jaar, de. waaide van liet ler markt gebragle vee p. m. 11 millioen gulden heeft bedragen Men meldt uit Vlissingen: liet berigt der aanslaande vestiging van liet huis Zeylen Decker te Middelburg heeft alhier eene zeer verklaarbare teleurstelling verwekt, die nog is toegenomen door de zekerheid, dat het eerst verwacht wordende schip van die firma niet te Vlissingen, maar te Veere de sluis zal inkomen; dit moet vooral te wijten, zijn aan de alhier nog ten bate der gemeente geheven wordende haven- en schulgelden. In den gemeenteraad is daarom aangedrongen op afschaffing van die regten, waaromtrent door burgemeester en wethouders een onderzoek zal worden ingesteld. Dij de tweede kamer zijn ingediend twee ontwerpen van wet tot rege ling van: I». het onderwijs in de veearlscnijkunst en de voorwaarden lot verkrijging van bevoegdheid tot hare uitoefening, en 2°. de uitoefening der veearlscnijkunst. De hooldbepaling van het eerst vermelde ontwerp is, dat er van staats wege onderwijs wordt gegeven in de veeartsenijkunde aan eene rijks vee artsenijschool, welke bestemd is tot opleiding van veeartsen. De bevoegdheid tof uitoefening der kunst wordt verkregen door het met goed gevolg afleggen van een natuurkundig en veeartsenijkundig examen, betreflende zoowel de theorie als de praktijk. De andere wels-voordragl regelt uitsluitend het uitoefenen. De uitoefening der verloskunst van het vee en het doen van heelkundige operation op gezond vee, zijn, met uitzondering van inenten, aan ieder geoorloofd lu de bij de ontwerpen gevoegde toelichting wordt gezegd dat het alge meen belang vordert dat de staat zorg drage, dat niet, door de behandeling van ziek vee, onbevoegden het leven van personen en de bezitting van der den in gevaar brengen. Veearlsenijkiiudige hulp bij gezond vee is dan ook, het inenten uitgezonderd, onbeperkt toegelaten. In dit ontwerp zijn de honden mede begrepen in de bepaling van vee. Tot regeling van het onderwerp is in hoofdzaak overgenomen het vroeger uitgestelde wets-ontwerp. 'sGRAVENHAGE, 28 Januaiij. Aan den heer B. T. Elias is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van ontvanger der directe belastingen te Amsterdam, met dankbetuiging voor de diensten gedurende een tijdvak van ruim 50 jaren aan den lande bewezen. Ten huize van Z. Exc. den minister van builcnlandsche zaken is gis teren de ministerraad buitengewoon vergaderd geweest. In de zitting van den gemeenteraad van gisteren is mededeeling ge daan van het adres van een aantal ingezetenen, daarbij verzoekende dat de raad op zijn vroeger genomen besluit in zake het Thorbecke-staiidbeefd moge terugkomen en de vergunning tot het nederzetten van het beeld op de Plaats alsnog weigcre. Verder is ler tafel gebragt een adres aan den raad, van den directeur van den Fransehen schouwburg, die voor het vol gende tooneel-saizoen een geldelijk subsidie vraagt. Voorts werden goedge keurd de voorwaarden, waaronder met 1 April a. s. eene geldleening van ƒ250.000 ad 5 pCt. zal worden aangegaan, ter voorziening in de verdere ui'gaven ten behoeve der duinwaterleiding, de kosten van den bouw eener lagere school en van eenige buitengewone werken. Eene breedvoerige dis cussie had ten slotte plaats over'een rapport van het burgerlijk armbestuur, dat, gehoord over een tweetal adressen aan den raad, een van het roomsch- katholiek en het ander van het israëlilisch ziekenhuis, met verzoek om kostelooze verstrekking van geneesmiddelen uit de gemeente-apotheek, in overweging gaf die verzoeken ter afdoening aan het armbestuur terug te zenden. In- dien zin werd dan ook door den raad besloten. Hierbij zij gezegd, dat het armbestuur niet zeer gezind was voor de inwilliging van de twee gelijksoortige verzoeken. De feestelijke stemming, welke kort na de ontvangst van de verblij- dende tijding uit Atchin in deze stad heerschicis nog niet verflaauwd; integendeel, zij is eerder toegenomen. Op het Buitenbol had zich gisteren avond tegen ure eene talrijke menigte verzameld, op het gerucht, dat er door de muziekcorpsen van het garnizoen eene grootc taptoe zou worden - uitgevoerd, welk gerucht zich echter niet bevestigd heeft. De voorstelling, die Vrijdag avond in den lloll. schouwburg zal plaats i hebben, zal worden voorafgegaan door de voordrag! van een gedicht, voor deze gelegenheid vervaardigd door den heer Wijnstok, en dat ten titel voert de zoo indrukwekkende slotzinsnede van liet regeringstelegram: //Koning en Vaderland zij geluk gewenscht met deze overwinning." Terwijl alom in de residentie de Nederlandsche driekleur vrolijk wap pert en den zege verkondigt door onze wapenen iu het verre Oosten be- haald, terwijl men allerwege jubelend liet heugelijk wapenfeit herdenkt, werd gisteren avond hier ter slede in beperkten kring eveneens een herdenkings feest gevierd, dat een scherp contrast vormde met de vreugde daar buiten; het was het rouwfeest voor een der roemrijk gesneuvelden in Atchin, voor den alom geachten en beminden kapitein 1'. F. T. Lafors. Door drie llaag- sciic burgers, de heeren L. J. Lefèbre. O. P. Grandia en J. C. W. Mensing, daartoe uilgenoodigdhad ruim een honderdtal vrienden van den afgestor vene zich in de zaal van den heer Lefèbre vereeuigd, om een plegtige hulde te brengen aan de nagedachtenis van dien hooggeschallcn man, wiens stoffe lijk overschot niet in den vaderlandschen bodem rusten mogl, die ver van zijne vrienden den heldendood stierf. Rouwfloers en rouw leek enen bedek ten de wanden, rouw droegen de aanwezigen uiterlijk en innerlijk. De vriend, de kameraad, die voor weinige maanden onversaagd, vol goeden nned uit vrije keuze wegtrok naar de plek waar bet vaderland gevaar dreigde, lij was niet meer. Zijn beeldtenis alleen, bet fraai pholografisch transparantdit tc midden van witte rozen zich scherp afteekende legen het wart der ka'afalk, die den achtergrond der zaal innam; zijn beeldtenis bevond zich in hun midden, en ieder staarde vol weemoed op dat flinke mannengelaatwaarop voor altoos de dood zijn stempel had gedrukt. Ten half 9 ure werden de broeder des gesneuvelden, de heer H. Lafors, eveneens kapitein van het Ned. leger, en de heer J. A. baron van llarden- broek, 'skonings kamerheer in buitengewone dienst, de zaal binnengeleid, terwijl niets dan de plegtige toonen van Beethoven's Marche funèbre de indrukwekkende stilte afbraken, en toen die klanken waren weggestorven stond de heer mr. F. baron van Uogendorp op, om in eenvoudige gevoelvolle woorden met diep bewogen stem het leven van Lafors te schetsen. Harte lijke woorden sprak de redenaar ook toe aan den broeder van den onlsla- pone, op wien thans de pligt rustte den naam van la Fors in cere te houden, wiens vriendenwoord en vriendentrouw nimmer zouden vergeten worden. Voorts werden nog door den heer Qucysen, luit.-kolonel bij het reg. gre nadiers en jagers, en dr. 11. J. Vinkluiyzeii hartelijke woorden gewijd aan de nagedachtenis van den ontslapene. De broeder des overledenen, kapitein 11. Lafors, dankte, overstelpt van gevoel, hartgrondig allen zonder onder scheid, die zijn gesneuvelden broeder als vriend hulde gebragt hadden. Zijn laatste woorden, die de telegraaf aan zijn familie had overgebragt, waren gewis voor alle aanwezige vrienden eveneens bestemd: //Rccevcz mes adieux". De heer Valois is voor het volgende looncelsaizoen herbenoemd als directeur van den Kon. Hollandschen schouwburg. II UIT I<; NA N DSC ill-; 131-; MG TUN. BELGIE. In antwoord op de vraag, of het berigt der Londcnsche Daihj Tele graph, aangaande eene nota der Duilsche regering over den loon der Belgi sche pers tegenover Duitschland, juist was, heeft de minister van builcn landsche zaken in dc kamer van afgevaardigden verklaard, dat de Dnitsche regering geen nota tc dier zake aan België heeft gezonden. De stad Brussel heeft weder eene Iecning gesloten ten bedrage van 70 millioen frs., ten einde de kosten van eenige noodzakelijke werken, te weten: het oprigten eener gasinrigting, liet oprigten van een nieuw slagt huis, het aanleggen en verbreeden van straten, enz., te bestrijden. Deze nieuwe Iecning is spoedig volgeteekend. Op hel postkantoor tc Antwerpen is dezer dagen een stoute diefstal ontdekt. Er waren 55000 fr. in bankbillettcn van 1000 en 100 fr. verdwe nen. De geldkist bevatte grootc sommen, om de op dc post genomen abon nementen aan de dagbladen tc betalen. De dief heeft de billellen van 1000 en 100 fr. medegenomen, maar de andere billetten van 20 en 50 fr. en het goud- en zilvergeld laten liggen. Men vermoedt, dat de dader alleen de bil- letien van 1000 en 100 fr. heeft medegenomen, in de hoop dat de diefstal daardoor niet binnen twee of drie dagen zou worden ontdekt, daar men bij den eersten oogopslag niet kon zien, dat een ontvreemding bad plaats gehad. De geldkist draagt geen teekens van inbraak, maar,sluit alleen niet goed meer. Twee deuren verleenen toegang lot het bureau, waar de geldkist staat. Men heeft opgemerkt, dat dc sleutel der deur, door welke de bestel lers naar buiten gaan, verdwenen is. De ambtenaar, die des avonds het laatst is vertrokkenheeft dit bemerkt en dus de deur alleen toegetrokken die des morgens wijd open stond. Men zegt ook, dat de sleutel van de geldkist eenige weken geleden verloren is geweest en later was teruggevon den. Van den dader is nog geen spoor ontdekt. Men schrijft uit Konstantinopel aan de lnd. Beige: Turkye is ook ditmaal ontsnapt aan een financiële catastrophe. Zijn ledige schatkist had niet alleen te voorzien in de betaling van dc coupons zijner geconsolideerde schuld, maar ook in de gedeeltelijke amortisatie van zijn vlottende schuld, die zeer zwaar drukt. De I'orte is er ten laatste in geslaagd bij de bankiers van Galata, tegen 10 pCt. per half jaar, de noodige fondsen tc vinden om in de dringendste betalingen tc voorzien; maar zij staat tegenover niet minder dringende behoeften in dc toekomst, die zij slechts kan bevredigen met behulp van het crcdief, dat zij in Europa mogt vinden. E X G E L A S B. LONDEN27 Januai ij. De heer Disraeli heeft aan zijne kiezers eene circulaire gerigl. waarin hij zich voor de algcmcene verkiezingen candidaal stelt en opkomt tegen hetgeen in de circulaire van den heer Gladstone aan dc kiezers te Green wich aangaande dc handelingen en plannen der regering was gezegd. De leider der conservative partij noemt het daarin afkeurenswaardig dat men hel pas bijeengeroepen parlement plotseling ontbindt en alsdus den natio- nalen tijd doet verloren gaanwelke anders vóór I'aschen aan de parlemen taire werkzaamheden werd besteed. Ilij doet opmerken dat 's ministers circulaire geen programma van werkzaamheden bevat, doch alleen de toe zegging dat de gunstige stand der geldmiddelen het gedoogt lot eene ver mindering van belastingen over te gaaneen maatregelzegt de heer Disraeli, welken elke regering en elk minister in dergelijke omstandigheden ongetwijfeld nemen zou. Maar, voegt hij er bij, tegelijk spreekt de minister van eene herziening van het belastingstelsel, waarin dus het opleggen van nieuwe lasten begrepen is. De heer Disraeli beschuldigt voorts de regering van in de laatste vijf jaren te weinig kracht ontwikkeld Ie hebben in dc builcnlandsche betrekkingen en Engeland door eene overmaat van wettelijke maatregelen te hebben verontrust. Door eene zelden geëvenaarde daad van onbezonnenheid ol onwetendheid, zegt hij, heeft het tegenwoordige minis terie medegewerkt tot de afschaffing van een iraclaatwaarbij ons dc vrije beschikking over de straat van Malakka ten behoeve van onzen handel met China en Japan werd verzekerd, en tc gelijk op Afrika's Westkust die dubbelzinnige en gevaarvolle verbindlenisscn op zich genomen, welke thans door den eersten minister zelvcn worden afgekeurd en ons den oorlog met Askant e hebben berokkend.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2