dezelfde, pakkclbocten wordt voor Natal op den 5J'" en 25s1"1, en voor St. Helena op den 15,l,n van elke maand eeue brievenmaal verzonden. Door wijlen mej. J. Knijff, wed. den heer R. Paling YVz., is aan de lierv. diaconie te Woerden vermaakt 3000, en door wijlen D. de Haas, ƒ100, beiden vrij van successie-regien. Hij het instriiclie-bataillon te Kampen zijn gedurende het jaar 1873 205 jongelingen aangenomen. 11 onderofficieren van, dat corps zijn tot officier aangesteld, terwijl 190 korporaals-titulair van daar naar de onder scheiden regimenten infanterie vertrokken, om als korporaals eflectief te worden ingedeeld. De centrale commissie te Amsterdam voor het kindergeschenk aan den koning heeft een schrijven aan de arrondissements-comité's verzonden waarin wordt medegedeeld, dat zij zich tot verschillende kunstkenners, o. a. tot den heer Ch. Rochussen gewend heeft en dat ten gevolge van zijn ad vies de heer F. Stracké, hooglecraar aan de rijks akademie van beeldende kunsten te Amsterdam, een ontwerp zal modeleeren, waarvan later een afbeelding aan het oordeel der comité's zal worden onderworpen. Het denk beeld is: een zilveren gedenkstuk, voorzien van een uurwerk. Te Schiedam had gisteren morgen een vreeselijk ongeluk plaats bij het laden van jeneverstukken door de Rotlerdamsche pakschuit, doordien de paal met ijzeren ring, waardoor de schoot ging, uit den grond sprong, het jeneverstuk zonder stuur in de schuit gleed en op twee schippersknechts te land kwam, waardoor aan één arm en been werd gebroken en de ander inwendig zwaar gekneusd werd. Zij zijn niet buiten levensgevaar. Men meldt uit Sloten aan de /V. R. C.: Aan den Overtoom onder deze gemeente werd dezer dagen van een slalhoudcrsknccht een jas ont vreemd, dien hij in den stal van zijn baas had laten hangen. De pogingen oui den dader te vinden waren vruchteloos, hoewel de justitie dadelijk on derzoek heeft ingesteld. Kort daarna zag de bestolene, dat op zijn lot in de Nederlandsche staats-loterij een prijs was gevallen. Hij zocht naar het briefje, doch vruchteloos, en bedacht eindelijk dat het in den jas had geze ten. IJlings spoedde hij zich naar den collecteur, maar te Iaat! De slimme dief was hem vóór geweest, en kon zich nu verheugen in het bezit vaneen aardige som gelds en een warmen jas. -- Naar men uit Harderwijk meldt is, onder een zestal personen die zich voor de dienst in lndië had aangemeld, weder een ontdekt, die vroe ger reeds aangenomen, maar gedeserteerd was. Door het prov. geregtshof van Overijssel is voor de vacature van raads heer de volgende aanbevelingslijst opgemaakt: 1°. mr. L. Hertzveld, advo- kaat te Zwolle; 2". mr. J. W. J. baron de Vos van Steenwijk, regter te: Zwolle; 3°. mr. J. Gratama, regter te Zwolle; 4". mr. G. A. Marchant, subst- officier van justitie te Deventer; 5". mr. R. Sandberg, officier van justitie te Almelo, en C°. P. .1. J. J. Linekers, kantonregter te Kampen. Door de arrond.-regtbank te Maastricht is thans een aanvang gemaakt met de behandeling der zaak van A. en V. Tielens en CIcm. Bruis, vroeger bankiers aldaar, thans aangeklaagd, van bankbreuk. Gemelde heeren waren na eenige maanden preventief in hechtenis te zijn geweest, in afwachting der behandeling hunner zaak, legen een borgtogl van ƒ150,000 voorloopig in vrijheid gesteld. 49 getuigen moeten in deze zaak gehoord worden. 's GRAVENHAGE31 December. Z. M.heelt goedgevonden de betrekking van chef der afdeeling Mate rieel bjj het dep. van marine op te dragen aan den luit. te zee 1« kl. 11. van Gocns, en tot lid der commissie lot het examineren van zee-officieren enz te benoemen den luit. ter zee le kl. jhr. E. P. E. de Stuers. -- Bjj het dep. van oorlog zjjn benoemd: tot hoofdcommies, de commie zen W. II. Genger en P. YV. Nieuwland; tot hoofdcommies, in zijne hoeda nigheid van regtsgeleerdede commies mr. J. A. Kramer. Tot regter plaatsvervanger in de arrond.-regtbank te Amsterdam is be noemd de heer mr. H. N. Teding van Berkhoutthans plaatsvervangend kantonregter en advocaat aldaar. De officier van administratie 2e kl. D. A. van der Laan, dienende aan boord van het schroefstoomboot hel Loow ordt op non-activiteit gesteld en vervangen door den officier van administratie 2« kl. J. J. van den Berge. De heer J. C. J. Klein is benoemd lot Nederl. consul voor Osacca en lliogo, met standplaats te Osacca. Z. M. de koning is gisteren avond ten C ure van het Loo per Rijn- spoor hier ter slede teruggekeerd en werd bij aankomst door den kroon prins en Z. K. II. prins Alexander verwelkomd. Na afloop der nieuwjaarsreceptie zal morgen een familie-dejeuner ten hovc worden gehouden. De Oostenrijkrijksch-Hongaarsche minister bij ons bof. ridder van Hay- merleis voornemens Donderdag 8 Januarij een groot diplomatiek diner tc geven. Naar men verneemt worden door vele ingezetenen van HoornNijme gen en Alkmaar aan de tweede kamer adressen van adhaesie gcrigt lol on- derstcunihg van het verzoek der 's Gravenhaagsche vereeniging tot bescher ming van dieren, ter verkrijging van wettelijke bepalingen tegen hel mis handelen van dieren. Onder voorzitterschap van den geneeskundigen inspecteur voor Zuid- holland, dr. L. J. Egeiing, vergaderde gisteren de geneeskundige raad dier provincie in het openbaar, in een der localen van het ministerie van binnen- i tandschc zaken. Bij het doorloopcn van de verschillende mededcelingen, die in druk aan de leden van den raad waren rondgedeeld, kwam ter sprake het vervoer van liet lijk van iemand, die te 's Hage aan cholera was gestorven, en dat in eene open kist naar de begraafplaats Eik-en-Duinen op den Loosduinschen weg werd vervoerd, om daar, na een verblijf van 24 uren, tc worden begra ven. Den burgemeester van Loosduinen kwam hel voor dat dergelijk ver voer in strijd was met de wet betrenende cpidemiën en dit was ook de opvatting van den inspecteur van het geneeskundig staatstoezigtwiens tus- selienkonisl was ingeroepen. In de vergadering van heden hield de inspec teur die meening vol en opperde bezwaren tegen zoodanig vervoer, waar tegen de minister van biunenlandsche zaken ook was opgekomen, als in strijd met de wet. Naar aanleiding van eene mededeeling, dat een kind, later door het rood vonk aangetast, een huis had bezocht, waar al de bewoners aan roodvonk hadden geleden, en des morgens het ksenmerk, aanduidende het heerschen van die besmettelijke ziekte te dien huizewas verdwenenwerd door den voorzitter, des gevraagd, geantwoord, dat het kenmerk niet verwijderd mag worden, alvorens de ontsmetting heeft plaats gehad. De verdere mededeelingen gaven tot geene discussie of het vragen van inlichtingen aanleiding. Onder de verder behandelde onderwerpen was een voorstel van dr. Ballot, om de aandacht van den minister van 'binnenl. zaken te vestigen op de noodzakelijkheid van wettelijke bepalingen tegen de verontreiniging van openbare wateren door faecale stoffen en fabrieksafval, vooral met het oog op het overbrengen van cholera door middel van drinkwater. Een langdurig debat werd over dat voorstel door verschillende leden gevoerd. Het eerst had het woord prof. Evers, die in eene breedvoerige ontzenuwing van boven vermeld voorstel trad en zijne afkeurende slem daarover motiveerde. In de eerste plaats trachtte bjj aan te toonen. dat daar waar polderwater wordt gebruikt, de meeste cholera-gevallcn zich voordoen, en zulks tot tegenspraak van het voorstel, waarin vermeld staat dat de dierlijke siöfT'en, waarmede het water is bezwangerd, eene der voornaamste oorzaken van de cholera is. De spr. wees voorts op sommige onjuiste conclusiën, waartoe de voor steller gekomen was, zoodat eene aansporing lot voorzigtigheid van zijne zijde niet ongepast zou zijn. Uit een kaart van een der cholera-commissiën hier te land constateerde hij verder dat de cholera grootendeels in polder streken heerscht, vooral ten gevolge van het moerassige dier streken. Een ander bewijs dat de cholera niet op rekening van het drinkwater moest komen ontleende prof. Evers aan een tabel aangaande het sterftecijfer in den Haag. Bij het verdere debat werd juist het tegenovergestelde gevoelen van den eersten spreker verkondigd. Het drinken van veel water, meende men, be nadeelt de gezondheid, zoodat een hevig protest opging tegen de mcening dat inderdaad het bezoedelde drinkwater niet onschadelijk zou zijn. Ver schillende leden, die zich over het algemeen zeer goed met het voorstel van dr. Ballot konden vereenigendrukten evenwel den wensch uit dat het van een meer algemeen standpunt zou uitgaan en niet uitsluitend ter voorkoming van cholera zou dienen, maar van alle andere ziekten, een wensch waaraan door den voorsteller werd toegegeven. Ten slotte werd het voorstel van dr. Ballot, eenigzins in meer algemeenen zin gewijzigd, met eenparige slem- men op 1 na, die van den heer Evers, aangenomen. In de zaal der Loge werd gisteren avond eene algcmcene vergadering gehouden van de Nederlandsche nationale vereeniging van werklieden. Daarin had de uitloting plaats van een aandeel in de vroeger aangegane geldleening ad ƒ500. Uitgeloot werd n°. 97. Het bestuur had gehoopt te kunnen mede- deelcn dat een tweede stuk grond ter bebouwing zou zijn aangekocht, maar bij de onderhandelingen had de verkooper de voorwaarden gewjjzigd. Van eene zijde die onbekend wenschte te blijven was eene toezegging gedaan dat 10000 voor de vereeniging beschikbaar zou zijn om den verkooper te voldoen, maar zoover was het nog niet gekomen. Ook het oprigten van een begrafenis- en een pensioen-fonds had bij het bestuur een punt van overweging uitgemaakt, maar de beslissing daarover werd tot een volgende vergadering aangehouden. Alvorens uiteen te gaan, werd door den voorzitter aan den heer van Lith, onder wiens leiding de bouw der woningen geheel belangeloos werd voortgezet en voltooid op eene wijze, die aller goedkeuring heeft weggedragen, een woord van bijzonderen dank gebragt. ill ITKiN LA I KSO IK BEHIGTEÜS BELGIE, Te lloboken, nabij Antwerpen, is een moord gepleegd op een braaf en nederig werkmandie algemecne verontwaardiging heeft opgewekt. Het slagtoffer, Adolf Verschelde, was vreesselijk verminkt. Het gelaat was onkenbaar, de neus afgeslagen, de hoofdschedel en de kin verbrijzeld. Uit het onderzoek is gebleken: dat de slagen met eene woedende kracht zijn toegebragt, en dat er geene de minste worsteling heeft plaats gehad. Het openbaar vermoeden beschuldigde vier metselaars, genaamd J. van der Linden, de gebr. Colloy cn P. van Schoor, als vermoedelijke plegers der misdaaden na onderzoek werden zij ook in hechtenis genomenallen in beschonken toestand zijnde. Bij het verhoor ontkenden zij allen eenparig hun schuld aan dc misdaad, en zeiden zelfs niets vernomen te hebben, hoewel het lijk vlak in de nabijheid werd gevonden van een huis, waarin zij werkten, en andere personen, die in dc buurt wonen, zuchten en kermen hadden gehoord. Van der Linden koesterde een hevigen haat tegen Verschelde, daar deze hem onlangs, toen hij nog bij hem inwoonde, van diefstal had aangeklaagd, zonder dat dit tot iets leidde, waarop Ver schelde zijn woning had verlaten. Er beslaat dus vermoeden dat van der Linden zich nu heeft willen wreken. Eene huiszoeking bij van der Linden heeft tot dc ontdekking geleid van kleedingslukkenwelke met bloed be vlekt zijn. Er werden ook eenige bloedvlekken gevonden op dc kleedcren, die hij droeg toen hij werd aangehouden, zonder dat hij wist tc zeggen hoe 1 et bloed er aan gekomen was. ENGELANU. LONDEN 30 December. Ie hertog van Edinburgh is, na afscheid van II. M. de koningin te hel ben genomen, naar St. Petersburg vertrokken. Hij neemt de reis over Ostende.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2