LEIDSCUE COURANT. (873. i\°. 303. WOENSDAG 24 DECEMBER. BINNENLANDSCHE BEBIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3 85. Het verslag afzonderlijk is verkiijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, buxten de expeditiekoslen. afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Advertenticn voor Duitschland 9 Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertentien te Hamburg LubecJcfrankfort aM. Berlijn t LeipzigDresden Breslau, KeulenStuttgartfVeenen, PraagBazel 9 ZurichSt* GallenGonève en Lausanne. Uithoofde van het Kersfeest, wordt Donderdag-avond en Vrijdag-avond deze Courant niet uitgegeven. LEIDEN, 23 December. Bjj het departement van koloniën is gisteren avond van den hiit.- generaal van Swieten een telegram ontvangen, aangeboden te Penang den 20steo dezer, waaruit het volgende blijkt: Het tweede object is bereikt. Met gering verlies is bezit genomen van de rivier en van de versterking van Toengkol Kali De vijand heeft alle versterkingen op regter en linker rivieroever verlaten. Het schijnt dat de nederlaag van den 14den dezer en het bombardement der marine hem heeft ontmoedigd. De opperbevelhebber zocht nu eerst op nieuw aanraking met den Sultan te krijgen, die volgens zeggen genegen is tot onderwerping. Inlusschen bereidt men zich voor, om tegen den Kraton te ageren als het nog noodig is. De aanvoel* van zwaarder geschut is door het bezetten der rivier gemakkelijker geworden. Brigade kolonel de Roy is nog in reserve te Padang en ter beschikking voor ondersteuning of andere eventualiteit gereed. Het weder was gunstig, de gezondheidstoestand verbeterd, de geest van de troepen uitmuntend. Nu'de naaste familiebetrekkingen hier te lande van twee, volgens het jongste regeringstelegram uit Penang, in Atchin aan cholera overleden lui tenants van het Indische leger gewaarschuwd zijn, kan worden medege deeld dat die officieren genaamd waren J. H. A, van Daalen en G. N. Levert. Aan cholera was ook overleden Nino Bixio, gezagvoerder van het voor troe penvervoer bestemde Italiaansche schip Maddaloni. (Sic.) De leden van het Leidsch departement van de Nederlandsche maat schappij ter bevordering van nijverheid hielden Zaturdag II. de gewone raaan- delijksche vergadering. Hierin werd besloten de volgende vergaderingenin plaats van Zaturdag te zeven uren, Donderdags te acht uren te houden. In plaats van mr. H. P. J. Tollens, die als lid van het bestuur moest aftre den en verzocht had niet meer herkozen te worden, werd de heer A. C. Leembruggen met groole meerderheid van stemmen gekozen. Daarna deed de heer dr. de Loos eenige mcdedeelinge.i over de koolstof soorten, en meer bepaaldelijk over het graphiel ol potlood, o. a. zijne zamenstelling, de plaatsen waar het gevonden wordt, de wijze waarop het in den handel voorkomt en de zeer vele toepassingen die het in de nijver heid ondervindt. Gedep. stalen van deze provincie hebben bepaald dat de herijk der malen en gewigten in de verschillende gemeenten van dit gewest in 1874 zal plaats hebben o. a. te Leiden eiken Dingsdag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag van 6 Januarij tot 20 Maart. De minister van binnenl. zaken heeft bekend gemaakt dat, volgens bij hem ingekomen ambtsberigten, in de week van 14 tot 20 December jl. aan Aziatische cholera zijn overleden: in Zuidholland: te Delfshaven 1, te Delft 3, te 'sGravenhage 1, te Rotterdam 5; in Zeeland: te Zierikzee 3; in Over ijssel: te Zwolle 4; in Drenthe: te de Wijk 1; totaal inliet rijk 18personen. De commissaris des konings van deze provincie heeft aan de gemeente besturen mededeeling gedaan dat. ten gevolge der verandering, welke het tijdschrift //Nieuwe Bijdragen ter bevordering van het onderwijs cn de op voeding enz." met 1°. Januarij a. s. zal ondergaan en waardoor de betrek king, die tot dusverre tusschen de regering en dat blad bestond, op dat tijdstip zal ophoudengeen berigten omtrent schoolvervullingen enz. meer aan het departement van binnenlandsche zaken behoeven te worden in gezonden. Bij de tweede kamer der staten-generaal is ingekomen een adres van de kamer van koophandel en fabrieken te Amsterdam, waarin het groote belang wordt betoogd eener bespoedigde behandeling der bij de kamer aan hangige muntwet, om zoodoende een einde te maken aan den toestand van onzekerheid, die voor den handel niet alleen, maar ook voor hel algemeen nadeelig werkt. De wet tot schorsing van de zilver-aanmuntingen kan, naar de kamer gelooft, slechts een tijdelijke maatregel zijn, en moet weldra door definitive maatregelen en eene beslissing omtrent de al of niet wijzi ging van standaard worden vervangen. De kamer van koophandel drukt ten slotte het vertrouwen uit dat, nu de behandeling van het wets-ontwerp voor het reces onmogelijk is gewordenhet onmiddellijk na hervatting der werkzaamheden in beraadslaging worde gebragt. liet hoofdbestuur van het Roode Kruis hier te lande heeft aan de comité's en correspondenten eene circulaire doen toekomen met mededeelin- gen uit Indië. Daaruit blijkt dat het cenlraal-comité in Indiëmet het oog op de tweede expeditie naar Atchin, besloten heeft bulletins uit te geven, llit het bulletin, loopende over de maanden Junij en Julij 1873, worden vele bijzonderheden medegedeeld. Uit al de berigten blijkt, dat het Roode Kruis in Indië onverdeelden bijval en algemeene medewerking ondervindt, en dat het centraal comité met den bevelhebber der expeditie over alles in overleg treedt, zoodat er de meest gewenschte zamenwerking met de mili taire geneeskundige dienst en de administratie bestaat. Het stoomschip Prins van Oranje is in den morgen van den 20,,<',l fé Southampton aangekomen; na het laden van eenige machineriën en goederen heeft het des namiddags de reis voortgezet. Volgens berigt van den hoofdcommissaris van policie te Rotterdam, is den 22!ten Nov. jl. van Roermond, per Venlosche stoomboot, met bestem ming naar Brielle verzonden en bij aankomst der boot te Rotterdam ver mist: een wit houten kistje, inhoudende, behalve katoenen zakdoekjes en linnen goederen4 stukken 3 pt'.t. buitenlandsche Spaansche efleclenwaar van 3 groot nominaal 500, n0!. 16591, 91077 en 91078 en 1 groot nomi naal ƒ1000, n°. 10352. In eene te Amsterdam gehouden buitengewone vergadering van afge vaardigden van Liederlafels, behoorende tot het Ned. nationaal zangers- bond, is besloten, dat het volgende Zangersfeest (in 1875) te Rotterdam zat plaats hebben. Bij den kerkeraad der Ned. herv. gemeente te Amsterdam is een voor stel ingediend, strekkende om de gemeente in vijf kerspelen, elk met twee kerken, in te deelen; in die kerspelen het beginsel van voorziening in eigen behoefte, met Of zonder hoofdelijken omslag, in te voeren; en bleek op den duur het zamenwerken dezer kerspelen onprofijtelijk, zelfstandige organisatie door uitkoop van kerkelijk en diaconaal bezit als mogelijk te stellen. De indeeling der kerspelen is niet in plaatselijken, maar in geestelijken zin be doeld, niet naar buurten, maar naar belijdenis. (Stand.) Men meldt uit Austerlitz, van 20 Dec., aan de N. R. C.: lieden nacht heeft bij onzen predikant ecu brutale inbraak plaats gehad. De dieven hebben een der houten stijlen van het kelderraam uitgesneden en zijn zoo binnengekomen, liet gcheelc buis zijn zij met eene kaars doorgegaan; overal lag kaarsvet. Verscheidene voorwerpen van goud en zilver, kleeding- stukken enz. hebben zij medegenomen. De dieven schijnen zeer op bun gemak geweest te zijn; zij hebben zich toch in huis aan brood en madera te goed gedaan. De meid, die om vier uur eenige beweging merkte, en daarom opstond, lieeft hen waarschijnlijk verjaagd. Onze predikant is nog slechts weinige weken in ons midden. De pastorie ligt vrij eenzaam aan den straatweg tusschen Woudenberg en Zeist. De policie doet onderzoek. Te Zwolle is Zaturdag avond een 5-jarig meisje, door het omvallen van eene lamp, in brand geraakt en deerlijk gebrand. De moeder nam in hare ontsteltenis het brandende kind op, liep er mede naar beneden en zette het in het midden van de straat, waar twee personen ter hulp kwa men en de vlammen uitdoofden. Ook de moeder heeft ernstige brandwon den bekomen. Te Smildeis dezer dagen, wegens gebrek aan onderwijzend personeel, door den hoofdonderwijzer Meijering het verzoek aan den koning gedaan, om overeenkomstig art. 7 litt. c der wet op liet lager onderwijs, aan zijne dochter, die zich daartoe, zonder er een beroep van te maken, en zonder geldelijke belooning, bereid heeft verklaard, vergunning te verleenen tot het geven van lager onderwijs, ten einde zij hem in zijne school behulpzaam kunne zijn. Die vergunning is verleend. 'sGRAVENHAGE, 23 December. Bij het departement van binnenlandsche zaken zijn bevorderd: de com mies J. van Reijerdam tot referendaris; de commies W. D. van Cranenburgh tot hooidcommiesde eerste klerk N. J. Nieuwenlntysen tot adjunct-com mies: en de vaste knecht P. Recourt tot bode.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1