LEIDSCHE COURANT. 1874. v 29. WOENSDAG 4 FEBRUARIJ. STADS - IS ER IC UT EN. S3INNENLANDSC1IE BEK 1GTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3. franco p. p. f 3.50; met het Verslag der Dandelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3 85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.o0 's jaars. buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nomtners der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt oerzonden van den Gemeenteraad. IV'. 8 {blad 10) der Dandelingen 1°. 2". Vergadering van den Gemeenteraad van LeidenDonderdag 5 Februari 1874, des namiddags te twee uren. Onderwerpen Voorstel der plaatselijke Schoolcommissie, betrekkelijk de benoeming van leeraren aan de gemeente-instellingen voor hooger- en middelbaar onderwijs. (23). Benoeming van een leeraar voor de Engelsche taal en letterkunde en van een leeraar voor de Hoogduitsche taal en letterkunde aan voor melde instellingen. (10). Idem van een hulponderwijzer in de gymnastiek. (19). Idem van vijf leden in de commissie lot voorbereiding der viering van het driehonderdjarig beslaan der Hoogeschool. (24) Voordracht tot afstand van eenige stukken van het Archief der gemeente aan den Akademischen Senaat. (17). Idem bet rekkelijk de herziening van eenige toltarieven en het adres van den pachter van den tol aan den Rijnsburgervlict om schadever goeding. (20). Verzoek van Mr. P. Du Rieu, tot het leggen van een sloep met kel dergat voor het huis Hooigracht, n°. 5. (18). Idem van C. Van den Berg ter bekoming van grond aan den Vestwal. (25 en 30). Idem als voren van P. Van Rhijn, aan den Vestwal nabjj de voormalige Rijnsburgerpoort. (26 en 30). Idem van M. Miiller, om ontslag als hulponderwijzer aan de school n°. 1 voor onvermogende!!. (21) Voordracht lot aankoop van grond aan de Marendorpsche Achtergracht. (22 en 30). Idem betrekkelijk de kosten der vernieuwing van de Pauwbrug. (27 en 30). Idem betrekkelijk de vergrooting van de bewaarschool aan de Groene- steeg. (29), Rekening der Kamer van Koophandel en Fabrieken, dienst 1873. (31). 7". 8". 10». 11». 12». 13». 14' LEIDEN, 3 Februarij. Door Z. M. is benoemd tot rector-magniflcus van de hoogeschool alhier gedurende het akademiejaar 1874/75 de hooglecraar A. Ileynsius. Blijkens eene hierachter voorkomende bekendmaking van de bouw commissie van de sociëteit Minerva heeft de door haar uitgeschreven leening van 135,000 eenen niet onbevredigenden uitslag gehad; echter is zij niet volteekcnd. Daartoe ontbreekt nog eene som van ƒ25000. Ofschoon deze som betrekkelijk niet gering is, is zij niet van dien aard om aan het wel slagen van het plan te wanhopen. Nu dc uitslag der leening bekend is, en men weet -dat de zaak nog slechts een klein slootje noodig heelt om haar te doen gelukken, zoo gelooven wij dat velen zich nog wel genoopt zullen gevoelen om óf hunne inschrijvingen te verhoogen óf aan de leening deel te nemen. Erkend moet het worden dat de lijd thans niet zeer gunstig is voor eene dergelijke financiële operatie, maar toch mag ook wel in de schaal worden gelegd het belang dat onze gemeente heeft bij de hooge school in haar midden gevestigd, waarmede ook dit plan in naauw verband staat, alsmede de soliditeit der geldbelegging, waarop wij vroeger reeds hebben gewezen. Wanneer zij, die lot hiertoe hunne medewerking niet aan de zaak schonken, haar nog eens in ernstige overweging nemen, waartoe, naar wij hopen, deze mededceling zal uitlokken, dan vermeenen wij het vertrouwen te mogen koesteren dat de commissie niet zal teleurgesteld wor den in hare verwachting, die ook bij haar levendig is, nu zij den termijn van inschrijving met veertien dagen heeft verlengd. Ieder doe in deze wat hij kanook hier is eendragt magt. De 2» luitenant A. van der Voort is van het depót van het Ce reg. inf. bij het 4e reg. inf. alhier overgeplaatst. Gedurende de maand Januarij 1874 zijn in de Leidsche volkskeuken afgeleverd4303 portiën warme spijs, 297 porliën vleesch, 73 portiën spek; totaal 4673 portiën. Men meldt ons uit Warmond: Gisteren avond werd door de muziek- vereeniging «Harmonie van Warmond" in het lokaal de Stad Rome een con cert gegeven, dal door een zeer talrijk publiek werd bijgewoond, zoodat de zaal eivol was. De uitvoering van een flink programma schonk veel vol doening, niet het minst de beide nommers voor piano en de solo's voor waldhoorn. In de pause had de uitreiking plaats van het vaandel, aan de verecniging geschonken door haren beschermheer W. A. W. grave van Limburg Slirum. Na die uitreiking werd door den president, den heer II. J. Clarioneene zeer toepasselijke rede gehouden en onmiddellijk daarop had de uitvoering plaats van eenen vaandelmarsch, voor deze gelegenheid expresselijk vervaardigd door den heer Grentzius, kapelmeester bij het muziekcorps van het 4' reg. infanterie te Leiden, onder wiens leiding het gehcele concert plaats had. Deze plegtigheid wekte de geestdrift bij de aanwezigen in niet geringe mate op. De minister van binnenl. zaken heeft bekend gemaakt dat, volgens bjj hem ingekomen ambtsberigten, in de week van 25 tot 31 Januarij jl. aan Aziatische cholera zijn overleden: te Delft 1, te Leiden 1; totaal in het rijk 2 personen. Nu de weduwe met het treurig berigt is in kennis gesteld, kan wor- den medegedeeld, dat bljjkens het jongste bij het depart, van koloniën uit Atchin ontvangen telegram, dd. 28 Januarij jl.aldaar overleden is dc luite nant der mariniers Smith, die den 23,lc» te voren gewond werd. Stc De minister van oorlog heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat wederom dit jaar te Breda een examen zal worden gehouden ter toe lating van jongelieden als kadet bij de kon. militaire akademie en dat dit examen op 1 Julij aanst. een aanvang zal nemen. De ouders of voogden, die verlangen dat hunne zonen of pupillen tot dat examen worden toegela ten, behooren de aanvrage daartoe vóór 1 Mei aanst. aan het dep. van oorlog te zenden. Om tot het examen te kunnen worden toegelatenmoet de adspirant van zoodanigen leeftijd wezen, dat hij op 1 September aanst. niet minder dan 17 en niet meer dan 20 jaren oud zal zijn. Er worden derhalve alleen toegelaten jongelingen, die tusschen 31 Augustus 1854 en 1 September 1857 zijn geboren. Dit jaar wordt het volgend aantal plaat sen opengesteld: voor de dienst hier te lande: infanterie 45, artillerie 40, genie 9; voor de dienst in Oost-lndië: infanterie 20, cavalerie 2, artil lerie 8, genie 24. De minister van financiën heeft bij eene resolutie van 10 Januarij jl. maatregelen genomen tegen het in gebruik brengen van schadelijk vleesch, door het verstrekken van voorschriften aan de ambtenaren van de actieve dienst. Rij kon. besluit van 5 Januarij is, op voordragt van den minister van justitie, eene nieuwe regeling van het onderwijs in de groote cellulaire ge vangenissen ingevoerd. Het belang der onderwijzers is daarbij niet uit het oog verloren, maar de jaarwedden zijn in evenredigheid gebragt met de werkzaamheden. Een hoofdonderwijzer zal minstens ƒ1200 genieten. Op iedere 80 cellen komt één hulponderwijzer; de Is" op ƒ1000, de 2,le op ƒ900 en de 3de op ƒ800. Eene onderwijzeres zal minstens ƒ600 trekken en vrije woning hebben in het gebouw. Door de directie der Nederlandsche bank is de rentestand vastgesteld als volgt: Interest van beleeningen van binnenlandsche effecten 4 pOt.: dito dito van buitenl. efi'cclen 4% pCt.dito dito van goederen 4 pCt.; disconto van wissels met drie handlcekeningen (witte aanvraagbilletten) 4 pCt.dis conto van wissels met twee handteekeningen en van promessen (blaauwe aanvraagbillen) 4% pCt. Het stoomschip Conrad is op 31 Januarij te Batavia aangekomen. Het had 37 sloomdagen van Southampton. Het stoomschip Prins van Oranje is in den ochtend van 1 Febr. te Napels aangekomen en des namiddags weder van daar vertrokken. Hel bestuur der algemeene vereeniging voor bloembollencultuur te Haarlem zal van 9—18 Maart e. k., in de zalen van hel Prinsenhof aldaar, eene tentoonstelling van bloembolgcwassen houden. Te Amsterdam is gisteren avond de verbouwde stads-schouwburg inge wijd. De directie is verleend aan de hh. Albregt en van Ollefen. Het ge bouw was eivol. De burgemeester, de wethouders, de secretaris en vele leden van deiuraad woonden deze eerste voorstelling bij. Zij ving aan met eene historische schets van den Amslerdamschen schouwburg door den lieer Peypers, met levende beeldgroepen en koren. Verschillende lafercelen wer den opgevoerd, waaronder de «Brand in den schouwburg in 1772", hel in 1774 opgerigte en bijna 100 jaar bestaan hebbende provisionele bouten ge bouw* en eindelijk de prachtige, thans geopende schouwburg. Doorliet

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1