LEIDSCHE COURANT. D1IVGSDAG 27 JANUARIJ. B1NNENL.4NDSCHE BEÜÏGTEN. tm. IT. 2*. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3. franco p. p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen rati den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. ƒ3 35. Het verslag afzonderlijk ai verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs der Advertentiën is van 1 -- 4 regels i.iedere regel meer 25 cents. Minste prijs. ƒ-•- 25.50 5. 2.50 LEIDEN, 26 Januarij. Volgens een voorloopig berigt van den Nederlandschen consul te Penang van heden morgen is de kraton van Atchin met een zeer gering verlies genomen. Bij de heden op het raadhuis gehouden verpachting van het waar nemen en ophalen van de brug over den Rijn tegenover de kerk te Lei derdorp, en van het passage-geld van het hek op deze brug staande, bene vens de bewoning en het gebruik van een huis en erve aldaar, enz., voor den tyd van 5 jarenis daarvan op nieuw pachter geworden H. A. van Ingen Schenau, voor ƒ999.99 's jaars. Bij de heden op het raadhuis gehouden verkooping van cokes zyn de volgende prijzen besteed Hoogste prijs, partjjen van 100 hectoliters 52. 50 ff 26. 10 ff 5.20 ff 5 2.60 Heden is alhier een persoon aangehoudendie zich in den nacht van 21 op 22 dezer maand heeft schuldig gemaakt aan diefstal met braak op een onbewoond erf onder deze gemeente. Den 31st" Januarij zal van Rotterdam naar New-York vertrekken het stoomschip Maas, kapitein Deddes, van de Ned, Amer. stoombootmaatschappij, waarmede de gelegenheid is opengesteld ter verzending van gewone brieven, monsters en drukwerken. De depêches worden op dien dag des morgens ten 9 ure ten postkantore te Rotterdam gesloten. De laatste ligting der brieven, die men met die gelegenheid zou willen verzenden, heeft alhier plaats op 30 Januarij, des nachts ten 12 ure. De heer dr. YV. S. C. Deyll, hulpprediker bij dc YVaalsche gemeente, alhier, beroepen naar Groningen, heelt gisteren morgen, na het houden eener rede over Joh. 8 vs. 31—34, een woord van afscheid gerigt tot de gemeente, waarbij hij eenigen tijd werkzaam was. Het bestuur der christelijke school voor on- en minvermogenden al hier heeft, in zake het ffkindergeschenk" aan Z. M. den koning, nader besloten zich aan te sluiten aan de pogingen van het centraal comité. Gaarne had het gezien dat, lot bevordering der gewenschte éénheid, geen sprake verder ware geweest van «schoolkinderen" als zoodanig, maar door nadere inlichtingen is het nogtans lot de overtuiging gekomen, dat het co mité te Amsterdam hij zijn optreden geen parlijzaak op het oog" had, noch bij dc uitvoering eenige verheerlijking van de openbare school zal toelaten. Op Dingsdag den l0JeD February e. k. zal, onder nadere goedkeuring van den minister van oorlog, door de hoofdadministratiën van de bereden corpsen in hunne verschillende garnizoensplaatsen, worden aanbesteed de levering van 6Ü0 remontpaarden, als voor: het le reg. huzaren te Leiden 100; het 2' reg. huzaren te Venlo 80; het 3e reg. huzaren te Haarlem 80; het 4e reg. huzaren te Zulphen 80, het reg. veld-artillerie te Utrecht 100, en het reg. rijdende artillerie te Amersfoort 100 stuks. De t taatscourant bevat het verslag der commissie belast met het afne men van het eindexamen der hoogere burgerscholen in de provincie Utrecht in hel jaar 1873. Het weekblad de Nederl. Industrieel deelt bij geruchte mede, dat tot de oprigting zou zijn besloten van een afzonderlijk departement van water staat en openbare werken, aan het hoofd waarvan zou komen te staan mr. Hnbrecht, secretaris-generaal bij het ministerie van binnenl. zaken, of jhr. Klerck, adviseur voor den aanleg d.r staatsspoorwegen en chef der afdeeling spoorwegen bij hel dep. van binnenl. zaken. Voorts zou hel departement van marine met dat van koloniën zamengesmolten worden. De minister van koloniën, in verband met de bij hem inkomende aan vragen om inlichtingen aangaande krijgslieden van de expeditie tegen Atchin, ook nadat hun sneuvelen, overlijden of hunne verwonding is publiek ge maakt, heeft ter kennis van het algemeen gebragt: dat alle te dien aanzien hij het departement van koloniën ontvangen wordende berigten en bijzon derheden door middel van de S'ed Staatscourant worden openbaargemaakt. de namen der gesneuvelden of overledenen evenwel eerst na voorafgaande mededeeling aan hunne naaste betrekkingenvoor zoover deze hier te lande kunnen worden opgespoord: en dal mitsdien aanvragen om meerdere bijzon derheden zonder eenige vrucht worden ingediend. Voorts wordt opgemerkt, dat het Indisch bestuur, even als bij de eerste expeditie plaats vond, bereids langs telegraphisclien weg is uitgenoodigd, van alle bij de expeditie gesneuvelden, overledenen en gewonden, zoo spoedig -mogelijk opgave te doen per mail. Na ontvangst zullen ook die opgaven zonder verwijl ter kennis van het algemeen worden gebragt. Naar men uit Amsterdam meldt, bestaat by den burgemeester der j hoofdstad van het rijk en by die der hoofdplaatsen van de provinciën het voornemengeen gevolg le geven aan het aanvankelijk door hen opgevatte denkbeeld, om Z. M., bij gelegenheid van IID. 25-jarige regering, een ge schenk in goud of zilver aan te bieden. Zij stellen zich voor in eene eersl- j daags door hen te houden bijeenkomst nader te overleggen, welk voorstel zij betreflende het geschenk aan de natie zullen doen. Te Zaandam is Vrijdag 11. eene meeting gehouden om van gedachten le wisselen over het door den heer mr. van Houten bij de tweede kamer ingediende voorstel van wel betreflende den arbeid van kinderen. De heer van Houten was daarbij tegenwoordig en heeft de beginselen van zijn voor stel uiteengezet. Ten slotte is aangenomen de volgende motie: De verga ring spreekt den wensch uit dat eene wet in den geest van art. 1 van het wets-ontwerp van den heer van Houten, doch zonder beperkende bepalin gen, eerlang in het Staatsblad moge verschijnen. Onder Zwollerkerspel is in de vorige week de boerenhofstede van J. van der llorst een prooi der vlammen geworden, waarbij 5 koeyen en 2 schapen omkwamen. Te Vriezenveen kwam in de vorige week een veehandelaar omstreeks middernacht een kastelein aldaar opkloppenom drank vragende. Bij die gelegenheid wilde hij van den waard eene rekening van eenige gulden be taald hebben, dreigende bij weigering die door stokslagen te zullen verhalen. De zaak liep al spoedig zoover dat de kastelein hulp inriep; de vrouw des huizes, alsmede een jongman die juist dien nacht daar doorbragt, kwamen opdagen, zoodat er eene flinke kloppartij ontstond en de vreemdeling een zoo geducht pak slaag en verwondingen aait het hoofd kreeg, dat men voor hel behoud van zijn leven vreest. De burgemeester van Middelburg heeft aan zijne ambtgenooten in Zeeland i eene circulaire gerigt, waarin hij verklaart, dal geen kleingeestig provin cialisme, geen zucht tot afscheiding van onze landgenooten, ten grondslag lag aan het eenparig besluit der Zeeuwsche commissie voor het aanbieden van een aandenken aan Z. M. den koning op 12 Mei a. s., om zich niet aan te sluiten aan het plan voor een nationaal geschenk. Het was de drang der omstandigheden, die haar noopte niet van den voorgestelden weg af te wijken. Intusschen zou het in vele opzigten te betreuren zijn, indien bij een nationaal aandenken de naam van Zeeland ontbrak, en de Zeeuwen, zij het geheel ten onregle, den schijn op zich laadden van hel bevorderen van tweedragt, juist in eene zaak, waarin deze het allerminst mag bestaan. Op grond hiervan stelt hij zijnen ambtgenooten voor, gezamenlijk po gingen aan le wenden, ten einde bij het aandenken-, door Zeeland aange boden, ook het nationale geschenk met Zeelands bijdrage prijke. De Arnh. C. deelt het volgende mede: Zeker handelaar uit Rotterdam, die vele relatiën met Spanje heeft en voor zijne zaken jaarlijks naar dal land reist, die dan ook het Spaansch perfect spreekt, werd afgeraden die reis te doen; doch hij meende, als Nederlander, geen gevaar te duchten van de Carlisten en ging. In Spanje gekomen raadde men hem, geen plaats te nemen op dc diligence, maar gebruik te maken van postpaarden. Zoo deed hij, en eerst ging alles goed. Doch eindelijk ziet men de roode mutsen der Carlisten, en de postillon, gevraagd zijnde of men zou terugkeerenant woordde dat dit de dood zou zijn. Men rijdt dus den Carlisten tegemoet en dadelijk begonnen de heeren den wagen te plunderen en de personen, die er in zaten, gevankelijk weg te voeren naar het hoofdkwartier; men hield ze voor spionnen en daartegen hielp geen pralen. In het hooldkwar- tier gekomen, zouden de gewaande spionnen ondervraagd worden. Nu trad een Carlist voor, die in goed Hollandsch tot onzen reiziger sprak: «Ge zegt Rotterdammer te zijn?" - Ja. «Welnu, zeg me dan eens, wie is burge meester van Rotterdam welk water loopt er voorbij dc stad, welke is de voornaamste straal," enz. Toen al die vragen naar eisch waren beant-

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1