liun beheer neêr te leggen, zich plotseling van de pastorie meester gemaakt. Gebruik makende van de omstandigheid dat de arbeidster, door de tegen woordige kerkvoogden belast met het schoonmaken der pastorie, haar voor een oogenblik verlaten en de deur opengelaten had, hebben zij haar in be zit genomen en er iemand van hunnentwege in geplaatst om haar te bewonen en te bewaken. Deze persoon krijgt daarvoor I per dag en is bovendien rijkelijk voorzien van levensmiddelen en brandstof, zoodat het J hem aan niets ontbreekt. Kerkvoogden hebben terstond van de zaak aan- 1 gifte gedaan aan het classicaal bestuur van Tiel. dat nu maatregelen zal I moeten beramen om de pastorie te heroveren. Te Katwijk heeft zich eenc commissie gevormd voor het tot stand brengen eener feestviering bij gelegenheid van 's konings 25-jarige regering op J2 Mei. Onder Aarlanderveen is gisteren nacht ecne woning, door een kapper bewoond, afgebrand. Te Amsterdam wordt, zegt het Ubl., vrij algemeen als vermoedelijke oorzaak van den vrceselijken brand in de pakhuizen aan de Houttuinen opgegeven, dat aldaar o. a. balen katoen geborgen waren, afkomstig uit de pakhuizen op de Brouwersgracht, waarin onlangs brand is geweest. Men onderstelt, dat die balen, waarvan de inhoud half verbrand en door het bluschwatcr vochtig geworden was, door zelfontbranding aanleiding tol de j ramp hebben gegeven. Wij weten niet, of dit waar is of kan zijn, te meer daar sommige deskundigen beweren, dat zelfontbranding bij katoen niet voorkomt. Toch is het wenschelijk en noodig, dat de politte en de verzekeraars een onderzoek omtrent de juistheid van gemeld gerucht in- j stellen. Daardoor zal men weliigt tot maatregelen kunnen komen, om j dergelijke ongelukken te voorkomen, Eene verregaande baldadigheid, die de schromelijkste gevolgen had kunnen hebben, had dezer dagen te Beuningen plaats. Terwijl de baas van een der steenovens met zijne vrouw afwezig was, heeft het werkvolk een 4-jarig kind zooveel jenever ingegeven, dat geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. De geneesheer vond het kind bewusteloos, met gebroken oogen en gesloten mond. De pogingen door hem aangewend om het kind te doen braken, gelukten eindelijk. Den volgenden morgen was het kind_ bijna hersteld. Vrijdag avond 11., toen de trein, die ten C ure van Arnhem naar Zut- phen vertrekt, tusscTien Brammen en Zulphen passeerde, werd een schol gelostwaarvan de kogel door een raam van het postrijtuig drong. De postbeambten bevonden zich in deze coupé. De dader is niet bekend, even min als de aanleiding tot dit schot. Door het prov. geregtshof in Overijssel is Boelof Snijder, landbouwers zoon uit Wapserveen, schuldig verklaard aan moedwilligen manslag op den persoon van Cornelis Bruis en veroordeeld tot eenc tuchthuisstraf van 5 jaren. Voor het prov.-geregtshof in Groningen is Woensdag een aanvang 1 gemaakt met de behandeling der strafzaak tegen E., slagter aldaar, be schuldigd van opzettelijke brandstichting in zijne woning. Het bleek dat deze brand de derde was, welke in het huis van den beschuldigde uitbarstte, terwijl de beide vorige malen zijn woning geheel was afgebrand. Een aantal getuigen en deskundigen werden gehoord en de beschuldigde beweerde van de oorzaak, waardoor de brand was ontstaan, geheel onkundig te zijn. Nadat de adv.-gen. op tal van bezwaren, vóór, gedurende en na den brand aan hel licht gekomen, had gewezen, hield hij de beschuldiging vol, en voij- derdc ten slotte veroordeeling tot tuchthuisstraf van vjjf jaren. 's GRAVENIIAGE15 Januarij. Door Z. M. zijn benoemdtot Nederl. consul te Tort-Said de heer D. J. Brouwer, en tot Nederl. consul te Barbados de heer A. N. Clairmonle. Voorts is de heer A. Turing toegelaten als Britsch vice-consul te Botterdam. Aan den heer mr. 11. N. Teding van Berkhout is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als p aatsvervangeud kanlonrcgter te Amsterdam. Z. M. de koning heeft in den afgeloopen nacht ten 4 ure met gevolg de residentie verlaten en is naar het l.oo vertrokken, alwaar Z. M. lot '15 Februarij voornemens is te verblijven. Z. K. II. prins Alexander is ten 8 ure mede derwaarts vertrokken. In de zitting van de eerste kamer van heden is het hoofdstuk finan ciën met algemeene stemmen aangenomennadat de minister nogtnaafs hoop had gegeven op de afschaffing van den zeepaccijns. De behandeling van hoofdstuk koloniën is aangevangen, maar niet afgeloopen. Heden avond voortzetting. Een zeer groot aantal van Scheveningen's ingezetenen was gisteren ochtend reeds vroegtijdig hier ter stede, om tegenwoordig te zijn bij de behandeling eener zaak voor de arrond.-regtbank, die blijkbaar de belang stelling ruimschoots had opgewekt. Op de tribune voor het publiek werd men bijna verdrongen en een eigenaardige geur deed de reukzenuwen niet zeer aangenaam aan. De zaak dan, die hel hier gold, betrof zekere moedwillige mishandeling, waarvan worden aangeklaagd W. Verhev, oud 45 jaren, reeder en koop man, en diens dochter D. Verhcy. oud 17 jaren, beiden wonende te Sche- veningenen die zou zijn gepleegd opeen inedrdorpeling, Dijkhuizen ge naamd. Aanleiding lot deze mishandeling gaf, dat toen in den namiddag van iO Nov. in de Weststraat te Scheveningen een wagen met twee paar- j den bespannen en toebehoorende aan D. stil stond, de zoon van V. met een bespannen kar kwam aanrijden en een der paarden van den anderen wagen verwondde. D.zich daarover bij V. beklagende, vond geen goed onthaal, er ontstond eenc vechtpartij, waaraan zich al aanstonds meerdere personen aansloten en ook de dochter van V. een krachtig aandeel nam. D. moest het onderspit delven en bekwam volgens verklaring van getuigen eene verwonding aan den linkerwang en eene ontvelling aan het oor, hem door V. loegcbragl; terwijl diens dochter met een klomp een slag op hel hoofd van D. had gegeven. Den l3,lfD Nov. gevoelde D. zich iet goed en moest zich te bed begeven en den 17dfI1 Nov. kwam hij te overlijden; maar uit de verklaringen van de geneesheeren de Vlaming en van der Mandele, in verband met bun uilgebragt visum repertum, is niet gebleken dat D. overleden is ten gevolge van de ondergane mishandeling, er waren sporen van hersenlijden aanwezig bevonden en zij achtten het niet onmogelijk, dat 1 de dood het gevolg was eener beroerte. Een twaalftal getuigenwaarvan 1 Itwee a décharge, werd gehoord. De beide bekl. ontkenden het hun ten laste gelegde feit te hebben gepleegd. De vader deed het voorkomen, alsof hij zich tegen de aanvallen van D. had verdedigd en de dochter beweerde dat i zij haren vader was te hulp gekomen en de klomp had afgenomen, waar- mede hij geslagen werd. De subst.-officier van justitie, jhr. mr. de Jonge, schreef de groote belang- j stelling van het Scheveningsche publiek daaraan toe, dat op de hier ten laste j gelegde mishandeling een overlijden was gevolgd en dat volgens het publiek gerucht het een met het ander zou in verband staan; wat dit betrof kon de t regter zich geheel losmaken van dat standpunt van het publiek. De regter had niet uit te maken waaraan D. was gestorven, maar wel of hij was mishandeld en dan was door twee getuigen z. i. het reglstreekseh bewijs van schuld geleverd. Zij hebben gezien dat D. aangevallen is door V.dat s V. D. in den wang heeft gebeten en dat de dochter D. met een klomp een slag op het hoofd heeft toegebragt. Hij requireerde ten slotte schuldigver- klaring van bekl. aan het te zamen en in vereeniging toebrengen van slagen en kwetsuren, waardoor geen ziekte of beletsel om te werken van meer dan 20 dagen is veroorzaakt, en hunne veroordeeling tot èene maand cellu- laire gevangenisstraf. De verdediger van de beklaagden, mr. Bergsma, hield een zeer uitvoerig pleidooi, eerstens ten betooge dat het onwaar is, dat de dood van D. het gevolg van mishandeling zou zijn geweest en overigens om aan te toonendat niet V.maar D. de aanvallende persoon was geweest. Er was eene vechtpartij ontstaan en V. had zich verdedigd. De toegebragte verwonding was z. i. zoo onbelangrijk dat zelfs de vrouw van D. en ook andere getuigen er niets van hadden opgemerkt. Pleiter concludeerde tot 1 ontslag van reglsvervolging van den vader en tot vrijspraak van de dochter, 1 die slechts als verdedigster van haren vader in de zaak aandeel had. 1 De uitspraak is bepaald op Donderdag aanst. Als eene bijzonderheid deelt men mede dat op den huize Leeuwenburg onder Voorburg, de ooijevaars, die in September 11. vertrokken, reeds nu aldaar zijn teruggekeerd. i BU1 TENLANDSCI1E BEBGTEN. E W EE A ST LONDEN, 14 Januarij. Aan de Times wordt over Lissabon medegedeeld, dat de generaal Wolselcy met zijnen staf en de marinebrigade den 27sltn December van Cape Coast Castle naar de rivier Prah was opgetrokken, en dat de verdere troepen van het expeditieleger binnen weinige dagen zouden volgen. De marinebrigade zou den 7d'° en de hoofdmagt der expeditie den 15dtn Jan. de rivier overtrekken. Eene andere afdeeling zou op denzelfden dag meer oostwaarts de Prah overgaan, zoodat de inval in het land der Ashantijnen 1 van twee kanten te gelijk zou plaats hebben. Blijkensberigten uit de Vereenigde Staten hebben op 26 Dec. jl. al de machinisten en stokers der spoortreinen van hel groote spoorwegnet, dat de steden Pittsburg, Cleveland, Columbus, Chicago, Indianapolis, St. Louis, Dayton, Cincinnati, Louisville en bijna al de steden van eenig belang in de staten Ohio, Indiana, Illinois, Kentucky en groote gedeelten van Mis- souri onderling verbindt, den arbeid gelijktijdig gestaakt en hunne spoor- treinen laten staan, waar zij stonden. Het plan was geheim gehouden en bragl de directie in groote verlegenheid; want de dienst stond gedurende een paar dagen nagenoeg geheel stil. Eerst den 28sltn begon een deel der machinisten het werk weder op te vattenmaar een ander deel bleef vol harden tot den 305tenen velen nog tot later. De reden der werkstaking was, dat de Pennsylvania-spoorwegmaatschappijwelke het hier bedoelde spoorwegnet beheert, als een gevolg der financiële crisis, eene verlaging met 10 pCt. aangekondigd had van alle bezoldigingen. FEANKK IJT H. De heer de Broglie, door de commissie van dertigen (voor de consti tutionele wetten) gehoort, heeft bij die gelegenheid de commissie verzocht voortgang met haren arbeid te maken. Hij spoorde de commissie aan het daarhenen te willen leiden dat haar arbeid kon afgeloopen zijn, wanneer het ontwerp-gemeenlewct bij de nationale vergadering zou zijn ingediend. Hij achtte dit vooral daarom raadzaam, omdat het niet aanging dat dit ontwerp, waarbij het kiesregt voor de gemeenteraden moest geregeld worden, bij de nationale vergadering in behandeling kwam, wanneer het onderzoek der commissie van dertigenwelke ook de regeling van het kiesregt in het algemeen omvatte, nog niet was afgeloopen. De commissie is," na den minister gehoord te hebben, lot den volgenden dag uiteengegaan en heeft toen het algemeene debat over de kieswet gesloten. Zij heeft den ouder dom van 25 jaren voor de politieke meerderjarigheid aangenomen. Paler Adolphe Perraud, hooglceraar in de kerk-gesehiedenis aan de Sorbonne, is door de regering lot bisschop van Autun benoemd. liet Bonaparlislisch blad l'Ordre bevat een brief van keizerin En- génie, i. d. 10 Jan., aan den bisschop van Troyes, waarin hoofdzakelijk het volgende wordt gezegd: Ik kan niet gelooven, dat gij hebt verboden, in uwe diocees missen te lezen voor de rust der ziel van Napoleon III. Nooit weigerde de kerk gebeden voor de dooden. En gij zoudt dan toch ook in geen geval gebeden willen weigeren voor den man, die de instelling der //aalmoezeniers der laatste gebeden" stichtte. Bij het Collége de France zijn twee nieuwe leerstoelen ingesteld: een voor de geschiedenis der moderne wijsbegeerte en een voor de Assyrische philolqgic en archaeologie. Tol hoogleeraren voor die nieuwe leerstoelen

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2