LEIDSC1IE f 01 It A T. N°. 304 ZATERDAG 27 DECEMBER. BINNENI,AN0SCHF. BER'GTEN f8 73. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3. franco p. p. f 3.50^ met het Fcrsfag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3 85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 s ja arsbuiten de expeditiekosten. Afzonderlijke no miners der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco p, p. 6 Cents. De prijs der Advertentfën is van 1 4 regels iedere regel meer 25 cents. Advertentiëc voor DuitschlandOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg Lubeckfrankfort a. M, Berlijn Leipzig, Dresden Br es/auKeulenStuttgartWtenen9 PraagBazel9 Zurich SU Gallen t Qcnève en Lausanne* Bij (fese Courant wordt verzonden 58 (Had 73) oer Handelingen ran den Gemeenteraad LEIDEN, 24 December. Wij vernemen dat door eenigc ingezetenen alhier het plan is opgevat om te trachten eene vereeniging in het leven te roepen, die zich ten doel steil het opristen van een "Te Huis" voor den militair. Zij vertrouwen dat dit plan bij velen sympathie zal vinden Daar toch ook hier voor den militair zoo vele plaatsen openstaan, alwaar hij soms afleiding zoekt in zijne ledige uren, maar waar hij voor ligchaam en geest niets vindt dat hem nuttig en heilzaam is, willen zij hem aan die plaatsen onttrekken door hem een beter Te Huis te bezorgeneen huis alwaar ook de jonge lingen, voor korter of langer tijd tot de militaire dienst opgeroepen, steeds welkom zijnals ware het hunne ouderlijke woning. Om dat doel te be reiken meencn zij noodig te hebben een huis met meer dan e'én ruim lo kaal, voor zitzaal, leeskamer enz.: ook mag er eene opene plaats voor gymnastische oefeningen niet ontbreken. Hetgeen den militair verstrekt wordt moet hem óf kosteloos óf zoo goedkoop mogelijk geleverd worden en aan het hoofd der instelling moet een flink man slaan, een man van ervaring, in wien de militair een vriend vindt. Daartoe, meenen de ontwerpers, zal eene uitgave van ƒ1000 jaarlijks niet te hoog ge raamd zijn. Zij hopen dat met hen velen onzer sladgenooten de handen zullen ineenslaan om het plan te verwezenlijken. In het belang van den militairen stand moge deze poging ook hier, gelijk reeds op enkele andere plaatsen des lands het geval was, tot cenen goeden uitslag leiden. Wij vestigen de aandacht op de hierachter aangekondigde voorstelling voor kinderen, die door het Haagschc tooneelgezelschap Maandag avond in den schouwburg zal gegeven worden. Te 's Hage hebben dergelijke voor stellingen meermalen met succès plaats. Voor de jeugd is zulk een prettige avond aliezins aanlokkelijk, en menig huisvader zal, vleijend daartoe aange zocht, haar dat genoegen niet willen ontzeggen. De heer M. Cohen Stuart, vroeger pred. te Rotterdam, is door de theo logische faculteit van New-Grunswiek, honoris causa, benoemd lot doctor in de godgeleerdheid. Hel gemeentebestuur van Dordrecht heeft aan de hh. I.iernnr en de Bruyn Kops opgedragen al de gegevens te verstrekken, om te kunnen over gaan tot de openbare aanbesteding van den aanleg van een pneumatisch buizennet, tot afvoer van faccalc stoffen en van de riolen voor huis- en hemelwalcr, in de buurt gelegen tuSschen den Bagijnhof en de Kromme Elleboog- en Vriezestraat; verder de gedetailleerde plannen met raming van kosten te leveren voor een centraal-machinegebouw met al de noodigc ma chinerie, voor de toepassing van het pneumatisch rioolstelsel in de geheele gemeente en voor de bereiding der te verzamelen stoffen tol pondrette. De arrond.-regtbank te Amsterdam heeft aan regenlen van het burger weeshuis aldaar ontzegd hunne vordering tegen het gemeentebestuur van Amsterdam, strekkende om dat weeshuis te rangschikken onder de in alinea C. van art. 2 der armenwet genoemde instellingen, door bijzondere personen of door bijzondere niet kerkelijke verecnigingen geregeld en bestuurd. In de vorige week is op den Veerdijk onder Berlicum een pasgeboren kind gevonden. Er is daarvan onmiddellijk aangifte gedaan, doch men heeft de moeder niet kunnen opsporen. De minister van binnenlandsche zaken heeft verlof gegeven om met de werkzaamheden aan de brug nabij Ravestein voorloopig voort te gaan. Aan de werklieden en ook aan den aannemer was deze gunstige beschikking zeer welkom. Te Dusseldorf is dezer dagen opgerigt de maatschappij "Rijn en Schelde", met het doel eene geregelde stoomvaart te openen tuseehen de steden van den Rijn, de Waal en dc Schelde, en waarvan Vlissingen tot uitgangspunt is genomen. Wij hebben inzage gehad, meldt de Haar!. C., van een brief van een officier van het blokkade eskader, dd. 6 November 11. Daarin komt o. a. een verhaal voor van het vernielen van dc kampong Djolo op de oostkust van Sumatra Zooals bekend is, heelt de Nedcrlandsche regering alle pogingen in lui werk gesteld om de verschillende kleine rijken langs dc kusten van Alchin le bewegen, de zijde van Nederland le kiezen. Die pogingen'wer den door de meeste in bet geheel niet, door andere in zeer twijielachtigen zin beantwoord. En daarop werd last gegeven om geheel Alchin zooveel mogelijk afbreuk le doen, <n in het bijzonder langs de oostkust alle vaar tuigen, kampongs en versterkingendie binnen het bereik der marine lagen, Ie vernielen. De schrijver vervolgt daarop ongeveer als volgt: Vooral op Djolo waren wij zeer gehelen, want de kommandant was reeds 3 maal met een paar sloepen voor de kampong geweest en had getracht de hoofden te I spreken te krijgen, die echter halsslarig weigerden te verschijnen. Wat me;r is, de Pjolonezen hadden tusschen het eerste en tweede bezoek eene sterke borstwering vóór dc kampong aangelegd, behoorlijk voorzien van ge sehut, dat niet onduidelijk tegen ons was gerigt. Vóór de kampong lag een vrij groote schoener, de Pinang Beautydie het eigendom was van Tonkoo Paya, een voornaam Alchineesch hoofd; welke schoener lot nu toe door ons verhinderd was om uit le loopen. Gedurende dc bedoelde bezoeken was, zooveel mogelijk, het terrein verkend. Door de ondiepten voor de kust kon den de schepen niet digt bij den wal komen om met succes de plaats te beschieten, zoodat wij moesten debarkeren; hetgeen dan ook eergisteren heeft plaats had. Des ochtends ten 7 ure stoomden de KoopmanTimor en Coehoom voor de rivier, en werd onmiddellijk gedebarkeerd. Het plan was om eerst de Pinang Beauty en een anderen schoener, die daar lag, te nemen en dan gezamenlijk de versterking aan le lasten. Timor enterde onmiddellijk de Pinang Beauty en Koopman den anderen schoener, die onbezet was; van den eersten nam het volk de vlugt. Onmiddellijk rukten wij toen den wal op, het volk, dat zich hier en daar vertoonde, voor ons uit drijvende. Een oogenblik hield de vijand stand, maar hij liet daarbij 3 dooden op het terrein liggen. Intusschen werd ook van den anderen kant tegen de versterking opgerukt. De Djolonezen schoten hun geschut af en verlieten toen hunne versterking en hunne geheele kampong, welke laatste onmiddellijk door de onzen werd in brand gestoken. Nadat wij een paar uren waren bezig geweest met verbranden, vernielen, stukken vernagelen en buil maken, en nog alleen het versterkte huis vaii den radja en de missigit overbleven, kwam van den voorsten post het be- rigt. dal wij zouden worden aangevallen. Onmiddellijk verzamelden wij en wachtten, in twee gelederen opgesteld, den vijand af. Spoedig hoorden wij in de nog flink brandende kampong een hevig gejoel en geschreeuw en wer den wij te gelijk op den linker en op den rcglcr vleugel aangevallen. Op den linker vleugel moesten de officieren zich met de sabel verdedigen, en werd de vijand, met achterlating van 3 dooden naar ik meen, op de vlugt gedreven. Op den regler vleugel waren 6 voorvechters reeds tot omstreeks 10 passen genaderd, toen hun moed hun scheen te begeven en zij plotseling dc vlugt namen en zich, naar wij later begrepen, door eene achterdeur be gaven in hel bovenvermelde verstcrkle huis. Al spoedig vielen daaruit een paar schoten, waardoor twee man gekwetst werden, en wij stonden op het punt het huis aan le vallen, toen wij daarbinnen op eens eene soort van godsdienstig gezang hoorden aanbellen, heigeen, zooals gij u kunt voorstel len een zonderling effect maakte. Wij dachten niet beter, of ieder ooïen- blik konden zij ons op nieuw attaqueren, na eerst behoorlijk hun gebed gedaan en zich zoodoende op den dood voorbereid te hebben. Maar er ge beurde niets meer. Na hun gezang geëindigd te hebben, schijnt de vijand door de deur aan den achterkant het huis te zijn uitgetrokkenzijne dooden en gekwetsten medenemende. Een oogenblik later trokken wij in hel huis in, dat door eene dubbele palissade versterkt was, en slaken het in brand. Ons verlies was fi gckwetslen, twee met klewanghouwen en 4 met kogcl- wonden. Het vei lies van den vijand is ons niet bekend; wij vonden slechts C dooden. De klewang, door een officier op den door hem gcvclden vijand buitgemaakt, werd door Tonkoo Moeda verklaard voor het wapen van een orang-bezaar. Door het stoomschip Schouwen, kommandant van der Siar, is een zeer curieuse buit gemaakt. Hij heeft namelijk een schoener van Denang op de luist aangehouden, bemand met Chinezen, waaronder zich cellier drie Euro peanen bleken te bevinden, namelijk een Hollander, een Deen en een En- gclschman. De Hollander is reeds gebleken le zijn een gewezen matroos van de Nedcrlandsche marine, die vroeger in het luchthuis te Leiden had

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1