BUITEN LANDSC11E BERIGTEN. 's avonds niet geheel nuchter met een kameraad huiswaarts keerende, maar toch nog eerst een borrel wenschende, daartoe eene herberg binnen ging en toen de vrouw der tapperij zich even had verwijderd, een pantalon ter waarde van ƒ7.50 medenam. Het hof deed in alle zaken nog heden uitspraak en veroordeelde: den man uit Hardinxveld, tot 1 jaar eenzame opsluiting; de vrouw uit Rotterdam, tot 6 maanden gewone gevangenisstraf en den jongeling uit Schiedam, tot 45 dagen eenzame opsluiting. Ten aan zien van allen werden verzachtende omstandigheden aangenomen. Hadden de meeste kaarten en kaartjesdie na het uitbreken van den oorlog met Atchin in den loop van het vorig jaar als bij tooverslag ver schenen, slechts een gebrek, namelijk omtrent het tooneel des strijds de toeschouwers in de grootst mogelijke onwetendheid te latendezer dagen is in het bekende lithographisch etablissement van de heeren J. Smulders en C". alhier een kaart van de pers gekomen die in een werkelijk bestaande behoefte voorziet. Naar de laatste bescheiden bij het departement van kolo niën berustende met voorkennis der ministers bewerkt, geeft zij een goed overzigt van al de versterkingen en kampongs tusschen het doel der expe ditie, den kraton en de landingsplaatsen gelegen en van de verschillende verbindswegen. Net en duidelijk gegraveerd, is er tevens door blaauwe en roode lijnen op aangegeven welke gegevens verkregen zijn door andere be- rigtgevers en welke door opname van de verkennings-brigade. Voor elkdie er prijs op stelt de bewegingen onzer troepen naauwkeurig na te gaanis deze kaart onmisbaar, terwijl het nut er nog van verhoogd is door een flinke schets van den kraton. EICiELANA LONDEN, 2 Januarij. De Times toont zich weinig ingenomen met de denkbeelden door den beer Butt ontwikkeld ten opzigte van de autonomie van Ierland. Het blad betwijfelt het of de Jersche zaken er bij winnen zondenwanneer de discussiën daarover naar een te Dublin gevestigd parlement wierden over- gebragt. Het grootste bezwaar tegen de verlangde autonomie blijft echter, dat het geen practisch noch afdoend redmiddel uit de bestaande moeijelijk- heden is. Op zich zelf beschouwd zou men er niet mede te vreden zijn, en zij zou niet worden gebezigd voor het doelhetwelk men voorwendt er mede te willen bereiken. Zij zou tot niets anders leiden dan tot weder opwekking van den geest, die onder den naam van het fenianismus onlangs gefnuikt werd. De heer Bult mag op eene verdienstelijke en gematigde wijze zijne eischen binnen zekere grenzen beperken, maar zijne vrienden zouden, eenmaal den vinger hebbende, al dra de geheele hand grijpen. Wij willen hem daarom den vinger niet geven; trouwens, hij heeft nog niet bewezen dat hij daar regt op heeft. Een gedeelte, naar wij hopen, een klein gedeelte slechts, van het ïersche volk zal stellig den kreet om auto nomie aanheffenmaar het bedoelt met die autonomie iets geheel anders dan de heer Butt als zoodanig beschrijft. Wij vertrouwen dat de meerder heid van het ïersche volk den eisch en het voorwendsel gelijkelijk zal verstooten. en billijk genoeg zal zijn van aan het Britsche parlement de verdiende eer te geven voor alles wat het heeft aangewend en tot stand gebragt om in de belangen van alle werkelijk gegriefde klassen in Ierland te voorzien. Blijkens een overzigt der geldmarkt, in de Times, bedraagt het nomi naal bedrag der buitenlandsche leeningen in 1873 aan de markt gebragt 128% millicen waarvan gestort is 84% millioen. Voor de politie regtbank te Greenwich, bijgestaan door twee zee kapiteins, is de openbare behandeling aangevangen van het onderzoek naai de zaken, die de aanvaring tusschen de F'ille du Havre en de Lockhearn ten gevolge hadden. Het doel is niet om de equipages van een der beide schepen te beschuldigen, maar om de oorzaken der aanvaring op te sporen, ten einde zoodoende de herhaling van dusdanige rampen te voorkomen. Te Manchester heeft eene aanzienlijke daling in dc prijzen der steen kolen plaats gehad. In sommige soorten bedroeg die daling ƒ2 per ton. FRANKRIJK. Den 8elCD dezer zullen de in Frankrjjk gevestigde nieuw benoemde kardinalen, mgr5. Chigi, de Guibert en Regnier, uit handen van den president der republiek den kardinaalshoed ontvangen. De plegtige uitreiking van dit teekcn hunner nieuwe waardigheid zal in het openbaar geschieden in de kapel van hel paleis te Versailles. Op 8 Januarij zal de receptie van den heer de Loménie als lid der Fransche akademie plaats hebben. De achtste correctionele kamer te Parijs heeft zoowel den heer de Guerle, gérant van le Corsaire, als den drukker, den heer Masquin, ver oordeeld tot het betalen eener geldboete van 4000 fr.ter zake van twee, in strijd met het bestaande verbod, in het licht verschenen nummers van dat blad. Het Journ. de Lyon, een zeer gematigd blad, is op last,van generaal Bourbaki, voor twee maanden geschorst. Prins Soutzo en de getuigen bij zijn tweegevecht in het bosch van Fontainebleau met prins Ghika zijn naar de assises van het dep. der Seine en Marne verwezen, bij welke hunne zaak waarschijnlijk in het begin van Februarij zal behandeld worden. In de hoofdstad heeft een zonderling, de markies de V. T., in zijn testament een som van 100.000 francs uitgeloofd aan den persoon, die ver metel genoeg is tien dagen en tien nachten in zijn grafkelder door te brengen, om hem hulp te bieden, wanneer het soms blijken mogt dat hij niet dood, maar slechts bewusteloos in het graf was neêrgelegd. De Figaro meldt, dat er zich reeds 17 liefhebbers aan zijn bureau hebben aangemeld; maar, zegt het blad, de erfgenamen van den markies zullen waarschijnlijk hunne keuze reeds gevestigd hebben. DlIITSCHLAND. De commissiën voor handel, openbaar verkeer en financiën hebben ge zamenlijk den bondsraad in overweging gegeven: 1°. bij de aanmunting van gouden stukken van 20 en 10 mark, de aanmunting van andere speciën voort te zetten met het slaan van stukken van 1 mark, 20, 10, 2 en 1 alsook van 5 penningen; 2°. bij die Duitsche munten, welke meer kunnen leveren dan tegenwoordig, in de eerste plaats bedacht te zijn op eene ver meerderde aanmunting van stukken van 1 mark en 20 penningen en het slaan van stukken van 5 penningen; 3". een verbod uit te vaardigen op de circulatie van Nederlandsche guldens en rijksdaalders; 4°. aan de regeringen der bondstaten te verzoeken, voor zoover zij bij de openbare kassen het aannemen van Nederlandsche halve guldens en Deensclie zilveren munt nog niet hebben verbodendit onmiddellijk le doen en de daaromtrent uitge vaardigde bepalingen aan de rijkskanselarij mede te deelen; 5°. aan de rege ringen over te laten, naar gelang van behoefte, aan de spoorweg-en andere openbare kassen langs de rijksgrenzen magtiging te verleenen tot het aan nemen van gouden munt naar het franken-stelsel, tegen den koers van 79 rijkspenningen per franc. De Hernhutter bisschoppen Reichel en Tietzen zijn bij den Pruissischen minister van eeredienst ten gehoore geweest, om hem te verzoeken, de Hernhutter gemeenten ten aanzien der wet op het schooltoezigt in eene exceptionele positie te plaatsen. De minister heeft hun met alle voorkomend heid te woord gestaan, maar kon aan hun wensch geen gevolg geven. Onlangs was het gerucht verspreid, dat de militaire lasten der Thu- ringsche Staten na den afloop der conventie, die binnen kort moest eindigen, zouden worden verhoogd. Men beweerde, dal. behalve de drie bestaande regimenten infanterienog twee regimenten cavalerie zouden moeten gele verd worden. De militaire conventie is thans hernieuwd en geheel op den voel zooals de vorige wat betreft de sterkte van het contingent, door die staten te leveren. Wat de flnantiele regeling betreft, deze is eeuiSzins gewijzigd. Dc Thuringsche hertogdommen betalen nu een even hoog bedrag voor het onderhoud der troepen, die zij bij het Duitsche leger stellen, als de overige bondsstaten. De hertog van Edinburgh zal, op zijn reis naar St. Petersburg, tot I Vrijdag te Berlijn vertoeven, waar hij ten paleize van den kroonprins ver blijf houdt. De prins en prinses van Wallis, zoomede prins Arthur, worden hall Januarij te Berlijn verwacht, van waar zij, in gezelschap van de kroon prinses, den I9en hun reis lol aan Koningsbergen voortzetten. De kroonprins van Duitscbland zal zich later te Koningsbergen bij het gezelschap aansluiten, om gezamenlijk de reis naar Petersburg te doen. Naar men uit Posen meldt is er nu beslag gelegd op de laatste meu belen van den aartsbisschop Ledochowski, wegens de niet-betaling der ver schuldigde boeten, waartoe hij is veroordeeld. De niet betaalde boeten be dragen nu nog 16000 rijksdaalders, zoodat men nu eene inhechtenisneming zou moeten verwachten. De aartsbisschop bevond zich dezer dagen te Berlijn. Voor Ongchiiwden. In Zwitserland is er geen meisje, rijk of arm, of haar toekomstige echt genoot schenkt haar een flacon met Eau d'Anvers. Het is daar zelfs zoo, dat een meisje, die van haar beminde nog geen flacon met Eau d'Anvers ontvangen heeft, denkt, dat hij haar niet bemint en met hem niet meer wil uitgaan. Wel een bewijs dat de Zwitsersche dames veel van parfumerie houden. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DBABBE.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 6