LilllSCBE C 0 DRAM T. v. 35. 1 ,S7-J. WOENSDAG IJ FEBRUARIJ. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant'is per vierendeel jaar8 ƒ3. fanco p. p. 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35franco p. p. ƒ3115. 'Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars. buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Adverteniiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. STADS-RE RICH TEN. N A TI ON LE MI5JTIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten: dat de ingezetenen, die verlangen mochten als vrijwilliger bij de nationale mi litie. op te treden, zich daartoe vóór den lstcn Maart aanstaande ter gemeente secretarie behooren aan te geven. De bepalingen der wet van den 19 Augustus 1861 [Staatsblad n°. 72), betrekke lijk de nationale militie, zijn ten aanzien van de vrijwilligers de volgende: »Art. 11. Om vrijwilliger bij de militie te zijnmoet men ongehuwd of kinder loos weduwnaar en ingezeten wezen, voorts lichamelijk voor den dienst geschikt, ten minste 1.56 meter lang, op den lsten Januari van hel jaar der optreding als vrijwilli ger het 20ste jaar ingetreden zijn en het 35ste jaar niet volbracht hebben, tot op het tijdstip der optreding aan zijne verplichtingen ten aanzien van de militie, zoo ver die te vervullen waren, voldaan en een goed zedelijk gedrag hebben geleid. Hel bezit van die vereischtenmet uitzondering van de lichamelijke geschiktheid en van de gevorderde lengte, wordt bewezen door een getuigschrift van den Burge meester der woonplaats. Art. 12. Hij. die voor de militie is ingeschreven, wordt slechts als vrijwilliger toegelaten voorde gemeente, in welke hij ingeschreven is, tenzij hij geene verplich tingen ten aanzien van de militie meer te vervullen hebbe. Art. 13. Hij, die bij de zeemachtbij het leger hier te lande, of bij het krijgs volk in 's Rijks overzeesehe bezittingen beeft gediend, wordt niet als vrijwilliger bij de militie toegelatentenzij hij bij het verlaten van den dienst, behalve een be wijs van ontslag, van den bevelhebber, onder wien hij laatstelijk beeft gediend, een getuigschrift, hebbe ontvangen, inhoudende, dat hij zich gedurende zijn dienst tijd goed heeft gedragen. Hij kan, heeft hij dit ontvangen, tot dat zijn veertigste jaar volbracht is, als vrijwilliger hij de militie worden toegelaten." Wijders wordt ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat tot het opma ken van het getuigschrift, bedoeld bij bovengenpeiqd #rt. 11 der wetdagelijks, uit gezonderd de Zondag, van des voormiddags tien Lot des namiddags drie uren ter secre tarie dezer gemeente de gelegenheid bestaat. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leiden, 10 Februari 1874. v, d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. BI N N EN LAN DSCIIBERGT E N LEIDEN, 10 February. Door Z M. zjjn benoemd, tot hoogleeraar in de wis- en natuurkunde aan de hoogeschool alhier de heer dr. J. M. van Bemmelen, directeur van de hoogere burgerschool te Arnhem, en tot btiilengewoon lioogleeraai' in voorschreven faculteit de lieer dr. A. P. N. Franchimontleeraar aan de hoogere burgerschool te Wageningen. Ten gevolge zijner wonden hekomen bij de verkenning op 29 Januarij 11., len einde den sleutel le zoeken der gemeenschap tusschen de XX11 en XXV Moekim, in Alcliin, overleed de heer J. S. van Gijstèrveld, die voor twee jaren bij het Indische leger was gedetacheerd. In 1367 werd hij 2e luit., in 1871 le luit., in welken rang hij deel uitmaakte van het 4" reg. infante rie, alhier in garnizoen. Hij bereikte slechts den leeftijd van omtrent 28 jaren. Ook is liet berigt ontvangen, dat den 29»1"1 Januarij, bij eene verkenning, voor Atchin is gesneuveld, de le luitenant der infanterie 0. van Leeuwen, die voor den lijd van 2 jaar van liet Nederlandsche bij het Indische leger is gedetacheerd geweest. De alhier gevestigde smeden-vereeniging //Nut door Vriendschap" hield gisteren avond haar tweede jaarfeest in de zaal van hel Nederlandsch kofFij- liuis, op de Haarlemmerstraat. Blijkens liet bij de opening uitgebragt verslag omtrent de werking dezer vereeniging in liet afgcloopen jaar mogt ook zij hij ziekte aan de leden eenen krachligen steun verleenen. Over' liet algemeen was de toestand bevredigend. Door eenige leden, welwillend bijgestaan door enkelejongejufvrouvven, werden twee tooneelstukjes opgevoerd, t. w. De ver rassing in den nacht of de gelieven in den tuinblijspel in 4 lafereelen en Het kamertje van een waschmeisjeblijspel in een bedrijf. Deze opvoe ring schonk den aanwezigen veel voldoening en onder zang en dans werden daarna nog eenige uren iu gepaste vrolijkheid doorgebragt. Deze bijeenkomst werd bijgewoond door den beschermheer der vereeniging en vele patroons en in de zaal prijkte de onlangs door de vereeniging verkregen banier. De minister van binnenI. zaken heeft bekend gemaakt dat, volgens bij hem ingekomen ambtsberiglen, in de week van 1 tol 7 Fcbrnarij aan Aziatische cholera zijn overleden: in Zuidholland: te Gouda 1, le YVaddinx- veen 1; in Utiecht: te tftrecht 1; totaal inhei rijk 3 personen. De Staatscourant bevat het verslag der commissiebelast met het afnemen van het eind-examen der hoogere burgerscholen in de provincie Overijssel, in het jaar 1873. In genoemd blad wordt ook medegedeeld het verslag betreffende den aanleg van staatsspoorwegen van 1 Julij lot 31 December 1873. ji Bij gelegenheid van 'skonings a. s. verjaardag zullen er in alle garni zoenen militaire assauts plaats hebben, waarbij benoemingen zullen geschie den van meesters en provols op de verschillende wapens en eene toekenning van geldelijke beloouingcn aan de ondarwijzers in de verschillende vakken j van militair onderwijs. Be maatschappij lol bevordering der toonkunst zal haar jaarljjksch muziekfeest vieren te Utrecht op 12, 13 en 14 Junij e. k. Opgevoerd wor den, le dag: Handel, Josua; 2« dag: Beethoven, Eroica; Richard Hol, Psalm 23; Max Bruch, Schön Ellen; en Schumann, Fanst (3C deel); 3C dag (Ivuiisienaars-concerl): Requiem fiir Mignon, en voordragten van solisten. Te Gouda is door de conservative en door de r. k. kiesverceniging jhr. mr. H. J. van der Heim candidaat gesteld bij de aanslaande verkiezing voor de tweede kamer. -- Men meldt uit Maassluis: Maandag middag is een binnenkomende schoener op de West verongelukt. Vijf man, uitmakende de equipage, heb ben zich in hunne jol willen reddendoch zijn allen verdronken. Het schip is geheel weg. De reddingsboot der Zuidhollaiidsche reddingmaatschappij, gestationeerd aan den Hoek van Holland, door een stoomboot uitgesleept, heeft te vergeefs al hel mogelijke gedaan lot redding der equipage. Onder Siiedrecht werd dezer dagen ingebroken in een schuur van den bouwman J. Aanljes, waar men een jong rund den kop afgezaagd en van het ligchaam de beste stukken medegenomen heeft. Te Amsterdam is door eene commissie van de diaconie der waalsch- herv. gemeente aldaar publiek aanbesteed: de bouw van arbeiderswoningen voor 60 gezinnen, op het terrein, gelegen op den oostelijken boek van de Jacob van Campen- en van der Ilelslstratcn, buiten de Ulrechtsclie barrière. Minste inschrijvers waren de heeren Maks en Scliooncnburg. voor f 95900. Het prov. geregtshof in Noordholland heeft gisteren uitspraak gedaan in zake J. H. Dclwel en II. P. Bed. Beide personen waren door de arrond.- regtbank te Amsterdam veroordeeld, de eerste tot 8, de tweede tol 6 maan den cellulaire gevangenisstraf, benevens ieder hunner tol 2 geldboeten van 25, wegens bedriegelijke opligling. Zij hadden zich namelijk, in overleg met elkander, van zekere geldsommen ten nadeele van derden welen meester te maken. Delwel deed zich voor als zeeman, die zich vóór zijn vertrek gaarne van eenige goederen wenschte te ontdoen. Bed komt inmiddels bij hem en begint op die goederen te bieden. Nadat zij, na lang praten, het met elkander eens zijn geworden, zegt Bed dal hij geen geld genoeg heeft om te betalen. Nu welen zij, door allerlei beloften en gebaren, van een derde het ontbrekende geld te krijgen, legen onderpand van het gekochte. Zij gaan daarop zamen heen, om, zoo zij voorgeven, het geld le halen. Zij blijven natuurlijk weg; want na onderzoek blijkt liet dal het pand veel minder waaide Leeft dan het geld bedraagt, dat daarop gegeven is; o. a. een swalil, die ƒ40 kostte, was slechts ƒ10 waard. De veroordeelden bad- den zich legen liet vonnis der arrond.-regtbank in liooger beroep begeven doch zonder gunstigen uilslag; hel vonnis toch werd geheel bekrachtigd. De gemeenteraad van Zwolle besloot onlangs lot het bouwen eener nieuwe Latijnsehe school, doch ten gevolge van hel aan de tweede kamer aangeboden wets-ontwerp tot regeling van liet hooger onderwijs heeft hij thans besloten, dan plan tijdelijk te laten rusten. -- Te Groningen had Zondag 11. de bevestiging plaats van den !qj de Waalsche gemeente aldaar beroepen predikant dr. W. S. L. Deyll. De bevesr liging werd des voormiddags vrligt door den consulent d\ van Hamelvan Leiden. Des avonds deed de bevestigde zijne intrede. lu den gemeenteraad van 's Ilerlogenbosch is Zaturdag 11, behande'd een adres van een 70-tal ingezetenen tegen het houden der vastenavond- ermakelijkhedenals onzedelijk en schadelijk voor de gezondheid. Na eenige discussie is beslotenmet liet oog op art. 188 der gemeentewet, dat adres te verzenden aan den burgemeester, als den ecnig bevoegden persoon. /li

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1