sel liitM* volkomen gelukt was; Ook de keer Goudsmil meende dat wat men van het stelsel verwacht had, was verwezenlijkt. Nu was het echter de vraag: zal men het stelsel uitbreiden daar waar het bestaat of elders. Oppervlakkig zou hij zeggen daar waar het bestaat, maar men zat met de Marendorps-achtergrachl, waarvan de toestand onhoudbaar was. Men stond dan voor een dilemma. Het vragen naar opgaven van prijzen zou niet baten. Veel beter achtte' hij het beproefde werk dus voort te zetten bij de Maren dorps-achtergrachl. Later zou kunnen blijken dat de financiën der ge meente niet toelieten tot de algemeene invoering van het stelsel, maar men had toch iets gedaan dat de gezondheidstoestand verbeterde op eene plaats die, volgens het oordeel van deskundigen, daaraan dringende behoefte had. De heer Buys meende dat de zaak door de discussie eenigzins helderder werd. liet was de vraag of de zaak bruikbaar was voor de stad en zoo- zij de kosten niet kon betalen, dan was zij voor haar niet bruikbaar. De gezondheids-commissie had, wat betreft deze zaak, niet op de financiële zijde te letten. De toepassing van het Liernur-stelscl op de Marendorps- aehtcrgracht zou wel 1 ton kosten en die kon men toch maar niet zoo wegwerpen. Als nu Leiden op die wijze voortging met zich uit te pulten. dan zou er voor andere zaken niets overschieten; oneindig meer hechtte hij aan goed drinkwater, en omdat te leveren zou de bodem, na de invoe ring van het stelsel, nog wel in geen 100 jaren goed zijn: daartoe was de a invoer van duinwater noodig. Nadat nog onderscheidene leden het woord hadden gevoerd, werd, na pcnig overleg, besloten in stemming te brengen de conclusiën: 1". van de commissie van fabricage, 2°. van burg. en welh. en 3". van dc commissie van financiën. De conclusie van het rapport der commissie van fabricage, strekkende lot aanbeveling van de toepassing van het Liernurslelsel op de gehecle stad, en om dc hh. Licrnur en de Rruyn Kops uit te noodigen, plannen te leveren voor de toepassing van dat stelsel op de Marendorps-achtergrachl, enz., werd verworpen met 18 legen 6 stemmen. Oc conclusie van het rapport van burg. en weth., strekkende om aan voornoemde hh. te vragen hoever het stelsel met behoud van den tegen woordige!) omvang van exploitatie nog kan uitgebreid worden, en zoo dal niet mogelijk is, hoeveel de kosten bedragen ecner nieuwe machine, welke «Ie vcreischte capaciteit bezit en hoeveel de verdere kosten van zoodanige uit breiding. alles met het oog op eene cvenluële toepassing van het stelsel over de geheeie gemeente en in de eerste plaats de Marendorps-achtergracht, werd mede verworpen met 18 tegen 6 stemmen. Dc conclusie van het rapport der commissie van financiën werd vervolgens aangenomen met algemeene stemmen. Zij strekt om: I". aan de firma Liernnr en de Bruys Kops op te dragen de beantwoor ding der beide vragen aan het slot der missive van burg. en weth. dd. 24 November II., gesteld (zie boven); 2". na ontvangst van dat antwoord nader te beslissen op welke wijze het Liernurstelstel aan de Koepoorlsgracht zal worden uitgebreid; 3". na die beslissing het opmaken der plannen en de raming der kosten, voor de uit te voeren werken op te dragen aan de sub 1 genoemde firma; 4". Burgemeester en wethouders op te dragen spoedig aan den raad in te dienen een plan lot verbetering van hel rioolstelsel aan de Marendorps- achtergracht en omliggende buurten; 5". ter bestrijding der kosten, uit de sub 1 en 3 genoemde besluiten voort vloeiende, voorloopig beschikbaar te stellen eene som van ƒ3000, le vinden door verkoop van inschrijvingen op het grootboek. In het gisteren medegedeelde bcrigt betreffende den uitslag der verkie zing te Gouda is, ten gevolge van een abuis in de overbrenging van liet ons toegezonden telegramaan den heer dr. A. Kuyper een te hoog aantal stemmen -gegeven De heer mr. Verniers van der Loefl bekwam 957 en de heer d'. A. Kuyper 767 stemmen. De minister van financiën herinnert den belanghebbenden de gele genheid tot verzending der correspondentie naar Brazilië, Uruguay, de Ar- gentijnsche republiek en Chili, door middel van de Belgische pakkclbooten, waarvan het vertrek uit Antwerpen plaats vindt naar Brazilië, Uruguay en «Ie Argenlijnsche republiek op den 1"'" en 15Jt0 en naar Chili op den 15'l,n van elke maand. Een buitengewoon nommer van het Politieblad beval het signalement van R. T, F.oud 64 jarenkoopman onder de firma F. C°.laatst wonende te Amsterdamthans voorlvlugtigtegen wien door den regter- commissaris, belast met dc instructie van strafzaken bij de regtbank te Amsterdameen bevel van voorloopige aanhouding is verleend. De heer C. A. J. Geesink, te Amsterdam, heeft bekend gemaakt, dat de tentoonstelling van hedendaagsche kunst-industrie in het Paleis voor Volksvlijt zal worden geopend op Zaturdag 10 Januarij e. k., des middags ten 12 ure. - Aan de Midd. Cour. wordt omtrent de mrjn-compagnic «Nederland", met haar zilvermijn in Colorado, uit 's Hage gemeld, dat de commissie, die benoemd werd om deze zaak tol klaarheid te brengen, thans verslag heeft nitgebragtwaaruit blijken moet: 1°. dat de laatste eigenaar de mijn voor nog geen 150,000 dollars had gekocht; 2°. dat hij haar had verkocht voor 1,000,000 dollars aan zes of zeven personen, en dat dezen de mijn voor 3,000,000 dollars aan ingezetenen der residentie in handen hebben ge speeld. Dc aandeelhouders kunnen rekenendat zij 60 pCt. van hun kapi taal kwijt zijn. Den 16df0 dezer moet in hel Nienwedicp overgaan aan boord van het stoomschip Prins ran Oranje een detachement, sterk 125 militairenwaar onder 8 onderofficieren, ten einde met dien bodem via Suez naar Java le worden overgebragt. Ilct bevel over dat detachement is opgedragen aan den luit.kolonel der infanterie van hel leger in Ncderl. Indie J. 11. T. Wie- gand. terwijl als mrilegclciders zijn bestemd de 1' luit. der infanterie J. 11. Nuysink en de 2' luit. van dat wapen C. A. Stegerhoek. De beide eerst genoemde officieren keeren van verlof naar Java terug. -- Het Théólre Tivoli te Amsterdam is dezer dagen aan een groot gevaar ontsnapt. Een gazen scherm, dat in het 2' bedrijf van "Orpheus in het schimmenrijk" den Olympus een hemelachtigen nimbus moet geven, geraakte in brand. De gordijn viel, het brandende gaas werd naar beneden gerukt, en na een zeer korte tusschenpoos kon de voorstelling worden vervolgd. Gelukkig ontstond er geen paniek in de zaal. liet l'tr. D. meldt: De gezondheidstoestand in deze gemeente is tot dusverre nog betrekkelijk gunstig; eenigc gevallen van mazelen en roodvonk wel is waar worden waargenomen, maar zijn goedaardig en er is nog'geen sprake van eene epidemische verspreiding. Gisteren nacht is een geval van Aziatische cholera in de Kroezelaan doodelijk verloopen, nadat 5 dagen te voren aldaar een man door cholerine was aangetast. Ten bewijze, hoe voorzigtig men thans moet wezen bij het halen van drinkwater, dienc het feit, dat het karbolzuur, waarmede het privaat van den aan cholerine lijdende gedesinfecteerd werd, te ruiken en le proeven is in het water uit de pomp, die eenige meters van dat privaat verwijderd is. De bewoners van die huizen drinken dus stellig een aftreksel van fecale stoffen. Van stadswege zijn fillreertonnen in de Kroezelaan geplaatst, die dagelijks met goed drinkwater, elders geput, gevuld worden. 's GRAVENI1AGE8 January. Door Z. M. is. als blijk van" goedkeuring en tevredenheid, aan J. van den Bogacrde, te Haarlem, wegens de redding van een drenkeling aldaar, toegekend de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, als mede een loffelijk getuigschrift. Door Z. M. is vergunning verleend aan G. van Duin, gezagvoerder van de reddingsschokker n°. 2. gestationeerd le Zierikzee. tot het dragen van dc zilveren medaille, hem door de Fransche regering vereerd wegens de redding der schipbreukelingen van het Fransche schip le Jeune Dloémi, en aan den voor de dienst in Oost-Indië bestemden soldaat C. F. L. Nemilz, van liet koloniaal" werfdepottol bet dragen van de navolgende onderschei dingsteekenen, als: het IJzeren Kruis 2' kl.. hem door den keizer van Duilschland, koning van Pruissen, geschonken; het Pruissischc herinnerings- kruis voor het deelnemen aan den vcldtogl tegen Oostenrijk in 1866; en de Duilschc medaille ingesteld ter herinnering aan den veldlogt tegen Frank rijk in 1870 en 1871. De lieer J. W. G. A. van Nonhuys, rjjks-ontvanger le Helder, is als zoodanig benoemd te llarlingen. Gisteren avond heeft er ten hove eene luisterrijke soiree plaats gehad, welke door een groot aantal leden der hofhouding met hunne dames werd bijgewoond en waarop zich eenigc van Z' M» pensionaires in de muziek hebben doen hooren. 11. M. de koningin geeft lieden avond een thee, tol welker bijwoning o. a. de gezant van Brazilië alhier met zijne echtgenoole zijn genoodigd'. Dc curators in het faillissement der firma Overklift en C0.. te 's-Hage, hadden van de regtbank magliging gevraagd, om de aanwezige fondsen en coupons terug te geven aan degenendie ze aan de firma hadden in bewaring gegeven of tot verkoop hadden toevertrouwd en waarvoor ontvang bewijzen waren afgegeven. Zij vonden tot dit verzoek aanleiding in de omstandig heid, dat sommige crediteuren van gevoelen waren, dat al die stukken in den boedel behoorden te blijven, als gemeenschappelijk onderpand van alle schuldeischers, een gevoelen, dat de curators zeiven echter niet voorstonden. De regtbank heeft de magtiging geweigerd, op grond, dat de wijze, waarop goederen, die in een failliten boedel worden gevonden, door de personen, die er regt van eigendom op beweren te hebben, moeten worden terugge vorderd, bij de wet zelve is geregeld en dat geschillendie daaromtrent ontstaan, niet bij beschikking op een verzoekschrift, maar slechts bij ge wone procedure kunnen worden uitgemaakt. Hel prov. gcrcgtsliof heeft zich voor dezelfde zienswijze verklaard en dus evenzeer de gevraagde magtiging geweigerd. lUJITKNLANDSCIIK iSKHIGTKN. ENGELAND. LllNDEN 7 January. De Times deelt een brief mede van een lid der van regeringswege uitgeruste expeditie tot het verleenen van hulp aan dr. Livingstone, welke in April 11. van Zanzibar uit de reis heeft aangevangen. De brief bevat niet veel belangrijks, behalve dat van de vier heeren, welke aan het hoofd der expeditie staan, de heeren Cameron, Livingstone Jr.. Dillon en Moffat, de laatstgenoemde aan koortsen was overleden; dat de expeditie, als verdacht van met de bestrijding van den slavenhandel in betrekking te slaan, zoowel bij' hare uitrusting te Zanzibar als sedert op haren weg groote tegenwer king had ondervondenen dat al hare leden achtereenvolgens en her haaldelijk aan koorts en dysenterie geleden hadden, maar begonnen te acclimateren. De Times bevat een brief van een Engelsch zeeman, die aan boord van het oorlogschip Active dient, dat langs de Goudkust kruist. Zijn broe der, aan wien de brief gcrigt is, zond hem aan genoemd blad ter opneming. Men leest in dien brief: Wij hebben heden een Engelsch koopvaardijschip genomen, dat regtstrecks van Liverpool kwam en geladen was met 2000 geweren en een groolen voorraad kruid voor de Ashantijnen. Zijn onze landgenooten in Engeland niet vriendelijk, de geweren en kruid le zenden, waarmede wij doodgeschoten worden? Zonder twijfel zijn vele dergelijke ladingen geland vóór wij de kust blokkeerden; want alle wapenen, welke wij tot nu toe op de negers buit maakten, waren van Engelsch maaksel en droegen het merk: Birmingham. Maandag II. heeft een gepensioneerd officier een moordaanslag gepleegd op het leven van den hertog van Cambridge. De hertog bleef gelukkig ongedeerd.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2