woord, sprak onze Carlist: «Nu-is het goed. Gij zult al uwe bagage terug hebben en zijt mijn gast." Deze handelaar en zijne reisgenooten hadden het thans zeer goed en werden van post tot post verder gebragt, tot zij op onbetwist grondgebied waren. 's GRAVENHAGE 26 Januatij. Door Z. M. zijn benoemd: tot adjunct-ijker der maten, gewigtcn en weegwerktuigen, G. van den Berge, G. II. Geertsema, J. B. Henrard en A. J. II. Sar; en tot ijker der maten, gewigten en weegwerktuigen, de adjunct ijkers A. A. Welters, Oltman Venema en dr. B. J. C. llazelhofl Roelfzema. Tot voorzitter der algemeene rekenkamer van Ned. Indië is benoemd de heer J. F. Mossel, thans lid van dat collegie. -Z. M. heeft benoemd: bij het wapen der infanterie, tot kapitein 2de kl. den le luit. W. J. Schellus, van dat wapen, gedetacheerd bij het leger in Ned. Indië; bij het le reg.tot kapitein 2de kl.den le luit. G. S. A. de Ronde, i van het reg. gren. en jagers; tot lMuit. den 2de luit. J. I'. A. de Kleyn, van het corps; bij het 5de reg. tot le luit. den 2dtluit. E. W. J. Sassen, van het corps; bij het 6dc reg. tot le luit. den 2de F. Paro van het corps; bij bet 7de reg. tot kapitein van de 2de kl., den le luit. A. 11. L. Badings, van het v 4,!e reg.; tot le luit. den 2,lc luit. J. G. van der Schaafï. van hel corps. De kapitein S. IVF. Prince van het le reg inf. is op non-activiteit gesteld. De minister van justitie zal Woensdag aanst. geen gehoor verleenen. De illuminatie, bij gelegenheid van 'skonings verjaring, zal den l9dcn Februarijwederom aan de achterzijde van het ministerie van binnenland- sche zaken, langs den Vijver, worden ontstoken. Ter voorziening in de kosten van de waterleiding en den bouw eener school voor lager onderwijs, ad 202,195,12 en ter bestrijding der kosten van eenige buitengewone werken, ten bedrage van ƒ47925 hebben burg. en welh. den raad een voorstel gedaan lol het aangaan tegen 1 April a. s. eener geldleening van ƒ250,000, tegen 5 pCt. liet tFeekblad van het Regt verneemt uit goede bron, dat de cura tors in liet faillissement Overklift en C». hun ontslag hebben gevraagd bij request aan de regtbank, op grond van verschil van gevoelen met den regtcr- commissaris, maar, dat zij ten gevolge van nader overleg met de regtbank, er in hebben toegestemd dat verzoek voorloopig terug te nemen. B LT1T K NL A N D S C U E BKBIGTEN.j EKGELAKD. LONDEN 25 Januai ij. De dagbladen geven uitvoerige verslagen van de plcgligheden bij gele genheid van het huwelijk van prins Alfred, hertog van Edinburgh, met de grootvorstin Maria. Vrijdag 11. le Petersburg voltrokken. De heer Gladstone geelt in een schrijven aap de kiezers in het disjrict Greenwich, waarbij hij zich voor herkiezing aanbeveelt, de redenen op, die' hem lot de zoo onverwachte entbinding van het parlement hebben geleid. Sinds de nederlaag van de regering in Maart jl. bezat zij geen voldoenjj gezag om groote parlementaire maatregelen te kunnen tot stand brengen; en de ondervinding gedurende het reces heeft geleerd, dat in dit opzigt geen kans op verbetering bestond. Daar nu de leider van de oppositie ge- wcigerd heeft het regeringsbeleid te aanvaardenen de leden van het tegen woordige kabinet noch in het noodige vertrouwen noch in den noodigen steun zich verheugen mogenzoo is een beroep op de natie het eenige ge paste en constitutionele middel tot herstel van den onhoudbaren staat van zaken. Door thans, instede van later, het parlement te ontbinden, zal het jaar voor legislativen arbeid niet verloren zijn, en wordt der regering een zielloos voortslepen bespaard van een bestaan, dat haar vermoedelijk toch niet anders dan herhaalde nederlagen zou opleveren. Omtrent de politiek door de regering te tolgcn zegt de heer Gladstone dat de unie der drie rijken hecht en stevig is. De lijd is nog niet daar om over de werking der schoolwet met genoegzame ondervinding le kunnen oord celenen aan wijziging er van kan nog niet gedacht worden. De wet ten betreffende het landbezit zullen aan de overweging van het nieuwe par- lemenl onderworpen worden; zoomede de jagtwettcn, de licensing-wetlen en de wetten betreffende de verhouding tusschen werkgevers en werklieden, welke laalsten vooral verbetering behoeven. Nog vóór die allen zal een ontwerp tot hervorming van het bestuur der hoofdstad ter tafel worden ge legd. Voorts spiegelt de heer Gladstone de afschaffing der inkomsten-belas ting voor. Volgens berigten door de Times uit Calcutta ontvangen hcerscht thans in 15 districten, met eene bevolking van 25.000,000, algemeen gebrek, en in elf andere, met 14,000,000 inwoners, gedeeltelijk. Blijkens berigten uit Kaapstad zullen uit het gouddislrictnabij Lyden- burg en Marahastad, zoo verbazende schatten worden opgedolven, dat de rijkdommen aan goud en diamanten, lot heden in Afrika gewonnen, nog weinig le beteekenen hebben. De hierbedoeldc steeek ligt ongeveer 600 Engelsche mijlen van de diamantvelden van New-Rushthans Kimberlcy. j liet edel metaal, dal in die streken wordt gevonden, komt voor in klompen van aanmerkelijke zwaarte en als alluviaal goud; men treft het aan in klom- pen van 5 tot 20 ons. van de uitstekendste qualileit, zoodal men er 26 thai, per ons besteedt. Niettegenstaande al de bezwaren aan het transport verbonden, heeft zich reeds een maatschappij gevormd, om die goudvelden op groote schaal te ontginnen. FRANK R 1-5 K. De minister van binnenlandsche"1 zaken heeft eene circulaire aan de prefecten gezonden, waarin zij uitgenoodigd worden onmiddellijk na de afkondiging der door de nationale vergadering aangenomen wet over te gaan tot de benoeming van maires en adjuncten in alle gemeenten van hun departement, uitgenomen in de departementale, arrondisscmenls-en kan tonale hoofdplaatsen, waar de benoeming door den president der republiek zal geschieden. In die circulaire wordt o. a. gezegd: Eene treurige onder vinding heeft over het stelsel van de verkiezing der maires voor goed den staf gebroken. Het staal thans bij allen vast dat de gemeentelijke over heidspersoon, welke zoowel de vertegenwoordiger van den staat is als de beheerder van de aangelegenheden der gemeentenmaar al te gemakkelijk het besef verliest van de door de eerste en voornaamste dezer hoedanigheden op hem gelegde pligten, wanneer hij het gezag uitsluitend dankt aan eene verkiezing. Een overdreven gevoel van onafhankelijkheid slaakt meer en meer den band, welke hem aan de hoogere autoriteiten verbindt, en de hand van het centrale gezag, hetwelk zoowel voor de handhaving der open bare orde als voor de stipte tenuitvoerlegging der wetten te zorgen heeft, doet zich in de gemeente niet langer gevoelen. De belangen der gemeente zelve lijden er onder, wanneer zij zonder eenig tegenwigt alleen door plaatselijken naijver worden geregeerd. liet doet mij leed hierbij te moeten voegen dat de keuze van de gemeenteraden, door partijgeest geleid, maar al te dikwijls gevallen is op personen, welke door onbedrevenheid, antece denten of ondeugden eene smet wierpen op hel door hen bekleed ambt; hierdoor is het mogelijk geworden dat de gemeentebesturen van eenige groote steden in ware brandpunten van demagogie ontaardden. «De nieuwe wet moet in dezen treurigen stand van zaken verbetering brengen, en aan li is het opgedragen door middel van de door u le doene keuzen en voor dragten te zorgen, dat de maar al te zeer miskende regten der hoogere regering in uwe omgeving in hunne waarde worden hersteld. Deze taak is zeer gewigtig en zeer kiesch, en vereischt veel tact. oordeel en vastberadenheid."; Gelief deze wet in eenen geest van billijkheid toe te passen. Ik behoef liter wel niet bij te voegen dat er, om zuiver politieke redenen, gcene stelsel matige uitsluiting bij de benoeming van maires behoort te worden toegepast. Hel is genoeg zoo zij, welke gij voor de vervulling van dit ambt geschikt houdtdoor hunne overtuiging de vereischle waarborgen geven aan de con servative beginselen en belangen, welke den grondslag vormen van alle be sluiten der nationale vergadering. De daders van de moorden le Angervilliers en Limours schjjnen ont dekt te zijn. Dingsdag werd le Limours een brievenbesteller vermist; de policie deed onderzoek en vond hem onder een boom geworgd met zijn eigen zakdoek en zijn brieventas naast hem. In die tas vond men een brief van hem, waarin hij mededeelde, zelf onschuldig te zijn en als daders vijf personen noemt, waarvan vier in den omtrek woonden, en de vijfde, een slagersknecht, te Parijs werkzaam was. Al die personen werden in hechtenis genomen. Wat den brievenbesteller tot zelfmoord heeft gedreven is onbekendmaar men vermoedt dat hij niet zoo onschuldig is als hij beweert. SPANJE. Hel regeringsblad maakt een besluit openbaar, waarbjj de admiraal Topete met onbeperkte regerings-volmagt naar Carthagcna wordt afgevaar digd, om naar alleswat tol den opstand in het algemeen en de daarin be trokken personen in het bijzonder in betrekking staat, een grondig onder zoek in te stellen. Inmiddels is de heer Zabala tijdelijk met de leiding van het ministerie van marine belast. Te Carthagcna zijn de fregatten Carmen, Vittoria en Numancia met de gevangenen aan boord aangekomen; in die stad hadden vele inhectenisnemingen plaats. DVITSC1ILAN». Volgens de Prov. Corr. mag men aannemen dat na den volledigcn afloop der verkiezingen voor den rijksdag de verhouding zal nederkomen op omstreeks 260 nationaal-gezinden legen 140 bestrijders der rijks-politiek. Uit Berlijn schrijft men aan de fFeser Zeit.: De Fransche regering heeft in de jongslverloopen dagen een geheel andere houding jegens Duitscli- land aangenomen, dan tot voor korten tjjd het geval was. Met zekerheid kan worden gezegd, dat die verandering, de welwillende gezindheid door Frankrijk aan den dag gelegd, hoofdzakelijk is te weeg gebragt door d( dringende verloogen of vermaningen, door den rijks-kanselier ter kennis van den Franschcn ambassadeur alhier gebragt. Nadat de gemelde ambassa deur, de heer de Gontaut-Birondoor den heer von Bismarck tot de over tuiging was gebragt, dat de zaken op den toenmaligen voet niet konden blijven voortgaan; dat het onvermijdelijke gevolg daarvan zou zijn verwik kelingen tusschen Dnitschland en Frankrijk, waaraan laatstgemeld rijk niet in slaat zou zijn thans het hoofd te bieden, toen heeft de Fransche ambas sadeur voorstellen in dien geest tot zijne regering gerigt. Zij hebben onver wijld ingang gevonden. Uit Lyckin de provincie Pruissen, wordt gemeld: De landraad alhier heeft aan de manschappen der reserve en van de landweer, die indertijd den oorlog hebben meegemaakt en bij hun tehuiskomst geringe sommen in voorschot hebben gehadten einde in den dringendsten nood te voorzien, gedurende hun afwezigheid toch was hun middel van bestaan verloopendif gelden teruggevraagd. Tevens heeft hij ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dat de nalatigen gestreng zullen worden vervolgd. De Folksseil. zegt daaromtrent: De bron. waaruit die opgevorderde gelden zijn verkregen, is de som van 4 millioen th.door den rijksdag beschikbaar gesteld, om daaruit voorschotten te doen aan behoeftige strijders. De generaals, die een dotatie ontvingen, hebben immers die gelden niet verkregen als een voor schot, als geleend geld! Het ware te wcnschen, dat eenige van de nieuwe leden van den rijksdag in de aanstaande zitting de vraag ter sprake bra?ten of de «dotatie," aan manschappen van de landweer toegekend, niet als een geschenk mag worden beschouwd. Na dc overgave van Metz werd gezegd dat de Franschen in de nabij heid dier plaats eene groote hoeveelheid geweren, sabels en andere wapens hadden begraven. Thans wordt uil Metz geschreven, dat eenige Duitsche werklieden, op aanwijzing van een Franschman, dezer dagen des nachts, in een veld tusschen Borny en het stedelijk kerkhof van Plantières, opgra vingen gedaan en toen werkelijk een groot aantal wapens gevonden hebben." Zij hebben daarvan aangifte gedaan.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2