LEIDSCHE COURANT. V 20, ISM. ZATURDAG 3? JANUARIJ. STADS-BERICIITEN. BINNENLANDSCHE BEIUGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3. franco p. p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen tan den Gemeenteraad f 3.35, franc3 p. p. ƒ3 85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars. buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nOmfners der Courant "ijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentie» is van 14 re^-ls f 1.iedere regel meer 25 cents. HER-IJK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Geiien het besluit van de Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Hollandvan den Ifidcn December 1873,n°. 93/t Provinciaalblad n°. 126), houdende bepaling van de tijdstippen van den her-ijk der maten en gewichten in dc verschillende gemeenten in deze provincie, voor het jaar 1874; Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15, lelt. der wet van den 7el> April 1869 Staatsblad n°. 57), tot het doen her ijken van alle reeds in gebruik zijnde maten, gewichtenen weegwerktuigen, onder mededeeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het locaal van den Ijk, op de Aalmarktnaast de Gemeente- Apotheeken wel: voor wijk VI, op den 3, 4, 5, 6, 10, 11, 12, 13 en 17 Februari, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren Eindelijk wordt ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat volgens besluit van den Minister van Binnenlandsche Zaken, van den December 1873, de letter Gin den gewonen drukvorm, schuin gesteld, bestemd is tot goedkeu- ringsmerk zoowel van den ijk als van den her-ijk. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking cn door plaat sing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 29 December 1873. t. d. BRANDF.LER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. LEIDEN30 January. Gisteren avond trad in de vergadering trie! dames van hel alhier ge vestigd departement der maatschappij tot Nut van 't Algemeen de heer dr. J. ten Brink, van 's Hage, als spreker op. Eene vergelijking tusschen Bulwer en Dickens, ontleend aan twee verschillende werken van beide beroemde schrijvers, was het onderwerp zijner inderdaad boeijende rede. De levendige en aanschouwelijke voordragl van den' spreker werd door het talrijk gehoor op hoogen prqs gesteld. Op dc verkooping, deze week alhier door de boekhandelaars E. J. Brill en Fred. Muller gehouden, van het 5d< gedeelte der verzamelingen van vvjjlen den heer Bodel Nijenhttis, heeft o. a. opgebragl de belangrijke verza meling portretten van boekhandelaars, boekdrukkers enz. (n°. 3738) ƒ1350; het geschilderd portret van Franc. Raphelengius, boekdrukker en hoogleeraar in het Hebreeuwsch aan de Leidsche hoogeschool van 1586—1597 (n° 3738 o) ƒ40; Bodel Nijenhuis, //Liste alphabet, de portraits d'imprimeurs, libraires, fondeurs de caractères" etc., niet in den handel, (n°. 3739) ƒ5. Heden morgen omstreeks 8 ure is door twee baggerlieden aan de Lan- gegracht uit het water opgehaald hel lijk van Calharina Maria Bekooy, oud 58 jaar, waschvrouw, laatst wonende aan den Vliet alhier. Genoemde vrouw werd sedert vier weken vermist. Volgens gerucht zouden ondervon den onaangenaamheden hiervan de oorzaak zijn. De minister van oorlog heelt ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat op 1 October van dit jaar wederom jongelieden zullen worden toegela ten om hij het garnizoens-hospitaal te Amsterdam te worden opgeleid tot officier van gezondheid voor de dienst hier te lande en in de kolnniën en tot militaire apothekers hier te lande. De aan te nemen jongelieden moe ten op den dag der toelating den ouderdom van 17 jaren hebben bereikten niet ouder zijn dan 20 jaren. Zij, die verlangen als zoodanig te worden toegelaten, moeten voor 1 Junij aanst. een verzoek indienen aan den inspec teur van de geneeskundige dienst der landmagt; zij, die eerst na dat tijd stip de bewijzen kunnen leverenbedoeld in alin. 1 van art. 4 of alin. 2 van art. 8 der wet van 1 Junij 1865, kunnen dit later, uiterlijk voor 1 October, doen. De volgende plaatsen zijn opengesteld: voor officieren van gezondheid hier te lande 16, voor idem in Oosl-Indië 25, voor idem in West-Indië 1voor apothekers hier te lande 8. De minister van binnenl. zaken heeft goedgevondenmet intrekking zrjner beschikking van 28 dezer, te bepalen: 1". dat de verkiezing van een lid der tweede kamer, in de plaats van wijlen jh'. mr. W. M. de Brauw, in het hoofdkicsdistrict Gouda zal geschieden op Vrijdag 13 Februarij 1874; en dat herstemming, zoo noodig, zal plaats hebben op Vrijdag 27 Februarij daaraanvolgende. Dc Staatscourant bevat het verslag der commissiebelast met het af nemen van het eind-examen der hoogere burgerscholen in de provincie frieslandin het jaar 1873. Het Amsterdamsche comité van het Roode Kruis heeft van een onbe kende de aanzienlijke gift van ƒ1200 ontvangen, ten behoeve van de krijgs lieden, die deelnemen aan de expeditie te Atchin. Naar men verneemt is tot directeur, eersten geneesheer, in het krank zinnigengesticht Meerenbcrg benoemd de heer dr. C. J. van l'ersijnthans tweede geneesheer. Maandag 11. werd in eene sloot te Midden-Beemster het lijkje opge haald van een pasgeboren kind van het vrouwelijk geslacht. Terstond viel er vermoeden op eene dienstmeid, die daar gedurende eenige weken gewoond had, ongesteld geworden en kort na hare herstelling naar Edam vertrokken was In den avond van denzelfden dag is zij te Purmerend door den kan- lonregter in verhoor genomen en heeft dadelijk bekend, dat zij onlangs be vallen was en in radeloosheid het kind, dat leefde, in het water had ge worpen. Zij is gevankelijk naar Hoorn gebragt. Door het prov. geregtshof van Groningen is B. van der Ilarne, wagen maker te Sappemeer, vrijgesproken van de hem ten laste gelegde misdaad van moord op zijne dochter gepleegd. Hel hof was niet voldoende over tuigd, dat in dit geval niet ook aan zelfmoord kon worden gedacht. Vol gens het arrest was het oordeel der doctoren, die in dit geval werkzaam zijn geweest, niet zóó stellig als noodig zou geweest zijn om niet aan zelf moord te kunnen deuken, en slaat het den regter niet vrij het gevoelen der doctoren aan te vullen. Naar men uit Middelburg meldt heeft de Zeeuwsche hoofdcommissie het aan den koning aan te bieden geschenk reeds besteld. Het zal bestaan uit een zilveren Ornament met Zeeuwsche emblemata. Vóór de aanbieding zal het in de gemeenten van Zeeland tentoongesteld werden. 's GRAVENHAGE30 Januaiij. Door Z. M. is aan den heer J. Schalkwijk, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Ellemeel, onder dankbe tuiging voor de diensten gedurende eene reeks van jaren in die betrekking bewezen; en in zijne plaats als zoodanig benoemd de heer J. M. dé Glopper, ten einde deze betrekking met die van burgemeester der gemeente Eikerzee gelijktijdig waar te nemen. Z. M. heeft benoemd tot officier van justitie bij de arrond.-regtbank alhier den substituut-officier bij gemelde regtbank, jhr. mr. D. C, de Jongé. Het D. v. 's Gr. berigt dat H. M. de koningin de dochters van den luit.-generaal van Swieten bij zich heeft ontboden, om haar geluk te wen- schen met het vermeesteren van den kraton. 11. M. vereerde aan de dames ha tr photographisch portret. Aan het Beznidenhout, voor de woning van den heer Fransen van de Putte, minister van koloniën, prijkt dezen avond eene schitterende gas verlichting, ter cere van de overwinning door het koloniale leger te Atchia behaald. Twee zaken betreffende valschhcid in geschriften maakten gisteren het onderwerp van behandeling bij hel provinciaal geregtshof nit. In de éerstë zaak betrof het een strijdlustige tegen Atchin. De persoon, F. S. genaamd, wetende dat hij te oud was om voor de koloniën in dienst te tredenvoor zag zich in de maand October van het vorige jaar van daartoe vereischt wordende papieren, maar gaf daarin op den naam van zijnen broeder J. F. S., die 10 jaren jonger was dan hij en ongehuwd. Den 3Islt° October vervoegde de gewaande J. F. S. zich bij den sergeant-werver alhier en Verbond zieh toen onder overlegging der benoodigde stukken tot de koloniale militaire dienst. De opgemaakte engagementsstaat en de voorgelezen krQgsartikelen werden vervolgens door hem met den naam zijns broeders onderteekend. Ook misbruikte hij dien naam ten opzigte van twee andere geschriften, waarbij bij verklaarde gelden schuldig te zijn en welke gelder, van zqa handgeld konden worden ingehouden. Het kwam echter zoover niet, want hoewel beschuldigde reeds naar Harderwijk was opgezonden, werd het be drog ontdekt en alzoo de ƒ200 niet uitbetaald. Thans stond hij deswege voor het provinciaal geregtshof teregt. Het openbaar ministerie bij monde van den advocaat-generaal mr. van Maanen eischte eene veroordeeling tot tuchthuisstraf van 5—15 jaren en zes geldboeten van ƒ50. Beschuldigde werd verdedigd door den he:r mr. Pape. in de andere zaak gold het een reiziger, laatst woonachtig te Gent, die.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1