BUITENLANDSCHE BERIGTEN. PER TELEGRAAF. beeld aan den vrede zich fier verhief, in de eene hand Neêrlands vlag voe rende en met de andere een lauwer omhoog houdende. Met duidelijke letters prijkten daaronder de namen van: van Swieten, Verspijck, van tioch, Wig- gers van Kerchem. de Roy van Zuidewijn, de Neve, als kommandanten der land- en zeemagt bij de expeditie tegen Atchin. De partij werd bijgewoond door den prins van Oranje, de ministers, gezanten, leden van den staats raad en de staten-generaal en tal van aanzienlijken. ESfiELASfB. LONDEN30 Januarij. Het bestuur van het bond tot bevordering der directe vertegenwoordi ging der arbeidende klasse in het parlement heeft met het oog op de alge- meene verkiezingen een manifest aan alle tot de arbeidende klasse behoo- rende kiezers gerigt, waarin hun op het hart gedrukt wordt zich noch bij de conservative noch bij de liberale partij aan te sluitenmaar vertegen woordigers te verkiezen uit hun eigen midden. "Dus ver, wordt in dit stuk gezegd, zijt gij uitgesloten geweest van elk onmiddellijk aandeel in de ver tegenwoordiging des lands in het parlement. Zoo lang eene enkele klasse uitgesloten blijft, kan ons parlement niet als de uitdrukking van den wil der natie worden beschouwd, en vooral niet wanneer de uitgesloten klasse de meerderheid der natie uitmaakt." In het manifest wordt verder een libe raal politiek programma ontwikkeld, en gezegd dat alleen zij, wie het aan vertrouwen op de toekomst ontbreekt, voor eene reactionaire politiek mogen stemmen. In de vorige week werden alhier vier zelfmoorden en een kindermoord gepleegd; acht menschen verdronken en twee stierven door vergif; tien kin deren stikten. Ee'n persoon werd overreden en 46 ontvingen letsel door paard en rijtuig; acht personen stierven ten gevolge van brandwonden. FRANKRIJK. De minister van buitenl. zaken heeft dezer dagen' aan de nationale vergadering ter goedkeuring overgelegd eene overeenkomst tusscheu Frank rijk en Engeland getroffen. Vóór het eind dezer maand moet dit tractaat geratificeerd zijn. Het is eene aanvulling van het in December des vorigen jaars gesloten tractaat van koophandel. Thans] wordt bepaald dat, zoo in- Frankrijk belasting van de eene of andere goederen geheven wordt, een equivalente accijns gelegd kan worden op soortgelijke goederen van buitenaf ingevoerd. Voortaan zullen dus sommige goederen aan de grenzen niet alleen inkomend regt, maar ook dien nieuwen accijns moeten betalen. Beide staten verzekeren voorts den eigendom der fabriekmerken, maar in den grond der zaak slechts in zoover, dat de regtbanken over zaken door vreemdelingen hun opgedragen vonnis vellen mogen. Zoodra er verschil ontstaat tusschen dc ambtenaren der belasting en den importeur der goede ren, wordt de zaak opgedragen aan de commissie van experts, ingesteld bij het ministerie van koophandel volgens de wet van 27 Julij 1822, en beslist deze niet dan na de beide experts gehoord le hebben, die door de douane en door den koopman gekozen zijn. De regering, aan den Zwitserschen bondsraad een nieuw bewijs wil-, lende geven van hare achting en vriendschap, heeft bepaald dat na 15Febr. de Zwitsersche onderdanen zonder paspoort in Frankrijk zullen worden toegelaten en zich binnen dat land vrijelijk mogen bewegen, mits zij voor zien zijn van stukken, waaruit hunne identiteit en nationaliteit blijken kan. Aan de Siècle wordt medegedeeld dat er zich in den boezem der te Parijs vereenigde muntconventie verschil van gevoelen heeft geopenbaard. Aanvankelijk bestond er tusschen de gedelegeerden overeenstemming en had men afgesproken dat de zaak van den enkelen gouden standaard bui ten bespreking zou worden gehouden, doch er niettemin stappen zouden worden gedaan tot het opheffen van den zilveren standaard. Men zou na melijk vaststellen dat in het jaar 1874 de vier contraherende staten slechts eene beperkte som aan zilvergeld zouden aanmunten, als: Frankrijk voor niet meer dan 50. Italië 30, België 9 en Zwitserland 5 millioen fr. Op deze wijze zouden de vier staten gewaarborgd worden tegen de gevaren der depreciatie van het zilver. In de vergadering der conventie van 21 Januarij hadden echter de Fransche gedelegeerden op eens eene andere houding aan genomen en zich zelfs in den zin eener opheffing der Latijnsche munt-unie uitgelaten, ofschoon het tractaat van 1865 niet vóór 1880 opzegbaar is, en die opheffing dus niet geschieden kan dan met toestemming van alle bjj de Unie verbonden mogendheden. Volgens l'Assemblee nat. heeft de ministerraad beraadslaagd over de navraag van eenige afgevaardigden der regterzijde, betreffende de schorsing van het blad van Vcuillot. Deze afgevaardigden schreven die schorsing uit sluitend aan den wil van dit kabinet toe en achtten haar niet genoeg geregtvaardigd. Zij eischtendat hun de ware redenen zouden worden opgegeven. Uit naam van den ministerraad heeft de Broglie geantwoord, dat de algevaardigden geene opheldering zouden krijgen en de regering zich tot niets wilde verbinden. Ook het dagblad Progrès de la Manie is voor twee maanden geschorst, omdat het een herigt heeft medegedeeld, dat strekken kan om de gemoederen te verontrusten, t. w. dat Bismarck had aangedrongen op eene vervolging der bisschoppen, die den Duitschen keizer beleedigd hebben. Uit de Duitsche bladen kan men echter met grond opmaken dat dit werkelijk het geval is geweest, en dat het nog twijfelachtig is of Bismarck zich zal voldaan achten alleen met de schorsing van l'Univers. SPANJE. Bij besluit van 21 Januarij is de doodstraf gesteld op het opbreken van spoorwegen, het verbreken of belemmeren van rails, het vernielen van spoorwegbruggen, het gewapenderhand aanvallen van spoortreinen, het ver nielen of opzettelijk beschadigen van het materieel en op het veroorzaken van alle andere beschadigingen aan spoorwegen of spoorwegmalerieel. waar door gevaar of nadeel kan worden tocgebragt aan de met de spoortreinen vervoerde personen en goederen. De regtspraak over die misdaden is aan den militairen regter opgedragen. Het fort Erichame, tusschen Bilbao en Portugalette, heeft gecapituleerd en is in handen der Carlisten gevallen. DUITSCULANB. Door de kamer van afgevaardigden is een post van 15000 lh„ tot versterking der Berlijnsche politie, goedgekeurd. Algemeen was men van oordeel dat de organisatie der politie in de hoofdstad veel le wensclien overliet, zoodat alleen de uitbreiding van het personeel weinig zou baten. (Jok is goedgekeurd de post van 16000 tb. ten behoeve van den bisschop Reinkes. Bij die gelegenheid werd medegedeeld dat de oud-katholieke ge meenten in Pruissen te zamen 4342 stemgeregtigde leden tellen en in het geheel 70028 zielen. De bisschop van Mainz, baron von Ketteler, heeft eene brochure ge schreven: "De meeningen van den minister van eeredienst, dr. Falk, over de katholieke kerk, volgens zijne redevoering van 10 Dec 1873." De Mosel- Zeit. meldt, dat de policie te Trier deze brochure in alle boekwinkels in beslag genomen heeft. BERLIJM, 30 Januarij. De Nordd. Allg. Zeit., sprekende over den brie! van den aartsbisschop van Mechelen aan monsgr. Ledochowski, aartsbis schop van Posen, zegt: De Duitsche regering heeft niets tegen de vrijheid van drukpers in Belgie; maar elke regering is verpligt, hare onderdanen, zoowel geestelijken als leekenwanneer zij tegen eene bevriende mogendheid woelen en zamenspannen, in bedwang te. houden. Daar nu de Belgische grondwet ten deze toereikende middelen aan de hand geeft, zou een liberaal Belgisch kabinet dergelijke handelingen kunnen tegengaan. VERSAILLES, 30 Januarij. In de nationale vergadering heeft de heer Magnc bij de beraadslaging over de voorgestelde nieuwe belastingen gezegd, dat het budget in evenwigt behoort te worden gehouden door middel van blijvende of te vernieuwen bronnen van ontvangst, geëvenredigd aan blijvende ol le vernieuwen uitgaven, met terzijdestelling van kunstmatige middelenen leeningen, in welken vorm ook. BRUSSEL, 31 Januarij. De lndép Beige zegt, na het artikel der Nordd. Allg. Zeit. overgenomen te hebben, dat het niet weet, welke middelen de Belgische grondwet aan de regering zou opleveren om de manifestatiën te beteugelen, waarover de Nordd. Zeitung zich beklaagt. ROME, 31 Januarij. De Osserv. Bom. noemt ten eenemale onjuist het beweren van de Germania, dat de ware Pauselijke bul betreflende de paus keuze in 1869 is uitgevaardigd. Zeer aardig familietooneel. Gisteren ging er door de straat Notre Dame des Victoires te Parijs een zeer nette coupe, koetsier, paard, rijtuig, alles zag er goed uit. In de coupé bevond zich een net gekleede jonge dame. Een oude koopvrouw kwam de straat in met een karretje, hare waar "appelen" luid aanprijzende. De dame, de koopvrouw bemerkende, beval den koetsier stil. te houden. De koetsier houdt stil. De jonge dame riep: moeder, moeder, de oude koop vrouw snelde toe en omhelst teederlijk de jonge dame. Eenige oogenblikken van ongekende vreugde, een voorbijganger passeerende hoort de volgende samenspraak: mijne lieve dochter maakt uw echtgenoot u gelukkig ja moeder, maar toch zou ik gelukkiger zijn als ik u bij mij had de wereld waar gij li in beweegt bevalt mij niet, mijne dochter, ik gevoel mij beter thuis in de mijne. Indien ik u meer zag, moeder, zou ik niet zooveel uitgaan, kom mij tocht eens bezoeken; neen. mijn lieve Rosina, blijf bij uw echtgenootdaar is uw plaats, niet de mijne. Mijne plaats is in de vrije lucht; doch welk een heerlijke geur is hier ja moeder, dat is het Eau d'Anvers ik heb er zes flacons van gekocht als 'l u blieft moeder, gij schijnt evenals ik den heerlijken geur van deze parfumerie te beminnen, en zij overhandigde hare moeder een kisije met flacons Eau d'Anvers tegelijk met een beurs rijkelijk voorzien van geld; de oude vrouw nam alles met genoegen aan, zeggende, denk aan uwe moeder, Rosine; immer! was het antwoord. Nog eenige uitroepen van vaarwel en weg ging de koets met de treurende jonge dame, terwijl de goede oude vrouw met treurige en bewogen stem riepappelenappelen PRIJZEN DER OLIE, Amsterdam 30 Januarij. Raapolie op6 w. /36. cont./34%. Lijnolie, op 6 w. f3514 cont. ƒ34. TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. 30 en 31 Januari. Wintertarwe Zomer Winterrogge Zomer Gerst Chevalier Zware haver Lichte Duivenboonen Paardenboonen Stieren Ossen Kalfkoeien Vettekoeien Varekoeien Kalveren (vette) (magere) Hamel, {"g" o.™ |-re lammeren |S, VERKOCHTE HOEVEELHEID 33 29 32 ff 29 18 20 hectol. stuks vat {magere vette Biggen |lslc qualiteit 2de Vu 1"« per kil 2de Turf (grauwe) dubb. HL Lange zwarte Ter markt waren aangebracht 147 12 25 88 30 17 265 68 6 12 3390 kilog. 5000 PRIJZEN. Laagste Hoogste 13.50 14.- 12.50 13.50 9.— 9.25 10.— 10.50 7.75 8.- 9.— 9.25 5.25 5.75 4.25 4.75 9.75 10.- 8.50 9.— II II "170.— «260. - "230.— "325.— "154.— "238.— 37.— 80.— 6.- 14.— 17.- 27. 28.— 42.— II II H 16.— 24.- tt 6.— 12.— 69.— 73.— 64. 68.— 1.72% 1.82% 1.60 1.70 0.27% 0.30 •underen, 47 kalveren, 355 schapen. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE,

Leydse Courant | 1874 | | pagina 6