LEIDSCÜfi COURANT. 1874. T 6. DONDERDAG 8 JANUARIJ. STADS-RERICIITEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3.50; met het C er slag der Handelingen ran den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3 85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars. buiten de expeditie-kosten. Afzonderlijke nowniers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertcnlién is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat dooi den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van den 285lcD October 1873, is vastgesteld liet volgende RAADSBESLUIT regelende de heffing van opcenten op de hoofdsom der personeele belasting, ten behoeve der gemeente Leiden, De Raad der gemeente Leiden, Gezien den fipn titel der Wet van 29 Juni 1851 Staatsblad n". 85). in verband met de artt. 1 en 8 der Wet van 7 Juli 1865 Staatsblad n". 79); Heeft besloten: Er zullen, te beginnen met 1 Mei 1874, op de hooldsom der personeele belasting geheven worden vijftig opcenten. Gedaan te Leiden, Ier openbare raadsvergadering van den 28f" October 1873. De Burgemeester, v. n. BRANDELER. De Secretaris, E. KIST. Zijnde de heffing dezer belasting goedgekeurd bij Koninklijk besluit van den 13d(° December 1873, n°. 5, waarbij tévens is aangehaald de Verorde ning regelende de invordering der opcenten op de hoofdsom van 's Rijks directe belastingen binnen de gemeente Leiden, van 28 October 1873 Ge meenteblad n°. 2 van 1874). En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 7'len Januari 1874. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. n. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te welen, dat door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van den 28sle° October 1873, is vastgesteld de volgende VERORDENING regelende de invordering der opcenten op da hoofdsom van 's Rijks directe belastingen binnen de gemeente Leiden. EENIG ARTIKEL. De invordering der opcenten op de hoofdsom van 's Rijks directe belastin gen geschiedt overeenkomstig de regels van de artikelen 258 tot en met 263 der Wel van den 29»"" Juni 1851 Staatsblad n°. 85) Vastgesteld door den Raad der gemeente Leiden, in zijne openbare verga dering van den 28,leD October 1873. De Burgemeester, v. d. BRANDELER. De Secretaris, E. KIST. Zijnde deze Verordening aangehaald bij Koninklijk besluit van den 13Jcn December 1873, n°. 5. En is hiervan afkondiging geschied waar bet behoort, den 7d'° Januari 1874. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. d. BRANDELER. Burgemeester. E. KISTSecretaris. B1N N R N L A N D SC 11 lü B E i V G T E N LEIDEN, 7 Januarij. Een heden voormiddag ontvangen telegram van Reut. Off. is van den volgenden inhoud: Penang, 6 Januarij. De Hollanders zyn den kraton genaderd. Het bombardement begon den 3den en zal voortgezet worden tot dat de Atcliinezcn zich overgeven. Het gerucht loopt dat de cholera en ziekten in de legerplaats der Hollanders heerschen. De sterfte zou groot zijn, vooral onder de inlandsche troepen. [Reeds afzonderlijk medegedeeld.) Door den heer II. Witte werd, tot dal doel door de commissie voorde volksvoorlezingen speciaal uitgenoodigd, in de bijeenkomst van gisteren avond een hoogstbelangrijk onderwerp behandeld, de tentoonstelling namelijk van bloemen en planten door den arbeidenden stand zeiven gekweekt. In cene boeijende improvisatie, die ruim een uur duurde, deelde hij aan leiding en uitslag mede eener soortgelijke poging verleden jaar te Amsterdam beproefd, waarvan de uitslag schitterend was geweest en die de verwachting verre had overtroffen. Van de 3200 jonge planten toch, aan 600 zicli daartoe aangemeld hebbende personen, tegen geringe betaling, iu het voorjaar ver strekt, werden er in Augustus ruim 1300. met zorg gekweekt, door 334 personen voor de tentoonstelling ingezonden. Het zou ons te ver voeren, indien wjj sprekers welsprekende rede in meerdere bijzonderheden wilden weergeven. Genoeg, dat hij, na eene uitvoerige beschrijving der tentoon stelling en der daarmede gepaard geweest zijnde volksvermaken, menigen nuttigen wenk omtrent de plant in het algemeen en hare opkweeking in het bijzonder ten beste gaf, die door de bezoekers met blijkbare belangstel ling werd aangeboord. Zoo werd dan in deze bijeenkomst het initiatief genomen om ook hier den lust tot aankweeking van bloemen door den werkmansstand aan te wakkeren of te versterken. Eene poging, die. wij wenschen hel der com missie van harte toe, gunstig moge slagen. En, wanneer in de volgende bijeenkomst de zaak andermaal en dan in ruimer kring zal worden bespro ken, moge tevens de grondslag gelegd worden voor eene tentoonstelling van bloemen en planten door den werkman gekweekt, dje voor de te Amsterdam gehoudene niet moge onderdoen. Bij de gisteren in het hoofdkiesdislrict Gouda gehouden verkiezing van een lid voor de tweede kamer der slatcn-generaal zijn uitgebragt 2323 stemmen. Van onwaarde, waren 6 stembriefjes, zoodat het getal, geldige stemmen was 2317. Uitgebragt werden: op den lieer mr. II. C. Verniers van der Locfï 957 stemmen; op den heer dr. A. Kuyper 957 stemmen, op den heer mr. J. Heemskerk Az. 392 stemmen; op den heer mr. W. baroij van Goltstein 197 stemmen; zoodat tusschen de twee eerstgenoemde heeren eene herstemming moet plaats hebben. Bij de gisteren in het hoofdkiesdistrict Breda gehouden verkiezing van een lid der tweede kamer zijn uitgebragt 2511 stemmen. Geldig waren 2479 stemmen. Gekozen werd de heer mr. Luyben met 1595 stemmen. De heer mr. van Mierlo bekwam 759 stemmen. Door de vereeniging van officieren der schutterijen in Nederland is dezer dagen eene circulaire aan alle kommandanten der schutterij (dienst doende en rustende) verzonden, inschrijvingen verzoekende om aan Z. M. den koning een zelfstandig huldeblijk uit naam van de officieren der schut terijen aan te bieden, bij gelegenheid van het zilveren krooningsfeest. In navolging van hetgeen voor het leger bepaald is, heeft de vereeniging ge meend een maximum te moeten vaststellen, en wel ƒ5 voor hoofdofficieren, ƒ2.50 voor kapiteins en 1 voor mindere officieren. Aan de arrondissementscomité's voor het kindergeschenk aan Z. M. den koning, meldt het Hbl.is door het centraalcomilé een brief gerigt. waarin bezwaren worden geopperd tegen het denkbeeld van een vergadering te houden met afgevaardigden der arrondisscmenlscpmité's, ten einde te beraadslagen over het geschenk en de wijze van aanbieding. De kosten, aan zulk eene bijeenkomst verbonden, zullen zeer groot zijn, onberekend nog dat voor velen het reizen in den winter eigenaardige bezwaren kan hebben. Het practisch resultaat is vrij twijfelachtig, daar het de vraag zal zijn of een 40, 50-tal personen, die elk met bijzondere plannen komen, binnen de weinige uren, waarover zij zullen kunnen beschikken, tot eene gewenschtc eenstemmigheid zullen geraken. Het beoogde doel kan volgens het comité met veel minder kosten en beter door correspondentie bereikt worden. Hel cenlraal comité doet telkens medcdeeling van zijne planneu en werkzaamheden aan de verschillende comiié's en deze mak'gp'daarop hunne aanmerking en zenden voorstellen in. Zoodanige schriftelijke gedach- teaivisseling heeft vooral dit voordcel, dat alles meer gezet zal worden overwogen, dan in eene betrekkelijk korte bijeenkomst.mogelijk is. Deelde het comité reeds op die wijze zijne denkbeelden omtrent den aard van bet geschenk mede, ook de wijze van aanbieding kan moeijlijk schriftelijk worden voorgesteld en bepaald. Zoo stelt het in beginsel voor, dat de aanbieding door kinderen zal geschieden; de aanspraak, waarvan het ont werp ter beoordceling zal worden gezonden, wordt dooreen hunner gehouden. Ook denkt het comité over een aandenken, den kinderen ter hand te stellen. Een en ander moet natuurlijk later onder bepaalde vormen gebragt worden. Mogt evenwel, ondanks het aangevoerde, eene vergadering dooi de meerderheid der comiié's gevvenscht worden, dan zal het centraal comité aan dien wensch gevolg geven. Naar men uit Amsterdam meldt hebben burg. en vveth. aan Z. M. den koning de uitnoodiging gerigt om op den 12" Mei aansl. de hoofdstad met zijne tegenwoordigheid te vereeren. liet stoomschip Conrad, van Nieuwe Diep naar Batavia is den 5J'n het kanaal van Suez ingegaan. In eene te Arnhem gcheuden vergadering van de Gclderscbe gymnas- tiek-vereeniging is de heer J. S. G. Disse, die naai' Leiden vertrekt, tot eere-lid dier vereeniging benoemd.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1