PER TELEGRAAF. daaraan voldeed lot een bedrag van ruim ƒ300, welke gelden zij verteerde of weggaf. Ook bij andere ingezetenen deed zij op naam van dengene, bij wienzij woning, klecding en voeding genoot, boodschappen, die aan oneer lijke bedoelingen deden denken. Behalve aan den notaris werden al de an dere valschelijk verkregen gelden of goederen door den oom voldaan, die zich eindelijk gedwongen zag aan deze handelingen van zijne nicht door dc justitie een einde te doen maken. Met het oog op den jeugdigen leeftijd van de bcsch. eischte adv.-generaal ra', van Maanen eene veroordeeling tot ge vangenisstraf van minstens zes maanden en hoogstens 5 jaren, benevens 16 geldboeten van ƒ50 en 3 geldboeten van ƒ25. Nadat mr. Philipse de ver dediging had voorgedragen deed liet hof uitspraak en veroordeelde besch. tot acht maanden gevangenisstraf in eenzame opsluiting te ondergaan, bene vens 16 geldboeten van ƒ50. Van een gedeelte van het haar ten laste ge legde de opligling betreffende werd zij vrijgesproken. He arrond.-regtbank alhier heeft \V. Vcrhey en diens dochter D. Yer- hey uit Scheveningen schuldig verklaard aan het hun ten laste gelegde feit van moedwillige mishandeling te zamen en in vereeniging gepleegd, waaruit geen ziekte of beletsel om te werken van meer dan twintig dagen is ont staan. 0e reglbank heeft als verzachtende omstandigheden aangenomen het weinige leed, dal door de mishandeling is veroorzaakt, en heeft den vader veroordeeld in eene geldboete van ƒ50 en de dochter in eene geldboete van ƒ10, bij wanbetaling te vervangen door gevangenisstraf van 7 en 3 dagen. De heer S. de Vries, kuntgraveur van Z. M houdt zich onledig met de vervaardiging cener gelegenheids-medaille, ter herinnering aan 'skonings jubilé op 12 Mei aanst. Door het kiescollcgie der Ned. herv. gemeente alhier is een nieuw zestal predikanten gevormd, ten gevolge van het bedanken door d«. lluet, te Dirksland. Daarop zijn geplaatst: dd. Ilogerzeil, te Arnhem; van Iloogen- huyzen, te Steen wijk; Lasonder, te Oldebroek; van Maasdijk, te Haarlem; dp. Gerth van Wijk, te Groningen; de Wolff, te Leiden. B I11T i:N LA N l)SC 11 BK KI GTE N ENGELAND. LONDEN 22 Januarij. De lUorn. Adv. wil weten dat het ministerie voornemens is een wets voorstel in te dienen, waarbij wordt voorgesteld de voornaamste kroon domeinen te verkoopen en de opbrengst te bezigen tot delging van staats schuld. De Times zegt dat dc levendigheid ter beurze wordt belemmerd door tijdelijke ongelegenheid met betrekking zoowel tot specie als tot den hon gersnood in Britsch-Iudië. Blijkens een rapport van hel hoofd van het brandwezen te Londen is er in het afgeloopcn jaar in dc hoofdstad 1548 maal brand geweest is, de schoorsteenbrandjes niet medegerekend35 .personen zijn verbrand. Voor schoorsteenbrand werd 1602 maal gewaarschuwd en 1167 maal bleek dit slechts een loos alarm. lil Schotland heeft 11. Dingsdag een hevige storm gewoed, waardoog veel schade, vooral op de kust, is aangerigt. FR4NHRIJ K. In l'Econ. Prang, wordt medegedeeld dat de meerderheid van de leden der conventie voor het muntwezen niet gestemd is voor het nemen van ingrijpende maatregelen en dus niet voor het aannemen van den enkelen gouden standaard. Daarentegen schijnt er kans te bestaan op eene bevesti gende beantwoording eener vraag, waardoor de contraherende partijen ge legenheid zouden hebben om ingrijpende maatregelen, althans voor een jaar, aan te houden. Die vraag is: beslaat er grond om in een jaarlijksch munt- congres na te gaanwelk resultaat de muntconvenlie in de verschillende contraherende staten heeft opgeleverd en in overweging te nemen op welke punten wijziging vercischt wordt? De officieuse Fraugais meldt dat in den ministerraad besloten is een vervolging in te stellen legen het Bonapartislische blad I' Ami de l'Ordre, dat een aanval gcrigt heeft op de prorogatie-wet Dal besluit, voegt het blad er hij, heeft vooral daarom zijn belcekenis, omdat er uit blijkt dat de regering de volmagt van maarschalk Mac Mahon volledig wil doen eerbiedigen. De minister van onderwijs en schoone kunsten heelt eene commissie ingesteld voor de wetenschappelijke en letterkundige reizen en zendingen, liet zal tol de laak dier commissie belmoren alle zendingen van dezen aard, die noodig of wenschelijk geacht worden, voor te stellen, program ma's en insli'uctiën daarvoor te ontwerpen, de correspondentie met de wetenschappelijke reizigers te onderhouden, hunnen arbeid te onderzoeken fii de openbaarmaking daarvan te regelen, belooningcn voor verdienstelijke reizigers voor te dragen, enz. Aan dc Times wordt omtrent de schorsing van het dagblad l'Univers uit Parijs gemeld dat de bewering, alsof die schorsing door eene vreemde mogendheid zou geëischt zijn, geheel ongegrond is. De regering zag zelve de noodzakelijkheid van die schorsing in. Invloedrijke leden der nationale vergadering hadden de regering trachten te overtuigen de schorsing van het blad uit te stellen tot na de aanneming der wet op de benoeming van de mairës: maar de regering begreep dat die maatregel niet langer behoorde te worden uitgesteld en zag er niets onbehoorlijks in dat hij genomen werd voordat er over hel bedoelde wets ontwerp eene beslissing gevallen was. Door dezen maatregel, waardoor zij zich volkomen heeft los gemaakt van de heftige clcricale partij, heeft de regering zich in de oogen van Eu ropa trachten te zuiveren van elke verdenking van vijandige of kwaadwil- j lige bedoelingen, weke geheel buiten hare denkbeelden liggen ol van dc verdenking van zwakheid, welke zij niet op zich wil laten rusten. Door de administratie van l'Univers is aan hare geabonneerden kennis gegeven van het besluit tot schorsing van dat blad, onder mededceling, dat liet den 20 1Maait weder in het licht zal verschijnen. De abonnementen zullen, wanneer men er niet in slaagt dc geabonneerden binnen drie dag( van een ander dagblad te voorzien, twee maanden worden verlengd. Volgens Petit Journal zal kolonel Stoffel voor den krijgsraad wordt gebragt, beschuldigd van op 22 en 27 Augustus 1870 depechcs, voor 51; Mahon bestemd, vernietigd, verbrand of verscheurd te hebben. Wordt j beschuldiging bewezen, dan is dit leil bij de wet met opsluiting slrafbas gesteld, zoo cr verzachtende omstandigheden heslaan, met 2 tot 5 jai gevangenschap en vervallenverklaring van den rang van officier. Voortdurend komen er vluchtelingen uit Carthagena te Oran en andei plaatsen der Afrikaansche kust aan. Onder hen bevinden zich ook vrouwt en kinderen. De Fransche autoriteit tracht zooveel mogelijk op dergeljjj lieden het oog te houden. Contreras moet geprotesteerd hebben tegen In gedrag der autoriteiten, die hem en de zijnen als krijgsgevangenen behai delden. DVITiCHLAND. De Ueichs-Anz. bevat een keiz. besluit, waarbij dc Duitsche rijksdt tegen den 5d Februarij aanst. te Berlijn bijeengeroepen en den rijkskanst lier opgedragen wordt het noodige daartoe voor te bereiden. - Sommige liberale bladen opperen de meening dat de centrumspani door aanvallen als die van den afgevaardigde von Mallinckrodt niets a'ndei beoogt dan de prikkelbaarheid van prins von Bismarck op te wekker, wetendedat dit voor zijne gezondheid zeer nadeelig is. llaar streven zoi zijn om den rijks-kanselier af te matten en hem zoodoende physiek h« regeren onmogelijk te maken. Door de kamer van afgevaardigden in Baden is het wetsontwerp to: aanvulling der kerkelijke wetgeving aangenomen. Het vordert als voorwaard van de toelating tot kerkelijke funcliën de aflegging van een staats-cxauicn en bevat bepalingen omtrent de sluiting van seminariën voor knapen studenten, alsmede bepalingen tot verzekering van het kiesregt tegen gees telijken invloed. Voorts bevat de wet strafbepalingen tot verzekering van hare uitvoering, volgens welke geestelijken, bij herhaalde .overtreding, dooi de gezamenlijke uitspraak van het staatsministerie en van een collegie van drie regters uit hunne betrekking ontzet kunnen worden. Prol. Aug. lleinr. Hoffman von Fallersleben is in 75-jarigen ouderdom overleden. Hij was aanvankelijk voor de studie in de theologie bestemd, maar hij volgde spoedig zijne neiging voor taalstudie en letterkunde, waarin hij zich eenen gevestigden naam verwierf, niet alleen wat betreft de Duitsche taal- en letterkunde, maar ook ten opzigle van het oud-Ncderlandsch. Hij nam voor 1848 ijverig deel aan de politiek, waardoor hij zijne betrekking als hooglecraar te Breslau verloor. Na zijn «Unpolilische Lieder" beval dc koning van Pruissen zijne afzetting; hij zwierf toen lang in den vreemde, vooral in Zwitserland en Italië. Eindelijk werd hij weder in genade aan genomen en kreeg hij een pensioen. Sedert 1860 was hij bibliothecaris van den hertog van Batibor. Op diens slot is hij dan ook overleden. Voor zijne verdiensten tegenover de Nedcrlandsche letterkunde ontving hij de orde van den Nederlandschen Leeuw en vele andere eervolle onderscheidingen. Naar men uit St. Petersburg meldt zal de overleden veldmaarschalk; graaf Berg, als onder-koning van Polen, geen opvolger bekomen; naar men verzekert, zou Polen voorlaan door een gouverneur-generaal worden bestuurd, als hoedanig de adjudant-generaal Mezentzoff zou worden benoemd. BEHLLIN, 22 Januarij. De Reichs-Anz. deelt mede, dat op navraag bij de Italiaansche regering voorloopig gebleken is, dat de door La Marmora aangehaalde depêches, over welke Mallinckrodt sprak, in het archief der regering volstrekt niet voorhanden zijn, en dat bij haar van het bestaan van berigten, welke eenigzins van dergelrjken inhoud zijn, niets bekend is. liet billet uit Usedom van 12 Junij 1866, dat door den afgevaardigde Schor meier den 17de" jl. in het huis van afgevaardigden werd aangehaald, is daarentegen in zijn geheelen inhoud bekend. La Marmora heeft een stuk, dat zich in zijne handen bevond, onjuist weergegeven, omdat de inhoud het beweren moest ontzenuwen, dat hij met de llongaarsche beweging in gcene betrekking stond. ROME, 22 Januarij. Dc vereeniging voor de internationale arbitrage heeft besloten de kabinetten te verzoeken, dat de Ashantijnsche en Atchinesche quacsliën aan eene arbitrage zullen worden onderworpen. LONDEN, 22 Januarij. Aan de deputatie, die uitbreiding van hel slemregt verzoekt, heeft Gladstone geantwoord dat zijne meening over deze aangele genheid onveranderd is, doch dat hij het oogenblik nog niet geschikt acht om de vraag op doeltreffende wijze in behandeling te nemen. LONDEN22 Januarij. De Hl an ch. Guardian bevat een telegram uit Rome. meldende dat de Italiaansche regering aan de mogendheden zal voor stellen hare gezanten bij den Paus door kerkelijke vertegenwoordigers met zuiver geestelijke bemoeijingen te doen vervangen. PARIJS, 22 Januarij. De verkoop op den openbaren weg, de verspreiding en het colporteren van de Opinion Not. zijnbij besluit van den generaal gouverneur van Parijs, verbodenwegens een artikel in het nommer van hedenwelks inhoud geschikt is de openbare meening in gisting te brengen en dat een lasterlijk overzigt van de regcringspolitiek tegenover het buiten land bevat. Ter gedachtenis van Dr. KLIT MARTENS BEIMA. Deze verdienstelijke irau, die gedurende meer dan vijftig jaren de sterrekundige terekoningen voor de kalenders onzer Friesehe almanakken vervaardigde en ook i daardoor algemeen bekend was, is in het begin dezes jaars overleden. Allen, die hem en zijn eenvoudig beminnelijk karakter gekend hebben, betreuren dit verlies bij het gevoel van dankbaarheid voor de diensten, welke hij hun en-de wetenschappen in 't algemeen zoo langen tijd bewees. Daarom willen wij hem en zijne werkzame loopbaan hier met ccnife woorden herdenken. Den llden Ftbruarlj 1801 werd hij geboren te Oostermecr uit burgerlijke ouders Matten Ehe- 1 enna en Jelljo Simens van der Woude. Reeds vroeg vond hij veel

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2