tot 3 maanden eenzame opsluiting, liet minimum der straf. Als verdedigers traden op de lik. mrs. J. C. Oijens en A. J. J. Salm. De eerste bragt daarbij hulde aan den ijver en de bijzondere waakzaamheid der justitie in het arrondissement Alkmaar, waar het gold de bescherming van boomvruchten. Kapitalisten, die wel eens klaagden dat de justitie den eigendom van staats papieren minder goed wist te beschermen, kon eene belegging in dirkjes peren en pruimen in overweging worden gegeven. Een der jongelieden weid door het hof vrijgesproken, daar zijne beken- j lenis door geen ander bewijsmiddel werd gestaafd. De twee anderen wer den niet schuldig geacht aan het ten laste gelegde criminele feit, daar het hof de verzwarende omstandigheden van overklimming en aanhoorigheid van een bewoond huis niet aannam, maar veroordeeld tot het minimum van 3 dagen eenzame opsluiting. Te Amsterdam zijn aan de hierna vermelde instellingen aldaar de volgende legaten vermaakt, als: een, groot 20000, aan de diakonie der Ned. herv. gemeente, door vrouwe Johanna Dedel, wed. F. van der Ouder- meulen; een van ƒ100,000 inschrijving op het grootboek der 2pCt. Nat. Schukl aan de diakonie-armen der Ned. herv. gemeente, door mejufvr, A. C. Broen; een, groot ƒ20000 inschrijving als voren aan het diakonie-oude mannen- en vrouwenhuis der Ned. herv. gemeente, door dezelfde; een, groot 10000 inschrijving als voren, aan de diakonie-scholen der Ned. herv. ge meente, door dezelfde. Tc Amsterdam is gisteren morgen in een schoenmakerspothuis, op den •hoek van de Ilecrengracht en Brouwersgracht, een schoenmaker dood gevonden. De kolendamp schijnt de oorzaak van zijn dood te zijn. Te Kampen kregen op oudejaarsavond eenige korporaals van het instructie-batallon in eene herberg twist met elkander, welke zoo hoog liep. dat van de wapens gebruik werd gemaakt en een hunner op de hand een sabelhouw ontving. In de infirmerie opgenomen, werden hem drie vingers van de regterhand afgezet. De vermoedelijke dader bevindt zich in 'hechtenis. Te Venlo is in den ouderdom van 69 jaren overleden de heer mr. I'. h. de Lom de Berg, oud-lid van de tweede kamer, ridder van de orde van den Xederlandschen Leeuw enz. Men meldt uit Maastricht aan de IV. R. C.Zaturdag namiddag is alhier een moord gepleegd. Zekere Reggen namelijk, een bolerkoopman reeds vroeger wegens ernstige verwonding zijner huisvrouw lot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld, kreeg op nieuw twist met haar, die ditmaal zoo hoog liep, dat hij de hoogst zwangere vrouw aangreep en met een lafelmes zoodanig in de borst verwondde, dat zij onmiddellijk een lijk was. De ongelukkige moeder laat vier kinderenwaaronder één doofstomonver zorgd achter. De dader der vreesselijke misdaad was, reeds vóór de aankomst •Ier dadelijk toegesnelde politie, op klompen en bijna ongekleed gevlugt. Volgens loopend gerucht heeft hij vroeger zijne geboorteplaats, Broeksittard, plotseling verlaten en heeft hij gedurende eenige jaren zich schuil gehouden nadat aldaar een manslag was gepleegd, waarvan hij als de vermoedelijke dader beschouwd werd. 's GRAVENHAGE 5 Januaiij. Door Z. M. is vergunning verleend aan den voor de dienst in O. 1. bè- stemden soldaat C. W. G. Meerwein, van het koloniaal werfdepot, tot h|t dragen der volgende onderscheidingsleekenen, als: de versierselen der orde van den Rooden Adelaar 4e kl. met Zwaarden, hem door den koning van Pruissen geschonken; het Duppeler Stormkruis; de herinneringsmedaille wè- gens het deelnemen aan den veldtogt tegen Denemarken in 1804: hèt Pruissische herinneringskruis voor het deelnemen aan den veldtogt tegen Oostenrijk in 1866, en de Duitsche medaille ingesteld ter belooning van bè- wezen diensten tijdens den veldtogt legen Frankrijk in 1870 en 1871. Bij het departement van koloniën zijn bevorderd: tot hoofdcommies, j de coinmiesen J. C. Engelen en 11. P. J. Sadéc; lot commies, de adjunct- commiesen W. C. Pontier, A. P. Obermeijer. II. G. van den Toorn, M. A. van Rhede van der Kloot en R. L. A. van Dijk, en tot adjunct-commies, de eerste klerken J. 11. T. Stieler en F. N. Carabain; lot eersten klerk, de tweede klerken J. T. ViehofT, C. G. Korporaal, jliL II. A. Clififord, J. j. Perk en A. J. Rotteveel, en benoemd: lot tweeden klerk, de hh. I. A. Canneel, te 'sGravenhage. en J. D. Taunay Jr., te Amsterdam, en tot klerk-schrijver, de hh. J. P. T. J. Brondgeest en F. van Atlenhoven, te 's Gravenhage. Aan den O. 1. ambtenaar W. E. van Spalllaatstelijk secretaris der algemeene rekenkamer in Ncderl. Indiö, thans met verlof hier te lande, is, wegens ziekte, eervol ontslag uit 's lands dienst verleend. - Met 11 Jan. wordt geplaatst aan boord van het schroefsloomschip het Loo de officier van gezondheid 2C kl. G. L. Aalbertsberg; gedetacheerd bij het hospitaal der maiine te Willemsoord de officier van gezondheid 2e kl. P. C. Buyze, en geplaatst aan boord van den monitor Krokodil de officier van gezondheid 2C kl. J. A. G. Hulst. Z. K. 11. de prins von Wied is lieden morgen naar Amsterdam v ertrokken. M'ITENLAINDSCIIE HKItUi S'KiN. BELGIE. De cchtgenoote van den voortvlugtigen bankier Langrand-Dumonccau, die tot een jaar gevangenisstraf was veroordeeld wegens medepligligheid aan het frauduleus bankroet dier firma, heeft, op grond van een rapport van geneeskundigenkwijtschelding bekomen van haren nog overigen straftijd. 'pe Antwerpen heeft weder een zware brand gewoed. De sigarenfabriek van de hh. van der Vin en in de Dambruggcstraat, benevens hel woon huis van den eigenaar, zijn een prooi der vlammen geworden. Men begroot de schade np '50,000 fr. Ruim iOO werklieden zijn daardoor zonder werk. E X (i E E X s». LONDEN2 January. Volgens berigt uit Hongkong heeft de Portugesche regering den koelie- handel te Macao verboden, een maatregel waardoor zij aanspraak op de dankbaarheid der beschaafde wereld verworven heeft. De menschenhandel die te Macao gedreven werdwas een schandvlek zoowel voor de handels huizen die zich daarmede bezig bieldenals voor de overheden die hem dulden. In Mqcao zelf en de omliggende Chinesche districten heerscht even wel groote ontevredenheid, daar het verbod van deze soort van slavenhandel vele Portugezen en Chinezen van aanzienlijke winsten berooft. Van St. John op New-Foundland meldt men, dat het robbenslaan allergunstigst is uitgevallen. Hoewel nog niet alle schepen teruggekeerd waren, zoo was het toch zeker dat er 500.000 robben, ter waarde van anderhalf millioen dollars, waren gevangen. FRANKRIJH. De regering zal eerstdaags bij de nationale vergadering twee gewigtige ontwerpen van wet indienen. Het een heeft betrekking op het aanleggen van eene groote haven te Andresselles, ten zuiden van Kaap Gris-Nez, cn het tweede op den aanleg van een maritiem station ten westen van de ha ven van Calais. De nieuwe haven van Andresselles, die de grootste vloten van gepantserde schepen zal kunnen bevatten, zou een uilgaaf eischen van omstreeks 30 millioen, die verschaft zouden worden door eene maatschappij van Engelsche kapitalisten. Wat het nieuwe station te Calais betrelt, het heeft ten doel aan de schepen, bestemd voor het vervoer van reizigers, brieven en koopmansgoederen tusschen het vasteland en Groot-Brittannië, op elk tijdstip het inkomen en uitgaan mogelijk te maken. In den officieusen Francais wordt gezegd dat de geruchten omtrent een geschil met de Duitsche regering over het weigeren van het exequatur aan den tot Duitschen consul te Havre benoemden heer Bamberg onwaar zijn. De heer Bamberg, zegt het blad, heeft het exequatur niet aangevraagd; het kon hem dus niet geweigerd zijn. 8PANJE. Berigten uit Madrid melden de bijeenkomst der cortes, maar ook tege lijker lijd het uiteenjagen der vergadering door militaire magt. Het mogt den heer Castelar niet baten dat hij in zijne boodschap aan de cortes een beroep deed op alle fracliën der liberale parlijten einde een duurzaam be wind te vestigen. Hij leed op nieuw de nederlaag, zoodat hij zijn ont slag moest aanbieden. De kapitein-generaal van Madrid, generaal Pavia, mengde zich toen in de zaken. Hij noodigde den president der cortes, den heer Salmeronuit de vergadering te ontbinden. De voorzitter verzocht den heer Castelar het bewind te blijven voeren, maar deze weigerde. De gene raal Tavia deed toen door zijne troepen de vergaderzaal ontruimen, terwijl eene sterke magt met geschut voor het paleis der cortes geplaatst was. Een nieuw bestuur, uil radicalen en conservalivenonder Serrano, wordt verwacht. DUIT9GIILAND. Naar men verzekert heeft de minister van eeredienst het voornemen bij de hervatting der beraadslagingen aan den landdag een wetsontwerp in te dienen tot wijziging der wet, betreffende de opleiding en aanstelling van geestelijken. Men beweert, dat bij het nieuwe ontwerp het voorstel zal worden gedaan, om de geldboeten uit de wet te ligten en uitsluitend gevangenisstraf, bij overtreding der wet, toe te passeu. Op last der regering zijn de hh. Nurnberg enPrasch, Lutherschegees telijken in llanover, uit hunne betrekking ontzet, dewijl zij pogingen hebben aangewend om de kerkelijke registers aan de overheid te onttrekken, die belast was om ze in naam der regering op te eischen. Diezelfde maatregel zal worden toegepast op de geestelijken van dat kerkgenootschap, die zich openlijk ten gunste hebben verklaard van de Luthersche predikanten in de provincie Hessen-Kassei, die in verzet zijn gekomen tegen de nieuwe synode. Een ingezetene te Oschersleben heeft zijn vermogen, ten bedrage van 40000 th., aan den bisschoppeüjken stoel te Paderborn vermaakt, onder voorwaarde, dat wanneer de bisschop namens den staat wordt afgezet, of wanneer deze hem geen vergunning verleent om de erfenis te aanvaarden, alles aan hem persoonlijk als universeel erfgenaam overgaat. OOST-IARIE. BATAVIA. 27 November. Volgens mededeeling van den opperbevelhebber bij de tweede expeditie tegen Alchin zijn op de reis tot Singapore van de expeditionaire troepen op zeven verschillende schepen in het geheel overleden: aan cholera 15 Euro peanen en 4 inlanders; aan dyssenterie 8 dwangarbeiders en aan andere ziekten 3 dwangarbeiders. Door den legcr-commandant is het volgende ter kennis van de expe ditionaire en van de achtergebleven troepen gebragt: Alle brieven van de expeditionaire troepen worden in eene verzegelde kist aan den Nederl. vice- consul te Pcnang gezonden, die, zonder de zegels te breken, de kist aan den adsistent-poslmeeslcr te Penang afgeeft. Deze laatste zal alsdan de brieven, voorzien van den stempelafdruk «Paid" (franco) cn ze als zoodanig behan delende, liet volle port van den vice-consul invorderen. Brieven te Tenang ontvangen en bestemd voor de expeditionaire troepen worden eveneens van den stempelafdruk //Paid" voorzien, en indien nog port is verschuldigd, dat mede van den vice-consul ingevorderd. De betaalde porten worden later met de Indische postadministratie verrekend. Gisteren zijn alhier aangekomen met de Idella Berrykapt. Berry, de opperstuurman Slrootman cn 7 man, cn met eene boot de bootsman, de hofmeester en 6 man van het verbrande Nederl. schip Nehalenuia. van Amsterdam herwaarts. De brand ontstond in de lading steenkolen op 30 October jl. Ondanks de pogingen om den brand meester te worden, stond het schip weldra in volle vlam, daar het groote luik sprong. De

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2