SOUVEREIN ELIXIR. PER TELEGRAAF. ADVJüKTlLVri E\. Het door mij in 1835 in algemeen gebruik gestelde Prijs per Flacon 150 en 30 Cenls. Leiden, E. NOOKDLJK, Breéstraat, De gewiglige quaestiënwelke de natie bij de algemeene verkiezingen zal te beslissen hebben, zijn, volgens den heer Disraeli, deze: zal de monarchie worden gehandhaafd, zal het hoogerhuis in stand blijven, zal de eenheid des rijks worden behouden, zal de Anglicaansche kerk staatskerk blijven, en zal de godsdienst de hein toekomende plaats blijven bekleeden in bet volksonderwijs? Wel is waar wordt van geene enkele dezer quaestien in de circulaire van den heer Gladstone gereptmaar in de omstandigheid dat vele geestverwanten en zelfs sommige ambtgenooten van den minister op eene of meer dezer vragen een ontkennend antwoord geven, behoort, vol gens den lieer Disraeli, de natie aanleiding te vinden om van haren wil te doen blijken. FRAMKRIJK. De zamenstelling der commissie voor de voordragt omtrent de door de regering met den liquidateur der civile lijst van het keizerrijkden heer Rouher, gesloten overeenkomst is ongunstig voor die zaak uitgevallen. Slechts in zeven van de vijftien afdeelingen zijn afgevaardigden verkozen, die voor de goedkeuring der transactie zijn, en onder deze bevinden er zich nog verscheidenedie wel voor de geldelijke uitkeering aan keizerin Eu- génie, maar legen de afgifte der in de 'overeenkomst aangewezen voorwer pen van kunst zjjn, welke, huns oordeels, in de rijks-museums belmoren te blijven. Een der afgevaardigden heeft een amendement op de voordragt ingediend, waarbij de teruggave van de keizerin gevraagd wordt van de twee millioen fr.die, naar de voorsteller beweert, den l,teD September 1870 als vooruitbetaling van het voor die maand verschuldigde 1/12 der civile lijst te harer beschikking zijn gesteld en die derhalve door de schatkist teruggevorderd kunnen en moeten worden. Van den anderen kant is daar tegen aangevoerd, dat de bedoelde betaling zoomin aan de keizerin als aan den keizer is geschied en dat die som door de Seplember-mannen in de schatkist gevonden en gebruikt is. De minister van marine heeft een zeer bevredigend rapport ontvangen omtrent het vervoer, op den Fénélon, van een aantal familiën van gede porteerden enz. naar Nieuw Caledonië. Wat de kolonie zelve betreft, ook over haren toestand luiden de mededeclingcn zeer gunstig. De cultures gaan er vooruit. Goud- en kopermijnen zijn er in exploitatie en men meent een belangrijk sleenkoolbassin te hebben ontdekt. liet hof van cassatie heeft uitspraak gedaan in de zaak van den pre fect Ducros, die eene verordening heeft uitgevaardigd, waarbij de personen, die een sterftegeval aangeven, gehouden zijn te verklaren, ol zij de begra fenis met of zonder geestelijken bijstand willen doen plaats hebben. Het hof heeft beslist, dat die verordening wettig en alzoo verpligtend is. Ook heeft hel hof uitgemaakt, dat de prefect het regt had, het uur voor de burgerlijke begrafenissen vast te stellen, den weg aan te wijzen, dien men hierbij te volgen heeft, en het inzamelen van gelden bij de plegtigheid te verbieden. Volgens de uitspraak van het hof is geen dier voorschriften of bepalingen in strijd met de gewetensvrijheid of met het beginsel van gelijk heid der burgers voor de wet. De geabonneerden op de Univers zullen gedurende de twee maanden der schorsing van dat blad V dssemhlée Nat. ontvangen. In 1873 zijn tusschen Galais en Dover, vice versa, vervoerd 182,540 reizigers, alzoo gemiddeld 500 daags. In 1872 bedroeg hel aantal vervoerde personen 20000 minder. »ÜITS€HLAVD. Te Berlijn heeft men de opmerking gemaakt dat verscheidene personen die in socialistische vergaderingen het woord voeren, vrij wat weten van de staathuishoudkunde. Die personen maken ijverig gebruik van de open bare voorlezingen in dal vak bij Friedrich Wilhelm's universiteit. Sommi gen hebben geregeld gebruik gemaakt van de openbare lessen van prof. Wagner en den privaat-docent dr. Dühring. Een hunner, de metselaars knecht Grottkan. werd onlangs gevraagd, waarom hij zich niet candidaat stelde voor den rijksdag. Hij verklaarde voor ditmaal er van te moeten afzien, omdat hij nog niet genoeg op de hoogte der staathuishoudkunde was om op waardige wijze zijne taak als afgevaardigde te kunnen volbrengen; hjj zou zich evenwel verder met allen ijver op de studie van dat vak toe leggen en hoopte het dan mettertijd ver genoeg te kunnen brengen om een mandaat te aanvaarden. Volgens te Bern ontvangen berigten, organiseren de uit den Jura ge- vlugte geestelijken op Fransch gebied godsdienstoefeningen en gaan zij door liet verspreiden van manifesten voort met het stoken van onlusten. De inhechtenisneming van den deken llornstein is geschied op aanklagte van den kerkeraad wegens het verduisteren van kerksieraden van waarde. 'sGRAVENHAGE, 28 Januarij. De verkiezing in hel hoofdkiesdistrict Gouda, voor de vacature de Brauw, is bepaald op Dingsdag 17 Februarij. Bijaldien eene herstemming mogt noodig zijn, zal die plaats hebben op Dingsdag 3 Maart. VERSAILLES, 27 Januarij. Van de interpellatie van leden der regterzijde over de schorsing van de Univers schijnt afgezien te zijn. LONDEN, 27 Januarij. Op de heden gehouden meeting, in de St. James' Hall zijn met acclamatie de bekende resolutiën aangenomen, strekkende om de sympathie van Engeland uit te drukken met de Duitsche regering in haren strijd legen liet ultramontanisme. LONDEN, 28 Januarij. De lijding van den dood van Livingstone is officiëel bevestigd. Gisteren avond werd in Exeter Hall een meeting gehouden, gelijk aan die in St. James Hall; de geestdrift onder de aanwezigen was op beide plaatsen zeer groot. PARIJS, 27 Januarij. De liép. frang. verklaart in eene toelichting van de interpellatie van Gambetta c. s., dal zij de circulaire van den lieer de Broglie met genoegen gelezen hebben, maar van oordeel zijn dal hetgeen goed is om in een circulaire te worden geschreven, nog beter op de tri bune gezegd kan worden. BERLIJN, 27 Januarij. In het zesde kiesdistrict alhier is Schultze- Delitzsch tot lid van den rijksdag gekozen met 9285 stemmen, tegen 8042, die op Hasenclcver waren uitgebragt. GOTHA, 27 Januarij. In een berigt van den Duilschen reiziger Richard Brenner in Zanzibar, aan den lieer Petermann, wordt als zeker medegedeeld dat Livingstone den 15deD Augustus in de nabijheid van Uniyamhc overleden is. WARBURG, 27 Januarij. Bij herslemming zijn heden hier tot leden van den rijksdag gekozen: Möring met 10,384 en Schmidt met 10,278 stemmen. Beiden belmoren tot de liberale* partij. De sociaal-democratische legen-candi- daat Hartmann erlangde in het eerste district 0151 en in het tweede 8240 stemmen. Burgerlijke üsfanö. Tan 22 tot en met 2§ Januari IH?!, BEVALLENM. J. Egberts, geb. Knaap, D. E. Kuiters, geb. de Jong, D. E. Oudshoorn, geb. van Staay, D. J. M. Campfens, geb. van Beek, D. P. Kan bier, geb. van der Tuin, D. G. den Os, geb. Paus, D. W. J. Lühn, geb. van Ovcreem, Z. W. Bonte, geb. Ruylenborg. D. H. Schouten, geb. van Vicgen, D. J. Wallaard, geb. Singerling, Z. - M. A. van Es, geb. Aniba, D.--J. van Wijk. geb. Stephanas, I). C. W. Bavelaar, geb. Koorenhof, D. E. Breedevelt, geb. Fakkel. D. B. J. Verdam, geb. van Ketwich, A. C. Heymans,geb. Knol, Z. M. J. van Riet, geb. de Geus, Z. M. 6. Keltenis, geb. van Zijp, Z. J. Duk, geb. Gressie, Z. G. B. de Ridder, geb. Papendrecht, D. N. D. de Haan, geb. de liaan, D. - I. R. Cornielje, geb. Terdu, G. Slieker, geb. van der Wijs, 1). M. W. van Leeuwen, geb. van der lleyden, Z. G. Musegaas.geb. Hazelhorst,Z. C. C. Roorda, geb. Suringar, Z. OVERLEDEN: J. van Eek, V.,62j. A. Baaien, wede. C Spoorman,72j.— G. Boverhuis, geb. Kramer, 43 j. W. A. F. Marijt, 46 j. M. A. Hardeman, LL, 9 m. G. Werner, Z., 21 j. C. II. M. van Dranen, Z., 13 m. - G. C. Winkel man, D.. 2 j. D. van der Ilenst, 6(5 j. W. M. Kosto, 2 j. J. M. G. Goddijn, geb. Colla, D. levenl. II. Tisseur, Z., 5 m. G. Binnendijk, 50 j. 11. Hart kamp. wede. J. Seyn, 51 j. T. Brugmans, V., 63 j. A. van Noord, 60 j. J. J. van Kooperen, 64 j. A. van Leeuwen, Z., 24 j. A. J. Klok, 33 j. 1'. 11. Wesldijk, Z., 13 m. Geboren TACO BERNHARD, Zoon van G. ROORDA Taco'szn. en Leiden, 27 Jan. 1874. C. C. ROORDA, Suringar. lieden overleed, tot onuitsprekelijke droefheid van mij en mijne kinderen, mijn beminde Zoon ABRAM VAN LEEUWEN, Theol. Cand., in den ouder dom van 24 jaren. Hij was de hoop mijns levens. Leiden, 27 Januari 1874. J. D. VAN LEEUWEN. Bezoeken worden niet afgewacht. Heden overleed onze geliefde Vader, Z. LONGEPEE, bijna 83 jaar oud. J. A. LONGEPEE, 'Leiden, 28 Januari 1874. uit aller naam. Bezoeken worden niet afgewacht. Het voorschrift van dit middel is gevonden onder de nagelaten papieren van den beroemden Zweedschen Geneesheer VERNET, die in den hoogen ouderdom van honderd en vier jaren is overleden, terwijl deszelfs vader en grootvader den leeftijd van honderd twaalf en honderd dertig jaren hebben bereikt. Het was een familiegeheim, waarover hij zich in dezer voege uit laat: Aan het dagelijksch gebruik van dit Likeur wordt het lang leven van dit geslacht met regt toegeschreven. Dit middel onderhoudt voortdurend de gezondheid, zonder dat men eenig ander geneesmiddel noch aderlating be hoeft. Het herstelt de kracht, wekt de levensgeesten op, neemt bevingen en aandoeningen der zenuwen weg, benevens alle onreine en slijmachtige stoffen uit de maag, welke oorzaak zijn van slechte spijsvertering, alsook zuur, scheele hoofdpijn en oprispingen; het doet de misselijkheid bedaren, doodt de wormen en maden, verlicht de waterzuchtigen en bevordert de maandelijksche zuivering der vrouwen, geneest de witte vloed en geeft de gezonde gelaatskleur en bij vermagering het verloren vleesch weder en pur geert onmerkbaar en dat wel zonder snijding in het lijf, en is alzoo van groot nut voor obslructiën of verstopping van den onderbuik. Het neemt alle tusschenpoozende of afwisselende koortsen weg. Alle hoedanigheden van dit middel op te geven is overbodig, want in één woord: het is de herstelling der menschelijke natuur, omdat het tegen alle kwalen meer of min nuttig werkt. Met gebruiksaanwijzing alleen echt verkrijgbaar: te 'silage, SNABILIÉ, Apotheker, Buitenhof; GoudaA. WOLFF, Drogist, Groolemarkt, en meer bekende Dépots in andere steden. .9. I». (i. «EJLAÜFF, G eneesheer Gorresp. Lid van het Genootschap ter bevordering der Genees-, Heel-, Verlos-, Schei- en Natuurkunde te Nieuwer.hnsiél.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 3