LEIDSCHE COERAAT. W OENSDAG 31 DECEMBER, B1NIV E N LA IS1 DSC II F. BEBIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.50; niet het f'erslag der Handelingen tan den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3 85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar toor ƒ2.50 's jaars. buiten de expeditiekosten. afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Gents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels I.iedere regel meer 25 cents. Advertenticn voor DuitechlsndOostenrijk en Zwitserland worden nitslnitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertenriên té Hamberg Lubeckfrankfort a. M. Berlijn, Leipzig, Dresden Breslau, Keulen, Stuttgart, Wtenen, Praag, Bazel, Zurich, St. (lallen, Qénive én Lausanne. Uithoofde van den KTIeuifjaarsdag zal Donderdag avond deze Courant niet worden uitgegeven. LEIDEN, 30 December. Een heden middag ontvangen telegram van [leut. Off. is van den vol genden inhoud- Penang, 30 December. Er heeft een ernstig gevecht plaats ge had tusschen een deel der Hollandsehe troepen en een groot corps Atchinezen, hij gelegenheid van eene verkenning van den kraton. Het doel der verkenning is bereikt. Het verlies der Hollanders is matig, dat der Atchinezen aanzienlijk. De rajah Pedier ver sterkt den kraton. De Hollanders leggen zware batterijen aan voor den kraton. De gezondheid en de geest der troepen zijn uitmuntend. Dc sludenten-societeit «Minerva" alhier heeft onlangs, uithoofde het tegenwoordige socieleits-gebouw, wegens het toenemend getal leden, vo'ko- uieu ongeschikt is gewordeu om in de behoefte te voorzien, besloten slappen te doen ten einde verandering in dien toestand te brengen, en die taak opgedragen aan eene commissie. Door die commissie, in vereeniging met het bestuur der sociëteit, is thans het prospectus uitgegeven eener hypothe caire leening groot ƒ135,000, in 270 aandeelen van 500, splitsbaar in 5 dcelen a ƒ100, van hetzelfde nommer.met volgletters, rentende 4 pCt. 'sjaars en af te lossen in 57 jaren. De genoemde som acht men noodig te hebben voor den aankoop van terrein en het bouwen van een lokaaldat aan alle billijke eischcn voldoet. Ligt het, zegt de commissie, in den aard der zaak, dal bij eene dergelijke onderneming de uit te loven rente niet hoog kan zijn, aan den anderen kant biedt de sociëteit, wier financiën in bloeijenden toestand verkeeren (blijkens bij de circulaire overgelegde begrooting), alle waarborgen aan voor het behoorlijk betalen der rente en aflossing, terwijl bovendien die zekerheid door hypotheek op het nieuwe gebouw zal worden vermeerderd. Zij doel voorts een beroep op allendie belang stellen in de Leidsche hoogeschool, en die begrijpen van hoeveel bel ing ccne goede socië teit voor een studcnten-corps is. Wij verwachten dal dit plan van bh. studenten hij onze vermogende inge zetenen, en ook elders, wel eenige sympathie zal vinden. Vordert de bloei onzer hoogeschool noodwendig een nieuw akademicgebouwook eene daar aan passende sociëteit, die eene genoegzame ruimte aanbiedt, is een ver- eisehte. Het plan der gcldleening is eenvoudig, niet opgesmukt, en verdient daarom vertrouwen. Is de rente niet hoog, de soliditeit der geldbelegging mag niet uit het oog worden verloren. Ook hel belang, dat onze stad heeft bij den bloei der hoogeschool, mag wel cenig gewigt in de schaal leggen. Met vertrouwen zien wij dan ook de voltcekening dezer geldleening te gemoet. Ons wordt verzocht mede te deelcn, dat mr. B. Th. baron van Heem stra van Froma en Eibersburenin zijne hoedanigheid als beschermheer der vereeniging «Harmonie" alhier, aan de Commissie voor het op te rigtcn standbeeld van Pieter Adriaanszoon van der Werf heeft doen toekomen eene somma van ƒ47.22, als bedrag, na aftrek der onvermijdelijke kosten, van dc voorstelling gehouden den 19 D:c. 1L in onze Stadszaal, vermeerderd met ƒ300, luffl voor dat doel toegezonden door 11. K. H. mevrouw dc prinses Marianne der Nederlanden en met een gelijk bedrag van f 300vail II. K. H. mevrouw de groot-hertogin van Saksen-Weimar-Eiscnacli Item voor hetzelfde doel den avond der opvoering van bovengenoemde tooncelvoorstelling gewor denalzoo gezamenlijk een bedrag van-/047.22. Ter vervulling van de bestaande vacature in het collegie van hoog heemraden van Rijnland is de volgende voordragl opgemaakt: de bh. A. van Lennep, te Heemstede: L. Jonker, te Amsterdam, en T. P. Virttly, te Gouda. - Van de Breuk cn Smits' Algemeen Adresboek van de' gemeente Leiden z:et thans de vijftiende jaargang het licht. Met een nieuwe letter gedrukt, doet dit handhoekje zeer goed ivoor. Naar gewoonte hebben de uitgevers zich beijverd daarin alles op te nemen wat strekken kan om de ingezetenen in te lichtenomtrent alle bestaande instellingencorporatiën enz., hier ter slede, alsmede de woonplaatsen der ingezetenen, op hel einde dezes jaars. In vele gevallen zal het boekske, bij de raadpleging, nuttige diensten kunnen bewijzen; enkele leemten zijn, hij de voortdurend plaats grijpende veranderingen, niet te vermijden. Daar het uil den aard der zaak slechts een beperkt debiet kan hebbenhopen wij dat de ijverige pogingen der uitgevers van hunne stadgenooten zoodanig zullen gewaardeerd worden dat zij hunne veelzijdige bemoeijingen beloond zien en aanmoediging vinden om later de uitgave voort te zetten. Bij de lieden op het raadhuis gehouden verkooping van cokes zijn de volgende prijzen besteed: Hoogste prijs. Minste prijs, partijen van 50 hectoliters 25.50 25. n 10 ff 5.50 f 5.10 n a 5 2.65 2.50 In liet stationsgebouw der Holl. spoorwegmaatschappij (Oosterspoor weg) werd gisteren middag, bij enkele inschrijving, in het openbaar aanbe steed: Het maken van aardewerken, gebouwen en1 verdere werken, voor de uitbreiding van het gemeenschappelijk station te Amersfoort. Minste in schrijver was de lieer Jae. van der Kamp, te Leiden, voor de som van 94668. Naar wij vernemen is van wege het dep. van oorlog aan de goedkeu ring van Z. M. den koning onderworpen de vaststelling van dc regeling van liet verhoogd bedrag der lractementen voor de officieren der landmagt, in te gaan 1 Januarij aanst. De minister van binnenlandsche zaken heeft bekend gemaakt dat, vol gens bij hem ingekomen ambtsberigten. aan Aziatische cholera zijn overle den: in de week van 14 tot 20 December jl te Abbenbroek 1 persoon, niet vermeld in de vorige opgave; in de week van 21 tot 27December jl.in Zuidholland: te Abbenbroek 2. te Delft 2, te Rotterdam 2; in Zeeland: te Zierikzee 1; in Utrecht: te Utrecht 1; in Overijssel: te Zwolle 5; totaal in het rijk 13 personen. De Staatscourant bevat liet verslag der commissie, belast met het afnegien van het eind-examen der hoogere burgerscholen in Zuidholland, in liet jaar 1873. Van de 57 geexamineerden werd aan 44 hel getuigschrift van voldoend afgelegd examen toegekend. De commissie zegt dat zij bij dit examen een vrij gunstigen indruk heeft gekregen van de uitkomsten, welke door het middelbaar onderwijs worden verkregen; de omstandigheid toch, dat ongeveer 4/5 der candidaten slaagden, levert het bewijs, dat die uitkomsten vrij voldoende mogen genoemd worden. Maakte zij bij de ver schillende vakken aanmerkingen, dan slaan deze, blijkens de tabellen, bijna zonder uitzonderingen, op de candidaten. welke afgewezen zijn. Genoemd blad bevat ook liet verslag omtrent liet vergelijkend examen voor de betrekking van adspiranl-landmetcr van het kadaster, in October te 's Hage gebonden. -- De minister van oorlog heeft eenige bepalingen vastgesteld nopens de regelen, in acht te nemen bij het door militairen en beambten, onder het depart, van oorlog ressorterende, verkoopen van roerende rijks goederen, paarden enz., voor zooveel de opbrengst daarvan ten bate-der schatkist komt. Gedurende het jaar 1874 zullen de navolgende sommen worden uitbe taald aan hen. die zich vrijwillig bij het leger verbinden, te weten: a. voor liederen nieuw aangenomen militair beneden den graad van korporaaldie den ouderdom van 18 jaren heeft bereiktzoomede voor iedereu tamboer en hoornblazer heneden dien leeftijd en iederen milicien, die zich verbindt om als vrijwilliger bij het leger te dienen, ƒ45; b. voor iederen militair beneden den graad van korporaal, telkens wanneer hij zich voor zijn 4Öe levensjaar op nieuw verbindt40; c. voor iederen sergeant- of korporaal milicien hij het wapen der infanterie, die gedurende zijn grooten verloftijd onder de wapenen weifscht te blijven zonder zich als vrijwilliger te verbin den, voor zes maanden werkelijken diensttijd eene premie van ƒ75, voor twaalf maanden id. ƒ150; d. voor iederen adspirant-korporaal die bij het wapen vrjjwillig voor zes jaren in dienst treedt ƒ55, voor iederen adspirant- onderofficier ƒ85. Met I Januarij treedt in werking liet voor den tijd van 5 jaren ge sloten contract voor de dienst der militaire transporten te water.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1