HUI T R N LA NISC 11R B R BIC T R N PEK TELEGRAAF. De gelde», vóór liet in werking treden dozer wet jaarlijks van rijkswege beschikbaar gesteld ten behoeve van hel onderwijs in de godgeleerdheid aan de rijks-hoogescholen, strekken voorlaan ten behoeve der kweekschool ol kweekscholen lot opleiding van leeraran voor het hervormd kerkgenoot schap, indien van wege dat kerkgenootschap tot het oprigten van zoodanige kweekschool of kweekscholen wordt overgegaan en zoolang die bestaan. Van beslaande makingen ten behoeve eener theologische faculteit of van theologische studiën, alsmede van bestaande stichtingen van beurzen of teenen ten voordecle van studerenden in de theologie aan eene der rijks- hoogescholen, wordt, den raad van state gehoord, de bestemming aangewezen op de wijze, die het meest met het doel der erflaters en stichters overeenkomt. 's GRAVENHAGE, 19 January. Rij kon. besluit van 15 Jan. is. als een vervolg op dat van 18 Febr. 18fil, houdende toekenning van eervolle belooningen ter zake van de in 1859 plaats gehad hebbende krijgsverrigtingen in de Znider- en Ooslcrafdce- ling van Borneo, ter zelfder zake alsnog benoemd tot ridder der 4» kl. van de Militaire Willemsorde de krachtens dat besluit eervol vermelde le stuur man en waarnemend gezaghebber op het toenmalige gouvernements-sloom- schip Tjipanas (thans gezaghebber der gouvernementsmarine, gedetacheerd bij het dep. der marine te Batavia), W. Huisman. Naar men verneemt is het verslag van de commissie van rapporteurs van de tweede kamer der staten-generaal. over het ontwerp der muntwet, dezer dagen opgemaakt en vastgesteld, zoodat het eerlang zal worden ge drukt en rondgedeeld. Zoodra de tweede kamer in den loop der volgende maand hare werkzaamheden zal hervatten, kan men alzóo de behandeling van dat gewigtig wels-ontwerp le gemoet zien. Alhier is de treurige tijding ontvangen dat jhr. mr. W. M. de Brauw, eergisteren le Haarlem, werwaarls hij zich des ochtends had begeven, plot seling overleden is. Dat dit berigt hier, waar de heer de Brauw sedert zoo vele jaren een gewigligen werkkring vervulde, een diepen indruk heelt te j weeg gehragt, laat zich ligt begrijpen. Als advocaat was hij hier opgetre- den in 1834, was vervolgens lid van de reglbank en werd later aan het parquet van dat regtscollegie verbonden, eerst als substituut-ofFicier, vervol gens als officier van justitie, welk ambt hij tot zijnen zoo onverwachlen dood bekleedde, llij was een ijverig magistraat, en zijne adviezen in bur gerlijke zaken getuigden van groote regtskennis. De heer de Brauw was 1850 tot 1853 lid van de eerste kamer voor Zuidholland, welk staatslig- chaam hij verliet om plaats te nemen in de tweede kamer voor het hoofd kiesdistrict Gouda en lot aan zijnen dood mogt hij het vertrouwen der kie zers van die streek genieten, hem voor het laatst geschonken in Junij van het vorig jaar. Geboren te Zierikzee den 24eD April 1810 had hij dus een G4-jarigen ouderdom bereikt. Zijn overlijden maakt eene verkiezing te Gouda wederom noodzakelijk. Het stoffelijk overschot van den overledene is gisteren uit Haarlem her- j waarts overgebragt. De teraardebestelling zal aanstaanden Woensdag ten 11 ure. op de algemeene begraafplaats, geschieden. KNO E LA1VK. LONDEN. 18 January. De Britsche oorlogschepen, ter westkust van Afrika gestationeerd, heb ben bevel ontvangen zich naar de Kaap te begeven, wegens de onlusten" in Natal. Met het oog op de gevallen van cholera, die zich te Botterdam heb ben voorgedaan, zijn de van daar in Engelsche havens aankomende schepen aan eene quarantaine onderworpen. In het bekende Tichborne-proces heeft de advocaat dr. Kenealy de verdediging van den eischer voorgedragenwaaraan niet minder dan 23 zittingen van het hof waren gewijd. Volgens de protestantsche alliantie is in het vereenigd koningrijk sinds 1851 het aantal r. k. priesters met 935. dat der roomsche kerken en ka pellen niet 570. dut der godsdienstige inriglingen voor mannen met 69, dat der kloosters met 215 en dal der seminarièn met 9 vermeerderd. FRANK15 J K. Bij de budgetcommissie is door den heer Casimir Périer het voorstel ingediend tot de heffing eener belasting op glaswerk en kristal, waarvan de voorsteller berekende dat eene zuivere opbrengst van 20 millioen zou te verwachten zijn. 'Je verschillende glaswerken zouden in calegorien worden verdeeld (met uitzondering van het voor optische instrumenten en brillen gebezigde glaswerk, hetwelk niet aan de belasting onderworpen zou zijn), en naar hel gewigt worden belast. Over dit voorstel werd, behalve de voorsteller, ook de directeur-generaal der indirecte belastingen gehoord. Laatstgenoemde kwam tegen de ramingen van den voorsteller op. Volgens hem kou die belasting niet ineer dan 6 a 7 millioen opbrengen. Men meldt uit Oran: Gonlreras, Ferrer, Galvez en andere aa voer ders der Spaansche opstandelingen zijn naar Constanline overgebragt, en de junta met een groot deel der vlugtelingen aan boord van de drdèche naar Algiers ingescheept. De Numancia, welke op last der Fransche overheden aan den admiraal Chicarro overgegeven werd, gaat waarschijnlijk met de Victoria en Carmen naar Carthagena. De vlngtelingen zijn in de kazernes van Oran en Mers el Kebir opgesloten; de vrouwen, kinderen en zieken werden in de stad gehuisvest. ITALIË. Naar men uit Rome meldt is het gerucht omtrent de ernstige ziekte van kardinaal Antonelli ongegrond. Alleen is de kardinaal sedert eenigen tijd lijdende aan jicht. Naar men uil Rome meldt heeft de Italiaansche regering aan de groote mogendheden eene circulaire gcrigt, waarin de noodzakelijkheid wordt erkend om aan het. Conclave volle vrijheid te latenen borg gestaan wordt dat het Conclave en zij, die er aan deelnemen, als exterritoriaal zuilen beschouwd worden. OOST-INDIE. BATAVIA, 10 December. De chef over de geneeskundige dienst berigt, dat in het groot militair hospitaal alhier op 5 dezer drie cholera-lijders werden opgenomen. Sterfge- I vallen kwamen dien dag niet voor. Op 6 dezer kwamen er wederom drie cholera-lijders o.idcr behandeling. Een officier en eene inlandsche vrouw overleden nog denzelfden dag. Op 7 dezer werden er geene aan cholera lijdende personen ter verpleging opgenomen en overleed er slechts een onder behandeling zijnde lijder. Te Meesler-Cornelis stierf op 6 dezer een Euro- peesch militair van liet suppletie-depót en op 7 dezer mede een Europeesch militair van dat depót. Omtrent den stand der ziekte in de buiten Batavia I gelegen gewesten zijn hij de regering de volgende hcrigten ontvangen: Te Mnnlok (Banka) deden zich van 6 lot en met 20 November jl. 15 cholera gevallen voor, makende met den op eerslgenoemden datum onder behande ling gebleven personen, 16 lijders van welke 9 herstelden, 5 overleden en dus op laatstgenoemden datum nog 2 onder behandeling bleven. In de residentie Soerabaija hebben zich onder de inlandsche bevolking in de af- deeling van dien naam twee cholera-gcvallen voorgedaan, waarvan één met doodelijken afloop Te Patti (Japara) werden van 30 November tot en met 4 dezer 29 Chinezen en inlanders aangetast, van welke 18 overleden. Ook te Indramajoe (Cheribon) hebben zich eenige gevallen van cholera onder de inlandsche bevolking vertoond, waaromtrent nog geen bijzonderheden be kend zijn. Van de kettinggangers uit Samarang, die de eerste expeditie naar Atchin hebben medegemaakt, zyn er 48 geheel ontslagen, terwijl den overi gen een jaar vermindering van straf is toegestaan. De Demaksche politie, gewaarschuwd door de spionnen van den opiumpachter, heeft eene aanhaling van ongeveer 2000 thail geprepareerde opium gedaan, die in 75 darmen, verpakt in een koffer, in een rijtuig werd gevonden, waarin de Europeaan Scipio en de Chinees Lie Soei Tien waren gezeten. De smokkelwaar is in beslag genomen en de beide geleiders zijn gearresteerd. Ware de politiemagt iets sterker geweest, dan had de vangst dadelijk nog grooter omvang gehad, daar er toch berigt was ingekomen, dat in twee rijtuigen ongeveer 4000 thail opium zou worden vervoerd. Het tweede rijtuig heeft de politie ongemoeid moeten laten, uithoofde harer geringe getalsterkte. Het is echter niet verloren gegaan; want zoodra de Samarangschc politie kennis kreeg van het voorgevallene te Demakheeft zij den koetsier welen op le sporen, die het rijtuig van Demak herwaarts had gebragt en daarna, door aanwijzing van dien koetsier, ook het huis uitgevonden waar de passagiers van het rijtuig met hunne bagage waren afgezet. Op haar verzoek heeft de officier van justitie terstond eene huis zoeking bewerkstelligd, waarbij twee koffers werden gevonden, gevuld te zamen met ruim 90 darmen vol opium, inhoudende ruim drie duizend thail. De bewoner van het huis is gearresteerd en de zaak zal verder vervolgd worden. Lie Soei Tien is de Chinees,,die onder verdenking heeft gelegen, de valsche bankbiljetten van 50 te hebben vervaardigd. In handen van den adsistent-resident voor de politie alhier werd door den agent der Javasche bank alhier een bankbillet van 100 gesteld, dat volgens verklaring van den agent valsch was. Het was ter wisseling aan geboden door een Chinees. De zaak is in onderzoek. De Chinees, die het billet aanbood, is gearresteerd. Het fabrikaat gelijkt op dat van de onlangs gevonden valsche billenen van ƒ500. PARIJS, 18 Januarij. De muntconfercntic heeft hare laak bijna volbragt. Gisteren beraadslaagde zij over het vraagstuk van den dubbelen standaard. BERLIJN, 19 Januarij. De Fruissische bank heeft het diskonto voor wissels tot 4 pCt., en de rente voor beleeningen tot 5 pCt. verlaagd. ERSTELLA, 13 Jannarij. De Carlislische aanvoerder Florentie heelt Briones en Riva Fleclia bezet, en bij deze gelegenheid honderd gevangenen gemaakt en een groot aantal paarden en een groote hoeveelheid wapenen bemagligd. Elio heeft acht vliegende kolonnes georganiseerd, ter bescher ming van de punten, die door de rcpublikeinsche troepen bedreigd zijn. TRIEST, 18 Januarij. De infante Maria Theresia, gravin Molinaweduwe van don Carlos, is gisteren avond hier overleden in den ouderdom van jtachtig jaren. BSclangi-ijk voor vele»! In alle branchen, in het bijzonder echter met betrekking lot de algemeen veel gezochte originele loten, rechtvaardigt zich het vertrouwen eenerzijds door de bekende solideit der firma, anderzijds door den hieruit van zelf voortspruitenden enormen verkoop der loten. Het door zijne naauwkeurig- licid bekende bankiershuis ADOLPH HAAS, in Hamburg', kan deswegens iedereen sterk aanbevolen worden, en doen wij op het heden in deze courant voorkomende advertentie der voormelde firma algemeen de aandacht vestigen. Ëurqct-Iijffc S>fsub. ONDERTROUWD: W. S. C. Deyll.jm. 26 j en C. S. Cool, jd.23 j. Uclioudcn Verliooping van onroerende goederen, in het llceren-Logement aan den Burg, Zaturdag 17 Januarij. Notaris A. van Leeuwen. Een Huis en Erf. aan den Ouden Singel, omtrent de IJzerengracht. n". 4, Sectie B, n". 1175. Kooper R. de Wilde, 3800. Een Huis en Erf, inge- i'igt tot Schoolgebouw, met twee Bovenwoningenaan de oostzijde van de Middelstegracht, in bod gebragt op ƒ2200. Niet gemijnd. Een Huis. met Schuurtje, Erf en Warmoesland. aan de Haagschc en Delftsche Trekvaart, onder de gemeente Zoelerwoude, Sectie A, n"s. 1589 en 2942. Ivooper G W Huls. ƒ2275. DVKK'I'KNTI K Bevallen van eene Dochter S. M. HOOS PATTIJN. Palembang, 7 December 1873. Eenige kennisgeving. i Heden overleed te 's llage, in (jen ouderdom van ruim 61 jaar, onze innig geliefde Moeder en Behuwd-mocder A. M. PABST VERWOERT. P. K. J. PABST. P. PABST, van Veen. Leiden, 17 Januari 1874. J. C. A. PABST. I). J. PABST, Teeling. Dc lieer en Mevrouw VAN RI1IJN KRUYT betuigen hun hartelijker) dank voor de vele bewijzen van belangstelling bij de geboorte van hunne i dochter ondervonden. Visites worden afgewacht Dinsdag cn Woensdag 27 en 28 Januari. De Ondergeteekenden betuigen bij dezen hunnen welmeenenden dank voor ée belangstelling bij de geboorte van hunnen Zoon ondervonden. J. DU CROIX. Leiden, 19 Januari 1874, J. g. DU CROIX, Uitenhoct

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2