze liederen ademen eencn goeden geest en zijn aanbevelenswaardig voor het gebruik in huisgezin en school. In de vergadering van de taal- en letterkundige afdceling der kon. akadcaiie van wetenschappen te Amsterdam, Maandag 11. gehouden, heeft de heer dr. Leemans de prachtige afbeeldingen van den tempel van Boro- Boedor op Java overgelegd, waarvan één exemplaar door den minister van koloniën aan de boekerij der akademie was ten geschenke gegeven. De heer Leemans schetste de bezwaren, die bij dezen kostbaren, veeljarigen en moeitevoll'cn arbeid hadden moeten overwonnen worden. Hij heeft daarvan rekenschap gegeven in de inleiding tot den tekst der bij dc platen behoo- rende uitlegging. Aan dc verdiensten van den lieer Brumund. maar vooral van den heer Wilsen, werd regtmatige hulde gebragt. Enkele hoofdpunten, welke bij de verklaring in aanmerking komen, werden vervolgens door den heer Leemans besproken, maar de vergevorderde lijd dwong hem zich bij enkele platen le bepalen. De vergadering eindigde met de belangelooze opoffering van lijd e:i moeite, welke de heer Leemans zich in het be lang dezer kostbare onderneming getroost had, levendig te erkennen. Dc geschiedenis, hoe dit prachtwerk eindelijk na vele jaren voorbereidens tol stand is gekomen, is door liern zeiven in zijne verklaring uiteengezet, liet werk is thans geheel compleet, op den Franschen tekst na, welke be werkt wordt door d'. van Hamel te Rotterdam. Ingevolge de wet van 22 Julij 1873, zal op 16 Februarij a. s. ih deze provincie een aanvang worden gemaakt met de herziening der belastbare opbrengst van de gebouwde eigendommen. De minister van koloniën heeft 's konings commissaris in deze provin cie medegedeeld, dat aangezien bij de wet van 17 November 1872 de ophef fing der differentiële regten in Indie is vastgesteld, geene certificaten van Nederlandschen oorsprong of bewerking voor derwaarts te verzenden goe deren meer geviseerd worden, zoodat door de gemeentebesturen geen uit voering meer behoeft gegeven te worden aan art. 3 van het kon. besluit van 1 December 1865. De Standaard meldt dat dr. A. Kuyper de benoeming tot lid van de tweede kamer beeft aangenomen. De Pr. N. B. en's B. Cour. meldt, dat de verschillende weerbaarbeids- vcrcenigingen het reeds op de eerste vergadering eens zijn geworden omtrent den aard en de wijze van aanbieding van hel geschenk aan den koning op zijn zilveren feest. Het geschenk zal bestaan in een pracht-exemplaar met platen der Geschiedenis van Neèrlands weerbaarheid van haar wording af. De kosten worden begroot op p. m. 3000. Den 205len dezer zal van het koloniaal werfdepot naar het Nieuwediep vertrekken een detachement suppletie-troepen, sterk 150 man (waaronder 8 onderofficieren), bestemd om dien dag aldaar te embarqueren aan boord van het via Suez naar Java bestemde stoomschip Koning der Nederlanden. Het bevel over dat detachement is opgedragen aan den majoor der infanterie van hel O. I. leger K. H. VV. Coënens en tot medegele de den luitenant der infanterie van gemeld leger J. G. 11. Schieficlers, den 2'" lnit. der infan terie W. M. de Jong van Lier en den 2pn luit.-kwartiermeester D. J. van Oosterzee, beiden van het O. I. leger. De majoor Coënens en de 1' luit. Schieffelcrs keereu van verlof naar Java terug. Omtrent het verongelukken van het schoenerschip op de West wordt nader gemeld dal het is dc schoener Elizabeth, van Wildervank. De be manning trachtte zich met de sloep le redden, maar door de hoogc zee en de zware branding sloeg deze om; slechts één man was bjj het zigfbaai» worden der sloep nog daarin waar le nemen Oogenblikkelijk werd nu door een aanwezige sloonibool de groote reddingboot naar buiten gesleept. Dc bemanning der boot, bestaande uit vijf wakkere zeeloodsen onder de leiding van den zeeloods van der Hcyden, trachtte nu onder groote inspan ning den eenig overgebleven schipbreukeling le redden. Het gelukte hun, na herhaalde pogingen, hem te naderen en hem een reddingboei tóe te werpen; maar de. man, misschien, reeds le afgemat of bcwttsfclódsdééd

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1