Bij S. en W. X. van Mouten, te Schoonhovenis een tweede druk verschenen van de Gedichten door C. I'. Tiele, hoogleeraar aan het reraonstrantsch seminarie te dezer stede. Door den schrijver zijn ai de verzen naauwkenrig herzien en hier en daar gewijzigd, en aan een sonnet een paar andere toegevoegd als uitvloeisel van de jongste gebeur tenissen op het wereldtooneel. De lezing van dezen bundel, die bij zyne eerste verschijning veler goedkeuring verwierf, heeft thans zeker voor menigeen nog grooter aantrekkelijkheid verkregen. Naar men verneemt zullen de mariniers, die nog Ie Amsterdam, llelle- voetsluis en Nieuwe Diep liggen, ten getale van ongeveer 300 man, met de Koning der Nederlanden naar Oosl-Indië vertrekken. In genoemde plaat sen zal de dienst door detachementen infanterie worden waargenomen. De N. R. C. meldt: Dij de opvoering van de opera «Haidéschacht" op beden avond hoorde men bij hel vallen van de gordijn lusschen de twee scènes, waarin de laatste acte gesplitst is, plotseling eenige zware slagen, kennelijk losbrandingen of ontploffingen; rook baande zich een weg van het tooncel in de stampvolle zaal; er ontstond dadelijk eenige opschudding, die sterk toenam toen de muzikanten in wilde vlngt het orkest verlieten. Dat voorbeeld werd door niet weinigen in de zaal gevolgd; er ontstond hier en daar gedrang. Maar het bleek spoedig, dat de vrees voor brand ijdel was; eenig vuurwerk, dat dienen moest om naar de eischen van het libretto, lusschen de bedoelde scènes, met gevallen gordijn, terwijl het orkest blijft doorspelen, het instorten van een gang in de mijn aan te duiden, was door de schuld van den daarmede belasten beambte wel wat zwaar genomen waardoor de slagen niet slechts te hard klonken, maar ook de rook te sterk werd; van brand geen spoor; de régisseur verscheen voor de gordijn om ieder gerust te stellen; hel orkest keerde terng; ook meest al de toe schouwers hernamen hunne plaatsen. Men was gelukkig met den schrik vrijgekomen. Te Arnhem is in den nacht van 1 op 2 dezer zekere J. W.meubel» makcrskncchtwonende aan het Klarendalsingel te dier slede, door het overmatig gebruik van sterken drank onder aan den trap zijner woning dood gebleven. Volgens de N. Midd. C. zijn de onderhandelingen lusschen het rijk en den heer Smit te Ridderkerk, betrekkelijk de overneming der werf enz. te Vlissingcn, geëindigd en wacht de regering slechts op de bijeenkomst der tweede kamer, ten einde een wels-onlwerp daaromtrent in te dienen. lil een schrijven uit Atchin, door de Dordr. Cour. medegedeeld, komt ti. a. het volgende voor: Woensdag, 17 December, rukte de landmagt uit het hoofdkwartier nabij de monding der Atchinrivier, in eene zuidwestelijke rig- ting, hel land in, steeds meer en meer de rivier naderende. Den volgenden dag roeiden 22 gewapende marinesloepcnonder den overste Bunnik, de rivier op ter ondersleuning van de beweging der landmagt, en om met deze gecombineerd te handelen. Met een stoombarkas aan het hoofdnaderde de marinedivisie kampong Djawa Keljilwaarop een paar schoten gelost'wer den. Dit, niet beantwoord wordende, stoomde de barkas ter verkenning door, en kort daarop Vverd deze begroet door een kanon- en geweervuur uit ecne benting, achter de boomen aan den oostelijkcn oever gelegen. Nadat gedurende eenigen tijd het vuur der benting krachtdadig door de sloepen was beantwoord geworden, staakte hel vijandelijk vuur, waarop de onzen landden en de benting binnenrukten. Een paar lilla's, 2 carronades, 2 zes- en 2 twaalfponders werden buit gemaakt, in het geheel 10 stukken. Den volgenden dag gingen de sloepen de rivier hooger op en bereikten kort daarna hel hoofdbivouac der landmagt, die den 19deD op dit punt aan de rivier was aangekomen. Het grootste deel der troepen keerde nu naar de schepen terug; alleen een 6-tal bleef op de rivier om deze schoon en voor de communicatie open te houden. Op eersten Kerstdag hadden de Atchinezen in eene benting aan den oos telijken oever der rivier hevigen weerstand geboden, maar, hoewel met groot verlies, werd de benting ons. Den volgenden ochtend had er eene verkenning langs de rivier plaats, waaraan ook de 6 genoemde marinesloe pcn deel namen. Even voorbij de voorposten werden de onzen door een krachtig vuur der Atchinezen ontvangen, en spoedig waren wij in een sui kerveld heftig met de Atchinezen slaags. De verkenning was echter te ver gegaan Weldra kwam dan ook de order om terug te trekken. 8 dooden en ruim 70 gekwetsten hadden wij aan onze zijde; o. a. werden bij deze gelegenheid gekwetst kolonel Wiggers van Kerchcm, majoor van Litli, de officier van gezondheid Ilardenberg; onder de gesneuvelden was de kapitein der grenadiers Lalors. De cholera woedde steeds voort. Voornamelijk onder de keltinggangers en de landmagt was de slagting groot. Ook in de ge wapende sloepen en van de matrozen en mariniers, die aan den wal ge weest waren, werden velen aangetast. Zooals men uil de telegrammen weetmoest de Sultan van Pedir ge tuchtigd worden, wegens de 1500 man sterke hulp, die hij naar den kraton van Atchin had gezonden. Den 28ftcn December stoomde de Zeeland, Meialen Kruis, Citadel van Antwerpen, Borneo en Banda. naar het 12 mijl van Atchin gelegene Pedir. Den 29sl begon het bombardement. Hevig werd de kampong door de schepen beschoten. Ten 5 uren des namiddags steeg een zware rookkolom, vergezeld van eene ontploffing, uit de kampong op, en weldra stond het mcerendeel der huizen in vlam. Een gelukkig schot was waarschijnlijk in een krttidmagazijn te regt gekomen. Den volgenden ochtend werd het bombardement voortgezet en in den namiddag brandde het overige gedeelte der kampong af. Door spionnen vernamen we, dat de vrouw van den Sultan van Pedir, bij de ontploffing den vorigen dag, het leven had verloren. In den morgen van den 31!leD debarkeerde de j, marine en hevig was nog de tegenstand, die werd ondervonden. Onder de geblesseerden was de adelborst Schuilenburg. De cholera was in de laatste dazen minder. In het geheel waren er toen circa 300 aan overleden, 's GR AVEN 11 AGE 5 Februar ij. P» luit ter zee I' kl. A. P. llooghwinkel wordt geplaatst aan boord van het wachtschip te Willemsoord. Heden middag is iu de residentie teruggekeerd en aan hel hotel de Bellevue afgestapt graaf de Perponcher, buitengewoon gezant en gevolgmag- tigd minister van het Duitsche keizerrijk en Z. M. den koning van Pruissen bij het Nederlandsche hof. Men verneemt dat hel stoffelijk overblijfsel van den heer M. A. F. 11. Hoffmann, aanstaanden Zatnrdag ochtend ten 8 ure, naar Katwijk zal wor den vervoerd, waar het in den grafkelder van de familie van Wassenaer zal worden bijgezet. BUITEN LANDSCI1E BE lil GTE N^ BELfilE. De Antwerpsche Précurseur deelt ecne moedige daad mede, door een der spuitgasten dier stad bij een brand bewezen, die aldaar jl. Zondagnacht in een estaminct heeft plaats gehad. De brand was zoo onverhoeds uitge barsten en zoo snel toegenomen, dat de bewoner van de tweede verdieping, in de heersChende verwarring, zijn 6-jarig zoontje in een brandend vertrek had achtergelaten. Nadat eerst een 15-jarig jongeling geheel vrijwillig eene poging had gedaan om in hel vertrek te klimmenmaar door den rook en de vlammen teruggedreven was, klom de spuitgast Keusters den ladder op, sloeg het venster stuk en sprong midden in het brandende vertrek. On danks de brandwonden, die hij bekwam, had hij het geluk den reeds be dwelmden knaap te bereiken en te redden. De wonden van Keusters zjjn gelukkig niet van een gevaarlijken aard. ELAN». LONDEN 4 February. De heer Gladstone heeft Maandag 11. nogmaals tot zijne kiezers het woord gevoerd, en wel te New-Cros. Hij heeft bij die gelegenheid betoogd, dat voor de financiële hervormingen, welke hij, indien men hem in het parlement eene meerderheid geeft, wil lot stand brengen, ruim 7 millioen noodig zijn. 5 millioen daarvan worden door het batig slot gedekt, en de overige 2 millioen belooft de heer Gladstone, indien men hem vertrouwen schenkt, te zullen vinden door eene «herziening" der regtstreeksche belas tingen en door zuinigheid. Aan den voorzitter van het admiraliteits-gereglshof, sir Robert J. Phil- limore, is de 5-jarige Swiney-prijs toegekend voor zijn werk over het inter nationaal regt. Deze prijs, bestaande uit een zilveren beker, ter waarde van 100 inhoudende 100 aan goud, wordt elke 5 jaar op den sterfdag van Swiney toegekend voor het beste regtsgeleerd werk, dat in die jaren in Engeland verscheen. FBANHRU K. In dc nationale vergadering zijn de algemeene beraadslagingen over de nieuwe belastingen algeloopen. Verscheiden sprekers bestreden de door de regering voorgestelde belastingenvooral die op het goederenvervoer met de spoorwegen, waarvan de gevolgen nadeelig zouden zijn voor den staat, welke wegens de rentegaranlie de mindere opbrengst der spoorwegen ten gevolge dezer belasting zou hebben te vergoeden. Men verdedigde ecne her-" ziening van het kadaster, een maatregel welke veel tijd vorderde, maar biyvende en zekere voordeelen aan de schatkist zou opleveren, terwijl van den anderen kant betoogd werd dat het hoogst onbillijk zou zijn den grond eigendom nog 'zwaarder te belastenvermits bygelijk men becijferde, thans reeds, langs directe en indirecte wegen, niet minder dan 1200 millioen in de schatkist bragt. Onder de ontslagen maires bevindt zich ook die van Versailles, de heer Rameau. Deze heer is ook lid der nationale vergadering, waarin hij behoort tot het linker-centrum. Eenige afgevaardigden hebben hem, naar aanleiding van dit ontsl/g, een brief geschreven, waarin zij te kennen geven, dat het besluit der regering te zijnen aanzien hen meer bedroefd heeft dan verbaasd. De achting en het vertrouwen, die hij steeds bij de bevolking te Versailles heeft gevonden, zijn van dien aard dat de regering juist daarin aanleiding heeft gevonden, om hem bij administrativen maat regel te straffen. Frankrijk zal zijn kloek en vaderlandlievend gedrag tegenover den overwinnenden vijand niet vergeten, en het zal niet kunnen begrijpen, hoe de man, die in dat noodlottig tydperk zulke groote diensten aan het land heeft bewezen, op zoo ligtzinnige wijze opgeofferd wordt aan den partij-haat. Te Avignon heeft de nieuwe gemeenteraad in zijne eerste zitting be sloten een vroeger in den muur van het stadhuis geplaatsten gedenksteen te verwyderen, waarop de woorden te lezen stonden: «Burgers, vergeet nooit dat twintig jaren van despotisme en een dwaselijk ondernomen oorlog aan Frankrijk een treurigen vrede en twee provinciën heeft gekost." De graaf d'flaussonville, voorzitter der maatschappg tot bescherming en ondersteuning der Fransch gebleven Elzassers en Lolharingers, heeft dc medewerking van den baron Taylor, voorzitter der Parijsche artisten-ver- eeniging, ingeroepen tol het houden eener groote kunst-tentoonstelling te Parijs, waarvan de opbrengst voor de kolonisatie in Algerië bestemd zou zyn. De vereeniging heeft onmiddeliyk eene commissie ter beschikking van den heer d'Ilaussonville gesteld. Er heeft zich te gelijker tijd een dames comité ter bevordering dézer zaak gevormd. De maatschappij voor den onderzeeschen tunnel lusschen Calais en Dover heeft tot het te werk stellen eener praktische proef ten aanzien van het grootsche plan besloten. Zij zal namelijk aan het strand te Calais eene uilgraving ter diepte van verscheidene honderden ellen doen en vervolgens een horizontalen onderzeeschen gang. ter lengte van een kilometer, aanleg gen, om daarnaar de uitvoerbaarheid van hel werk, de eventuële kosten daarvan enz. te kunnen beoordeelen. ZWITSERLAND. De heide raden der bondsvergadering hebben met eene aanzienlijke meerderheid besloten dat het thans vastgestelde ontwerp van herziene honds-

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2