LEID8C1ÏE COURANT. 1874. 34. D1NGSDAG 10 FEBRUARI J. BINNENLANDSCHE BER1GTEN. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.— franco p. p. 3.5 met het f'er slag der Handelingen tan den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3 85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.5 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der A(iverten tien is van 14 rpgcls 1.iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 9 Februarij. Blijkens een telegram van den luitenant-generaal van Swietengedag- leekend 4 dezer, en in den laten avond van den 7dtD bij bet departement van koloniën ontvangen, was er sedert 29 Januarij niets belangrijks voor gevallen, en ook de toelreding lot onderwerping niet vooruitgegaan. In het binnenland aangelegd wordende versterkingen getuigden van eene voortdurend vijandige houding van hoofden, maar gaven geene bezorgdheid, daar liet slechts plaatselijke middelen van tegenstand zijn, die gemakkelijk onschadelijk kunnen gemaakt worden. Door de verovering van den kraton is de kracht der verdediging gebroken, en wat verder geschiedt slechts partieel. De kleine man scheen voor de voortzetting der vijandelijkheden minder gestemd. Het kamp der expeditionaire troepen werd niet meer gealarmeerd. In enkele in de nabijheid gelegen kampongs waren de vrouwen teruggekeerd; ook werden door enkelen boomvruchten en andere kleinigheden te koop gebragt, en het volk bewoog zich, in tegenstelling met vroeger, op eigen terrein ongewapend. Dit deed den opperbevelhebber raadzaam achten om eenigen tijd van bezinning te geven alvorens handelend op te treden, en af te wachten wat de vredesgezinden zullen doen. De dood des Sullans wordt bevestigd. De cholera was door de gegunde rust belangrijk afgenomen. Heeds afzon- lijk medegedeeld.) Heden droeg de hoogleeraar de Vries de waardigheid van rector-magni- ficus der hoogesehool over aan den hoogleeraar Ilcynsius met eene redevoe ring, waarin de Leidsche hoogesehool als een steun der vrijheid beschouwd werd [de Academia Lugduno-Balata libertatispraesidio). Aan het slot zijner rede zeide de spreker dat hij, daartoe door Z. M. den koning gemagligd, kon mededeelen dat HD. voornemens was de viering van het derde eeuw feest der hoogesehool door zijne tegenwoordigheid op te luisteren. Eene talrijke schaar van toehoorders woonde deze plegligheid bij. Bij de heden op het raadhuis gehouden verkooping van cokes zijn de volgende prijzen besteed Hoogste prijs. Minste prijs. partijen van 100 hectoliters ƒ51.f 51.— »50 26.50 25.50 10 a 5.50 5.20 5 s 2.80 2.65 De minister van bimienl. zaken heeft bekend gemaakt dat de examens voor het verkrijgen van acten van bekwaamheid -tot het geven van lager school- en huisonderwijs voor de eerste maal in het loopende jaar zullen worden gehouden op Woensdag 8 April aansi. en volgende dagen; dat zij, die een dezer examens wenschen al te leggen, zich uiterlijk vóór 18 Maart bevorens belmoren aan te melden bij den schoolopziener van het district waarin zij wonen, of, van buiten 'slands komende, voornemens zijn zich te vestigen, met opgave van de acte die zij verlangen, en overlegging van een of meer getuigschriften van hun goed zedelijk gedrag en van hunne geboorte-acte, terwijl de dag 'en plaats van het examen hun door den schoolopziener zullen worden bekend gemaakt. Door den commissaris des konings in deze provincie zijn benoemd tot secretarissen van de militieraden voor de ligting van dit jaar; bij dien in het lsle district de heer H. J. Witmer te 'sGravcnhagebij dien in het 2llc district de heer J. J. Frangois te Rotterdam; bij dien in het 3"e district de heer P. de Haas te Leiden; en bij dien in het district de heer// C. G. van Maarsseveen te Dordrecht. Blijkens een telegrafisch berigt van den minister van koloniën aan de familie te Groningen, is de 2e luitenant der infanterie van het Oost-Indisch leger A. Beekhuis op 30-jarigen leeftijd bij de expeditie tegen Atchin ge sneuveld. Ook bij, wiens bevordering tot ofFicier bij de Indische landmagt nog pas van 7 Junij 1873 dagteekende, viel bij de tegenwoordige expeditie, gelijk zijn zwager generaal-majoor Kohier bij de eerste, op het veld van eer. Eenigen tjjd geleden werd gemeld, dat het nemen eener beslissing om trent de inrigting van eene zelfstandige provinciale waterstaatdienst in Zuid holland door Z. M. den koning verdaagd was. Thans verneemt men dat het besluit door de provinciale staten van Znidbolland in hunne laatste najaarsvergadering genomenwaarbij met 1 Januarij e k. de provinciale waterstaalsdienst wordt opgedragen aan een te benoemen hoofdingenieur cn diens bezoldiging wordt geregeld, nu door den koning is goedgekeurd. De nog overgebleven mariniers te Nieuwediep, te Amsterdam en Ilelle- voelsluis in garnizoen, te zamen 300 man, zullen met de mailboot Koning der Nederlanden naar Oost-Indie worden verzonden. ln het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam zal eerstdaags het diner plaats vinden, waarbij de verzoening der Utrechlsche en Groningsche stu denten wordt gevierd. De Lcidschc studenten, door wie de vrede is tot I stand gebragt, zijn daarbij uitgenoodigd, terwij! ook ieder ander student, desverkiezende. daarbij eveneens kan tegenwoordig zijnen deel daaraan kan nemen. - Naar men verneemt, is het subsidie van ƒ10000, dat de koning jaar lijks voor hel Amsterdamsche tooneel beschikbaar stelt, voor dit jaar weder verleend aan de vercenigde tooneclistendie vroeger den Amsterdamsehen I schouwburg bespeelden en thans, onder de leiding van de heeren Slumpfl cn Veltman, voor eigene rekening voorstellingen geven in bet Grand-Thé- At re, aldaar. De hh. Kaptijn en Gentis hebben van den minister van binnenl. zaken de voorloopige concessie bekomen lot aanleg en exploitatie van een spoor- weg van llarlingen naar Salzbergen. Tot aartsbisschop der oudbisschoppelijkc klerezy, in plaats van wjjlen den aartsbisschop Loos, is gekozen pastoor üiependaal, van den Helder. I Dezer dagen ontving de heer J. den Braanker, te Delft, een hoogst vereerend schrijven van de directie der Geldersche algemeene brand-assuran- tie-maatschappijwaarbij zij, erkennende de groole en gewigtige diensten, aan de stad zijner inwoning en ook, in het bijzonder, aan hare maat schappij bewezen, door zijn moed en beleid bij den brand, welke op den 29s,en September 1872 in den Nieuwen Kerkstoren aldaar heeft plaats ge had, dien heer een zilveren sigarenstandaard aanbiedt, als een bewijs harer erkentelijkheid en achting. Men zal zich herinneren, meldt het Ubl., dat wegens den te Warmen- huizen gepleegden dirkjesperen-diefstal door hel prov. geregtshof in Noord holland op 25 November jl. twee der beschuldigden veroordeeld zijn, ieder tot een cellulaire gevangenisstraf voor den tijd van drie maanden, het min ste dat de wet toelaat. Wij vernemen thans, dat op een verzoek om gratie, door hun verdediger nir. L. H. Kuhn Jr. bjj den koning ingediend, een gun stige beschikking is gekomen en dat de straf voor beiden is veranderd in eene gewone gevangenisstraf voor den tijd van drie dagen. De commissie voor de viering van liet zilveren kroouingsfeest van Z. M. den koning te Apeldoorn heeft zich in beginsel aangesloten aan het hoofd comité van de burgemeesters der provinciale hoofdsleden, doch als hare mcening te kennen gegeven, dat een geschenk in goud of zilver een minder geschikt huldeblijk werd geacht. De voorzitter drukte, in overleg met eenigen zijner ambtgenoolenden wcusch uit, dal het nationaal geschenk inogt beslaan in een spoorweglijn, ter verbinding van den Oosterspoorweg met het kon. palcis het Loo en uitsluitend bestemd voor Z. M den koning. Hij wees er op, hoe dit spoorweglijntje aanvankelijk door de Hollandsche IJzeren spoorweg-maatschappij was ontworpen, doch later besloten was, niet tot den aanleg over te gaan, en meende met eenigen grond te mogen onderstellen, dat de uilvoering van zijn plan, waarvan de kosten p. m. ƒ100,000 zouden bedragen, Z. M. aangenaam zou zijn. De hoofdcommissie voor het Zeeuwsch geschenk aan Z. M. den koning op 12 Mei a. s. heeft nogmaals eene algemeene vergadering gehouden, waarin, na rijp beraad, met algemeene stemmen is besloten, dat aan een door eenige ingezetenen ingediend verzoek, om de verkregen bijdragen ten behoeve van een nationaal geschenk aan te wenden, geen gevolg meer kan worden gegeven, omdat het Zeeuwsch geschenk reeds besteld was. Daarop terug te komen zou niet dan met groole opofferingen hebben kunnen ge schieden cn de commissie meende daartoe niet te mogen besluiten, te min der nu van de ruim 14500 inschrijvingen in Middelburg en Vlissingen slechts een 200-tal en van elders betrekkelijk weinigen daarop hadden aangedron- j gen, De commissie heeft verklaard, dal het nooit in hare bedoeling heeft gelegen, om Zeeland van hel overige vaderland af te scheiden, en wanneer het voorstel der hccren burgemeesters vroeger bekend ware geweestzij zich gaarne daarbij zonde hebben aangesloten. Zij twijfelt echter niet of Zeeland zal ook nog in de gelegenheid gesteld worden tot het natio naal geschenk bij te dragen, cn vlei! zich, dat de,daarvoor ie benoemen

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1