Door «ijlen den lieer A. Vos van Hagestein is aan de diaconie der Ned. herv. gemeente ie Dordrecht eene som van ƒ4000 gelegateerd en aan het oude mannen- en vrouwen-besledelingshuis aldaar ƒ1000, alles vrij van successie-regien. Door wijlen mej, A. C. Broen is ook aan het fonds van Zeemanshoop te Amsterdam eene som van ƒ10000 2% pCt. N. VV. S. gelegateerd. Voor dc betrekking van winkelhouder der Delftsche cooperative win- kclvereeniging, op een salaris van ƒ400, hebben zich 97 sollicitanten aan gemeld. Omstreeks Februarij aanst. zal een merkwaardige plant in den Amster damsehen hortus waarschijnlijk in bloei zijn. liet is de »Doryanthes ex- cclsa", die de heer jhr. P. 11. Six, te 'sGraveland, derwaarts heeft doen overbrengen. De bloemcnslcel, welke uit het midden der bladeren is voort gekomen, heeft thans, volgens eene mededeeling in Sempervirenseene hoogte van circa 3% meter bereikt; aan zijn top ontwikkelt zich een sterke knop, die, by goeden voortgang, een bouquet vormt van een halven meter middellijn, gevuld met bloemen van het schoonste rood, eenigzins als de bekende goudlelie. Deze plant moet nog nooit in ons land gebloeid hebben. Ruim drie jaren geleden, op 20 Nov. 1870, werd te Renkum, ten huize van de weduwe A. een diefstal gepleegd; een gouden horlogie, gouden ringen en een gouden ketting benevens een aanzienlijk bedrag in geld werden gestolen. Dc-n dader heeft men niet kunnen ontdekken, maar dezer dagen is de aandacht der policie gevallen op een zekeren G. W, metselaars knecht, die te Arnhem eenigc kostbare voorwerpen verkocht, lloewel hij aanvankelijk ontkende, hebben de nasporingen der policie, bijgestaan door den rijksveldwachter Kalbsfleisch en den gemeente-veldwachter vanZoest, er toe geleid, hem tot bekentenis te brengen. Alleen de neiging lot stciken drank heeft den ongelukkige lot dit misdrijf gebragt. Te Zwolle is dezer dagen een ijzeren brug, ten dienste van den Oos terspoorweg vervaardigd en die men tot vervoer op pontons had geplaatst, in de diepte weggezonken. De justitie te Breda heeft te Zundert een geregtelijk onderzoek inge steld omtrent eene aldaar gepleegde moedwillige brandstichting in de schuur van H. v. 11.. waardoor deze met dc daarin aanw ezige landbouwgereedschap pen en winterprovisie, benevens drie koeijen en eene geit, zijn verbrand. Men berekent de schade op ƒ1000, terwyl niets was verzekerd. Twee kin deren, .1. v. A., oudOjaar, en G, R., oud 8 jaren, hadden bekend aan deze brandstichting schuldig te zijn. Ten hunnen laste is nog gebleken, dat zij den avond vóór de brandstichting op den openbaren weg een 8-jarig meisje gewelddadig hebben aangerand en beroofd van al de eetwaren, welke dit kind bij den bakker had gekocht; ook hieraan hebben zij hunne schuld be kend. Wegens andere baldadigheden zijn deze jeugdige misdadigers nog bovendien onderscheidene malen in het cachot van liet gemeentehuis opge sloten geweest. Op last van den regter-commissaris zijn zij in' heohlenis genomen en naar Breda overgebragt, terwijl het geregtelijk onderzoek ver der trgen hen wordt voortgezet. 's GRAVENIIAGE7 January. Z. M. heeft vergunning verleend aan den kapitein ter zee titulair A. R. Blommendal, chef van de hydrographie, tot het dragen der versierselen van ridder der orde van St. Mauritius en Lazarus, hem door den koning van Italië geschonken. De heer P. A. Broers, thans rijksontvanger te Hilvarenbeck c. a.is als zoodanig benoemd te Domburg c. a. Aan den heer P. Peereboom is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als commissaris van policie te Bolsward. Z. M. heeft goedgevonden te bevorderen: tol kapitein-luitenant ter zee, den luit. ter zee 1" kl. J. W. F. Frucht, en tol luit. ter zee ie kl.. den luit. ter zee 2e kl. T. Spree. In de zitting van den gemeenteraad van gisteren is. overeenkomstig het praeadvies van burg. en weth., gunstig beschikt op het verzoek van de concessionarissen van den aanleg eencr haven ten zuiden van Scheveningen, o:n eene subsidie van ƒ750,000 uit de gemeentekas. Met 17 tegen 16 stemmen is, gelijk reeds gemeld werd, de Plaats aange wezen als plaats voor de oprigting van het standbeeld van Thorbecke. Dc tegenstanders, die even als andere leden zich zorgvuldig wcnschen tc ont houden van eene staatkundige waardering der zaak, meenden alleen dat door het vestigen van een monument een twistappel zou worden geworpen tusschen de verschillende slaalkundige rigtingen, ja zelfs dat het als het ware zou zijn eene uittarting van de tegenovergestelde aan die, waarvan Thorbecke het hoo'd en de leider was. Men vroeg daarbij of men dan in ieder geval niet onbillijk jegens andere groote staatslieden zou zijn, die, hoezeer van andere rigting, als de heeren van Heemstra en van Hall. ook zoo zeer de belangen van koning en vaderland hadden behartigd. Ook de verschillende plaatsen, die bij de schriftelijke wisseling van gevoelens tus schen het hoold-comiié en het dagelijksch bestuur waren ter sprake ge bragt, vermeerderden hel bezwaar bjj de tegenstanders en deed. hen over hellen lot het gevoelen Jat geen der drie plaatsen, die daarbij genoemd waren, als geschikt waren te beschouwen, noch uit een staalkundig oog punt, noch uit aanmerking van dc vrije circulatie. Men meende ten slotte dal dc gehecle zaak niet met die instemming van de geheele burgerij was begroet als waarop eene soortgelijke zaak dan zou moeten aanspraak maken en dat overigens de houding van hel hoofd-comitc bijzonder den toeleg ver raadde van eene zekere soort van drijven en van aan den raad de wel te willen stellen van juist liet standbeeld te willen plaatsen op dc Plaats, wat zoozeer belemmerend zou zijn voor de vrije circulatie. Aan den raad werd medegedeeld dat eene straat loopende langs hel weldra te verrijzen gebouw voor kunsten en wetenschappen den naam heeft ont vangen van Mnzenslraat, terwijl eene straat aangelegd achter hel gedeelte dezer stad, waar men de Sumatra-, Java- en Ralistralen vindt, genoemd is naar liet eiland Banka. Ingekomen is een adres, waarbij verzocht wordldat straf worde bedreigd tegen openbare dronkenschap. Gisteren avond werd gedurende de voorstelling in den Ifollandschen schouwburg een jongeling zoodanig ongesteld dat hij naar zijne woning moest vervoerd worden. Daar aangekomen was hij echter reeds overleden, volgens verklaring van dr. Hoven ten gevolge eener beroerte. Het bleek toen dat dit jong mensch reeds gedurende vijf jaren in ziekelijken toestand verkeerde en dat hij, niettegenstaande streng verbod, toch de ouderlijke woning had verlaten, om zich in den schouwburg te amuseren. HIJ ITKÏN LA IN I >SCI IREI 5 HïTtëN. ËNGELANlk LONDEN6 January. Volgens berigten uit Cape Coast, door het Daily News ontvangen, had kapitein Glover zijne afzonderlijke expeditie langs dc rivier de Volta legen de Ashantijnen opgegeven, en zich bij de hoofdmagt onder generaal Wolseley aangesloten. De marsch naar Commassie zou den 3d"1 dezer aan gevangen worden. Drie honderd Ashantijnen waren bij het overtrekken van dc Prah verdronken. Volgens een ander berigt zou de expeditie naar Com massie 9000 man sterk zijn, en bestaan uit drie bataillons Engelsche troe pen, een paar West-Indische neger-regimenten, Kossoes en Hoessas. Geen Fanlijnen zouden er aan deelnemenbehalve als lastdragers. Onder de eerste slagloffers van de expeditie naar Afrika's Westkust behoort de luitenant Alfred Charteris, de oudste zoon in leven van lord Elclio, en dus mettertijd de erfgenaam van den titel van graaf van Wemyss en March. Hij was luitenant bij de Coldslream-garde, maar had de eerste gelegenheid om zich te onderscheiden, ofschoon het een oorlog was in een allerongezondsl klimaat, verkozen boven de slenderdienst bij het genoemde keurcorps en de genoegens van het Londensche leven der groote wereld. De nieuwe Franschc gezant, dc hertog de Larochefoucauld-Bisaccia heeft Zalurdag 11. zijne geloofsbrieven aan 11. M. de koningin aangeboden. Hij is alhier de vierde gezant van Frankrijk in den tjjd van twee jaren. In berigten uit de Kaapstad van 8 Dec. wordt omtrent den opstand der Kaders in Natal gemeld, dat de operaliën tegen het opperhoofd Langaliba- lele worden voortgezet. Volgens berigten van spionnen bevonden de opstan delingen zich buiten de grenzen der kolonie, aan den oever van de Oranje rivier. Een ander opperhoofd was, beschuldigd van deelneming aan den opstand, gestraft geworden; men had 7000 stuks vee genomen, 150 gewe ren en ging voort de Kaders te ontwapenen. De lijken der drie vermoorde schutters waren gevonden en pleglig ter aarde besteld; vliegende kolonncn zetten de vlugtende opstandelingen na. Een aantal vrouwen en kinderen, lot de oproerige stammen behoorende, werd gevangen genomen en op een plaats, van hunne woning verwijderd, geïnterneerd. Berigten uil Bloemfontein van 18 Nov. melden o. a. dat eerstdaags in den Oranje-Vrijstaat de presidents-keuze zal plaats hebben. Daar er tegen over den tegenwoordigen president geen tegeucandidaat gesteld is, is de uitslag niet twijfelachtig en de eenige vraag is, of door eene algemeene opkomst aan de stembus van de algemeene sympathie der kiezers blijken zal. Maar ook zelfs in geval die opkomst eenigzins schraal mogt zijn, moet dit aan andere oorzaken geweten worden, want aan de populariteit van den heer Brand onder de boeren behoeft niet getwijfeld te worden. In den laatsten tijd is de heerschende droogte door eenigc vrij overvloedige buijen afgebroken geworden. In geval die door meerdere gevolgd mogen worden, is de vrees voor droogte en hare treurige gevolgen geweken en ziet men betere tyden te gemoet. F It A A K It IJ K. Volgens [officiële opgaven hebben er gedurende het eerste halfjaar van 1873 782 faillissementen te Parijs plaats gehad, en gedurende het tweede gedeelte des jaars 1357. De kosten bij een faillissement zijn echter zoo groot, dat vele crediteuren liever eene onderhandsche schikking met hunne schuldenaren treffen, dan toevlugt te neinen lot het geregtwaardoor zij nog meer van hunne schuldvorderingen zouden moeten prjjsgeven. Het aantal dier schikkingen wordt voor het jaar 1873 op minstens 600 gesteld. SPANJE. De Gaceta bevat het besluit, waarbij Serrano benoemd wordl tot pre sident van het uitvoerend bewind der republiek. Ook komt in dat blad de benoeming der ministers voor. Er is eene nota openbaar gemaakt van Castelar, waarin lijj ten krach tigste protesteert tegen het uiteenjagen der cortes. «-Mijn geweten", zegt hij o. a.. «houdt mij terug van de demagogie; mijn geweten en mijne eer komen in verzet tegen een toestand, alleen door de kracht van bajonetten in het leven geroepen." Een aantal leden van de meerderheid in de cortes heeft aan dit protest -adhaesie geschonken. DVITSCIELAND. Volgens de tpen. Zeit. zal eerstdaags voor de eerste maal bjj een Duilsch gereglshof een proces worden gevoerd over eene aanklagl op grond van art. 189 van het rijksslrafwetboek. In dat art. wordt met gevangenisstraf bedreigd ieder, die de nagedachtenis van een overledene hoont, door, tegen beter welen, een onwaar berigt te verspreiden, waardoor de afgestorvene tijdens zijn leven aan verachting zou zjjn blootgesteld. In geval van verzachtende omstandigheden kan de gevangenisstraf worden vervangen door eene boete, lot van 300 th. De vervolging kan alleen worden ingesteld op aanklagt van ouders, kinderen of echtgenoot van den overledene. Ingevolge dat art. is thans bij het gereglshof te Dresden een aanklagt ingediend legen de aldaar verschijnende Volksbote, wegens een smadend artikel over wijlen koning Jolian van Saksen. I!it geschiedt namens den tegenwoordigen koning, als particulier eischer, ten deze ver tegenwoordigd door den beer Slein, advocaat aldaar.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2