LEIDSCIIE COURANT. MOEDER EN ZOON, 1874. MAANDAG 19 JANUARIJ. LEIDSCIIE SCHOUWBURG. VOLKS-V OORSTELLING r. is. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Fer.,(dagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3. - franco p. p. f 3.50; jnet het Verslag der Handelingen ran den Gemeenteraad f 3.35franco p. p. ƒ3 85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars. buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke uommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 0 Cents. De prijs der Advrrientifn is van 1 4 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant behoort een Bijl OEGSEL. BIN N luN LAN DSC HE BEIT, T EN LEIDEN, 17 Januarij. Blijkens een telegram van den luit.-gencraal van Swietengedagleekend 13 Januarij en den 16llen te Pcnang aangeboden, is eene voorname positie den vijand weder ontweldigd; ditmaal met een gering verlies van slechts 17 gewonden. Het is de linie van de Moskee (missigit) naar Kota Potjoct, waardoor de vijand zijne voornaamste1 gemeenschap naar builen verliest, want de hoofdpoort van den kraton naar de rivierzijde is gebarricadeerd en onder het schot van onze artillerie. Men behcerschl uit Kota Poljoet den kraton met het geweer. Wal de vijand al gewerkt heeft en welk een energie hij toont om ons tegen te houden, is ongelooflijk. Maar wij zijn ook niet stil: sappenarbeidbatterijbouw, tranchée- en andere wachten of veiligheidsdiensten en bloedige gevechten gaan hand aan hand. Toch is de geest der troepen steeds uitmuntend, en te regt, want zij hebben bij alle ondernemingen gezegepraald. De val van den kraton wordt nabij geacht, doch er is nog veel te werken om dezen, zonder aanzienlijk verlies, aan den moedigen vijand te ontnemen, wegens bedekt terrein en achter gelegen werken. Drie der volgelingen van onzen zendeling, die belast was met het over brengen van brieven naar den kraton, waren den vorigen dag ontsnapt en hebben het vermoorden van den zendeling berigt. Van Reut. Off. werden heden de volgende bcrigien ontvangen: Penang, 17 Januarij. De correspondent van de Penanger Gazette te Atchin meldt van den 12d,n, dat een hevig bombardement van den kraton is aangevangen. De Hollanders zijn voornemens storm te loopen, zoodra er bressen zijn gemaakt. Een ander inlandsch hoofd heeft de partij der Atchinezen gekozen, weigerende onzijdig te blijven, in weerwil van hel aanbod der Hollanders om de blokkade van zijn grondgebied op te heffen. Atchin, 12 Januarij. 2000 Atchinezen hebben liet Hollandsche hoofd kwartier in den rug aangevallen, terwijl hel grootste deel der Hollandsche troepen alwezig was. De Atchinezen werden teruggeworpen. Reeds afzon derlijk medegedeeld.) Heden is ten raadhuize in eene bijeenkomst van ingezetenen een comité' zamcngesteld, ter voorbereiding van de viering van 's konings 25-jarige rege ring, op 12 Mei aanst. Het eere-voorzitlerschap van dat comité is aangc- b)den aan den heer burgemeester. Naar wij vernemen zou het ook in het plan van dat comité liggen bij die gelegenheid een volksfeest te organiseren. Gisteren avond had de derde soiréc voor kamermuziek van wege de maatschappij voor toonkunst plaats. Het cere-lid der maatschappij, de heer J. A. Klerk, van Delft, had welwillend zijn talent beschikbaar willen stel len om de piano-partij te vervullen. Hel programma luidde: Quintett voor 2 violen, 2 alto's en violoncel, van Mozart; Sonate voor piano en viool, van von Beethoven, en Trio voor piano, viool cn violoncel, van Schubert. Zonder in eene beoordeeling te treden van de uitnemende krachten, welke deze klassieke toonwerken vertolkten, moet het worden erkend, dal de uitvoering zeldzaam schoon en geacheveerd was: alleen speet het sommi gen van het talrijk auditorium dal het laatste nommer wat haastig werd uitgevoerd. -- liet getal der in het Werkhuis alhier opgenomencu bedroeg gedurende deze weck dagelijks van 114 tot 133 volwassen personen cn 40 tot 60'kinderen. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee: In tiet afgcloopen jaar werd alhier de haringvisscherij uitgeoefend met 41 schuiten, bemand met 3C0 koppen, die van 24 Aug. tol 14 Dec. in 168 reizen gezamenlijk hebben aan- gebragt 8,376,950 stuks steur-, 8208 kantjes- en 6840 ton pekelharing, waaraan is besomd 204,850 Schipper T. Gnyt verkreeg de hoogste be somming f 8430, schipper P. Gnyt de minste, ƒ3250. De uitkomst der visscherij was zeer gelukkig (nimmer is zoo hooge be somming bereikt) niet alleen door ruime vangst, maar ook door de zeer hoog bestcede vischprijzen Voor steurharing werd besteed ƒ81 a 10 per 1000, voor pekelharing ƒ26 a ƒ15 per ton. De gehcele bemanning der vloot mogt met de vaartuigen behouden weder- keeren. Wijlen de heer dr. W. H. Meijer, indertijd voorzitter van de afdeeling der maatschappij van weldadigheid te 's Gravenhage, heeft aan die afdeeling eene som van 2000 gelegateerd. Te Delfshaven werd Woensdag II. door de policie eene lading van 60 kabeljaauwenuit Hellevoetsluis aangevoerd, ais nadcelig voor de gezond heid, in beslag genomen. Te Amsterdam heeft gisteren avond een manspersoon eene poging tot moord gepleegd op eene jeugdige dienstbode, met wie hij verkeering had ge had, en daarna zich zeiven met het mes eene gevaarlijke wonde aan den hals toegebragt. De dienstbode is slechts ligt verwond, daar het mes ver moedelijk op den halsketting is afgestuit, de dader is naar bet gasthuis over- gebragt. De Amst. C. deelt de volgende daad van moedige zelfopoffering mede, dezer dagen door cenige zeelieden van Terschelling veivigt. In den nacht van 10 op II Januarij werden in de rigting van de buitengronden bij lus- schenpoozen vuurpijlen gezien: een bewijs dat een schip in nood verkeerde. In den morgen werd dit medegedeeld door schipper Barend de Haan. Alras had hij cenige kloeke zeelieden opgesj oorddie zich op zijn kleinen botter inscheepten, om zoo mogelijk de schipbreukelingen van een anders wissen dood te redden. Nabij de strandingsplaats gekomen, ontdekte men dat het eene stoomboot was, welke reeds met het achtergedeelte in hel zand zat gewoeldterwijl de zee over den bodem krulde Voorts zag men in het fokke- want van de stoomboot 13 man zitten, die daar vele uren naar redding hadden uitgezien, magteloos om zelf iets lot hunne redding aan te wenden. Volgens latere medcdeeling waren negen man der equipage met een "lifeboat" van boord gegaan, die in de branding was omgeslagen, waardoor zij een prooi der zee werden. Hoe hoog de zee ook was, men trachtte met den botter langs zijde van de stoomboot te schieten cn elkander 'rossen toe Ie werpen. Tweemalen achtereen braken deze als rag en sloeg de reddende boot door de zee met geweld terug, doch een behendige manoeuvre van schipper Barend de liaan maakte bet mogelijk, dat men de stoomboot voor den derden keer naderde, met dit gevolg, dat nu het ranke vaartuigje on der hel groole anker, builen boord van de boot hangende, geraakte, welk anker door de voorplegt van den boller heen boorde, zoodat bet gevaar be stond dat redders en schipbreukelingen door bet hevig werken der stoom boot zouden omkomen. Aldus, hoewel hoogst gevaarlijk aaneen geklampt, wordt voor den derden keer een tros overgeworpen, bij welke gelegenheid Barend de Haan door de woedende zee over boord geslagen en als door een wonder, dank zij de vlugheid van Jemke Kooyman, werd gered. Met onbe schrijfelijke moeite en zeemanschap werden de dertien opvarenden der stoom boot door behendige sprongen en opvangen op den botter overgehaald, en hoezeer de gezagvoerder en een matroos een oegenblik tusschen de stoom boot en den botter door de hevige branding beklemd raakten en vrij ernstig gewond werden, zijn zij toch. dank zij het uitmuntend beleid der redders, op het vaartuigje overgebragt. In gehavenden slaat is de botter met zijne vracht gelukkig aan wal gekomen. (Zie verder het Bijvoegsel.) APV EKTEXTI BS. Overleden te Delft, den 12d,D Januari, Mejufvronw S. W. A. KOOY. in den ouderdom van 42 jaar. Heden overleed te 's Dage, in den ouderdom van rtiirn 6t jaar, onze innig geliefde Moeder en Behuwd-moeder A. M. PABST VERWOERT. Leiden, 17 Januari 1874. P. K. J. PABST. P. PABST, van Veen. J. C. A. PABST. 1). J. PABST, Teeling. KONINKLIJKE HOLLANDSCHE TOONEELISTEN, onder directie van J. C. VA LOIS. op SONDAC1 IS Januari 18<4; Tooneelspcl in 2 Afdcelingen cn 5 Bedrijven, door Charlotte Birch-Pfeiffer, met vrjje gebruikmaking van den Roman de Buren, van Frederika Bremer; vertaald volgens het Handschrift van de Schrijfster. Aanvang te halfaeht uren. De prijzen der Plaatsen voor deze Volksvoorstelling zijn geregeld als volgt: Loges ƒ0.80. Baignoires 0.69. Parterre 0.50. Galerij ƒ0.30. Plaatsen kunnen aan den Schouwburg besproken wórden Zondag 18 Januari van 12 tot 3 uren. a Cents extra per plaats.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1