LËID8U1IK COURANT. 1874. Jb <flh A0. 2. ZATURDAG 3 JANUARIJ. RINNENLANDSCIIE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. I)e prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3. franco p. p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3 85. IIet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars. buiten de expeditiekostcn. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertcntiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 2 Januar(j. Nu de naaste familiebetrekkingen hier te lande van twee, volgens de jongste rcgerings-telegrarainen uit Penang, in Atchin gesneuvelde officieren van liet Indische leger gewaarschuwd zijn. kan worden medegedeeld, dat zy waren kapitein Lalors en de luitenant Schoemaekers, heiden gedetacheerd van het Nederlandsche leger. (St.) Volgens het Ilbl. zijn ter vervulling der vacante betrekking van lioog- lceraar in de scheikunde aan de hoogeschool te Leiden voorgedragen de hh dr. D. de Loos, directeur der hoogere burgerschool te Leiden, en dr. N. Franchimont, leeraar aan de landbouwschool te VVagcningen. De zoo lang gcwenschte eenheid, meldt hel Ilbl., bij het aanbieden van een geschenk aan Z. M. den koning zalnaar wij met veel genoegen vernemen, worden verkregen. Maandag jl. is hier ter stede tot dat doel, op uitnoodiging der burgemeesters van Amsterdam, Rotterdam en 'sGravcn- liage, eene bijeenkomst gehouden met de burgemeesters der provinciale hoofd plaatsen en die vergadering heeft besloten de medewerking in te roepen van alle burgemeesters in den lande tot het bijeenbrengen van gelden voor cén algemeen nationaal geschenk. Mogen spoedig allerwege ernstige stappen gedaan worden, om dit plan te verwezenlijken. Vele Nederlanders wachten slechts op een doortastend blyk van eensgezindheid, om hunne bijdragen in te zenden. Hel stoomschip Conrad, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op 31 Dec. Malta gepasseerd. Z. M. de koning heeft den heer J. J. B. J. Bouvy te Dordrecht voor zijne glasbuigci-y, sloom-glasslijpery enz. vergunning verleend-tot het voeren van het koninklijke wapen. D9. A. van Laer, pred. te Egmond aan Zee, is beroepen tot predikant te llaarlo en Waterhoek (classis Zutphcn). Op 29 December jl. overleed te Arnhem de lieer W. J. van Ollefen, een man, die gedurende ruim 40 jaren een sieraad van het Nederlandsch tooneel is geweest. Volgens het uitgegeven programma zal de nationale tentoonstelling, die de afdceling 'sGravcnhage der vereeniging ter bevordering van fabriek en handwerksnijverheid in Nederland in 1874 zal houden, bestaan in: o. Houten meubelen, uitsluitend iu het koninkrijk der Nederlanden en zijne Overzeesche bezittingen vervaardigd, geschikt voor huiselijk gebruik, met of zonder bekieeding, bematting, schilder-, inleg- of verguldwerk ol wat dies meer zij. b. Houtsoorten, onverschillig waar die gegroeid zijn, waaruit zoo danige meubelen worden of kunnen worden vervaardigd, zoowel in ruwen als bewerkten staat, geschaafd, gepolitoerd, als lijsthout bewerkt of hoe ook. c. Antieke houten meubelen, die zooveel mogelijk het kenmerk dra gen van Nederlandschen oorsprong, en kunnen strekken om, door vergelij king van het oude met hel nieuwe, den kunstsmaak aan te kwecken. Die tentoonstelling zal plaats hebben in de lokalen der teeken-akademie. Zij wordt geopend op Maandag 13 Julij en gesloten Zondag 30 Augustus, behoudens de bevoegdheid der commissie om den tyd met 8 of 14 dagen te verlengen. Voor de (van 15 Junij tot 1 Julij) in te zenden voorwerpen worden gou den, zilveren en bronzen medailles uitgeloofd, benevens eervolle vermeldingen. Van de voorgenomen inzending moet echter vóór 1 Mei opgave worden gedaan aan den secretaris der regclings-commissie, den lieer P. F. W. Mou- ton, te 's Ilagc. -• Het prov. geregtshof in Noordholland heeft C. Melchior, laatst woon achtig aan den Helder, vrijgesproken van de beschuldiging van schriftelijke voorwaardelijke bedreiging met brandstichting. De beschuldigde erkende den vroeger medegcdeelden brief te hebben geschreven en verzonden. Ilij had zich echter nog vóór het in den brief genoemde uur zelf in handen der jus titie gesteld, onder mcdedecling, dat hij zulk een brandbrief geschreven had om in de gevangenis te komen, daar hij geen middelen van bestaan had en het leven in de kolonie van weldadigheid te ellendig vond. Te Oostcrhoul brak in den nacht van Maandag op Dingsdag brand uit in eene boerenwoning, bewoond door twee gezinnen. Met moeite werden koeijen en paarden gered. Bijna de gcheele voorraad hooi, koren en bouw gereedschappen, alsmede twee geiten, werden een prooi der vlammen. Wegens gebrek aan water viel er aan blusschon niet te denken. De heer P. J. B. Laan, «ontvlugt krankzinnig-verklaarde", schrijft uit Antwerpen in het Da%bl. van 's Gr., dat hij, ofschoon in Nederland krankzinnig verklaard door zijn «halve familie, door twee regtbanken en 5 a 6 doctoren", in België van die kwaal vrij verklaard is door «bekwame doctoren en hoofden van krankzinnigengestichten en door de justitie." De heer L. wil zich echter niet over zijn eigen onregt beklagen, doch hy beweert dat er èn in het krankzinnigengesticht te Utrecht èn in dat van Mecrcnberg personen zijn, «die er niet behooren, omdat zij ten deele niet krankzinnig zijn, ten deele in zoo geringe mate, dat zij onschadeiyk zqn voor de maatschappij." Hierop vestigt de heer L. de aandacht van hel publick. 'sGRAVENHAGE, 2 Januaiy. Z. M. heeft vergunning verleend aan jli*. J. J. de Geer von Oudegein, te Utrecht, tot het dragen der versierselen van ridder der orde van de Poolster, hem door den koning van Zweden en Noorwegen geschonken. Door Z. M. is, op hun verzoek, eervol ontslag verleend aan de hh. C. van Meer, als burgemeester der gemeente Zevenbergen; J. van Zeeland, als burgemeester der gemeente Waspik; en N. Wenlholt. als burgemeester der-gemeente Hindeloopen. Tot tijdelijk beambte bij het rijks-archief is benoemd de heer mr. J. E. van Persijn. Tot klerk bij het depart, van koloniën is benoemd de heer Brondgeest, wonende te Oudewaler, en tot klerk bij het ministerie van justitie, de heer Bernard, wonende alhier. Met 1 Januarij zijn benoemd: tot havenmeester aan het Noordholland- sche kanaal en zijne havens C. H. Klint, thans havenmeester aan het kanaal door Znidbcveland; tot havenmeester aan het kanaal door Zuidbeveland A. D. Brinkerink, thans sluismeestcr, waarnemend havenmeester aan het kanaal door Voorne, te Hellevoet sluis; tot slnismcesler, waarnemend havenmeester aan het kanaal door Voorne, te llellevoetsluis, W. F. Meijer, thans sluis wachter aan de Willemsluizen op hel Noordhollandsche kanaal: tot sluis meestcr, waarnemend havenmeester aan de Willemsluizen op liet Noordhol landsche kanaal, levens commissaris der jagcrij aldaar, R. E. van der Loeffi Voorts zijn bij den rijkslelegraaph benoemd: tot onderdirecteur 1' kl.,: J. Theunisse, J. F Niermeijer, J. J. Frcderikse, 11. J. van Viauen, A. Broe- i ders en J. Mekenkamp, allen thans onderdirecteur 2e k-l.tot telegraphist le kl. I. S. Mars, J. Broeders, A. C. Begeer, G. de Vries, F. Stoel, J. W. van der Noordaa, II. A. Pcerlkamp, J. L. Vcrment en J. G. Bemelmans, allen thans telegraphist 2e kl.tot telegraphist 2e kl. F. van der Drift, F. E. Pieren. J. Smits, F. V/. Johauningmeijer, A. van Pesch, J. A. 11. Wissink 0. W. van der Bijll, 11. Fluyt, C. L. I.iilkebiihl Jr., A. Page, J. C. Her mann, N. F. Metz, P. A. de Quant, C. A. Wcegcnaar en I). Hoffman, alien thans telegraphist 3' kl.tot telegraphist 3' kl. J. J. de Itegt en J. llek- kema, thans klerk; E. L. van Baak, thans leerling-telegraphist; 11. P. Ger ritsen, E. Wind en M. J. de la Vieter, thans klerk; W. P. Zeilmaker, thans kantoorhouder; B. D. Buningh. A. J. Ruiter en F. A. Weehuizen, thaus klerk; P. 11. G. Iludke, thans adsislent, en C. J. de Breukthans klerk. Door Z. M. is de generaal-majoor van Limburg Stirum, van den groolcn staf, gepensionneerd, en is dat pensioen bepaald op ƒ3742. De officier van administratie 3(lc kl. J. P. van Gocthem en de scheeps klerken J. P. M. Kluppell, D. G. Krol van der Iloek en J. van Hcumen, dienende aan boord van het wachtschip te llellevoetsluis, de officier van administratie 31'5 kl. J. J. van Diemen en de scheepsklerken J. J. van der Ley, C. C. Hammacher en S. Hummelinckdienende aan boord van het wachtschip te Willemsoorden de scheepsklerk J. Langercis, dienende aan boord van het radersloomschip Valk, worden den 2(>slln Jan. op non-acti viteit gesteld, terwijl met 21 Jan. geplaatst worden aan boord van het wachtschip te Willemsoord de officier van administratie 3,le kl. VV. Pronk en aan boord van het wachtschip le llellevoetsluis de officier van admini stratie 3jc kl. J. A. M. Korpcrshoek van der Kooy. Z. M. de koning vertrekt, naar wij met zekerheid vernemen den 15"1 dezer wederom van hier naar het Loo. - 11. M. de koningin was op oudejaarsavond bij het dankunr iu dc Waal- sclic kerk tegenwoordig. Gisteren voormiddag woonde 11 M iu hetzelfde i

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1