PER TELEGRAAF. lie bevolking van Nederland bedroeg *»p 31 December 1872, 3,G74,402 invv.. als 1,814,G41 van het niann. en 1,859.761 van het vrouw, geslacht. In de gemeenten hoven 10000 zielen lelde men 1,177,949 en in die beneden de 100Ü0 zielen of op het platteland 2,496,453 inwoners. De bevolking des rijks naar de lelling van 16 November 1829, beliep 2,613,487; zoodat in 43 jaren tijds eene vermeerdering van 1,060,915 invv. of ruim twee vijfden plaats greep (636,595 mann. en 524,320 vr.); gemiddeld per jaar 12478 m. en 12195 vr.Ie zanten 24673. De bevolking der provinciën bedroeg op 31 December 1872: Noordbrabant 438,769; Gelderland 437,778; Zuidholland 710.753; Noordholland 602,539; Zeeland 181,650; Utrecht 176,524; Fries land 304,106; Overijssel 258,690; Groningen 230,357; Drenthe 107.634; Lim burg 225,702. Naar de godsdiensten telde nten volgens de jongste algemeene volkstelling (31 Dec. 1869) protestanten 2,183,281roomsch-katholieken 1,313,084, Israëlitcn 68003, overige gezindheden 5161. Naar het geboorte land waren er, zooals dit bleek uit de volkstelling van 1869, geboren in Nederland 3,315,360 invv.; in de overzeesche bezittingen of koloniën 4892. in Duilschland 33766, in llelgië 19147, in Engeland 1007, in andere landen 5100 en zonder opgave van geboorteland 201 inw. 's GRAVENHAGE14 January. Door Z. M. is vergunning verleend aan de voor de dienst in Oosl-Indie bestemde soldalen A. Tremp, J. Koeb en J. Orzessek, van het koloniaal werfdepot, tot het dragen: aan de beide eerstgenoemden van het kruis Fidei et Firtuti, hun vroeger door den Paus geschonken; en aan laatst- gemelden van het IJzeren Kruis 2Je kl., hem door den keizer van Duilsch landkoning van Pruissen, geschonken) en van de Duitsche medaille, iugesleld ter herinnering aan den veldtogt tegen Frankrijk in 1870 en 1871, en aan den voor de dienst in Oost-Indie bestemden soldaat F. II. W. Mejo. van het koloniaal werfdepot, tot het dragen der Duitsche medaille voornoemd. Tot plaatsvervangend kantonregler te Cortgene is benoemd de heer dr. Q. J. M. Janssen, te Wissekerke. Tot schoolopziener in het 8,le schooldistrict der provincie Gelderland is benoemd de heer mr. A. Pijnacker Hordijk te Tiel. -- De 2lc luit. \V. J. A. de Kempenaar, van het 7,|e reg. infanterie, is overgeplaatst hij het wapen der infanterie van het leger in O. I. j In de zitting van de eerste kamer van heden is het hoofdstuk justitie en de bcgrooling der staatsspoorwegen, na eenige discussie, met algemeene stemmen aangenomen; de discussie over het hoofdstuk binnenlandsche zaken is aangevangen. Daarbij heeft de minister medegedeeld dat binnen een of twee dagen de wet op het hooger onderwijs bij de tweede kamer zal inko men. Morgen voortzetting. -- Na langdurige beraadslaging is gisteren bij den gemeenteraad alhier bij meerderheid van stemmen aangenomen het ontwerp eener beantwoording aan gedeputeerde staten, die het vvenschelijk oordeelden, dat hier ter stede va» gemeentewege zou worden opgerigt eene derde openbare burgerschol voor meer uitgebreid lager onderwijs tegen matig schoolgeld. Bij vernieu' wing en met aanvoering van de bekende gronden zoo voor en tegen, werd de strijd wederom gevoerd over de vraag, wat te begrijpen onder het woord /'behoefte", waarvan de wet op het lager onderwijs spreekt. Na over en weêr gevoerde beschouwingen in verschillenden zin, is het ont- werp-adres, waarin met klem het gevallen raadsbesluit tot beperking van bovenbedoeld onderwijs werd verdedigd tegenover de opmerkingen van ged. stalen, aangenomen Bij gelegenheid van 's konings verjaardag zal hier wederom eene illuminatie worden ontstoken, waarvoor den 214,t» dezer door burg. enwetjj. j eene aanbesteding van 10000 illumineerglazen is uitgeschreven. Gisteren zijn hier ter slede op klaar lichten dag twee diefstallen ge pleegd Uit eene woning op den Gedcmpten Burgwal werd in den gang een overjas vermist en een dito kleedingstuk in den achtergang van een w inkelhuis in de Tweede Wagenstraat. De eerste werd teruggevonden bij een uitdrager, die hem eenigen tijd te voren van een persoon had gekocht, j de andere jas was reeds vóór de aangifte op het policieburcau gebragt, i tegelijk met den persoon, die hem in den gang gestolen had en die later bleek dal hjj ook cerstbedoelden jas had medegenomen. De dief was zekere B., een oude bekende bij policie en justitie, die, onlangs uit de gevangenis ontslagen, door de policie werd bewaakt. Van daar zijne spoedige aanhou ding toen hij met een der jassen werd opgemerkt. iïlÏÏT K N L A N DSC HE UK KI GTKN. ENGELAVa LONDEN, 13 January. De herhaalde nederlagen, die de tegenwoordige liberale regeringspartij in den laatslen tijd bij de verkiezingen heeft ondergaan, dezer dagen nog te Stroud, wordt toegeschreven aan de geringe voortvarendheid van het tegenwoordige ministerie. De tegenwoordige regering heelt het groole ge brek vair te veel op het verledene terug te zien; zij houdt meer het oog op de door haar aan den lande bewezeuc diensten dan op de verwachtingen welke men van de aanstaande toekomst koestert. Met aandrang wordt er verlangd naar eene herziening der onderwijswet van 1870 in de rigling van het neutrale volksonderwijs, alsmede op de zeer gewigtige quaeslie van den grondeigendom. Uit al hetgeen de ministers omtrent deze quaestiën hebben gezegd, kan men opmaken dat zij niet van plan zijn ingrijpende maatrege len daaromtrent voor te stellen. Volgens een door de Times ontvangen bcrigt is het Engclsche stoom schip Ellen Constance, dat Carlhagena met eene lading ijzer-erts verlaten bid, ofschio.i het, luisterende naar gegeven signalen, bijdraaide, door het Spiansche vlaggesc'aip beschoten en daarna in den grond geboord. Daarbij zijn drie leden barer bemanning verdronken. De zaak wordt onderzocht. Uit Rio Janeiro wordt gemeld dat het hoogste geregtshof den bisschop van I'ernambuco heelt schuldig verklaard aan poging tot schending van een artikel der constitutie; de definitive uitspraak moet nog volgen. De straf, op dit vergrijp gesteld, is van 6 maanden gevangenis. FRAHKRIJK. De heer Schneegans, oud-redacteur van den Courrier du Bas-Rhin en van l'Helvétie, oud-lid der nationale vergadering, heeft zijne oppositie legen de Duitsche regering laten varen en den candidaat der Duitsche partij Ie Straatsburg aan de kiezers aanbevolen. De dagbladen hebben aan hunne verontwaardiging over dezen slap lucht gegeven. De heer Schneegans gaf als redenen daarvoor op, dat hij, in oppositie tegen Duitschlandzich in zijn vaderland, den Elzas, als een vreemdeling behandeld z»g; dat hij in Frankrijk van geen nul kon zijntegenover den Elzas nog pligtcn had te vervullen en dit laatste alleen dan doen kon, wanneer hij zich in den stand van zaken schikte en het Duitsche gezag erkende. De minister van onderwijs heeft de statuten van de nationale akademie der Fransche artisten, die zich in 1870, vóór het uitbreken van den oorlog, gevormd heeft en waartoe sedert 431 kunstenaars toegetreden zijn, aan de goedkeuring van den president-maarschalk onderworpen. Hel hoofddoel dier vereeniging is, de zorg voor de organisatie en het beheer der tentoon stellingen van fraaije kunsten op zich te nemen. De nationale akademie zal uit vier afdeelingen zijn zamengesleld, namelijk uit eene voor de schil ders en teekenaars, eene voor de beeldhouwers en graveurs van medailles en fijne gesteenten, eene voor de bouwkundigen en eene voor plaatsnijders en sleenteekenaars. Te Poissy is een Zigeuner aangehouden, als de vermoedelijke dader van de moorden te Angervilliers gepleegd. Als koopman in mandewerk had hij te laalslgenoemder plaatse vertoefd. SPANJE. Berigten uit Madrid brengen thans de tijding van het innemen van Carthagena. De junta der opstandelingen heeft zich ingescheept op de Numancia, welk vaartuig met de overige in de handen der opstandelingen zijnde schepen de haven heeft verlatenmaar daar buiten slaags is geraakt met het eskader van admiraal Chicarro. -- By e. ne proclamatie van den kapitein-generaal van Madrid wordt bevolen dat de vrijwilligers hunne wapenen overleveren. Wie aan dit bevel niet gehoorzaamt zal voor eenen krijgraad te regt gesteld worden. De huiszoekingen zullen onmiddellijk beginnen. DUITSCHLAND. Door de Pruisische regering is bij den landdag een ontwerp ingediend lot het sluiten eener leening van 50,600,000 th.ter uitbreiding van het staats-spoorwegnct. Hel plan tot aanleg van een spoorweg te Berlijn, door de stad naar Charloltenburg, wenschte de regering terstond in behandeling te brengen, maar er werd besloten, het te verzenden aan eene commissie. GRAVENHAGE, 14 Januarij. Blijkens een gisteren in den laten avond bij het dep. van koloniën ontvangen telegram van den luit.-generaal van Swieten, gedagteekend 9 dezer, gingen de ex peditionaire troepen voort zich in de moskee (missigit) te verster ken en batterijen aan te leggen. In Atchin zijn aan cholera overleden de gedetacheerden kapitein H. T, Mulder en officier van gezondheid Ermerins. VERSAILLES, 13 January. In de nationale vergadering is de urgentie van een voorstel der linkerzijde, betreffende de geheime stemming, met 362 legen 316 stemmen verworpen. MUNCBEN, 13 Januarij. Volgens berigten omtrent de verkiezingen voor den rijksdag, in Boven-Beijeren, Bcneden-Beijerenden Boven-Paltz en Be neden-Frankenland, valt er niet aan te twijfelen, dat aldaar in de 23 ge zamenlijke kiesdistricten, met uilzondering van Munchen, ullramontanen zijn gekozen. ORAN, 13 January. Het schip \umancia, van de opstandelingen te Car lhagena, met 2500 vlugtelingen aan boord, is heden morgen ten 8 ure in rnize wateren geankerd. Het was uit de haven van Carthagena tusschen vijf fregatten doorvarende ontsnapt, liet alhier aanwezig garnizoen was op de beenin afwachting van orders der Fransche autoriteit. BERN, 13 Januaarij. De bondsraad heeft afwijzend beschikt op het adres van bisschop Lachat tegen de vroegere besluiten, te zijnen opzigtc geno men in de conferentie der kantons van het bisdom Bazel. PARIJS, 14 Januarij. Het transportschip Ardèche is van Algiers ver trokken, om de te Oran aangekomen opstandelingen van Carthagena aan boord te nemen. Volgens den Constitutionnel zou generaal Chanzy last hebben gegeven hen te interneren. ORAN, 14 Januarij. De bemanning van de Nmnancia en de vlugtelingen van Carthagena, die zich aan boord bevonden, zijn te Mers-el-Kebil aan land gekomen en hebben zich aan de Fransche autoriteiten overgegeven. Tot de aangekomenen bchooren Contreras, Galvez, de leden der junta van Carthagena en andere voorname personen. MADRID, 13 Januarij. Manuel Pastor, ter dood veroordeeld wegens poging tot moord in 1872, gepleegd op koning Amadeus, is uit de gevangenis'der Salo ontsnapt, en de nasporingen om hem te vinden zijn vruchteloos geweest. SANTANDER, 11 Januarij. Drie compagniën, behoorende tot de republi- keinsche bezetting van Bilbao, zijn door de troepen van Don Carlos bij de Deriento gevangen gemaakt. De Carlistische brigadier Llorente heeft Elciego, aan de Ebro, bemagtigd. Het hoofdkwartier van Moriones is te Lacedo eene kustplaats. FIGUERAS, 12 Januarij. In Barcelona duurt het gevecht voort in de voorsteden Sans en Gacia. RÜME, 12 Januarij. Men gelooft dat op het aanstaande consistorie, tegen Paschen of tegen St. Pieler te houden, de aartsbisschop van Mcchelen tot kardinaal zal benoemd worden.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2