BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. PER TELEGRAAF. Muysken, architect, te Weenen; F. J. W. H. Schmitz. directeur der firma Wjjnand Fockink, te Amsterdam; L. Serrurier, industrieel te Amsterdam; J. G. Vogel, kunstschilder, voorzitter van het schilderkundig genootschap te sGravenhage; en H. Witte, hortulanus aan 'srijks akademietuin te Leiden. De officier van gezondheid 2' kl. A. Pieter, geplaatst bij het marinie- hospitaal te Willemsoord, is op non-activiteit gesteld. Door den minister van koloniën is de hoofdonderwijzer L. J. Westrik gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië, om te worden benoemd tot onderwijzer 3e kl. voor de dienst daar te lande. Heden morgen is het stoffelijk overschot van den jeugdig afgestorvenen toonkunstenaar de Graan naar de begraafplaats Eik en Duinen geleid. Het 'geleide vormde een stoet van ongeveer 100 personen. Op de lijkkist lag een immortellenkrans en aan de groeve werd daarop eene tweede gelegd namens mevr. Offermans van Hove. Bij het graf zong de zangvereeniging Caecilia het treurlied van Lindpainter, en voerden het woord de hh. dr. Wap, voorzitter van Caecilia, Vogel, voorzitter van Pulchri Studio, en Nicolai. De voogd en vermogende beschermer van den overledene was, door een gevoel van weemoed aan het sterfhuis teruggehouden, daarbij niet aanwezig. BHGSLAHD. LONDEN9 Januarij. Blijkens de behandeling der zaak voor het policie-bureau, is de vroeger vermelde aanval op den hertog van Cambridge gedaan door een gepensioneerd kapitein van het leger, Charles Maunsell genaamd. De hertog verklaarde, dat hij op weg was naar het ministerie van oorlog, toen de gevangene zon der schijn van reden op hem aankwam, zeggende: «Uw Koninklijke Hoog heid heeft mjj een schandelik onregt aangedaan", en hem daarna zoo hard als hfl vermogt, tweemaal met de vuist op de borst sloeg. Hij stapte ter zijde, niet geheel wetende wat hij doen zoude en keek rond of hij geen policieagent zien kontoen de gevangene om hem heen sloop en hem op nieuw een stomp gaf. Een policieagent naderde nu, en daar hij verklaarde getuige te zijn geweest van den aanval, liet de hertog hem de zaak ver der over. In het laatst der vorige week heeft een donderstorm van ongekende hevigheid gewoed in het noorden en noordwesteu van Schotland. Gedurende verschillende uren was het licht niet van den hemel. Alle gemeenschap per post en telegraaf werd ten gevolge der schade, door den storm veroorzaakt, voor twee dagen onmogelik gemaakt. FRANKRIJK. Blijkens het Journ. off. zijn tien onder-prefecten ontslagen, twee op wachtgeld en een op pensioen gesteld, twee tot leden en vier tot secretaris generaal van prefecturen-raden benoemd. De oppositie schrijft dit daaraan toe dat deze ambtenaren een ongunstig advies bij de regering hebben uit- gebragt omtrent de wet op de maires. Tot vice-admiraal is bevorderd de schout-bij-nacht Exelmans; voorts zijn bij de marine benoemd: ée'n schoul-bjj-nacht en een twintigtal kapiteins en luitenants-ter-zee. Naar verzekerd wordt, zullen eerstdaags een vijf- of zestal bejaarde vice-admiraals op pensioen worden gesteld. Omtrent eene benoeming van een of meer admiraals wordt niets gemeld. Onder de be noemingen bij het leger merkt men die op van den luit.-kolonel der artillerie, directeur van den constructiewinkel te Tarbes, de Reffye, die door zijne uitvindingen van juist en verdragend geschut naam heeft gemaakt, tot kolonel bij genoemd wapen Door de nationale vergadering is het buitengewoon crediet voor den wederopbouw van de afgebrande opera aangenomen met 517 tegen 42 stemmen. DVITSCHLAND. Het militaire weekblad bevat de officiële mededeeling dat de hertog van Edinburgh als kolonel a la suite van het Thiiringsche infanterie-regiment n°. 95 in het Pruissische leger aangesteld en hem tevens een luitenant als adjudant toegevoegd is. Dit is, volgens de Köln. Zeit., het eerste geval dat een Engelsche prins formeel bjj het Pruissische leger aangesteld wordt. De tweede kamer in Saksen heeft het besluit genomen, om 375,000 thaler beschikbaar te stellen als rijksbijdrage voor den herbouw van den afgebranden schouwburg te Dresden. OOIT-INDIE. BATAVIA, 6 December. De cholera neemt hier ter plaatse en te Samarang af, maar maakt nog menig slagtoffer in het binnenland en op de andere kustplaatsen. De ziekte is nu ook tot de Preanger en Pasoeroean doorgedrongen. Tc Sama rang bevinden zich 2 doctors-djawa, van hier gezonden, om 100,000 in landers, verspreid over ongeveer 36 vierk. mijlen, geneeskundige hulp te bieden. Het Bat. Bbl. meldt: Onder de detachementen militairen, die gedu rende de laatste tijden uit Nederland zijn aangekomen, bevinden zich velen, die hier onmiddellijk zijn afgekeurd, van sommige transporten zelfs een twintig- of dertigtal. Eenigcn waren bijna blind, anderen hadden een dub bele breuk, weer anderen waren krankzinnig, en sommigen waren in Frank rijk als te zwak voor eenige dienst finaal afgekeurd. Al deze onbruikbare menschen zijn niettemin te Harderwijk goedgekeurd. Onverklaarbaar is dit, tenzij het geheel te doen is om soldaten op het papier te bekomen. Een geheel nuttelooze geldverspilling is er het gevolg van en een gi streng onder zoek mogt in Nederland wel plaats hebben. Tot meerdere zekerheid, dat brieven enz., gerigt aan officieren en minderen, die deel uitmaken van de expeditie tegen Atchin, spoedig aan hun adres komenwordt aanbevolen op de adressen ook te vermelden het uommer van de brigade en van het corps of den naam van den dienst en, bijaldien het mindere militairen betreft, zoo mogelijk het nommer van den geadresseerde op het algemeen stamboek. Te Samarang zijn onder geleide van den kapitein der infanterie Barthélémy van Willem 1 aangekomen 260 vrouwen van militairendie naar Atchin vertrokken. De aldaar zich bevindende vrouwen-compagnie telt met dit aantal thans 500 van die dames. Dat het legerbestuur het goed met die achtergeblevenen meent, bewijst het, door aan een kapitein en een luitenant de speciale zorg daarvan op te dragen. PARIJS, 9 Januarij. Er is nog niets gevonden, waardoor een einde kan komen aan de ministeriële crisis. Nog altoos echter zegt men, dat van de kamer een votnm van vertrouwen voor het ministerie gevraagd zal worden. ROME9 Januarij. De Liberta bevestigt hetdat de kardinaals Chigi en Falcinelli te Parijs en te Weenen zullen blijven. Voorts zegt zij te weten, dat msgr. Sanguigni benoemd is tot nuntius te Lissabon, en dat Agnozzi uit Zwitserland teruggeroepen zal wordeir, om de waardigheid van nuntius te 's Gravenhage te gaan bekleeden. De tegenwoordige nuntius te 's Graven- hage zou naar Brussel worden overgeplaatst. VERSAILLES, 9 Januarij. In eene talrijk bezochte bijeenkomst der le den van het regter-centrum is eenstemmig besloten onverwijld den heer de Broglie en zijn kabinet te doen weten, dat men ten stelligste besloten heeft hem te steunen en met hem mede te werken, ten einde aan het land van de eensgezindheid tusschen de regering en de meerderheid te doen blij ken. De heeren Audiffret-Pasquier, Goulard, Beulé, Batbie, Cumont en het geheele bureau hebben dit besluit aan de heeren de Broglie en Decazes doen kennen. Dezen hebben geantwoord, dat het kabinet geen oogenblik twij felen kan aan den vasten wil der meerderheid om zich met de regering te verstaan tot het voorbereiden van de discussie, die Maandag zal plaats heb ben. De bureaux van de fractien der regterzijde zijn tegen morgen tot het zelfde doel bijeengeroepen. LONDEN, 9 Januarij. De aanvraag om bewijzen van toegang voor de anti-ultramontaansche en philo-Duitsche meeting, op 27 dezer maand hier te houden, neemt steeds toe; hooge prijzen worden geboden, doch tot acht dagen vóór de meeting wordt de afgifte van billetten geweigerd. De deken van Canterbury heeft zich bereid verklaard op eiken der twee avonden den aard en de strekking van het ultramontanismus te ontwikkelen. VERSAILLES, 9 Januarij. Bij voortduring loopen geruchten betreffende de nieuwe zamenstelling van het kabinet. Naar men verzekert heeft de hertog de Broglie besloten zijn verzoek om ontslag niet in te trekken. Er is sprake van [den heer Buffet als vice-president van den ministerraad; Dufaure zou dan voorzitter der nationale vergadering worden. Deze geruchten vin den echter niet veel geloof. In ministeriële kringen wordt gezegd dat vóór Maandag niets beslist zal worden. MADRID, 9 Januarij. De Gaceta bevat een manifest van het ministerie aan de natie. In dit stuk worden de gebeurtenissen van 3 Januarij toege licht en verklaard. Bjj decreet worden de Cortes ontbonden verklaard. De regering zal de gewone Cortes bijeenroepen, wanneer rust en orde verzekerd zullen zijn. ALICANTE, 9 Januurij. Sedert gisteren is het kanonvuur heviger ge worden. Een Spaansche kolonne heeft San Julian aangevallen, doch werd met verlies teruggeslagen. Belangrijk voor velen! In alle branchen, in het bijzonder echter met betrekking tot de algemeen veel gezochte originele loten, rechtvaardigt zich het vertrouwen eenerzijds door de bekende solideit der firma, anderzijds door den hieruit van zelf voortspruitenden enormen verkoop der loten. Het door zijne naauwkeurig- heid bekende hankiershuis ADOLPH HAAS, in Hamburg', kan deswegens iedereen sterk aanbevolen worden, en doen wij op het heden in deze courant voorkomende advertentie der voormelde firma algemeen de aandacht vestigen. BEURSPRIJS VAN SCHULDBRIEVEN. Amsterdam 9 January. Nederl., W. Schuld 2% pCt. Dito3 Dito4 Spanje, Ob.1867/1870 3 Dito dito 1871.. 3 DitoBinnenl., a 6250 3 Portugal1853 3 Dito 1856/63 3 Dito 1867/18693 RusL.,.ffo/>el798/18165 Dito C.Adm.Hamburg 5 Dito Bew.Ins. m.C. 5es.5 Dito 6e serie5 Dito Obl.a ƒ1000,1864 5 Dito 1866 5 Dito2e leening, 18604% Dito 1. 1867/1869 4 Aand.Z.R. 1001.1864 5 Dito dito 1866 Oostenr., O.pap.Mei-Nov. 5pCt. Dito Febr.-Augustus. 5 DitoObl.inZ.Jan.-Julij5 Dito April-October 5 Dito aand. 5 pCt.500,1860 Dito 100, 1864 Ital. Bew.Ins. (onb.) 5 pCt. Griekenl. Obl. 1825 5 Turkye, O.AIg.S. 18655 Egypte,Obl.lOOJ,1868 7 N.-Amerika Obl.1871 5 Dito dito 1882 6 Dito dito 1885 6 Mexico, Oblig. 1851 3 Dito dito 1864 3 58 74 68% 92% 18% 18% 15% 42 42 42 101 76 76% 100 100 79% ,274% 264% 60^6 60 64% 63 1 Wis 552 144% 15% 42% 78% 99 ifcfc 101% pCt. Grenada Gestemp. Werk Dito Uitgestelde Venezuela, Oblig. 3 Dito dito1% Ecuador Oblig. 1855 1 Brazilië Oblig. 1865 5 Ned. Handelm. op rescontre Maatsch.ExpI. Staats-Sp. Aand. Ned. Centr.-Sp.3pCt.Obl ongest. Gr. Russ. Spoorwegm. 5 pCt. Russische dito Jelez 5 Dito Poti-Tiflis, 1000 5 Dito Jelez-Orel, 1868 5 Dito Kursk-Charkow 5 DitoChark-Azow, 10015 DitoMosk.-Smol. ƒ10005 Oostenr.Nat. Bk.,Aand.3 Illin.Centr.-Sp. m. Cert. v. Aand. Chica Rock Isl. Cert. v. Aand. Dito N.West. Certif. Pref. Aand. Pitsb.-Wayne Certif. van Aand. Aand. Erie-Spoorwegm Dito Atl. Sp. Ohio sect. 7 Dito Debentures St.PaulenPac Obl.2es.7 Dito dito 1869 7 Obl.Rockf.Rock Island 7 Obl. Calif. Pacific, 1869 7 Obl. Kansas Pacific 7 Obl. Central Pacific 6 Obl. Union Pacific6 Obl. Denver Pacific 7 Am sterd. Kanaall. 1868 4 Obl.Ned.-Ind. Sp.1869 4% pCt. pCt. 16i§& 8% 12% 6 96% 135% 114 236% 79tfs 96 96% 94% 1033 91% 75 42 18 82 73% 96% Prjjzen der Coupons: MetalI. 21.70; dito Nationale 23.20; dito Eng. per J 11.65; Eng. Russen per 11.65; Eng. Portugal per i 11.77%; Fransche 55%; Belgische 56%; Pruis, 34%; Hamb. Russen 30%; Russen in Z. R. 31%; Pools, in 11 27%; per Z. R. Spaans. Amerik.Dollars 2.40% a dito papier/Roebels Turksche Coup. Spaans.-Franc .- Piasters/Oostenr. Bank-Actiën Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE,

Leydse Courant | 1874 | | pagina 6