LEIDSCHE COURANT. W 10. 1874. v» I 3$ DINGSDAG 13 JANUARIJ. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3.50.; met het f'erslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3 85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars. buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—A regels f 1.iedere regel meer 25 cents. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat ingevolge art. 2 der verordening, regelende de invordering der plaatselijke belasting op de hondeniedere houder van een ol meer hondendie aan de belasting onderhevig zijnverplicht is daarvan jaarlijks vóór of op den 31'teD .lanuari bij den Gemeente-Ontvanger aangifte te doen door inlevering van een behoorlijk ingeviild en door den aangever onderteckend biljet; dat bedoelde invullingsbiljetten voor hel dienstjaar 1874 van heden af kosteloos ten kantore van den Ontvanger verkrijgbaar zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 20 December 1873. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gelei op het raadsbesluit van den 29"en December 1870, gewijzigd den 30slen November 1871regelende de heffing eener plaatselijke directe belasting, goedgekeurd bij koninklijk besluit van den lldfn Januarij 1872, n". 20, waarbij tevens de verordening, regelende de invordering dier belasting, is aangehaald; Brengen ter kennis van de belanghebbenden dat tot schatters voor deze belasting zjjn benoemd en beëedigd de HH. J. ENGELS JA, n. F1LIPPO Jz., P. G. HOUTHUYSEN, B. VAN KLEEF, J. VAN LITH, G. RIETBERGEN, J. C. RIJK, A. VERHOOG, aan welken een ieder wordt uitgenoodigd den toegang tot zijn belastbare perceelcn te verleenen op alle werkdagenvan des morgens 9 tot 's namid dags 4 urenen voorts die aanwijzingen en mededeelingen te doendie strekken kunnen om de bedoelde schattingen met juistheid en gelijkmatig heid te verrigten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 12 Januari 1874. E. KIST, Secretaris. i De BURGEMEESTER der Gemeente LEIDEN, Gezien art. 24 der Wet van den 4den December 1872 [Staatsblad n'. 134), tot. voorziening tegen besmettelijke ziekten; Maakt aan de ingezetenen bekenddat zich op heden binnen deze ge meente in een gezin drie gevallen van Aziatische Cholera hebben voorgedaan. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 10 Januari 1874. v. d. BRANDELER. De BURGEMEESTER van LEIDEN; Gelet op art. 24 der Wet van 4 December 1872, Staatsblad n°. 134); Brengt ter kennis van de ingezetenen dat in de afgeloopen 24 uren ten gevolge van Azialische cholera is overleden I persoon. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Dc Burgemeester voornoemd Leiden, 12 Januari 1874. v. d. BRANDELER. binnenlandschr: berigten. LEIDEN, 12 Januarij. Een telegraphisch berigt van Reut. Off., van Penang 10 Januarij, bevat het volgende Volgens berigten, welke uit goede bron geput zijn, hebben de Hollanders de moskee genomen. De kraton wordt met 12 kanonnen van groot kaliber en 4 houwitsers gebombardeerd. Men verwacht eerlang de overgave van de stad. De gezondheidstoestand van dc troepen is verbeterd. Gisteren avond afzonderlijk medegedeeld.) Bij het departement van koloniën is gisteren tegen middernacht ontvan gen een telegram van den luitenant-generaal van Swieten aangeboden te Penang, des voormiddags ten 11.55 ure, waaruit het volgende blijkt: Den 6deI1 Januarij was de missigit genomen, na, evenals de kraton, ge durende eenige uren door kanonnen van 12 en mortieren van 20 centimeter te zijn gebombardeerd. Het efïect was gering, omdat de vijand de verdedi ging in ligte veldwerken had overgebragtdie zorgvuldig geblindeerd zijn en door de infanterie moeien bestormd worden. Verloren waren aan dooden 17 minderen, gewond 147, meest ligt, waaronder 11 officieren. Het volk was in hooge mate tegen ons opgezet, en, geloof slaande aan de ongerijmdste geruchten aangaande onze bedoelingen en wijze van be stuur, vocht het uit wanhoop, ondanks de reeds zoo veel geleden verliezen, omdat de dood boven de afhankelijkheid verkozen wordt. Al waren onze verliezen groothet verkregen voordeel was dit evenzeer. De onzen zouden nu uit de missigit met sappen den kraton naderen en eene bresbatterij maken. Met geduld zou ook dit laatste bolwerk ons in handen vallen. Officieren en soldaten legden, zonder aanzien van landaard, uit nemende dapperheid en de besie gezindheid aan den dag. Om het geleden verlies te dekken, was eene halve brigade van Padang ontboden. Uit een, kort na het voren bedoelde, van den gouverneur-generaal ontvan gen telegram, gisteren namiddag ten 12.30 ure te Buitenzorg aangeboden, blijkt (naar aanleiding van een telegraphisch verzoek om opheldering) dat bij de tuchtiging van Pedir niet 90, maar 9 schepelingen gewond werden. Aan een telegram, van wege den luitenant-generaal van Swieten den 6d'° dezer te Singkel aangeboden, ontleent de gouverneur-generaal de mededec- ling, waaruit almede van het nemen der missigit blijkt en volgens welke twee stoomers naar Padang waren vertrokken, met gekwetsten aan boord en bestemd om het tweede balaillon naar Atcliin over te brengen. Tevens blijkt daaruit dat de gezondheidstoestand beter is. Heden middag afzonderlijk medegedeeld.) Een heden middag ontvangen telegram van Reut. Off.,Penang 12Januarjj, meldt: De Hollanders werden tweemaal teruggeslagen voor zij de moskee bemagligden. Ilun verlies bedraagt 240 dooden en gekwetsten, waaronder 12 officieren. De Atchinezen vechten als duivels. Heden overleed alhier de oud-hoogleeraar bij de geneeskundige faculteit, de heei G. C. B. Suringar, in den ouderdom van 71 jaren. In den jare 1843 van het Athenaeum illustre te Amsterdam herwaarts gekomen, om de plaats van den emeritus geworden hoogleeraar M. J. Macquelijn te vervullen, bekleedde hij zijne betrekking tot in 1872, toen hem, om zevenligjarigen leeftijd, een eervol ontslag verleend werd. Niet lang dus mogt hij van de hem toegekende rust genot hebben. Zoowel te Amsterdam als te Leiden heeft de heer Suringar zich cn als grondig beoefenaar der wetenschap en als ervaren geneesheer doen kennen, zoodat zijn naam steeds met eere zal genoemd worden. Naar wij vernemen zal dr. II. J. A. M. Schaepman, van jRijsenbnrg, in de llollandsche maatschappij van fraaije kunsten en wetenschappen alhier optreden, op Woensdag den 21stfn dezer maand. -- Bij de heden ten raadhuize gehouden aanbesteding van het leveren van klinkersteen en keijen voor de bestraling der gemeente, gedurende 5 jaren, 'zijn daarvan aannemers geworden: van de klinkers F MijnliefI Az., stcenfabrikant te Nieuwerkerk a. d. IJssel, ad ƒ10.72 per 1000 stuks, en van de keijen F. J. Smits Jz., koopman en aannemer te Dordrecht, ad 57.75 per 1000 stuks. Bij de heden op het raadhuis gehouden vcrltooping van cokes zijn de volgende prijzen besteed Hoogste prjjs. partijen van 100 hectoliters ƒ48. 100 hectoliters 50 "24.50 "10 ff 5.30 5 2.40 De Nieuwe, Militaire Spectator, verschijnende bij H. C. A. Thieme, te Nijmegen, heeft zich niet alleen Minste prijs. f 47.— 23.50 4.60 2.30 den boekhandelaar in Nederland maar ook buitenslands een naam weten te maken. De nu begonnen achtentwin tigste jaargang zal, onder anderen, bevatten een opstel van grooleren om vang: "Louvois en de republiek der Vereenigde Nederlanden", handelende over onze krijgsgeschiedenis nit de zeventiende eeuw. In de jongste herfslvergadering werd door de stalen dezer provincie, in navolging van andere gewesten, besloten tot oprigting. van een zelf standigen provincialen waterstaat. De beslissing des konings ten aanzien van het besluit der gewestelijke vertegenwoordiging is thans verdaagd. Tc Amsterdam is Zaturdag middag de door den heer Geesinlc georga niseerde tentoonstelling van kunst-industrie in het Paleis van volksvlijt geopend. Te Amsterdam heeft gisteren een hevige brand plaats gehad in de Jo- denhoultuincn, ontstaan in een pakhuis van hout en turf. Bij de blussching hebben drie personen het leven verloren.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1